Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silniki Tohatsu


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
871 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 07:56

WITAM
PROSZĘ O OPINIE NA TEMAT TEGO SILNICZKA, JAK SIĘ MA DO INNYCH MAREK W ZALEŻNOŚCI CO DO CENY?
POZDRAWIAM
FILIP
  • jw68 lubi to

#2 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 03 kwiecień 2009 - 12:47

Witaj,

ten silniczek wystepuje w wersjach 4/5/6 KM.
Uzywam 5-ke do 3,5 m lajby aluminiowej i jestem jak najbardziej z tej maszynki zadowolony. Nawet, jak bym sie przesiadl na wiekszy model, pozostanie w rezerwie, na plytkie siurki, niewielkie odleglosci, czesta zmiane stanowiska jest optymalnym rozwiazaniem. Sama firma Tohatsu ma dluga tradycje w budowie pozaburtowcow, informacje znajdziesz na ich stronach.
Obojetnie co w tej klasie kupisz, bedzie dobrze (nie mowie o egzotach jak Parsun etc.).


Pozdrawiam --Yacaré--


#3 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 19:19

Dzięki za odpowiedź. Może się ktoś jeszcze wypowie.

#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:33

Od kilku tygodni chodzi mi po głowie ślizganie się pontonem. Dlaczego? W czasie ostatniego wyjazdu do Szwecji ujawnił się problem mobilności na wodzie. Okresy dobrego żerowania trwały krótko, a odległości pomiędzy dobrymi łowiskami wynosiły po kilka kilometrów. Traciliśmy mnóstwo czasu na jałowe prze mieszczanie się. Przyjąłem do wiadomości, że nie sposób być we wszystkich miejscach jednocześnie, ale można by do minimum skrócić przeloty.

Po przejrzeniu oferty nowych silników 10 i 15KM mój wstÄ™pny wybór padÅ‚ na Tohatsu 9.8KM. Z jakiego powodu? Otóż – traf chciaÅ‚ – jestem kurduplem i chuderlakiem. Najzwyczajniej w Å›wiecie nie obsÅ‚użę samodzielnie silnika, który waży niewiele mniej niż ja (wÅ‚ożenie do bagażnika, zakÅ‚adanie na pawęż). Waga „piÄ™tnastek” oscyluje w okolicach 50kg. To za dużo. Znaczna część „dziesiÄ…tek” to dÅ‚awione „piÄ™tnastki”. Jednak niektóre z nich, to odrÄ™bne konstrukcje, oparte o dwa cylindry, pojemnoÅ›ci ca. 200ccm. Tak też zostaÅ‚ wykonany Tohatsu 9.8KM. Waży tylko 37kg, no i ta cena: nowy można kupić już za 7 tys. PLN.

W zwiÄ…zku z tym mam proÅ›bÄ™ o opinie nt. wyżej wymienionego, wzglÄ™dnie Wasze indywidualne typy. Silnik bÄ™dÄ™ użytkowaÅ‚ umiarkowanie intensywnie do pontonu 320 + dwie osoby. Na pewno dość dużo w trolu, czÄ™sto w szybkich przelotach. Dodam, że jestem zainteresowany także używkami, wiÄ™c jeżeli ktoÅ› chce siÄ™ pozbyć „ciekawej” jednostki – niech wali na priv.


#5 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:42

Jak chcesz zbić wagę, to może coś lepiej w dwóch posuwach??
Przewozić też będzie łatwiej...

#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:48

MyÅ›laÅ‚em i nad tym. W tej chwili używam Suzuki DT 5, o dziwo – na dwóch cylindrach. Kultura pracy jest spora, smrodek umiarkowany (proporcja 1/100) ale przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym trzymaniu na maÅ‚ych obrotach (nawet z „przedmuchiwaniem”) silnik „grymasi”. Dwusów 10KM bÄ™dzie na pewno bÄ™dzie lżejszy od czterosuwa. Jednak dużo trolujÄ™ i chyba wolÄ™ czterosów.

#7 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:56

Psiakość, faktycznie jest różnica. Taki Tohatsu 9.8 169ccm 2-suw waży tylko 26kg :huh: Niewiele więcej niż mój DT5...

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 sierpień 2010 - 11:35

To prawda, mamy taki silnik 4suw 15KM. Wazy te 5 dych..czuć... :unsure:
Jak zawsze cos za cos. Ten ma ponad 300ccm i daje ognia dobrze.

Z reguly takie cos albo powinno stac razem z lodka w porcie albo powinno sie go ladowac w 2 osoby - odpowiednie podejscie do wody.

Jezeli priorytetem Twoim jest jak najmniejsza waga to rzeczywiscie moze w tych nieszczesnych 2 suwach...z tym, ze niedogodnosci o jakich juz bylo mowione-paliwo...oraz problem przy zakupie, bo raczej bedzie uzywany - ile bedzie palil po tym jak ktos mu wstawil w p... i jakie inne problemuy z nim beda?

Dobrze zauwazyles te cm bo rzeczywiscie silnik moze miec 15KM lecz coz z tego skoro pojemnosc skokowa zadna jak na ta artylerie -trzeba wybrac najlzejszy (skoro juz isc ta droga) i najwieksza z ccm.

Przy kupnie jeszce 1 rzecz, o ktorej niemal nikt nie mysli - czy bedzie dobry i niedaleki serwis dla naszego cuda..? :unsure:

Gumo

#9 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk

Napisano 23 sierpień 2010 - 19:06

A aj bym was przestrzegał o tym oleju 1/100 a w szczególności w trolu taka dawka jest dobra jak się ma dostęp do bardzo dobrych olei i benzyn, a nie naszym syfie.Tornado

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 sierpień 2010 - 21:05

A propos naszego syfu....tankowalismy kilka razy na stacji samoobslugowej na takim zadupiu szwedzkim.
Yamaszka zaczela zapalac z wyraznym trudem i juz myslalem, ze jakies syfy wlazly czy cos ogolnie nie tak z silnikiem.

Otoz po przyjezdzie i zatankowaniu na naszej syfiastej stacji odpalil od 1szego kopa... :unsure:

Gumo

#11 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 23 sierpień 2010 - 22:18

Model 9,8 hk jest budowany na bazie 8 hk dlatego jest taki lekki.
Ktos kiedys przeprowadzil takie testy z 9,9 - 9,8 ,okazuje sie ze 2-takt latwiej startuje i ma lepsze przyspieszenie .Jedyna wada bylo zuzycie paliwa.Natomiast 4 takta 9,9 podobno jest dosyc glosny 95 db a model 9,8 delikatnie glosniejszy na pelnej parze .
Gdzies tak kraza tez opinie ze motory sa dosyc slabe .W porownaiu do nawet 5 hk suzuki 4-takta wydaja sie dosyc slimazarne .(to akurat tylk plotki)
Osobiscie wybral bym ten silnik bo znam kare czestego przenoszenia z miejsca na miejsce a tu tylko 26 kg.´Jedyne zmartwienie to fakt ze nie wszedzie na polnocy mozna uzywac 2-taktow (nie ekologiczne).
Gumo wiesz ze tu na kazdej stacji jest etanol ,pliwo ekologiczne ktore jak u Was na slicznych stacjach Orlen jest tanie jak gaz .Tankowanie auta tanim o 4 kr tanszym ekologicznym podobno nie sprzyja dobrze dla serca auta nie wspominajac o motorkach do lajby .Przyznam sie ze sam do auta tankowalem .I tu tez dupa bo ktos sie domyslil i zaczal to mieszac z podonym tylko ze do autobusow w tankowcach po ropie .I tak to zima serwisy warjowaly dlaczego czujnki do rozrozniania paliw siadaja a smochody na ekologiczne ciagna sznurami do warsztatow .
Oczywiscie auto mam z napedem na ta wlasnie zupe ,po tej jednak akcji unikam tankowania etanolkiem .
Wskazane jednak jest tankowanie 98 od czsu do czasu dla ozywienia i odmulenia .
pozdrawiam Termos




#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 sierpień 2010 - 23:02

Totez nikt nie mial pomyslow, zeby tankowac jakas rozpuszczona papÄ™/asfalt... B)
Nawet, jakby ktos mial klopoty z odcyfrowaniem...znalazla sie dokladna instrukcja postepowania... :lol:



Gumo

Załączone pliki



#13 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 23 sierpień 2010 - 23:22

Jak pewnie zauwazyles hybrydy sa tu w modzie ,ostatnio bardzo twardo wchodza samochody i silniki motorowe napedzane soya .O polowe mniej pala a paliwo po przerobce ma dwa razy wiecej oktanow , co za tym idzie wiadomo .A moze to tankowales? :mellow:
http://cnchemetals.en.made-in-china.com/product/DbwnsjEKAQik /China-Soya-Bean-Fatty-Acid.html
pozdrawiam Termos
ps. sory za off topa

#14 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 678 postów
  • LokalizacjaOÅ‚awa

Napisano 24 sierpień 2010 - 10:56

A aj bym was przestrzegał o tym oleju 1/100 a w szczególności w trolu taka dawka jest dobra jak się ma dostęp do bardzo dobrych olei i benzyn, a nie naszym syfie.Tornado


Czyli co? 1:50 lepiej? Oczywiście chodzi o dwusów, w szczególności Suzuki 8 HP. :D

#15 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk

Napisano 24 sierpień 2010 - 11:04

Ja eksperymentów nie robię mam to we krwi po zajechaniu wielu silników modelarskich :unsure: do auta wleje każdy olej aby się tylko kręciło a w łodzi mam trzy filtry a jeden to oryginalna yamaha z separatorem wody aby wtrysków nie zajechać.Auto to domowy murzyn a łajba osobiste cacko :lol:Na temat tych małych nie chcę się wypowiadać, bo to tak jakbym rozmawiał o kosiarkach :lol:a rolnikiem nie jestem.Na temat tych małych gdzie w paliwie jest 48%metanolu 35nitra a reszta to wymyślne oleje fajnie się gada pod warunkiem że z kolegą po silnikach :mellow: Pozdrawiam Tornado
  • darsio lubi to

#16 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk

Napisano 24 sierpień 2010 - 11:18

Tak dokładnie tak!!!!!!! dla swego spokoju i silnika do tego polecam dobre filtry na lini paliwowej co najmniej jeden spory metalowy baniak samochodowy.Przestroga parę naście lat temu pożyczyłem suzukę 6km na urlop po jeziorku Drawskim i posłuchałem kolegę który kategorycznie wręcz mi nakazał lać olej 1/100 bo sam tak robił. już w 1 dniu jeszcze na jego łajbie słychać było stuki,sadziłem że mam luźne jarzmo silnika i się nie zastanowiłem sądząc że te typa tak mają. A ten typ kosztował mnie kocią mordę po zwrocie i trochę kasy na wymianę korby i szlif wału.A tak cackałem się z silnikiem aby mu nawet ryski nie zrobić.Przestrzegam Tornado

#17 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2416 postów

Napisano 25 sierpień 2010 - 11:32

Na pewno dość dużo w trolu...

To juz zapomnij o 2-takcie. Szkoda twoich nerwów.


#18 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • ImiÄ™:PaweÅ‚
  • Nazwisko:W.

Napisano 27 sierpień 2010 - 09:34

Ja bym lał w zależności od kopcenia między 1/50 a 1/75 a o 1/100 bym zapomniał. Mam dobre doświadczenia z olejem Quicksilvera do dwusuwów (chyba są różne oleje w zależności od mocy silnika) - jest kilka innych przyzwoitych ale nazwy nie pamiętam.

#19 OFFLINE   szwagier.janusz

szwagier.janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Janusz
  • Nazwisko:**********

Napisano 27 sierpień 2010 - 22:52

Totez nikt nie mial pomyslow, zeby tankowac jakas rozpuszczona papÄ™/asfalt... B)
Nawet, jakby ktos mial klopoty z odcyfrowaniem...znalazla sie dokladna instrukcja postepowania... :lol:



Gumo


Dobre :lol: Po fińsku też jest śmiesznie. :mellow:

#20 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 04 październik 2010 - 09:24

OdÅ›wieżam wÄ…tek. W sklepach pojawiÅ‚y siÄ™ dobre ceny na YamahÄ™ 8S. Czy macie doÅ›wiadczenia z używaniem silników czterosuwowych o mocy 8KM z pontonami 3.60 – 3.80? WÅ‚aÅ›nie taki zamierzam sobie docelowo sprawić i mam obawy, czy te 8KM to nie bÄ™dzie odrobinÄ™ za maÅ‚o. BazujÄ…c na doÅ›wiadczeniach z Suzuki DT5 i HondÄ… 3.20 podejrzewam, że do takiego pontonu 8KM w czterosuwie byÅ‚oby w sam raz. Jednak w pontonie o pół metra dÅ‚uższym, 0,3m szerszym i obciążonym dwiema osobami mogÄ™ mieć niedobór mocy.

Chętnie posłucham Waszych opinii.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych