Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muchowa Słowenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
190 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 17 lipiec 2020 - 16:14

Super a już myślałem że nie połowię tam w tym roku

#162 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 24 lipiec 2020 - 21:52

Jutro wracam do domu więc czas podsumować łowienie na Savie Bohinjce. Udało się wygospodarować 3,5 dnia łowienia. Skupiałem się na miejscach polecanych przez Kacpra w poprzednich relacjach - dzięki raz jeszcze za pomoc. Łowienie ograniczyłem do dwóch metod - żyła i streamer. Niestety na streamera nie brały za bardzo więc pozostała żyłka. Najłowniejsze były ukręcone przez Kacpra (dzięki) quille na ciężkich główkach oraz moja wariacja glajchy. Rzeka ciekawa ale nie łatwa dla takiego nowicjusza jak ja. Niestety w całym ferworze przygotowań do wyjazdu zapomniałem o właściwym obuwiu. Brodzę przeważnie w Bałtyku i poza kilkoma miejscami gumowa podeszwa w butach spisuje się ok. Tutaj było z goła inaczej. Codziennie udawało się złowić po kilkanaście ryb z przedziału 25-40 cm. Ktoś powie że to nie wynik ale dla mnie to i tak fajnie. Co ciekawie tylko z niewielką przewagą tęczaków. Złowiłem naprawdę sporo potokowców. Chyba rewitalizują ten gatunek w rzece. Bardzo dużo nauczyłem się o prowadzeniu nimf choć zapewne jeszcze długa droga przede mną. Miałem na kiju 3 naprawdę duże ryby ok 60 plus. Problem w tym że na tak prześwietlonej wodzie (3 dni była lampa i 27-31 stopni) nie brały na nimfy zawiązane na przyponach grubszych niż 0,12. Zawiązanie nawet 0,14 kasowało brania do zera. Nie wiem czy to moja wina czy tak po prosu mają te ryby tutaj. W związku z czym te duże sztuki albo spinały się albo demolowały zestaw. Strasznie szkoda mi szczególnie jednego grubasa któego miałem już na kiju kilka minut i miałem nadzieję że się umęczył. Dupa blada - po 6 czy 7 wyskoku zerwał przypon. Nie mogąc pogodzić się z przegranymi holami na dziś zakupiłem też jednodniową licencję. Problem w tym że całą noc była burza. Woda kopnięta, wyższa jakieś 30 cm i prąd bardzo wartki. Postanowiłem raz jeszcze obłowić jedno miejsce i brodząc po pas w bardzo silnym nurcie udało się wyholować jednego 51 cm. Walka ciężka bo nie mogłem nawet się odwrócić o pół kroku bez obawy o kąpiel. Tak więc jestem zadowolony choć dla muchowych macherów taki wynik to lipa. Kopnięta woda umożliwiła w końcu zastosowanie grubszego przyponu.

 

Największe tutejsze ryby jakie widziałem złowione przez lokalnych były na streamera - biały wooly bugger z czarną jerzynką na główce bez fleszy. Miałem i jak jedną rybę na to ale potem skupiłem się na nimfach. 

 

Tytułem informacji to od tego roku nie ma czegoś takiego jak odcinek Thropy. Gość ze sklepu Fauna w Bled mówił, że to przez koronawirusa mają dużo mniejsze wpływy i teraz jest to odcinek Catch and Relase bez limitu wejściówek na dzień. Oczywiście w internetowym systemie licencji jeszcze tego nie poprawili ale na papierowej wersji są naklejki na licencji które mówią o zmianach. Na znakach przy mostach w Selo i Riblo też nie ma już mowy o Thropy.

 

Przez te 4 dniówki miałem 3 razy kontrolę. Raz nawet bardzo szczegółową - kontrol licencji, zadziorów w muchach oraz plecaka pod kątem przetrzymywania tam ryb. Wszystko bardzo miło i profesjonalnie. Jednego dnia utopiłem niestety telefon i nie mogłem okazać licencji w pliku pdf ale nie było z tym problemu bo strażnik miał na swoim telefonie listę z nazwiskami uprawnionych do połowu na ten dzień i wystarczyło tylko okazanie dokumentu tożsamości.

 

Jutro jadę do domu ale chętnie bym tutaj wrócił. Tym bardziej że widziałem tutaj ogromne głowacice - oczywiście poza moim zasięgiem ale pomarzyć fajnie jest. Byłem też z rodziną na wycieczce objazdowej doliną Soczy i to jest dopiero przepiękna rzeka. Marzenie by tam pojechać z wędką.

Załączone pliki


Użytkownik Pawgas edytował ten post 24 lipiec 2020 - 22:21


#163 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 26 lipiec 2020 - 09:45

Dopiszę jeszcze, że dla odwiedzających Save Bohinjke polecam nocować w Bohinjskiej Beli. Świetna miejscówka 5 min od rzeki. Jest sporo pensjonatów pewnie w różnych standardach. Jest też fajna gospoda Batišt gdzie można od ręki kupić licencję i bardzo dobrze i konkurencyjnie cenowo zjeść. Mają też noclegi ale nie wiem w jakich pieniądzach i standardzie. Ja mieszkałem tuż obok. Za 7 nocy dla 3 osób 404 Euro przez Airbnb. Pewnie bezpośrednio byłoby jeszcze taniej. Warunki spoko tylko prysznic pod skosem dachu i wyższym osobom będzie się ciężko wygodnie wykąpać. Za to przemili gospodarze. Jest też polski akcent bo domu strzeże prawdziwy Owczarek Podhalański, ponoć jeden z 4 w Słowenii 😊. W razie co namiary mam.

Użytkownik Pawgas edytował ten post 26 lipiec 2020 - 09:49

  • Darek P, gulf i bartosz311287 lubią to

#164 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 lipiec 2020 - 20:44

"Ogromne głowacice". Czyli jakie wielkościowo?

#165 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 26 lipiec 2020 - 21:18

"Ogromne głowacice". Czyli jakie wielkościowo?

Te, które da się zobaczyć na przykład z mostu, jak to jest poniżej Instytutu to takie 80+ do tego 2szt koło metra. W zeszłym roku zaobserwowałem z tego miejsca dokładnie 5 szt. Na Trophy też jedna Lagę widziałem koło 100+. Strażnicy czasami pokazują coś na foto złowione to jakieś 120tki , 117cm.

Reszta to opowieści jak wszędzie :-) W sklepie u Vikinga jest jedna całkiem fajnie wypchana  ;)



#166 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 lipiec 2020 - 21:23

100+ to już fajne. Jaki jest najlepszy okres żeby się tam do nich dobrać? Oczywiście na strima.

#167 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 26 lipiec 2020 - 21:51

"Ogromne głowacice". Czyli jakie wielkościowo?

Trudno powiedzieć. Z wysokiego mostu wyglądały na 100 plus. Siedzą na wyjściu zakrętu w kanionie w górze rzeki pod tamą. Jednak chyba lepsze wrażenie zrobiły na mnie tęczaki 60 plus ustawione na wlewie rynny na wodzie po kolana jeden obok drugiego.



#168 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 27 lipiec 2020 - 08:19

100+ to już fajne. Jaki jest najlepszy okres żeby się tam do nich dobrać? Oczywiście na strima.

 Na Savie Bohinijka Głowacice możesz łowić świadomie od 15 listopada do 14 lutego po wykupieniu zezwolenia chyba za 50 euro no kill, 80 euro kill. Do tego połów musi odbywać się w towarzystwie osoby z ribiska druzina Bled. Streamer pow. 10 cm, przypon minimum 0,30  itp  :) 

Zdarzają się oczywiście przyłowy na nimfe. Byłem nawet raz świadkiem. Niestety Szwajcar nie wyją.   :mellow:


  • pawelHERP lubi to

#169 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 27 lipiec 2020 - 11:30

Dzięki Grzechu za info.
  • Grzegorz G. lubi to

#170 OFFLINE   sqara

sqara

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2021 - 14:18

dzień dobry, jadę z rodziną 5 czerwca do Słowenii. Teściu łowi na muchę i to jest prezent dla niego na 60-tkę, ja niestety nie mam o tym zielonego pojęcia. Jadę do miejscowości Bled. Czy można tam gdzieś w ogóle łowić na spinning? 
Jeśli na muchę to na co najlepiej się ustawić? jakie muchy? zdaję sobie sprawę, że do czerwca to raczej się nie nauczę dokładnie wszystkiego dlatego może warto się skupić tylko na tym co ma największą szansę powodzenia. 
Podpowiecie gdzie i jakie muchy kupić które sprawdzały się na Słowenii. 



#171 OFFLINE   hobby

hobby

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 31 maj 2021 - 18:51

Koledzy, może ktoś ma( i zechce się podzielić wiedzą)jakieś doświadczenia o Kamniskiej Bistricy w Słowenii?



#172 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 02 sierpień 2021 - 11:47

Będę nocował w okolicy Bledu i będę miał tylko 6-7h na łowienie, polećcie proszę 1-2 miejsca - sucha i klasyczna mokra.

#173 OFFLINE   Rafał Siwy

Rafał Siwy

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZłotoryja

Napisano 04 sierpień 2021 - 08:07

Od mostu w dół. Na 6-7 godzin wystarczy

 

https://goo.gl/maps/HtC1yswPf1CouiUt9


  • BazyL lubi to

#174 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 04 sierpień 2021 - 09:32

Dziękuję bardzo



#175 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 czerwiec 2022 - 19:20

Witam - może ktoś chętny na wyjazd do Słowenii w przyszłym tygodniu? 

(planuje jechać wtorek / środa  - na tydzień  - z Wrocławia) -  proszę o priv jeżeli ktoś zainteresowany



#176 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 czerwiec 2022 - 18:03

Pytanko do tych co byli:

- planuję pobyt podzielić pomiedzy Sava Bohinka  a rejon Soca/Idrica/Baca - czy mógłby ktoś zasugerować jak podzielić 6 dniowy pobyt w Słoweni?

 

Zastanawia mnie szczególnie czy na Sava Bohinka   zaplanować jeden czy trzy dni?

(nie ma licencji dwudniowych)



#177 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 20 czerwiec 2022 - 20:53

Pytanko do tych co byli:

- planuję pobyt podzielić pomiedzy Sava Bohinka  a rejon Soca/Idrica/Baca - czy mógłby ktoś zasugerować jak podzielić 6 dniowy pobyt w Słoweni?

 

Zastanawia mnie szczególnie czy na Sava Bohinka   zaplanować jeden czy trzy dni?

(nie ma licencji dwudniowych)

Cześć. Dwa pierwsze wyjazdy tak u mnie wyglądały, pierwsze Sawa, potem przejazd na drugą stronę gór.

Na pierwsze zachłyśniecie się Słovenią ok. Ale potem staje się to trochę nie ekonomiczne, czasochłonne. Dodatkowy nocleg, strata czasu na przejazd, który można wykorzystać na odpoczynek, albo wyskoczyć na mały urokliwy dopływ ;)

Wszystko zależy od ciebie. Polecam pierwsze odwiedzić Sawe i wszystko inne wokoło, obecnie mniej kajaków.

Albo lecisz na Tolmin i tam masz większość, co pokazują na pocztówkach  wędkarskich  ;)  Kilka opcji przejazdu przez góry jest, łącznie z pociągiem, który zabiera twój samochód  :) 

 Dobrej zabawy. 


  • analityk lubi to

#178 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 czerwiec 2022 - 22:40

Dzięki za info - tak w nawiązaniu do dróg - "na mapie google" tych gór dobrze nie widać - jest droga i już - czy w realu ten przejazd np. z Bled do Tolmin to poważne "wyzwanie"?



#179 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 21 czerwiec 2022 - 09:47

Jeszcze pytanko dot. grubości przyponów (np. do nimfy) - czy tamte rybki oczekują cienkich linek z powodu przełowienia/czystej wody np. 0,1 mm?

czy z powodu dużych ich potencjalnych rozmiarów (np. odcinek Trophy) można im (z sukcesem?) do nimfy proponować np. 0,2 mm?

 

(wiadomo kilka dni szybko mija i lepie co nieco mieć wyjaśnione wcześniej zamiast wyważać otwarte drzwi)


Użytkownik analityk edytował ten post 21 czerwiec 2022 - 09:48


#180 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:09

Jeszcze pytanko dot. grubości przyponów (np. do nimfy) - czy tamte rybki oczekują cienkich linek z powodu przełowienia/czystej wody np. 0,1 mm?

czy z powodu dużych ich potencjalnych rozmiarów (np. odcinek Trophy) można im (z sukcesem?) do nimfy proponować np. 0,2 mm?

 

(wiadomo kilka dni szybko mija i lepie co nieco mieć wyjaśnione wcześniej zamiast wyważać otwarte drzwi)

Żyłką 0,10mm będzie Ci trudno wyholować tęczaki 55cm+.

 

Jak dobrze pamietam to ja stosowałem 0,176mm fluorocarbon. Na siłowe zatrzymanie to wciąż było za mało, ale przy sprawnym holu dało się ryby wyholować. Pamiętaj aby wyprowadzać ryby z nurtu zaraz po braniu, inaczej odjedzie z nurtem kilkanaście metrów i z dużym prawdopodobieństwem odpadnie.


  • analityk i Richi55 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych