Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bielizna termiczna (oddychająca)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 09 grudzień 2008 - 21:18

Zastanawiam się też jaka jest różnica między zwykłą bielizną z Decathlona czy innego tego rodzaju sklepu a taką profesjonalną? Poza ceną oczywiście. Czy warto płacić często 3x więcej?


W zwykłym wędkarstwie (łódkowo/zasiadkowym)- niewielka, dobre gmofilce wcale nie są złym rozwiązaniem. Różnice widać gdy musisz maszerować w trudnym terenie, w ciągu dnia szybko zmieniają się warunki termiczne(w słońcu jest 20 C, woda ma np.6 C, a wieczorem temperatura powietrza spada poniżej zera), przez długi okres czasu jesteś na wyprawie i nie możesz zmieniać ciuchów. Wtedy wychodzą różnice, jakość szwów, zamków, oddychalność. Ja wolę wydać kasę na dobre ciuchy, niż kupić kolejny kołowrotek lub kija. Z tym, że ja lubię survival wędkarski :mellow: .


#22 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 09 grudzień 2008 - 21:57

Z własnego doświadczenia mogę polecić (jako DRUGĄ warstwę na zimny dzień, ale powyżej 0) bieliznę Strathermic z Decathlona (kalesony i bluzę z cienkiego polarku). Razem kosztują ok. 100 a rzeczywiście są ciepłe. Z bielizny właściwej sprawdziły mi się kalesony Devold Expedition z wełny z merynosów. Ponoć (według forum NGT) dobrze sprawuje się bielizna f-my Nordre (tyż merynosy). Mam też dobre doświadczenia z koszulką Alpinusa z Polartecu 100 i być może per analogiam Polartec Powerstretch jest też bardzo dobry. Jak naprawdę zimno, to np. Polartec Thermal Pro (bodajże Vision ma z tego spodnie). Na stopy (poza wełnianymi skarpetami) można dodatkowo założyć polarowe (u mnie to działa - cienkie - grube wełniane - polarowe). Nie sprawdzałem ich, ale całkiem fajne mogą być amerykańskie marynarsko-wojenne (grube i z dużą zawartością wełny).
Uff! Jak na dość świeżo upieczonego forumowicza, tom się rozpisał :mellow:
Pozdrawiam,
Fatso
P.S. I jeszcze bielizna Arctex f-my Morgan Mills. Kiedyś do kupienia pod skocznią, na giełdzie narciarskiej.


#23 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 09 grudzień 2008 - 22:02

Witam,
Paweł również zapytał, czego nie polecamy - więc nie polecam bielizny firmy Brugi - totalne nieporozumienie.


Czy ktoś z Was używał może bielizny termo aktywnej z wełny z merynosów firma zdaje sie nazywa MERINOWOOL ta odzież jest dostępna na stacjach STATOIL w programie Premium Club?



#24 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 09 grudzień 2008 - 22:11

Statoil (jak widać na stronie Premiumclub) oferuje bieliznę właśnie Nordre.
Pzdr

#25 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 09 grudzień 2008 - 22:24

Tomek- mój guru outdoorowy (czyli człowiek, który nie tylko łowił ryby w różnych warunkach, ale też codziennie jeździ na rowerze jako listonosz :D ) polecał bieliznę Nordre z wełny merynosów. Czy jest to ten sam model co w Statoil to nie wiem.

#26 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 09 grudzień 2008 - 22:36

Kiedyś, w latach 60 i 70 - tych chodziłem w bieliźnie z merynosów angielskiej firmy Jaeger. Ludzie, to było nie do zdarcia i było k.....o ciepłe! Nie wiem, czy to sprawdziłoby się na łodzi, ale w latach 60, 70 -tych zimy potrafiły być srogie.
A na poważnie! Chodzi o strukturę włókna, nie może się sfilcować! Wtedy d..a blada. Bawełna, merynos, tex...., wysiadają. Lepiej jest przepocić bieliznę, niż uprać w zbyt gorącej wodzie. Wełna, bawełna aktywna, polar - 30 stopni w praniu.

#27 OFFLINE   adasio

adasio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWarszawa Jelonki
  • Imię:Adam

Napisano 10 grudzień 2008 - 01:34

Najważniejsze żeby bielizna oddychająca była wykonana z poliestru lub poliamidu, ten materiał prawie wogóle nie wchłania wilgoci i bardzo dobrze odprowadza ją na zewnątrz. Odradzam natomiast bieliznę narciarską z Decathlonu ponieważ jest wykonana z bawełny która bardzo mocno chłonie wilgoć, a co za tym idzie po paru godzinkach będziemy mieli efekt zimnej koszulki poza tym kiedy wdziejemy taką bieliznę to polar+gore-tex nie będzie mógł odprowadzić nadmiaru wilgoci na zewnątrz bo wszystko wchłonie koszulka.

#28 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 10 grudzień 2008 - 08:32

Najważniejsze żeby bielizna oddychająca była wykonana z poliestru lub poliamidu, ten materiał prawie wogóle nie wchłania wilgoci i bardzo dobrze odprowadza ją na zewnątrz. Odradzam natomiast bieliznę narciarską z Decathlonu ponieważ jest wykonana z bawełny która bardzo mocno chłonie wilgoć, a co za tym idzie po paru godzinkach będziemy mieli efekt zimnej koszulki poza tym kiedy wdziejemy taką bieliznę to polar+gore-tex nie będzie mógł odprowadzić nadmiaru wilgoci na zewnątrz bo wszystko wchłonie koszulka.


A to dziwne, bo na metkach mojej bielizny właśnie z Decathlonu jako skład podane jest 100% Polyester :D I nawet po całym dniu na nartach efektu zimnej koszulki nie miałem.
Wspomniałes tu tez o polarze odprowadzającym wilgoć: czy każdy polar tą wilgoć będzie odprowadzał bo takie ma właściwości czy zaopatrzyć się w oddychający?


#29 ONLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 grudzień 2008 - 10:04

Ja korzystam z bielizny Graffa /koszulka+kalesony/ wykonanej z merylu i jestem z niej bardzo zadowolony. Nie miałem jednak do czynienia z innymi więc nie mam porównania. Na nią zakładam polar 300 i kurtę gore-texową /demobil US Army/ i jest OK. W szczególnie niesprzyjających warunkach /mróz, łódź/ dokładam drugi cienki polarek oraz spodnie gore-texowe zakładane na bojówki. Planuję bojówki zastąpić ogrodniczkami z polartecu by jeszcze poprawić komfort łowienia /nery i korzonki/.
P.S. Najważniejsze by bielizna była dobrze dopasowana do ciała, lekko przylegała, nie uciskała, nie wisiała jak worek ale to chyba jest oczywiste.

#30 OFFLINE   Korsarz

Korsarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 115 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 grudzień 2008 - 10:11

Używam kompletu Berghause-a z merylu z wplecioną srebrną nicią. Na to membrana z W1 Biemme i nawet do -10 śmigam na rowerku. Na dorsze pod kombinezon też się sprawedza rewelacyjnie.

#31 OFFLINE   adasio

adasio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWarszawa Jelonki
  • Imię:Adam

Napisano 10 grudzień 2008 - 11:01

[quote]
Najważniejsze żeby bielizna oddychająca była wykonana z poliestru lub poliamidu, ten materiał prawie wogóle nie wchłania wilgoci i bardzo dobrze odprowadza ją na zewnątrz. Odradzam natomiast bieliznę narciarską z Decathlonu ponieważ jest wykonana z bawełny która bardzo mocno chłonie wilgoć, a co za tym idzie po paru godzinkach będziemy mieli efekt zimnej koszulki poza tym kiedy wdziejemy taką bieliznę to polar+gore-tex nie będzie mógł odprowadzić nadmiaru wilgoci na zewnątrz bo wszystko wchłonie koszulka.
[/quote]

A to dziwne, bo na metkach mojej bielizny właśnie z Decathlonu jako skład podane jest 100% Polyester :D I nawet po całym dniu na nartach efektu zimnej koszulki nie miałem.
Wspomniałes tu tez o polarze odprowadzającym wilgoć: czy każdy polar tą wilgoć będzie odprowadzał bo takie ma właściwości czy zaopatrzyć się w oddychający?

[/quote]
Hmm, żle sprecyzowałem swoją wypowiedź odnośnie tej bielizny, ponieważ większość tegorocznych modeli jakie mamy w sklepie jest wykonana właśnie z bawełny, ale jak masz poliester to wszystko w porządku. Każdy polar będzie odprowadzał wilgoć na zewnątrz.
pozdrawiam

#32 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 10 grudzień 2008 - 12:46

Berkner Thermo (b. ciepła) lub Berkner Action (lżejsza, do 0 stopni) + Brubeck Thermo (ciepła).

2 ostatnie używam osobiście i bardzo sobie chwalę, pierwszą chwalą koledzy

#33 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 11 grudzień 2008 - 15:54

A ktoś używa bielizny firmy GRENE lub coś o niej słyszał?
Na allegro w bardzo przystępnej cenie: http://allegro.pl/item500972595_komplet_bielizny_termoaktywn ej_roz_m_super_cena.html

#34 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 11 grudzień 2008 - 17:02

...używam jej drugi sezon...jest cienka ale dość ciepła...za taką kaskę nie znajdziesz chyba nic lepszego...

#35 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 grudzień 2008 - 17:55

BERKNER THERMO - mocno szyta, bardzo ciepła i wygodna.
Miałem już różne, ale ta moim zdaniem jest naj...
Łatwa w praniu i nie zaciąga oczek.

#36 OFFLINE   maroni

maroni

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 grudzień 2008 - 21:18

Ja urzywam bielizny Graff-a i Imax-a, z obydwu jestem bardzo zadowolony jeśli miał bym wybierać to bardziej pasuje mi graff, jakoś tak bardziej do ciała dopasowany,a imax taki nie dokońca przez krawca wymierzony.Na bieliznę zakładam polar (spodnie i bluza) na to kombinezon i cały dzionek na łudce podczas temperatur około 0 stopni, nawet z wiatrem, nie jest problemem.

#37 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2008 - 16:05

Nie kupuj Zano i Toni Alpinusa. Mam pełne zaufanie do Alpinusa i Campusa, używam ich wyrobów kawał czasu, bieliznę jednak wybrałem fatalnie. Bielizna ta świetnie odprowadza wilgoć, powoduje jednak celowo odczucie chłodu. Ma to znaczenie przy intensywnych marszach i do tego celu jest świetna. Przy wędkowaniu koniecznie trzeba nałożyć na kalesony drugą warstwę z polaru i dopiero na to spodnie.
Wpadnij do Planet Outdor, mają duży sklep na Modlińskiej (sporo ciuchów po obniżonych cenach, np. trafiłem zimowe trapery za połowę ceny). Ciuchy outdoorowe to jednak jakość (np. Alpinus jest produkowany w Polsce, ma 2 lata gwarancji).

#38 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 14 grudzień 2008 - 13:06

@Friko,

Szukając szybkiego rozwiązania kupiłem zestaw SeaFox, który pójdzie do neoprenów (napiszę jak się sprawdził - test w sobotę).


@Friko,

I już po teście. Zestaw jest dobry. Dobrze odprowadza nadmiar wilgoci - 3 kilometrowy marsz plażą na początek, i natychmiastowe wejście do wody nie zmniejszyło komfortu cieplnego. Kilka razy, po około 20 minut, stałem w wodzie powyżej pasa i też czułem się dobrze. Zestaw polecam!

#39 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 grudzień 2008 - 19:58

@kryst

powiem szczerze że temat mnie przerósł - ale moja żona czytała gom ponoć z wielkim zainteresowaniem więc może coś znajdę pod choinką :unsure:

Za jakie grzechy tak się katujesz żeby wchodzić do wody teraz :huh: w środe pogadamy

pozdrawiam

#40 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 14 grudzień 2008 - 20:59

Swoje raczkowanie w temacie, zacząłem a właściwie zacznę do GRENE.
Pierwsze testy, mam nadzieję, już w najbliższym tygodniu ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych