Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Drwęca

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
500 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   argrabi

argrabi

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 10:57

A dlaczego według Ciebie (tak przynajmniej wynika z opisu) nie wolno legalnie wędkować??

#42 OFFLINE   kwasik

kwasik

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 11:28

Na Drwęcy, to przepis ustawowy i może go zmienić ustawa, a takiej na razie nie ma; w okresie ochronnym na odcinku górskim łowić nie wolno! Bez względu na to kto jest gospodarzem łowiska.

#43 OFFLINE   argrabi

argrabi

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 11:35

Możesz podać konkretny przepis?? Bo na nic takiego się nie natknąłem....

#44 OFFLINE   kwasik

kwasik

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 11:51

To tak jak byś pytał o okresy i wymiar ochrony suma. Elementarz. Niebawem wstawię odpowiednie linki do tekstów.

#45 OFFLINE   kwasik

kwasik

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:50

Konto i kwotę znajdziesz na stronie RZGW Gdańsk. Ale chyba 1 stycznia będzie za późno, niektórzy łowią na górskim odcinku Drwęcy od 11 listopada!

#46 OFFLINE   tohatsu

tohatsu

Nowy

• +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • Lokalizacjawawa

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:51

Wędkować pewnie można legalnie. I pewnie każdy z wędkarzy legalnie nastawia się na szczupaki. I całkiem przypadkiem najlepsze miejsca szczupakowe są w Lubiczu na tarliskach troci. Ten odcinek Drwęcy to woda troci i łososi i jesienią w trakcie tarła nie powinno się tam wędkować i tyle.
Pisząc ten wątek chciałem przekazać smutna informację, a nie wszczynać dyskusję. Z mojej strony to tyle.
Pozdrawiam.

#47 OFFLINE   argrabi

argrabi

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:58

Pisząc ten wątek chciałem przekazać smutna informację, a nie wszczynać dyskusję. Z mojej strony to tyle.
Pozdrawiam.

Czasami z dyskusji coś ciekawego wynika... Tylko ktoś musi o to zadbać... Chociażby o obręb ochronny... Myślę, ze z RZGW i wojewodą łatwiej pójdzie, niż z PZW i wojewodą...
Ale ryby tego nie zrobią....
A na przekazywanie smutnych informacji będziesz miał jeszcze czas...

#48 OFFLINE   kwasik

kwasik

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 14:06

Smutna prawda jest taka, że niektórzy pseudowedkarze cwaniacy łowią tam trocie od 11 listopada! 1 stycznia nie ma tam czego szukać!

#49 OFFLINE   Kuba

Kuba

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2364 postów

Napisano 07 grudzień 2009 - 14:14

1. W ramach obwodu rybackiego, w wodach, w których znajdują się miejsca stałego tarła oraz rozwoju narybku, gromadnego zimowania, bytowania i przepływu ryb, mogą być ustanawiane obręby ochronne.

Musi sie zapomnialo z tym ustanowieniem obrębu. Tylko kto ma teraz to zrobić? PZW Toruń??? Bo kilka osób fizycznych chyba nie...
Inna rzecz że juz za pózno na 2010.

#50 OFFLINE   argrabi

argrabi

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 07 grudzień 2009 - 14:22

Kuba, gospodarzem teraz jest - do czasu rozstrzygnięcia kolejnego konkursu - RZGW. Może te kilka osób fizycznych jest w stanie dogadać się z RZGW, by wystąpiło do wojewody o stworzenie czasowego obrębu ochronnego. W tym roku pewnie się już nie uda, ale będzie na przyszły.

Przykład takiego czasowego obrębu mamy w Zegrzu na Zalewie:
Uchwała

#51 OFFLINE   Pszemo

Pszemo

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Lokalizacjazahaczeni.net/wpwsblog

Napisano 07 grudzień 2009 - 17:08

Panowie tak się zastanawiam czy pseudowędkarze są w stanie wyłowić trocie, nawet, jeśli zaczęli sezon miesiąc za wcześnie ??
Są osoby, które jeżdżą na trocie od 5 lat spędzając nad wodą po 3 dni i nie mają jeszcze na koncie ryby.

Nie mieszkam nad Drwęcą, ale z doświadczenia wiem, że takie wcześniejsze otwarcie sezonu zawsze ma miejsce. Chociażby nad Wisłą w Warszawie, jeśli chodzi o bolenie, szczupaki czy sumy.
Co jest równie karygodne jak obecne zachowanie ludzi nad Drwęcą?

Nie wierzę w to, że pod opieką PZW Toruń nie miał miejsca nielegalny połów troci w okresie ochronnym. Nie widać tego było w Lubiczu, ponieważ tam widać wszystko jak na dłoni. Teraz sytuacja się zmieniła i co po niektórzy nie omieszkają skorzystać. Po co się chować po krzakach jak można legalnie łowić bliżej domu.

Czy w Lubiczu są tarliska? Z tego, co wiem są powyżej tamy w Lubiczu i dlatego też obowiązuje tam całkowity zakaz łowienia (obręb ochronny) nawet w okresie od 1 stycznia.
W Lubiczu nie można łowić tylko na odcinku za samą zaporą, jak to bywa na każdym cieku. Troć się tam nie trze tylko odpoczywa w drodze powrotnej do morza, ponieważ rzeka szeroko rozlewa i nurt jest spokojniejszy.

Sam odcinek w Lubiczu jest bardzo zatłoczony, dlatego że znajduje się blisko miasta i można tam dojechać rowerkiem (nie każdy ma samochód). Jest poza tym miejscem spotkań towarzyskich ( bardzo miła atmosfera, dlatego sam też tam jeżdżę). Czy jest najlepszym miejscem ?? Inne są równie świetne. Po prostu zwykły rachunek prawdopodobieństwa Lubicz 300 wędkarzy - 10 troci. Drewniany most kolejowy niedaleko Lubicza 100 wędkarzy 3 trocie 1 łosoś.

Ilość ryb, które zostaną złowione na Drwęcy zawsze jest wielką niewiadomą. Wszystko zależy od wielkości ciągu tarłowego, pogody zarówno podczas ciągu jak i na otwarciu( pokazał to zeszły rok, kiedy warunki były bardzo ciężkie i padło o wiele mniej ryb niż w 2008 po prostu łowisko było bardzo ciężkie technicznie) i oczywiście aktywności kłusowników.

Niezależnie od tego, co dzieje się nad wodą i tak w Lubiczu pojawią się tłumy i będą łowić ryby.

#52 OFFLINE   Mysha

Mysha

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 07 grudzień 2009 - 19:06

Czy w Lubiczu są tarliska? Z tego, co wiem są powyżej tamy w Lubiczu i dlatego też obowiązuje tam całkowity zakaz łowienia (obręb ochronny) nawet w okresie od 1 stycznia.
W Lubiczu nie można łowić tylko na odcinku za samą zaporą, jak to bywa na każdym cieku. Troć się tam nie trze tylko odpoczywa w drodze powrotnej do morza, ponieważ rzeka szeroko rozlewa i nurt jest spokojniejszy.

.

Tarliska są w Lubiczu, a także poniżej np. koło Nowej Wsi. Kiedyś wolno było łowić na muchę w okresie ochronnym. Niektórzy z tego korzystali i łowili na tych miejscach ryby podczas tarła- padały łośki powyżej metra. Część była wypuszczana do wody, część potrafiła wpaść do bagażnika.
Jeśli chodzi o skuteczność straży to ostatnimi czasy byli dosyć efektywni. Parę osób dostało mandaty, dużo zrezygnowało z wycieczek. Wiem o tym bo kiedyś przez rok mieszkałem w Lubiczu, mam jeszcze tam znajomych. Teraz znów pojawiło się nad wodą to samo towarzystwo i mają radochę. Przecież wiadomo, że najlepszą przynęta na klenia jest karlnka lub strażak.

#53 OFFLINE   falgmar

falgmar

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 271 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 14 grudzień 2009 - 23:39

Witam !
Zrobiłem wczoraj krótką wycieczkę wzdłuż Drwęcy - od Lubicza do Złotorii. Jeszcze nie zdążyłem wejść do parku w Lubiczu a już mnie minął miejscowy ze spinerem w ręku, doszedłem do rzeki - następny łowi po drugiej stronie. Trochę się wkurzyłem, pojechałem na Unigum - tu czysto, ale jadąc pod Autostradę minęły mnie dwa auta z wędkarzami w środku. W okolicach żwirowni maszeruje dwóch świetnie ubranych i wyposażonych kolegów ze strażakami na końcach zestawów - mówią, że przyjechali na szczupaki.....Na Złotorii następnych dwóch, też jak spod igły, nie pytałem czy przyjechali za kleniem...Wszędzie wydeptane brzegi....Do tego wszystkiego te góry śmieci i drzewa pocięte na potęgę przez bobry. To będzie najsmutniejsze rozpoczęcie... :( Ciekawe, czy koledzy z Torunia wyciągną wnioski z pracy Zarządu swojego Okręgu :wacko:
Pozdr.

#54 OFFLINE   joker

joker

Forumowicz

• Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 15 grudzień 2009 - 22:12

Witam Kolegów :D

Właścicielem wszystkichpłynących wód otwartych w Polsce jest Skarb Państwa, który jako zarządcę wyznaczył Zarząd Gospodarki Wodnej. (Mamy 7 takich rejonów) Dyrektor Rejonowego ZGW ustanawia obwody rybackie. RZGW jest uprawniony do rybactwa na tych wodach, oraz do zawierania umów dzierżawnych na prowadzenie gospodarki rybackiej. Zarząd Województwa co najmniej raz na trzy lata przeprowadza prawidłowość prowadzonej gospodarki zgodnie z zatwierdzonym operatem wodno-prawnym na daną wodę.
Fakty:
RZGW rozwiązało umowę dzierżawną z PZW. Powodem mogło być zaniedbanie PZW lub ich rezygnacja z niemożliwości wywiązania się z warunków umowy. W związku z tym RZGW jako zarządca i uprawniony do rybactwa będzie pobierał opłaty na amatorski połów ryb do czasu podpisania nowych umów z innym użytkownikiem. http://www.rzgw.gda....nt&path=2,10,76Obowiązują ustanowione obręby ochronne niestety nigdzie nie znalazłem zapisu z wykazem obrębów. Zgodnie z Ustawą obowiązuje na Drwęcy zakaz połowu łososia i troci od 1 października do 31 grudnia, ale nie całkowity zakaz połowu ryb.
Jedynie co można zrobić w tej chwili, to naciskać(prywatnie)na RZGW by podjęła działania, aby PSR przeprowadzała tam częstsze kontrole do końca roku.

Przy okazji. Problem łamania przepisów ochrony ryb, to choroba większości wędkarzy. Jesteśmy tacy malutcy w tym i żałośni zarazem. W całej Polsce głupi wędkarze łowią wcześniej: trocie, sandacze, sumy, pstrągi, itd., albo zabierają wszystko co złowili. To jest patologiczne zjawisko i nie raz o tym było pisane. Moim zdaniem patologię taką można pokonać tylko bardzo restrykcyjnie; często i boleśnie dla portfela. Tylko kto to zrobi? Ryby to żaden temat dla władz samorządowych, a bez pieniędzy na zwiększenie liczebności PSR nic się nie zmieni. Cudów nie ma, a edukacja w tym względzie jest znikoma.

1 stycznia na Drwęcy jedni połowią, a drudzy nie, ale na pewno będą tłumy.

#55 OFFLINE   milupa

milupa

Ekspert

• Moderatorzy
  • 6592 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 grudzień 2009 - 22:25

Niestety dzisiaj i do mnie dotarły wieści o pseudowędkarzach :angry: co to z Warszawy się udali wcześniej rozpocząć sezon , ponoć zaliczyli po 2szt na głowę co prawda podobno wróciły do wody :wacko:

#56 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 grudzień 2009 - 22:41

To, co tu piszecie powoduje, że po raz kolejny pytam się sam siebie:

W jakim ja świecie żyję??

Niestety, ale podpisuję się pod postem Jokera...

W całej Polsce głupi wędkarze łowią wcześniej: trocie, sandacze, sumy, pstrągi, itd., albo zabierają wszystko co złowili. To jest patologiczne zjawisko i nie raz o tym było pisane. Moim zdaniem patologię taką można pokonać tylko bardzo restrykcyjnie; często i boleśnie dla portfela. Tylko kto to zrobi? Ryby to żaden temat dla władz samorządowych, a bez pieniędzy na zwiększenie liczebności PSR nic się nie zmieni. Cudów nie ma, a edukacja w tym względzie jest znikoma.

1 stycznia na Drwęcy jedni połowią, a drudzy nie, ale na pewno będą tłumy.

#57 OFFLINE   argrabi

argrabi

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 16 grudzień 2009 - 09:11

Obowiązują ustanowione obręby ochronne niestety nigdzie nie znalazłem zapisu z wykazem obrębów

Powinny być gdzieś tutaj

#58 OFFLINE   joker

joker

Forumowicz

• Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów

Napisano 16 grudzień 2009 - 16:18

[quote]
Obowiązują ustanowione obręby ochronne niestety nigdzie nie znalazłem zapisu z wykazem obrębów
[/quote]

Powinny być gdzieś tutaj

[/quote]

Pewnie, że gdzieś to jest zapisane w Samorządzie Wojewódzkim, ale nie o to chodzi. Przecież wędkarz wnosi opłatę w RZGW, czyli u uprawnionego do rybactwa, dlatego dziwi mnie, że tak istotna informacja nie jest w widocznym miejscu wraz z komunikatem o opłatach i przepisach?

#59 OFFLINE   Mdah

Mdah

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 16 grudzień 2009 - 17:52

Witam
@Joker napisał: Zgodnie z Ustawą obowiązuje na Drwęcy zakaz połowu łososia i troci od 1 października do 31 grudnia, ale nie całkowity zakaz połowu ryb.

Gwoli ścisłości: Obowiązuje całoroczny zakaz zabijania troci, łososia i pstrąga, poza tym wyznaczone zostały obręby ochronne, gdzie wędkowanie jest w ogóle zabronione np. popularny odcinek od jazu w lubiczu 2,5 km w dół jest takim obrębem. Szerzej na ten temat na forsie, w wątku Drwęca.
Pzdr

#60 OFFLINE   joker

joker

Forumowicz

• Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów

Napisano 18 grudzień 2009 - 15:07

Obowiązuje całoroczny zakaz zabijania troci, łososia i pstrąga

Właśnie głównie tej informacji szukam u źródeł wiarygodnych, ale nie znajduję. Źródła wiarygodne to: RZGW Gdańsk, Starostwo Powiatowe Toruń, Urząd Wojewódzki Kujawsko-Pomorski.
Czekam na odpowiedź na wysłane maile.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych