Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór spalinowego silnika zaburtowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2694 odpowiedzi w tym temacie

#2441 OFFLINE   spinjac

spinjac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Jacek

Napisano 26 listopad 2021 - 22:56

Witam.

 

Mam problem z doborem silnika awaryjnego do łodzi. W tej chwili wożę z kolegą motor 5 KM ale nie mieści się do bakisty a w Chorwaci mamy noclegi dość daleko od łodzi więc często wypływamy bez niego. W takim wypadku ograniczamy się do miejscówek przy wyjściu z zatoki co i tak w razie awarii może oznaczać powrót 2, 3 a czasem i 5 km na wiosłach. Dlatego zrodził się pomysł wymiany na coś mniejszego.

Rozważamy dwa silniki:

Honda DF 2,3 - ma trochę mniejszą moc i chłodzenie powietrzne ale za to jest lżejszy co ma dla nas znaczenie,

Yamaha 2,5 - teoretycznie mocniejszy ale dość wyraźnie cięższy.

 

Jeśli ktoś ma doświadczenie i zna te motory proszę o praktyczną poradę, czy jest jakaś znacząca różnica w uciągu,  który z nich by polecił i czy sposób chłodzenia ma jakieś znaczenie w silniku, który jest bardzo mało używany (w zasadzie przez ostatnich 6 lat nie było potrzeby korzystać z silnika awaryjnego).

Jeśli ktoś ma dane techniczne (długość - szerokość - wysokość silnika złożonego w kontekście upchnięcia go do bakisty) albo wie gdzie można je znaleźć to proszę o te informacje.

Jeśli ktoś może polecić jakiś inny lekki i nieduży silnik też chętnie poczytam.

 

Pozdrawiam, Jacek.



#2442 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 28 listopad 2021 - 18:24

Nie rozumie po co Ci silnik awaryjny. Nie lepiej zadbać by główny był w super stanie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2443 OFFLINE   spinjac

spinjac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Jacek

Napisano 28 listopad 2021 - 20:49

Może Twoje łowiska są na tyle blisko  i jest na nich taki ruch, że nie martwisz się o to. Chociaż po zdjęciu profilowym widzę, że chyba lubisz przygody  i adrenalinę :).

My jesteśmy z tych raczej bardziej strachliwych i jak mamy płynąć z okolic Sibelnika na Blitvenicę to bez drugiego silnika się nie ruszamy. W linii prostej jest niezły kawałek a do tego płynąc staramy się trzymać blisko wysp bo zdarzyła nam się już czasem nagła zmiana pogody.

A co do głównego silnika to jak najbardziej masz rację, nasz odpukać nigdy jeszcze nie zawiódł.



#2444 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 28 listopad 2021 - 22:41

Witam.

 

Mam problem z doborem silnika awaryjnego do łodzi. W tej chwili wożę z kolegą motor 5 KM ale nie mieści się do bakisty a w Chorwaci mamy noclegi dość daleko od łodzi więc często wypływamy bez niego. W takim wypadku ograniczamy się do miejscówek przy wyjściu z zatoki co i tak w razie awarii może oznaczać powrót 2, 3 a czasem i 5 km na wiosłach. Dlatego zrodził się pomysł wymiany na coś mniejszego.

Rozważamy dwa silniki:

Honda DF 2,3 - ma trochę mniejszą moc i chłodzenie powietrzne ale za to jest lżejszy co ma dla nas znaczenie,

Yamaha 2,5 - teoretycznie mocniejszy ale dość wyraźnie cięższy.

 

Jeśli ktoś ma doświadczenie i zna te motory proszę o praktyczną poradę, czy jest jakaś znacząca różnica w uciągu,  który z nich by polecił i czy sposób chłodzenia ma jakieś znaczenie w silniku,

Pozdrawiam, Jacek.

Ta malutka Honda jest podobno silnikiem skonstruowanym do kosiarki, ma uproszczone smarowanie i nie lubi długotrwałej pracy na niskich obrotach, jak to ma miejsce przy trolowaniu.

Teoretycznie, chłodzenie wodne ma wadę że przy nieszczęśliwym ułożeniu w poziomie może się przedostać woda przez wydech.

Chłodzenie powietrzem to głośna praca, ale jako awaryjny to nie problem.



#2445 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 28 listopad 2021 - 22:59

Co znaczy że nie lubi długo trwałej pracy na wolnych obrotach.

Ja trolowałem po 10 godzin przez 3 dni w tyg. przez ok 5 lat i zero problemów. Nadal lata u kolegi 



#2446 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 29 listopad 2021 - 06:50

Może Twoje łowiska są na tyle blisko i jest na nich taki ruch, że nie martwisz się o to. Chociaż po zdjęciu profilowym widzę, że chyba lubisz przygody i adrenalinę :).
My jesteśmy z tych raczej bardziej strachliwych i jak mamy płynąć z okolic Sibelnika na Blitvenicę to bez drugiego silnika się nie ruszamy. W linii prostej jest niezły kawałek a do tego płynąc staramy się trzymać blisko wysp bo zdarzyła nam się już czasem nagła zmiana pogody.
A co do głównego silnika to jak najbardziej masz rację, nasz odpukać nigdy jeszcze nie zawiódł.


🥱Eee ta twoja trasa to ledwie 25 km w lini prostej.
Jak zaczynałem pływać to wybierałem kierunki południowe, bo myślałem że w razie awarii wrócę z prądem rzeki. Gdy dzienne przebiegi zaczęły przekraczać 70 km poczułem się pewniej i dziś pływam tam gdzie chce. Roczne przebiegi to ok 600-800 km wody i nie mam silnika awaryjnego. Przeglądy robię co do minuty i wymieniam oleje, świece, filtry, smaruje co jest do posmarowania itp. Przez ten czas raz mnie holowano( zaniechałem czyszczenia gaźników przy przeglądzie-błąd). Moje wody przedstawia ta mapka:
10d5c29cd45207077482e0d84d8e8512.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Quent lubi to

#2447 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 29 listopad 2021 - 07:05

Co znaczy że nie lubi długo trwałej pracy na wolnych obrotach.
Ja trolowałem po 10 godzin przez 3 dni w tyg. przez ok 5 lat i zero problemów. Nadal lata u kolegi

@Stołczynianin ma racje.
Te małe Hondy przy niskich obrotach praktycznie nie maja smarowania, sprzedałeś koledze … no cóż.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik gumowy edytował ten post 29 listopad 2021 - 07:07


#2448 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1451 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 29 listopad 2021 - 07:52

Mam takie pytanie :

 

Jakie obecnie są produkowane najmniejsze silniki 4t z rozruchem elektrycznym ? 



#2449 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 29 listopad 2021 - 10:47

9.9 mercury napewno
  • sero1975 lubi to

#2450 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 29 listopad 2021 - 11:58

Jak mnie pamięć nie myli to do tosiek 6km była możliwość instalowania rozruchu elektrycznego

#2451 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 29 listopad 2021 - 12:35

Sprawdzilem mercury offeruje electric start do 8 hp
  • sero1975 lubi to

#2452 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 29 listopad 2021 - 13:05

Witam ,tej małej hondy używałem do trolingu 6-7 razy w miesiącu przez 10 lat i nic się złego z nią nie działo ,teraz pływa nią kolega.
  • nurek28 lubi to

#2453 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 889 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 29 listopad 2021 - 15:54

Na tej stronie  Mercury 8 kM ma rozrusznik   .http://mercurysilnik...troke-2-5-25hp/


Użytkownik Tabor edytował ten post 29 listopad 2021 - 15:55


#2454 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 29 listopad 2021 - 17:27

[quote name="gumowy" post="2972873" timestamp="1638165959"]@Stołczynianin ma racje.
Te małe Hondy przy niskich obrotach praktycznie nie maja smarowania, sprzedałeś koledze … no cóż.


Kolega dalej pływa i jak się spotykamy na wodzie to nadal podaje ręke.
Chyba miałeś jakiś zajechany silnik

Użytkownik nurek28 edytował ten post 29 listopad 2021 - 17:28


#2455 OFFLINE   Quent

Quent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Marcin

Napisano 29 listopad 2021 - 17:41

🥱Eee ta twoja trasa to ledwie 25 km w lini prostej.
Jak zaczynałem pływać to wybierałem kierunki południowe, bo myślałem że w razie awarii wrócę z prądem rzeki. Gdy dzienne przebiegi zaczęły przekraczać 70 km poczułem się pewniej i dziś pływam tam gdzie chce. Roczne przebiegi to ok 600-800 km wody i nie mam silnika awaryjnego. Przeglądy robię co do minuty i wymieniam oleje, świece, filtry, smaruje co jest do posmarowania itp. Przez ten czas raz mnie holowano( zaniechałem czyszczenia gaźników przy przeglądzie-błąd). Moje wody przedstawia ta mapka:
10d5c29cd45207077482e0d84d8e8512.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Próbowałeś może popłynąć do Berlina?
Jaką masz łódkę/silnik?


Quent
www.elipsa.info

#2456 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 29 listopad 2021 - 19:16

Próbowałeś może popłynąć do Berlina?
Jaką masz łódkę/silnik?


Quent
www.elipsa.info


Nie próbowałem ale przecież jest sieć kanałów która dopłyniesz do Berlina czy Paryża.

Łódka jak łódka
8ecd5608f7dd77a06584f2b058d1e93a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2457 OFFLINE   Quent

Quent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Marcin

Napisano 30 listopad 2021 - 08:07

Nie próbowałem ale przecież jest sieć kanałów która dopłyniesz do Berlina czy Paryża.

Łódka jak łódka
8ecd5608f7dd77a06584f2b058d1e93a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Zgadza się. Do Berlina da się ale chciałem podpytać kogoś kto już się wybierał jak wygląda np kwestia tankowania po drodze i inne takie tam


Quent
www.elipsa.info

#2458 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 listopad 2021 - 08:27

Dołącz do grupy na FB tu vo chwila ktoś pływa turystycznie do Berlina. A do tego masz stado gości pływających barkami po DE. :)
Post pierwszy z brzegu.
https://m.facebook.c...12048445523242/

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#2459 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2021 - 23:13

Co znaczy że nie lubi długo trwałej pracy na wolnych obrotach.

Ja trolowałem po 10 godzin przez 3 dni w tyg. przez ok 5 lat i zero problemów. Nadal lata u kolegi 

Może była jakaś modyfikacja, że pierwsze były żywcem z kosiarki a drugie dostosowali do małych obrotów.

Co do przydatności zapasowego silnika, to zdarzyło mi się wraz z rodzicami wracać ze Stepnicy do Polic - na żaglu z rozciętego pokrowca do pontonu, ale to był De-6.

Konieczne są dobre wiosła, drugi motor to luksus.



#2460 OFFLINE   Olek86

Olek86

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 grudzień 2021 - 16:37

Witam. 

Mam pytanie odnośnie dobrania silnika zaburtowego do pontonu kolibri 360. Posiadam patent sternika motorowodnego ale nie posiadam żadnego doświadczenia w pływaniu. Proszę o pomoc w doborze silnika. Chcę kupić nowy silnik i boję się że kupię np za słaby i będę żałował. Chciałbym wybrać optymalnie. 

 

1. Jakiej marki silnik kupić?

2. Jaka moc silnika 10 KM czy może lepiej 15 KM (w miarę możliwośći proszę podać spalanie)???

3. Środki na silnik to około 13000 PLN

4. Pływać zamierzam po Odrze w okolicach Krosna Odrzańskiego.

5. Zazwyczaj będę pływał w dwie osoby plus niezbędny balast o łącznej masie około 230 km.

6. Jeżeli ktoś z Was ma doświadczenie z serwisowaniem to proszę też o taką informację.

W sumie to póki co jest to dla mnie nowy temat dlatego nie wiem nawet o co jeszcze mógłbym zapytać. Z góry dziękuję za odpowiedź. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych