Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaką linkę -pomoc w wyborze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 wrzesień 2019 - 09:52

Im niższa klasa linki tym gorszy stosunek masy do powierzchni, czyli stawianego w powietrzu oporu.



#122 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 30 październik 2019 - 10:42

Chłopaki powiedzcie mi proszę jaka jest różnica między linkami do łowienia w solance, a tymi w słodkiej wodzie?

#123 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 30 październik 2019 - 10:53

Woda słona ma większą gęstość, a co za tym idzie siła wyporu jest wyższa.

W mocno zasolonych wodach (oceany) może się okazać, że linka której używamy w wodach słodkich oznaczona jako intermedium będzie pływać.

W Bałtyku różnicy w zasadzie nie widać.


  • Paweł Bugajski, Jack__Daniels, Zielony i 1 inna osoba lubią to

#124 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 30 październik 2019 - 11:09

No właśnie zastanawiałem się nad rio lake w 7 klasie toniecia do łowienia w Hiszpanii. Mam okazję kupić za pół ceny tylko czy będzie tonęła dostatecznie szybko?

Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 30 październik 2019 - 11:10

  • kuba67810 lubi to

#125 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 30 październik 2019 - 12:02

Dodatkowo w tropikalnych wodach jest bardzo gorąco. Linki potrzebne są nie tylko saltwater ale i tropical. Zwykłe nie dają rady. W Bałtyku ( on jest słonawy nie słony) można używać zwykłych linek. W Atlantyku i np. Morzu Śródziemnym gęstość wody jest dużo większa .

#126 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 30 październik 2019 - 13:17

https://www.scientif...altwater-lines/ w sumie już poczytałem. Dziękuję za informacje.

#127 OFFLINE   tombrajder

tombrajder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBielsko-Biała
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:B.

Napisano 09 luty 2020 - 12:01

Koledzy doradźcie. Czy do łowienia z plaży/w portach w Morzu Śródziemnym w wakacje (Włochy) potrzebne są linki tropikalne? Podobno w sierpniu temperatura wody zbliża się do 30st. C. Czy linki typu Airflo 40+ dadzą radę czy będzie rozgotowane spaghetti?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

#128 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 09 luty 2020 - 22:36

W Hiszpanii przy temperaturze wody 26-27 stopni dawały radę bez problemu


  • tombrajder lubi to

#129 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 14 luty 2020 - 17:22

Witam

Poszukuję 2 linek:

Pierwszej pływającej do piankowców i większych mokrych. Raczej coś do dłuższych rzutów (powyżej 15m) na średnią nizinną rzekę.

Drugiej w 3-6 klasie tonięcia do lekko obciążonych streamerów i much typu boobies. Tutaj też zależy mi na dłuższych rzutach. Woda stojąca lub bardzo wolno płynąca.

Miejsca za plecami jest dużo a wędka to 9' #6. Co polecicie?



#130 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 15 luty 2020 - 13:13

Dużo zależy od kija, szóstka szóstce nie równa.
Sam do takiego łowienia lubię krótsze głowice.
Pływająca, może klasyk - rio grand, w 6 klasie będzie dobrze radził sobie z większymi piankowcami.

Zamiast tonących pomyśl nad tonącym długim tipem i pływający bądź intermedium running.
Vision vibe 85, rio dc24 lub rio streamertip obsłuża każdego streamera,rozsądnie dobranego do kija w 6 klasie.

tomaszek11
  • #Nord lubi to

#131 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 15:07

Cześć, podepnę się tutaj z tym tematem. Mam linkę Rio Intermediate #4 kupiona w październiku, ostatnio byłem nad wodą i wydawało mi się że straciła trochę na elastyczności, porównałem ją sobie do drugiej linki którą nam - pływajacej Rio Creek i ta druga jest elastyczna, nie odkształca się na szpuli. Może to kwestia budowy, w każdym razie w jaki sposób można zadbać o sznur w warunkach domowych ?

#132 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 02 kwiecień 2020 - 15:37

Mam pytanie do praktykujących jeziorowe łowienie . Jakie w tej chwili są najlepsze linki do łowienia jeziorowego ? Oczywiście chodzi o cały zestaw a więc F , F/S1 , F/I , F/S3, F/S5 F/S7 czy również tonące na całej długości I , S2 , S3 , S6 . Prosiłbym o firmę i nazwę linki . Tylko nie piszcie że Rio Outbond Short  bo tam klasa nijak nie trzyma wagi dla odpowiedniej klasy wędki . Outbondy mam 3 i nie jest to najlepsza linka do łowienia jeziorowego .



#133 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 02 kwiecień 2020 - 16:56

Rio z serii Lake - Aqualux II.



#134 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 03 kwiecień 2020 - 05:19

Mam pytanie do praktykujących jeziorowe łowienie . Jakie w tej chwili są najlepsze linki do łowienia jeziorowego ? Oczywiście chodzi o cały zestaw a więc F , F/S1 , F/I , F/S3, F/S5 F/S7 czy również tonące na całej długości I , S2 , S3 , S6 . Prosiłbym o firmę i nazwę linki . Tylko nie piszcie że Rio Outbond Short  bo tam klasa nijak nie trzyma wagi dla odpowiedniej klasy wędki . Outbondy mam 3 i nie jest to najlepsza linka do łowienia jeziorowego .


Wymieniłeś 10 linek, będziesz z wszystkich korzystał podczas jeziorowego łowienia? Pytam bo w tym roku będę chciał próbować i się zastanawiam co bym potrzebował.

#135 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 03 kwiecień 2020 - 09:32

Wymieniłeś 10 linek, będziesz z wszystkich korzystał podczas jeziorowego łowienia? Pytam bo w tym roku będę chciał próbować i się zastanawiam co bym potrzebował.

Łowię w Holandii w dużym głębokim  jeziorze ze sporą populacją tęczaka i potokowca, linki jakie posiadam to F,I,S3 i S7 ,ale 90%  łowienia to F i I ,tonące się sprawdzają głównie na potokowce które przeważnie żerują przy dnie.Ogarniam nimi wodę do 7-8m, ale i tak wolę łowić w dzień tęczaki które przeważnie kręca się przy powierzchni. Na potokowce przestawiam się w okolicach zachodu słońca i po nim,wtedy podchodzą pod brzegi i pod powierzchnię w poszukiwaniu pokarmu. Tutaj w NL można łowić 2 godz.po zachodzie słońca i to jest najlepszy czas na potoki (linka też najlepiej inter).

 

Załączony plik  brooo.jpg   139,46 KB   10 Ilość pobrań

 

Pozdr.Wobi


Użytkownik Wobi edytował ten post 03 kwiecień 2020 - 09:33


#136 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 03 kwiecień 2020 - 10:18

Wymieniłeś 10 linek, będziesz z wszystkich korzystał podczas jeziorowego łowienia? Pytam bo w tym roku będę chciał próbować i się zastanawiam co bym potrzebował.

No właśnie Wobi dużo wyjaśnił w swoim poście . Widzę że wystarczą 4 linki . Tylko nadal jest pytanie jakiej firmy linki i jaki rodzaj ?  



#137 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 kwiecień 2020 - 15:53

Podstawowa linką do połowów pstrągów w zbiornikach to hover czyli linka o ciężarze właściwym bardzo zbliżonym do wody. Można na nią łowić prawie jak pływającą, jednak tonąc leciutko jest mniej wrażliwa na spychanie przez wiatr i mniej widoczna dla ryb kiedy lustro wody jest idealnie gładkie.
Często linki Hover po wyjęciu z pudełka zachowują się jak pływające i dopiero po przeczochraniu po przelotkach parę godzin napięcie powierzchniowe przestaje je utrzymywać.
Najlepsze linki hover jakie miałem to SA GPX hover i rio outbound hover (NIE outbound short broń Boże)

Oprócz linki hover przydaje się intermedium (wbrew nazwie tonie szybciej niż S1), S3 i S6. Przyzwoite robi Airflo z serii Sixth Sense lub Forty + (jak wieje lepsze te drugie).
  • tlok i Wobi lubią to

#138 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 03 kwiecień 2020 - 16:39

Podstawowa linką do połowów pstrągów w zbiornikach to hover czyli linka o ciężarze właściwym bardzo zbliżonym do wody. Można na nią łowić prawie jak pływającą, jednak tonąc leciutko jest mniej wrażliwa na spychanie przez wiatr i mniej widoczna dla ryb kiedy lustro wody jest idealnie gładkie.
Często linki Hover po wyjęciu z pudełka zachowują się jak pływające i dopiero po przeczochraniu po przelotkach parę godzin napięcie powierzchniowe przestaje je utrzymywać.
Najlepsze linki hover jakie miałem to SA GPX hover i rio outbound hover (NIE outbound short broń Boże)

Oprócz linki hover przydaje się intermedium (wbrew nazwie tonie szybciej niż S1), S3 i S6. Przyzwoite robi Airflo z serii Sixth Sense lub Forty + (jak wieje lepsze te drugie).

To wszystko prawda, tyle że od marca do późnej jesieni potrzebna jest F, bo b.dużo (mowa o łowisku z pstrągami) łowi się na suchą. Na moim jeziorze sprawdzały mi się prawie zawsze chrusty z sarny np.goddard ,jasne lub rude na hakach 14-12.


  • tlok i mack lubią to

#139 OFFLINE   chuckborys

chuckborys

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaKeflavik
  • Imię:Marcin

Napisano 28 luty 2021 - 18:07

Hej ! 
Jestem nowy w temacie [mam za sobą tylko 1 sezon z muchą], chciałbym dopytać o opinię bo nie do końca rozumiem. 
Używałem do tej pory ciągle linki pływającej WF. Ale jako, że moim rzutom daleko ciągle do perfekcji nie użyję ultra długiego przyponu, więc sporo ryb mnie omija i chciałbym kupić linkę tonącą/intermediate. Z tego co czytam nie ma zbyt wielkiej różnicy czy będzie to linka w S3 lub intermediate? Chciałbym coś w miarę uniwersalnego, na nimfy, mokre muchy, streamery czy boobsy. Wiem, że coś do wszystkiego to do niczego, ale łowię wyłącznie na jeziorach, brodząc lub z brzegu. Jedyne gatunki jakie u mnie występują to pstrągi i palie. A no i często wiatr jest problemem.  Podpowiedzcie coś proszę :)
Pozdrawiam, Marcin


Użytkownik chuckborys edytował ten post 28 luty 2021 - 18:29


#140 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 28 luty 2021 - 18:37

Intermediate wystepują w wesjach Slow i Fast. Slow t w zasadzie S1, Fast to S2. S3 będzie jednak ciut szybciej tonęła.

To na zakup której się zdecydujesz i jakiej użyjesz zależy w sumie od wody na której łowisz, od uciągu i glebokości na jaką chcesz zejść.

Ja często używam nawet do mokrej S6, a do streamera dokładam jeszcze szybkotonący tip, bo ostry nurt potrafi taki zestaw wywalic do powierzchni.


  • chuckborys lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych