Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędzisko typu switch Jaxon Monolith XT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 09 maj 2014 - 13:52

Witam,

zastanawiam sie nad tym switchem jako prezent dla wujasa mojej zony. Bedzie na finskie rzeki i koski. Poczytalem troche o tej wedce i zbiera w miare pochlebne opinie. Pytanie do jej uzytkownikow - czy caly czas mozecie tego kija polecic - czy cos sie zmienilo w tym temacie?

Rowniez nastepne pytanie - czy wersja 5/6 bedzie odpowiednia na troc i duzego pstraga pod muchy lososiowe i trociowe tudziez streamery normalnych rozmiarow?

Czy brac ciezsza wersje?

Przy jakiej lince najlepiej sie spisuje?

Czekam na odpowiedzi i pozdro

 



#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 maj 2014 - 14:31

http://jerkbait.pl/b...itch-rod-11-56/

http://jerkbait.pl/b...nia-z-łowienia/

Pytanie jak duże sa duże? 50 czy wujas wymiata i grzmoci ryby po 7 dych :) ? Trocie, jesli lowi w skandynawskim rozmiarze moga okazac się miec za dużo pary na tą wędkę.

I co masz na myśli jako muchy łososiowe?

W sensie - prawie 10cm temple dogi na tubach mosiężnych z ciężkimi coneheadami niekoniecznie.

Ja ze swoim łowię w tym momencie 300grainowym Rio Versitip i działa bardzo dobrze. 

Była swego czasu wielka burza jeśli chodzi o linki, jednak kolejne osoby które tym machały potwierdzają ze fruwa to dobrze, a są to dużo lepiej rzucający ludzie niż ja. Na 6 rzucających jednemu łowiło się wygodniej linką 280.

Mówimy ciągle o rzucaniu z nad głowy i streamerze umiarkowanych rozmiarów na końcu (pstrągowym, nie na szczupaka). Tym bardziej lekkie muchy łososiowe.

Mniejsze rzeki, niska woda, bez potrzeby orania ciężkimi tipami - łowi się streamerem czy krewetkami bardzo przyjemnie.

Kij jest o przyjemnej akcji, rzuca się nim łatwo. Sprawia wrażenie bardzo delikatnego co może na początku łatwo wprowadzić w błąd, jednak 300grain obsługuje bezproblemowo, wiem ze w PL koledzy łowią nimi z głowicami skagit 350 do 385 grain. Moi koledzy którzy siedzą w temacie sugerowali dobranie głowicy scandi około 350 grain, niestety tego dnia mieliśmy jedynie 400 i była ciut (ale nie wiele) za ciężka.

Mimo ze według teorii lansowanych tu i ówdzie w necie powinien się rozpaść w kawałeczki nadal działa i ma się dobrze.

Rozważ tylko, czy Wujkowi nie będzie pasować kij cięższy, czy nie łowi na dużych rzekach, czy nie ma opcji spotkania z dużą rybą w szybkiej wodzie. Wtedy może warto pomyśleć nad wędką cięższą? 

Ja łowię nim w zatoce, planuję na letnie trocie, z tym ze tutaj nie sa to duże ryby.



#3 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 09 maj 2014 - 14:36

Czytalem podane przez Ciebie linki - chodzilo mi raczej czy cos sie zmienilo od czasu tych testow:)

On ma juz normalnego speya 10/11 wiec cos lzejszego chce mu kupic. Ale widze ze ciagle jestes z tego kija zadowolony (i sie jeszcze nie polamal )  - wiec chyba sie nada:)

Dzieki za odpowiedz .



#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 maj 2014 - 15:01

Każdy z ludzi którzy oglądali ten kij był zaskoczony relacją jakość - cena.

Wiadomo, nie można oczekiwać wodotrysków w tym przedziale cenowym, ale - nie jest jak z typowym chrustem ze aż odrzuca jak bierzesz do ręki.

Wczoraj śmigał nim młody, mimo dziwnych figur - też nie uszkodził :D :D

Jak pisałem wcześniej - kij sprawia wrażenie delikatnego, większość ludzi jak to bierze do ręki kreci głową. Dopiero jak zaczynają rzucać widać ile zapasu ma węda.

Kolega który śmigał nim w Galway twierdził ze bez problemu nadaje się jako kij do streamera i powinno sobie poradzić z rybami 50-60. Podobne są i moje odczucia, ale jak wiadomo ja się znam słabo :P



#5 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 07 listopad 2018 - 19:04

Hej, przezbrajał ktoś ten kij 11 stóp 3,35 lub krótszy 4/5 na lekki pstragowy switch? Wiem ze są w ofercie Jaxona switche ale chyba od 5klasy, taki zrobiony z 4/5 byłby pewnie w dh 2/3?

#6 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 listopad 2018 - 20:04

O przezbrojonym "monolicie" do nimfy to słyszałem, Ziemek takiego ma, o "swiczach" nic nie wiem choć dobre opinie słyszałem.

Posiadam nimfowego monolita 11 stóp


Użytkownik Janusz Wałaszewski edytował ten post 07 listopad 2018 - 20:06


#7 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 listopad 2018 - 20:49

Monolity są opisane klasami jednoręcznej. Switch w klasie 5/6 będzie latał z WF 5-6, analogiczną linką switchową, głowicą Scandi/skagit +/- 200-250 grain.

Piszę subiektywnie o swoich odczuciach, chociaż są tacy którzy zakładali cięższe linki - część z nich narzekała później że to chrust i lubi pękać.



#8 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 listopad 2018 - 22:55

Hej, przezbrajał ktoś ten kij 11 stóp 3,35 lub krótszy 4/5 na lekki pstragowy switch? Wiem ze są w ofercie Jaxona switche ale chyba od 5klasy, taki zrobiony z 4/5 byłby pewnie w dh 2/3?


Rozumiem ze pytanie dotyczy kija monolith nymph? Jeśli tak, to nie wydaje mi się aby to był dobry pomysł. Pomijając kwestie wytrzymałościowe, z tego co wiem to kije do krótkiej nimfy i żyły preferują raczej akcje szczytową (chyba ze coś się zmieniło, i nie nadążam, bo już nie łowię w ten sposób ) podczas gdy w DH kije o głębokim ugięciu są najprzyjemniejsze.

Użytkownik mack edytował ten post 07 listopad 2018 - 22:55


#9 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 listopad 2018 - 22:57

Witam.

Jak pierwszy raz przeczytałem to co Kuba opisał, to się przeraziłem. Bo ja łowiłem tym kijem linką maksymalnie DT6 i to już wydawało mi się za ciężko.

Potem wszedłem w posiadanie sznurków Ego Micro Skagit HD i świetnie mi się zgrywa ta linka w klasie #6 ze switchem 5/6. Linek HD już nie ma w ofercie Ego - rozeszły się jak ciepłe bułki po burzliwej dyskusji w temacie czy są takie same czy też nie, jak linki innego znanego na całym świecie producenta. Więcnie ma co wracać do tematu. Ale to może być wskazówka co do wagi sznurka dla tego kija.

"Żaksą" 5/6 męczy mnie przy tonących tipach dołączanych do tej linki, albo przy dużych muchach czy silnym wietrze. Dużo lepiej do tych wszytkich rzeczy spisuje się model #7 i linką HD w tejże klasie.

Czyli tak jak Marian wcześniej pisał.

Jak jadę na ryby posłiczować to biorę zawsze obydwa te kije. Nie powiem za ile je kupiłem, bo śmiech na sali byłby - kupowałem je jako używki od rozczarowanych łowieniem DH użytkowników. Ale kupując obydwa nowe można śmiało zmieścić się w kwocie 600 zł z przesyłką.

Może to najlepsze rozwiązanie ?

Pozdrawiam.



#10 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 listopad 2018 - 23:15

Hej, przezbrajał ktoś ten kij 11 stóp 3,35 lub krótszy 4/5 na lekki pstragowy switch? Wiem ze są w ofercie Jaxona switche ale chyba od 5klasy, taki zrobiony z 4/5 byłby pewnie w dh 2/3?


Swoją drogą nie do końca rozumiem koncepcję switcha w klasie 2/3... w czym miałby taki kij przewagę nad kijem jednoręcznym? Switch w klasie 5-6 pozwala bezwysiłkowo podawać szybko tonące tipy, do T11 włącznie, ze sporym streamerem na końcu. Co można podać switchem 2/3? Pijawkę na #10?

Użytkownik mack edytował ten post 07 listopad 2018 - 23:23


#11 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 listopad 2018 - 23:39

Mack, bo switche w klasie 2/3 są opisane wg klas DH...
Wystarczy popatrzeć na to co proponują do nich stosować, czyli głowice w wagach 200-250 grain (czasem do #3 nawet 275-300)

#12 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 listopad 2018 - 07:52

Głowice poniżej 300 grain to jest trochę mało żeby rzucać komfortowo choćby 2 m ciężkim tipem, mowa o rzutach kotwiczonych.

#13 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 08 listopad 2018 - 08:33

To ja wiem, chodziło mi o te switche opisane jako 2/3.
Zresztą nawet producenci takich głowic dedykują do nich polyleadery, a dopiero przy cięższych zaczynają tipy.

#14 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 08 listopad 2018 - 13:52

Tak chodziło mi o jaxon nymph, moderator chyba tego nie ogarnął i przerzucił temat do tego wątku.

Swoją drogą nie do końca rozumiem koncepcję switcha w klasie 2/3... w czym miałby taki kij przewagę nad kijem jednoręcznym? Switch w klasie 5-6 pozwala bezwysiłkowo podawać szybko tonące tipy, do T11 włącznie, ze sporym streamerem na końcu. Co można podać switchem 2/3? Pijawkę na #10?


Mack, słyszałeś o OPST?

A co można podać kijem jednoręcznym w klasie 1-2 długości 5-6 stop? Sucha muszkę na 20? Bo kijem w klasie 5 można podać bombera na haku 2. Come on guys...

Widziałem ostatnio fajne „dh” lepione pod opst z kija 9” 5, i wynikało z tego ze dłuższy byłby jednak lepszy. Stąd moje pytanie o jaxon nymph, po pierwsze mam ten kij, po drugie nie używam, wiec zastanawiam się czy nie nadal by się na przezbrojenie. Przed pytam z ciekawości czy ktoś tego już nie przerabiał.
Pozdrawiam.

#15 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 08 listopad 2018 - 14:42

Zawsze można kombinować. Trochę analogicznie Rio single handled spey #5 (czyli gdzieś z 200grain) tworzy bardzo fajny zestaw z Loopem opti peak #4 z dorobioną dopałką z dołu.
Nie zawsze przecież chodzi o wielkość muchy czy dystans.....
DH poza "plusami ujemnymi" ma przecież sporo "plusów dodatnich".....
tomaszek11
  • pafek lubi to

#16 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 08 listopad 2018 - 17:18

No dobra, to powiedz konkretnie co chciałbyś uzyskać?? Jakiej wagi głowic używać??

Chcesz robić przeróbkę, to najprościej zamiast przezbrajania - wydłubanie kapsla na końcu uchwytu i zamontowanie końcówki umozliwiające dokręcenie dopałki.



#17 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 listopad 2018 - 19:37

Tak chodziło mi o jaxon nymph, moderator chyba tego nie ogarnął i przerzucił temat do tego wątku.



Mack, słyszałeś o OPST?



Tak, ale nie to, że prawa fizyki ich nie obowiązują.




A co można podać kijem jednoręcznym w klasie 1-2 długości 5-6 stop? Sucha muszkę na 20? Bo kijem w klasie 5 można podać bombera na haku 2. Come on guys...

Widziałem ostatnio fajne „dh” lepione pod opst z kija 9” 5, i wynikało z tego ze dłuższy byłby jednak lepszy. Stąd moje pytanie o jaxon nymph, po pierwsze mam ten kij, po drugie nie używam, wiec zastanawiam się czy nie nadal by się na przezbrojenie. Przed pytam z ciekawości czy ktoś tego już nie przerabiał.
Pozdrawiam.

Nie rozumiem argumentów. Napisałem, że dla mnie DH na pstrąga ma przewagę nad SH jeśli chodzi o ciężkie łowienie, a ty wyskakujesz z jakimś UL. Wiadomo że obsługa linki z ciężkim tipem kijem jednorocznym to często udręka, więc switch jest tu świetnym rozwiązaniem, ale coś musi ten łańcuch pociągnąć. Głowica 200 grain tego nie zrobi.
Nawet OPST.
A spławianie spiderków z wykorzystaniem głowic OPST... no cóż można... jak ktoś ma taką fantazję...

Użytkownik mack edytował ten post 08 listopad 2018 - 19:42





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych