Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muchowa Słowenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
190 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 05 luty 2018 - 12:19

. Wszelkie zabiegi mające na celu "obejście" w ramach dopuszczonego regulaminu, tych niedogodności związanych z stosowaniem sznura i lekkich przynęt, są jak dla mnie sprzeczne z intencją dopuszczania wyłącznie metody muchowej.

 

Zgoda, ale to Europa jeździ do Słowenii na ryby a nie odwrotnie. Wniosek z tego taki, że Słoweńcy radzą sobie z presją pomimo dopuszczenia jigów.  Można wpuścić na daną wodę nieograniczoną liczbę chętnych i zabronić im to i owo, można też nie wpuścić 95% z nich i a pozostałym 5% szczęśliwców pozwolić łowić na co chcą. W interesie gospodarza jest by ten wybór był dobry dla ryb. 


  • trout master lubi to

#82 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 luty 2018 - 13:09

@mart123, jigi nie są dopuszczone, tylko nie są zakazane ;). Pisze tylko o swoich odczuciach odnoście dopuszczania/ograniczania pewnych metod połowu. Jak dla mnie to po prostu trochę oszukiwanie samego siebie i zaklinanie rzeczywistości. Ale jeśli komuś nie przeszkadza 20g jig na muchówce i złowione tak ryby uważa za złowione "na muchę", to już jego indywidualna sprawa. Nie oceniam...


  • jrps lubi to

#83 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 05 luty 2018 - 14:18

Jak dla mnie to po prostu trochę oszukiwanie samego siebie i zaklinanie rzeczywistości.

 

Im więcej metalu w muszce tym więcej zaklinania, takie czasy. Ale jak patrzę na zdjęcia miejscówek w rzekach krajów b. Jugosławii, te krókie dołki, urwiste o głębokości "na oko" 2-4 metrów i warunki brzegowe bez możliwości odmachu z jednoczesną koniecznością stosowania relatywnie dużych przynęt to rozumiem trafność wyboru tego niby-muchowego jigowania.


  • tomi78 lubi to

#84 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 05 luty 2018 - 16:35

Panowie, w Słowenii łowi się na jigi, w USA często ze śrutem na przyponie. Byłem, łowiłem. Komu się nie podoba, łowi na susz. Jego prawo i wybór. Resztę określają przepisy.

Nie zapominajcie, że wszędzie są jakieś ograniczenia. Na wodach Tolmina np. tylko jedna mucha.

 

Kto jedzie na Słowenię, niech wsadzi do pudełka kilka jigów 5-15g. A może wypatrzy w głębokiej bani metrowego marmura lub głowacicę i inaczej nie będzie się dało?

Jeśli przynęty te stosują i polecają miejscowi przewodnicy, to z czegoś to wynika. A jak komuś się nie podoba, bo nie koszernie, będzie łowił na suchą.



#85 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 05 luty 2018 - 21:10

Panowie, w Słowenii łowi się na jigi, w USA często ze śrutem na przyponie. Byłem, łowiłem. Komu się nie podoba, łowi na susz. Jego prawo i wybór. Resztę określają przepisy.

Nie zapominajcie, że wszędzie są jakieś ograniczenia. Na wodach Tolmina np. tylko jedna mucha.

 

Kto jedzie na Słowenię, niech wsadzi do pudełka kilka jigów 5-15g. A może wypatrzy w głębokiej bani metrowego marmura lub głowacicę i inaczej nie będzie się dało?

Jeśli przynęty te stosują i polecają miejscowi przewodnicy, to z czegoś to wynika. A jak komuś się nie podoba, bo nie koszernie, będzie łowił na suchą.

Mamy taką skłonność , że zawsze najlepiej wiemy co jest najbardziej muchowe , a wszelkie nowinki / odstępstwa są mega złe . Nie wolno u nas używać w pełni tzw. metody żyłkowej , indykatorów , dociążeń przyponów,   o 3 muchach nie wspomnę (jak w SK lub CZE) a z rybą ciągle cieniutko , poza kilkoma OSami.



#86 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 luty 2018 - 21:31

Mamy taką skłonność , że zawsze najlepiej wiemy co jest najbardziej muchowe , a wszelkie nowinki / odstępstwa są mega złe . Nie wolno u nas używać w pełni tzw. metody żyłkowej , indykatorów , dociążeń przyponów,   o 3 muchach nie wspomnę (jak w SK lub CZE) a z rybą ciągle cieniutko , poza kilkoma OSami.

Nowinki, nowinkami, ja tylko pozwoliłem sobie wyartykułować swoją perspektywę wędkarstwa muchowego, które dla mnie jest "katalogiem zamkniętym" w ramach wyrzucania przynęty masą linki. Nie mam nic przeciwko postępowi i nowinkom, typu lepsze, szybsze, lżejsze wędki, futurystyczne uchwyty, kosmiczne materiały w linkach, pyły wolframowe, itp. Świat idzie do przodu... ale wspomniana "metoda żyłkowa", nie ujmując jej finezji i potrzebnego kunsztu nie jest metodą muchową mimo spełniania wymogów regulaminowych. A indykatory i 3 muchy to wyłącznie przypadek naszych krajowych regulacji bo z istotą metody muchowej się nie kłócą. Żeby nie było sam czasem sięgam po "żyle" (tam gdzie wolno) i nie wstydzę się tego.


Użytkownik hi tower edytował ten post 05 luty 2018 - 21:32

  • mart123 lubi to

#87 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1185 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 05 luty 2018 - 22:04

Jeżeli ktoś myśli że łowienie jigami muchówką jest czymś przyjemnym i stosowanym z nieodpartej chęci złowienia wszystkiego za wszelka cenę to jest w błędzie .Łowiąc tam mam jigi ale zajmuje mi to max 5 % łowienia jak trafie dziurę w przedziale 4 do 8 metrów to kilka razy tam poślę jiga i tyle ale bez ciśnienia jak coś siądzie to fajnie jak nie to nie .Miejscówek które można normalnie obłowić jest od groma nie ma z tym problemu .Miejscowi specjaliści od marmurów łowią tak bo tak jest skutecznie i tyle, po za tym większość głowacic łowią w nocy i nikt tam nie ma z tym problemu .

Co do ograniczania presji przez podnoszenie ceny licencji to śmiem wątpić czy taki jest zamysł autorów bardziej jest to kwestia sięgnięcia po większa kasę bo towarzystwo i tak zapłaci.Jakoś nie zauważyłem żeby wędkarzy mniej tam łowiło .Zobaczymy w kwietniu jak się mają marmurki w Idricy .


  • analityk i trout master lubią to

#88 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 06 luty 2018 - 17:05

Łowiąc tam mam jigi ale zajmuje mi to max 5 % łowienia jak trafie dziurę w przedziale 4 do 8 metrów to kilka razy tam poślę jiga i tyle ale bez ciśnienia jak coś siądzie to fajnie jak nie to nie .

Naturalnie mam taki sam plan i zgadzam się w 100% z tym zdaniem. Nigdy nawet nie kręciłem takich much . Wszystko jednak na to wskazuje ,że kilka trzeba mieć w pudełku , użycie ich może być nieuniknione ;-)



#89 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 16 luty 2018 - 09:58

Witam.

W temacie ciężkich nimf, to na stronie https://www.czechnymph.cz/ pojawiły się takie gotowce o wadze od 1 do 2,6 gram

https://www.czechnym...upertezke-nymfy

Tak nawiasem - kupuję do krótkiej nimfy jigowe haki z główkami 1 g, na których calkiem dobrze można coś ukręcić. Próbowałem cięższe - 2 gramy, ale łowienie już taką dwu gramową pacyną z dodatkowym skoczkiem (niech całość ma 3 gramy wtedy) jest trudne. Jak się łowi i jakiej klasy kijek muchowy trzeba użyć żeby obsłużyć przynęty w granicach 5-20 g cięzko jest mi sobie wyobrazić.

Jak by ktoś mający już takie łowienie za sobą podzielił się trochę w paru zdaniach swoimi spostrzeżeniami to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 16 luty 2018 - 10:39


#90 OFFLINE   DominikSy.

DominikSy.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaOPO BB KAT
  • Imię:Dominik

Napisano 16 luty 2018 - 10:34

Witam.

W temacie ciężkich nimf, to na stronie https://www.czechnymph.cz/ pojawiły się takie gotowce o wadze od 1 do prawie 2,6 gram

https://www.czechnym...upertezke-nymfy

Tak nawiasem - kupuję do krótkiej nimfy jigowe haki z główkami 1 g, na których calkiem dobrze można coś ukręcić. Próbowałem cięższe - 2 gramy, ale łowienie już taką dwu gramową pacyną z dodatkowym skoczkiem (niech całość ma 3 gramy wtedy) jest trudne. Jak się łowi i jakiej klasy kijek muchowy trzeba użyć żeby obsłużyć przynęty w granicach 5-20 g cięzko jest mi sobie wyobrazić.

Jak by ktoś mający już takie łowienie za sobą podzielił się trochę w paru zdaniach swoimi spostrzeżeniami to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.

 

Do zestawu "penetrującego" czyli dolna nimfa głowka 5.0 tungst plus owijka ołów i skoczek głowka 3,3- 3,8  najlepiej używało mi się kija 10` w #7 . Jak widzę te nimfówki #3 wygięte do 1/3 pod ciężarem samych nifm to jakoś do mnie nie przemawia.Nimfy nie lubię ,ale jak już muszę wybrać tą metodę, to preferuję zestawy grubsze niż typowa "żyła" z przyponem 0,12(choć zdarza się i łowić delikatnie )


Użytkownik DominikSy. edytował ten post 16 luty 2018 - 10:35


#91 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1185 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 22 kwiecień 2018 - 19:30

Może ktoś chętny na majowy trip na Słowenię ?.



#92 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 08 maj 2018 - 18:48

Końcem kwietnia wybraliśmy się do Słowenii , na celowniku mieliśmy 3 rzeki , Sava Bohinjka , Soca , Idrijca . Niestety na 2 pierwszych stan wody był wysoki z racji topniejącego w górach śniegu co uniemożliwiło nam łowienie . W pierwsze dwa dni ratowaliśmy się małymi dopływami , gdzie udało się złowić sporo ryb w rozmiarach max do 40cm . Kolejne 2 dni spędziliśmy nad piękną Idrijcą . Przepiękna rzeka obdarzyła nas pstrągami 50+ , marmury były ale raczej podrostki max 35 cm . Pięknym ,choć nieszczęśliwym epizodem zakończył się ostatni dzień , Krzysiek po kilkominutowej walce stracił potężnego Marmura 1f641.png:-( Słoweński przewodnik szacował rybę w okolicach metra 1f642.png:-) Niesamowite przeżycie , cóż , zdarza się. Takie sytuacje tylko motywują do tego by wrócić tam za rok 1f642.png:-) Wyprawa jak najbardziej udana , niesamowite miejsca , przepiękne rzeki , bardzo mili ludzie , którzy starają się pomóc wędkarzom w każdej sytuacji .... Taka jest własnie Muchowa Słowenia .... Odliczamy czas do następnego wyjazdu !!! 
Zapraszam Was do oglądnięcia fotorelacji. 1f91c.png🤜1f91b.png🤛1f1f5_1f1f1.png🇵🇱️Pozdrawiam .  więcej zdjęć na https://web.facebook...?type=3

Załączone pliki



#93 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 maj 2018 - 19:35

Znam te miejsca, piękne fotki, chyba dobre szkło użyto, szczególnie ta kaczka ostra jak brzytwa:)
  • Grzegorz G. lubi to

#94 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 09 maj 2018 - 07:52

Chętnie bym pojechał o ile znajdzie się towarzystwo.



#95 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 09 maj 2018 - 08:38

Osobiście nastawiam się na przełom sierpnia i września - zapraszam do ustaleń na PRIV.



#96 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 09 maj 2018 - 13:11

Wysłałem info na priv.


  • 55skiba lubi to

#97 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 09 maj 2018 - 18:10

Grzesiek dzięki za odświeżenie wspomnień, wiele miejsc z fotorelacji wydaj mi się bardzo bardzo znajome :)


  • Grzegorz G. lubi to

#98 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 10 maj 2018 - 07:26

Grzesiek dzięki za odświeżenie wspomnień, wiele miejsc z fotorelacji wydaj mi się bardzo bardzo znajome :)

Cześć Daniel :-) Miejsca piękne nie sposób zapomnieć !  Może i dobrze , że na zamierzonych z góry odcinkach rzek nie dało się łowić , przez to poznaliśmy niesamowicie urokliwe dopływy.  Ilość ryb w tak małych ,,ciurkach" naprawdę powala na kolana.  Pozostaje pomału zacząć rzucać do skarbonki :-) i planować kolejny wyjazd :-) Pozdr.  



#99 OFFLINE   pampi

pampi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 czerwiec 2018 - 16:09

Czesc, w drugiej połowie sieprnia bede nad jeziorem Bled na 2-3dni Chcialbym troche pospiningowac. Podpowiwdziecie moze gdzie kupic zezwolwnie? Jaki koszt? Nad jakimi rzekami sie skupic? I czy jest sens ze spiningiem szukac ryb? O jeziorze nir mysle bo chyba zezwolenia sa bardzo drogie.

#100 OFFLINE   fario1969

fario1969

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaBrodnica

Napisano 29 czerwiec 2018 - 18:27

Na rzece Sava Bohinjka nie można obecnie spinningować. Tylko sztuczna mucha.
Spinningowanie dopuszczone jest w zimie (głowacia), ale tylko pod opieką przewodnika.
W Bledzie jest sklep wędkarski Fauna. Tam mozna sie wszystkiego dowiedzieć.
Widziałem ze na jeziorze w centrum Bledu łowiono różnymi metodami, spinningiem też.
Ale z uwagi na fakt ze ineresowala mnie rzeka, nie wiem na jakich warunkach.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych