Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaką linkę -pomoc w wyborze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 28 maj 2014 - 20:54

Witam, 

jaką najlepiej wybrać linkę pływającą do kija Scierra ANT #6.

Chodzi mi o rodzaj i firmę - którą polecacie. Czy można tę wędkę przeciążyć i zastosowac np linkę #7?

Pzdr.

Tarłoś



#2 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 29 maj 2014 - 14:20

Cześć - pewnie czekasz na odpowiedzi bardziej doświadczonych Kolegów, ale coś milczą, więc ja wrzucę swoje 3 grosze, bo tak się składa, że rozpoznałem temat linki pływającej (poprzednią zajechałem w niespełna rok).

Po konsultacjach wychodzi na to, że taka jest bardzo dobra, choć swoje kosztuje.

http://salar.pl/prod...roducts_id/6365

 

Oczywiście pomarańczowego koloru nie sugeruję, choć ja taki lubię najbardziej. Są i inne.

Podpowiedź czysto teoretyczna bo tę linkę wybrałem, ale jeszcze nie używałem. Z tego co się dowiedziałem jest dość powszechnie używana i chwalona.

 

Robert.



#3 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 29 maj 2014 - 14:33

Nie znam wędki, nie wiem jak ma być wykorzystywana - krótkie precyzyjne rzuty suchą muchą, czy może dalsze ale ciężkimi nimfami itp., budżet też jest zagadką. Musisz rozwinąć trochę, bo tak to ciężko jest pomóc mimo chęci. 



#4 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 29 maj 2014 - 14:34

Cześć - pewnie czekasz na odpowiedzi bardziej doświadczonych Kolegów, ale coś milczą, więc ja wrzucę swoje 3 grosze, bo tak się składa, że rozpoznałem temat linki pływającej (poprzednią zajechałem w niespełna rok).

Po konsultacjach wychodzi na to, że taka jest bardzo dobra, choć swoje kosztuje.

http://salar.pl/prod...roducts_id/6365

 

Oczywiście pomarańczowego koloru nie sugeruję, choć ja taki lubię najbardziej. Są i inne.

Podpowiedź czysto teoretyczna bo tę linkę wybrałem, ale jeszcze nie używałem. Z tego co się dowiedziałem jest dość powszechnie używana i chwalona.

 

Robert.

 

Witam,

 

To jedna z najgorszych linek jakie mialem, dobra do niczego, srednia do wszystkiego, ani to dobre na male odleglosci ani na duze zas na srednie to wszystko jakos sie nada. Ot taki przecietniak nie warty swojej ceny.

 

Tak zas na marginesie, linki dobiera sie do akcji wedki i jej sposobu ugiecia. Nie znajac wedki bardzo ciezko cokolwiek polecic, jak bym mial w ciemno cos brac to SA GPX ale nie sugeruje tej opcji @Tarlos.

 

Bujo


  • Zielony lubi to

#5 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 29 maj 2014 - 17:58

Tomek jakimi muchonami chcesz łowic tą tytułową wedką ?



#6 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 29 maj 2014 - 18:18

Witam,

 

To jedna z najgorszych linek jakie mialem, dobra do niczego, srednia do wszystkiego, ani to dobre na male odleglosci ani na duze zas na srednie to wszystko jakos sie nada. Ot taki przecietniak nie warty swojej ceny.

 

Bujo

 

:unsure: To będzie kicha jeśli mi nie podejdzie..... Kurczę - ciężko na początku dobrać coś optymalnie.  Tej linki raczej już nie odkręcę - Kolega chyba ją już kupił - dla mnie na prezent, oczywiście po konsultacjach.  Zależy mi żeby miała solidny płaszcz, bo moja pierwsza WF-ka Royal-Wulf (pomarańczowa #4, nie pamiętam dokładnie typu), intensywnie wprawdzie użytkowana, ale zaledwie od końca lipca ub.roku, w zasadzie już "nie żyje" - ta część płaszcza, która najczęściej stykała się z podłożem ma setki poprzecznych mikropęknięć na długości dobrych około 6-8 metrów.  Nie wydawało mi się bym ją jakoś szczególnie źle traktował, choć łowię głównie z brzegu, czasem z pomostu. Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że tegoroczne niskie temperatury ją pokonały. Drugi raz takiej nie kupię.


Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 29 maj 2014 - 18:19


#7 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 29 maj 2014 - 20:38

Tak zas na marginesie, linki dobiera sie do akcji wedki i jej sposobu ugiecia.
 
Bujo


A to ciekawe. Możesz rozwinąć?

#8 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 29 maj 2014 - 22:18

Witam, 

wedka będzie używana o zgrozo do jętki, tak sobie wymyślilem a zobaczymy co z tego wyjdzie?

Specyfika łowiska wymusza bardzo dalekie rzuty w trudnych warunkach ( wiatr ), a poza tym jest wysoce prawdopodobna szansa na spotkanie z rybami mocno 50+. Nie wiem czy dobrze wybrałem, nie jestem doświadczonym muszkarzem, ale lubię szybkie i mocne kije stąd wybór wlaśnie tej muchówki.

Wędka będzie używany w zasadzie tylko na jednym łowisku ( do jętki ), w innych okresach zgodnie z przeznaczeniem do steamera na innych łowiskach. Cena w zasadzie nie gra roli. Chodzi mi o podpowiedź co było by optymalne akurat do "dużego suchara" podawanego na duże odległości. 

pozdrawiam

Tarłoś



#9 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 30 maj 2014 - 06:40

Parafrazując Kubę powiem, że ja się nie znam. Ale swoje zdanie mam i podzielę się nim. Kijek do streamera naprawdę będzie bardzo dobry. Ale do suchej, nawet dużej muchy według mnie nie pasuje. W tym przypadku razi jego ultra szybka akcja, czego raczej do "suchej" nie stosuje się lub stosuje się niezwykle rzadko. Sposób podawania suchej muchy i delikatność całego procesu warunkują bardziej delikatne i subtelne w akcji i ugięciu kijki. Z dobrze dobraną linką taki zestaw zazwyczaj "pięknie gra" ułatwiając rzuty i prezentację przynęty. Powiem szczerze, że nadrobienie doborem linki powstałych przy tym kiju niedogodności może być niezwykle trudne, a może nawet niemożliwe. Oczywiście będzie się jakoś łowiło, ale z naciskiem na słowo "jakoś". 

Jeśli chodzi o linki do suchej, z tych wypróbowanych przeze mnie mogę polecić: VISION Presentation 2, Royal Wulff TT J3, Rojal Wulff Signature Line z powłoką J3 oraz VISION Target. Te mam i do suchej muchy są dla mnie bardzo dobre. Myślę, że te linki mogą choć trochę zniwelować "pewną koślawość do tej metody" tego wędziska.


Użytkownik Marszal edytował ten post 30 maj 2014 - 06:42


#10 OFFLINE   chincza

chincza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Nazwisko:chincza

Napisano 30 maj 2014 - 06:41

Do jętki i do dalekich rzutów używam tej linki Presentation2  http://hurch.pl/pres...ion-2-p117.html. ale do suchara wybrał bym raczej kijek wolny .Kilku moich znajomych ma też taką linkę i naprawdę sprawdza się wyśmienicie do jętki i wszelakich sucharów.

Ja używam 6# i 4# i z obu tych linek jestem bardzo zadowolony, a jak ktoś ma pierwszy raz do czynienia z tą linką to mówi ja pierdykam do samo lata a na wodę opada jak liść z drzewa.

Pozdrawiam Paweł.


Użytkownik chincza edytował ten post 30 maj 2014 - 06:44


#11 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 30 maj 2014 - 07:58

Royal Wulff TT #2 zakładając, że nie ma wiatru.



#12 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 30 maj 2014 - 08:07

Witam,

Jesli wedka szybka to raczej SA GPX, na dlugich dystansach robila chociazby na Sage TCX, jest standardowo przeciazona o pol klasy I nie chlapie jak Rio Grand.

Wolne wedki sa dobre do suchara ale jak trzeba rzucic daleko to kicha... Pomijajac wszelkich mistrzow rzutowych.

Bujo

#13 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 30 maj 2014 - 08:23

Presentation 2, XPS beda jak najbardziej ok. Nie wiem czy nawet nie przeciazylbym tej wedki o klase, ze wzgledu na tą mocarność i szybkość. Nie masz kogos kto udostępnił by Ci linki #6 i#7? To by Ci dużo rozjaśniło, szczególnie, że rzuty mają być dalekie.

#14 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 30 maj 2014 - 08:27

A to ciekawe. Możesz rozwinąć?


Na prawde chcesz bym to rozwinal?

#15 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 30 maj 2014 - 09:28

Dzięki Wszystkim za cenne uwagi.

Dzisiaj bede próbował z linką 6 i 7 ( pożyczoną ) i zobaczę co z tego wyjdzie?

Wiem, że kij nie jest do suchara ale ja jestem taki "niewierny Tomasz' jak nie wsadzę palca to się nie przekonam.

Dzięki i pozdrawiam

Tarłoś 



#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 30 maj 2014 - 09:51

1. @ Tarłoś - wędkę masz, dobierz do niej linkę. Jeśli masz znajomych, którzy mogą udostępnić swoje do porównania - to super, więcej ci to da niż forumowe dysputy. Ja swojego faworyta mam, mimo ze chlapie ;) z tym ze ja na suchą w ostatnich latach nie mam gdzie łowić.

Szybka wędka może nie jest idealna, ale z powodzeniem da się, pod warunkiem ze cały zestaw zgrany i wędkarz świadomy limitacji sprzętu.

Jest moim zdaniem dla Ciebie idealna i świetna - bo ją masz :D :D

 

2. @ Robert - linki jeszcze w ręce nie miałeś a ją polecasz? Zła droga!

 

3. @Marszal, pomyliłeś mnie z Kacprem :D

 

 

Jest jakiś dziwny trend - osobna wędką do łowienia pod prąd, osobna do łowienia z prądem. Osobna do łowienia w poprzek. Osobna do suchara, osobna do mokrej, do nimfy przynajmniej dwie, do streamera min jedna. Do tego przynajmniej po 2-3 szpule z linkami.

Ja jakiś dziwny jestem, bo łowiąc większość czasu muchą mam jedną #6, jedną #8, switcha i jedną dwuręczną. Łowię nimi niezależnie czy wieje, czy leja czy jest bezwietrzny piekarnik.

Obskakuję tym od jezior, przez rzeczki rzeki, zatokę, "zimne flatsy" kończąc na dużych rzekach (jak na możliwości kraju gdzie mieszkam) łososiowych.

Jakoś całe lata dawaliśmy sobie radę jedną wędką, zwykle 9ft #6 i były w ten sposób łowione przeróżne ryby, teraz mimo rozwoju sprzętu potrzebujemy przynajmniej dwoch wędek do każdej metody. 

Przecież to osiwieć można przed wyjściem nad wodę dumając czy lepiej wziąć do suchara 7 stopową #3 czy moze 8 stopową #4. A co ja wiać zacznie? Wtedy wypadało by mieć #5. Na zmrok, do streamera, to wędka dłuższa i mocniejsza.

I weź teraz z tym majdanem suń przez krzaki 2km, tylko po to żeby okazało się ze mało lata, żrą mokra i cały chytry plan wpisdu, bo przydałaby się 10 stopowa wędka do mokrej :D :D


  • lukomat, Darek P i Maciej G. lubią to

#17 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 30 maj 2014 - 13:09


3. @Marszal, pomyliłeś mnie z Kacprem :D

 

 

Zatem przepraszam autora, ale jakoś ten zwrot z Tobą mi się skojarzył Kuba. Chyba go jednak gdzieś użyłeś, że zapadł mi w zwoje mózgowe.



#18 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 30 maj 2014 - 14:24

Dzięki Wszystkim za cenne uwagi.

Dzisiaj bede próbował z linką 6 i 7 ( pożyczoną ) i zobaczę co z tego wyjdzie?

Wiem, że kij nie jest do suchara ale ja jestem taki "niewierny Tomasz' jak nie wsadzę palca to się nie przekonam.

Dzięki i pozdrawiam

Tarłoś 

 

Kombinujesz Tarlos :) Kup do swoich niecnych celow  Rio Grand albo Cortland Precission w takiej klasie, w jakiej jest wedka. To sa dobre linki i na wietrze rzucisz dokladnie tam gdzie chcesz. Tyle ze linka sama nie leci, a wedka sama nie rzuca - warto o tym pamietac. Przeciazanie wedek raczej nie pomaga. Bedziesz zadowolony - a przynajmniej powinienes byc :)

Pozdro


  • Kuba Standera lubi to

#19 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 30 maj 2014 - 23:55

 

2. @ Robert - linki jeszcze w ręce nie miałeś a ją polecasz? Zła droga!

 

 

Kuba - dokładnie było napisane w moim poście - cyt.

 

"Podpowiedź czysto teoretyczna bo tę linkę wybrałem, ale jeszcze nie używałem. Z tego co się dowiedziałem jest dość powszechnie używana i chwalona."

 

Nie tyle poleciłem ile napisałem co ja wybrałem, po głębszym zastanowieniu. No i udało mi się Was obudzić ;) , bo chłopak pytał, a panowała martwa cisza.

 

A co do Royal Wulffa TT...... to właśnie moja linka #4, która w niespełna 10 miesięcy została zajechana. Nie wiem co o tym myśleć - linka ma dobre opinie, także w tym temacie jest chwalona, a u mnie "padaka". Spękana jak nieszczęście. Z "bata nie strzelam" od dawna, starałem się ją nawilżać preparatem "loon", suszyłem i czyściłem prawie po każdym łowieniu. Najbardziej uszkodzona jest ta część, która najczęściej miała kontakt z podłożem, ale to też nie było tak, że po niej łaziłem i wbijałem drzazgi na pomoście.   

 


 



#20 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 31 maj 2014 - 05:29

Na prawde chcesz bym to rozwinal?


No tak. Nie mam wielkiego doświadczenia w wyborze linek i zawsze sugerowałem się tym na jakiej wodzie chce łowić, jak daleko będę podawał muchę (zazwyczaj łowię niezbyt daleko), jaką metodą i to w zasadzie chyba wszystko. Nigdy nie zastanawiałem się czy dana linka będzie odpowiednia do akcji mojej wędki. No może poza tym, czy dana klasa w moich warunkach naładuje kij czy może warto przeciążyć.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych