Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeczny uniwersał


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 styczeń 2015 - 00:57

WS86MHF2


  • Obcy i vladi2 lubią to

#42 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 21 styczeń 2015 - 05:50

Żbiku, sorry nie chcę się zbytnio czepiać, ale niespełna miesiąc temu nie potrafiłeś odróżnić poszczególnych serii BeastMastera zastanawiając się czy warto go kupić a od niedawna już jesteś specem od tych modeli - więcej pokory a przedewszystkim praktyki nad wodą radzę.
O ile wyżej wymienionemu St.Croix nic nie brakuje jako uniwersałowi a nawet jest to wzór tego typu kija to już starsze wersje BM i Technium mimo wielu zalet trudno tak sklasyfikować.

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 07:54


#43 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5353 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 21 styczeń 2015 - 06:20

Mogę się oczywiście mylić, ale na podstawie moich poszukiwań uniwersalnego kija rzecznego wysnułem taki wniosek, zakładając iż dane podane przez producenta są określone właściwie (tzn, że kij nie jest ani niedoszacowany ani nie przeszacowany) to zakres mocowy 6-15lb co najczęściej idzie w parze z realnym cw w okolicach 5-25g jest idealnym rozwiązaniem. Trzeba mieć na uwadze również proporcje lżejszego łowienia do cięższego i tu już dochodzi sprawa długości blanku do układanki i tak przy długosci 9" i ww parametrach dostaniemy kij lepiej sprawujący się i wygodniejszy w górnych cw a przy długości 9"6' dostaniemy kij lepiej pracujacy w dolnych cw. To najbardziej ogólne podsumowanie na jakim można się oprzeć szukając uniwersalnego kija który ogarnia 90% stosowanych przynęt.

Taką wędką można bez problemu łowić wszystkie białe drapieżniki oraz sandacze i szczupaki mając jednak w pamięci iż uniwersalność jest sprzeczna ze specjalizacją jak i to iż taki wybór jest jedynie kompromisem, który zakłada nie poddawanie się paranoi robienia kilkunastu kilometrów w ciągu dnia z dwoma lub trzema kijami w ręku...


  • Jozi, Roberto i Obcy lubią to

#44 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 08:27

Żbiku, sorry nie chcę się zbytnio czepiać, ale niespełna miesiąc temu nie potrafiłeś odróżnić poszczególnych serii BeastMastera zastanawiając się czy warto go kupić a od niedawna już jesteś specem od tych modeli - więcej pokory a przedewszystkim praktyki nad wodą radzę.
O ile wyżej wymienionemu St.Croix nic nie brakuje jako uniwersałowi a nawet jest to wzór tego typu kija to już starsze wersje BM i Technium mimo wielu zalet trudno tak sklasyfikować.

Nie rozumiem teraz Twojego ataku? Czy gdzieś w swojej wypowiedzi napisałem, że jestem "specem" od tych wędek? Napisałem jedynie, że polecam się przyjrzeć tym modelom. Sam niedawno natrafiłem na te kije, wcześniej nie miałem z nimi styczności. Bardzo mi podpasowały ale oczywiście nie muszą pasować Tobie. Uważam, że to bardzo uniwersalne modele i jeśli ktoś szuka w miarę taniego modelu, to nie zawiedzie się na nich.

#45 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 21 styczeń 2015 - 08:37

Nie rozumiem teraz Twojego ataku? Czy gdzieś w swojej wypowiedzi napisałem, że jestem "specem" od tych wędek? Napisałem jedynie, że polecam się przyjrzeć tym modelom. Sam niedawno natrafiłem na te kije, wcześniej nie miałem z nimi styczności. Bardzo mi podpasowały ale oczywiście nie muszą pasować Tobie. Uważam, że to bardzo uniwersalne modele i jeśli ktoś szuka w miarę taniego modelu, to nie zawiedzie się na nich.


dużo ryb na te kije wyjales ? Ladnie pracują pod rybą ? Obstawiam że ani jednej.

#46 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 08:43

Na Techniuma BX mam wyjętych niestety tylko ok 10 szczupaków, wszystkie ryby złowione na łowisku specjalnym. Masa ryb od 1,5 do 6kg.

Beastmaster jeszcze nie połowił, to fakt. Kupiłem go dopiero 2 tygodnie temu.

#47 OFFLINE   Obcy

Obcy

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaOd 21.01,15: Zabiele
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Obecki

Napisano 21 styczeń 2015 - 08:48

@godski, to pierwszy kij o którym pomyślałem, zwłaszza , że rzucałem nim wiele razy (wyżej to napisałem), więc oczywiście biorę pod uwagę,ale obawiam się, że mogę potem dowiedzieć się, że istniał jeszcze lepiej spełniający moje oczekiwania, tylko nie wiedziałem, więc od razu do sklepu nie polecę, poczekam na inne rady.

@rheinangler, wszystko się uważam zgadza (wiedzy teoretycznej trochę nabyłem), a konkretny kij? Który model wybrałbyś dla siebie?

Na przykład te wymogi z grubsza spełnia St. Croix Elite uncjówka 2.6m, wiele razy zachwycałem się nią w sklepie, ale (sorry , że mędrkuję, ale laicy też mają prawo do własnych wrażeń) wydaje mi się zbyt specjalistyczna na sandacza i sporą rzekę, więc się pohamuję.
 



#48 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 21 styczeń 2015 - 09:01

Na Techniuma BX mam wyjętych niestety tylko ok 10 szczupaków, wszystkie ryby złowione na łowisku specjalnym. Masa ryb od 1,5 do 6kg.

Beastmaster jeszcze nie połowił, to fakt. Kupiłem go dopiero 2 tygodnie temu.

Tylko gdzie temt o BM tam już twoje wpisy, podobnie było zresztą z Phenixami, testy , opisy, a potem giełda i powrót do rzeczywistości...
BeastMastery miałem , łowiłem i ryby też były co mogę kilkoma fotkami przypieczętować, świetne , ale z pewnością nie uniwersalne.

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 09:26


#49 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 09:29

A zauważyłeś, że moje wpisy w tematach o BM (raptem 2, z czego 1 sam założyłem) to głównie moje pytania odnośnie tych modeli? Nigdzie tam nie opisuję szczegółowo wędek, raczej staram się dowiedzieć więcej o nich od bardziej doświadczonych kolegów.

Phenix, dla mnie temat wciąż otwarty, bo nie mogę znaleźć modelu dla siebie. Zamówiłem do tej pory 2 modele, które mi nie podpasowały. Modele na pierwszy rzut oka ok ale po paru łowieniach to jednak nie to. Jestem w trakcie realizacji trzeciego, mam nadzieję ostatniego już. Człowiek uczy się na błędach ;)


Użytkownik Żbiku edytował ten post 21 styczeń 2015 - 12:21


#50 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1927 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 09:34

 Gdybyście mieli mieć jedną wędkę na szczupaki i sandacze, na typowe wody: zbiorniki zaporowe, Wisłę, Odrę i równie typowe przynęty: obrotówki 4, gumy 3 i 4 cale, woblery +/- 10cm, to jaki kij byście sobie zamówili lub kupili gotowy?

 

Obawiam się, ze nie ma takiego kija, którym można łowić komfortowo we wszystkich wodach na wszystkie przynęty. Bez złośliwości to mówię, sam chciałbym mieć taką wedkę, choć osobiście jako taką traktuje Avida 2m do 21gram ale większość wedkarzy nie wyobraża sobie Odry z brzegu takim króciakiem.

 obawiam się, że mogę potem dowiedzieć się, że istniał jeszcze lepiej spełniający moje oczekiwania, tylko nie wiedziałem, więc od razu do sklepu nie polecę, poczekam na inne rady.
 

Obawiam się, że masz rację. Jesteś na początku drogi :D


  • Obcy lubi to

#51 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 21 styczeń 2015 - 10:13

Obcy , takiego kija nie ma , ale.. Cóż, większość zeszłego sezonu przechodziłem z Lamiglasem XMG 2,85 m do 21 g. Realnie można go sporo przeciążyć. Kij do 17 funtów i tą moc czuć.
Pięknie pracuje , można by powiedzieć że górny segment zapowiadałby kij o głębszym ugięciu ale w dolniku moc przyrasta ekspresowo. Kij bardzo szybki , czuły. Taki uniwersał do łowienia dużych ryb. Choć zupełnie bezproblemowo można nim łowić 4 cm wobkiem to jeśli ktoś chce łowić ryby poniżej 60 cm lepiej wybrać coś innego.
  • Obcy lubi to

#52 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 21 styczeń 2015 - 10:34

Ze wszystkich posiadanych prze ze mnie wędek , a trochę ich przerobiłem i mowa głównie o fabrycznych konstrukcjach , największe wrażenie wywarł na mnie kij Cormoran Black Bull HC 270 7-28 (niezwykle czuły 5g plus kopytko 3'' i czuć w nadgarstku prace ogonka jak i sam opad i komfortowy od 5-23g plus gumak 3'') świetnie też radził sobie z blachą jak i woblerami. Kolejną po nim był ITO CRANC też od kormorana też w tej długości , Wyjeżdżało na to wszystko nie wliczając sumó. Dwa naprawde świetne kije i jeżeli chodzi o uniwersalność i kompromis jednej wędki z pewnością bym wrócił. Dziś jestem fanem inazumy 240 up30g na wszelkie zębacze, i niebawem też będę przezbrajał też patyczek pod lżejsze łowienie ponieważ moje żuki kleniowe choć inazuma ciska zadawalająco to jest po prostu za sztywna i za szybka a kleksy sie od niej odbijają. Tyle ode mnie.



#53 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 21 styczeń 2015 - 10:37

To ja pozostanę przy Avidzie 2,90m 3-18g :)


Użytkownik adrionn911 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 10:37


#54 OFFLINE   Obcy

Obcy

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaOd 21.01,15: Zabiele
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Obecki

Napisano 21 styczeń 2015 - 11:55

@

 

Obawiam się, ze nie ma takiego kija, którym można łowić komfortowo we wszystkich wodach na wszystkie przynęty. Bez złośliwości to mówię, sam chciałbym mieć taką wedkę, choć osobiście jako taką traktuje Avida 2m do 21gram ale większość wedkarzy nie wyobraża sobie Odry z brzegu takim króciakiem.

Obawiam się, że masz rację. Jesteś na początku drogi :D

Dlaczego miałbym Cię posądzać o złośliwość? Zwłaszcza, że mówisz mądrze. Jasne, że do super komrortowego łowienia zawsze najlepszy będzie kij specjalistyczny. Na sandacza wybrałbym bez zastanowienia tego Elite, o którym pisałem wyżej, a na szczupaka chyba też Elitkę do 21g, ale że nie mam za dużo kasy, a chcę się szarpnąć na kij z najwyższej półki, a jeden, coś tam pewnie w miarę uniwersalnego znajdę.
Ten Wild River spełnia moje oczekiwania (choć jest ze średniej półki), więc przypuszczam, że coś tam jednak jeszcze lepszego (dla mnie) się znajdzie. Jak nie, to sobie go sprawię.
Czekam na dalsze rady, głównie tych, którym przychodzi do głowy taka wędka, konkretny model. Bardzo mi się nie spieszy, chcę dobrze rozważyć.

@mikołaj, trochę przydługi.
 


Użytkownik Obcy edytował ten post 21 styczeń 2015 - 12:00


#55 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 styczeń 2015 - 18:42

@

 

Dlaczego miałbym Cię posądzać o złośliwość? Zwłaszcza, że mówisz mądrze. Jasne, że do super komrortowego łowienia zawsze najlepszy będzie kij specjalistyczny. Na sandacza wybrałbym bez zastanowienia tego Elite, o którym pisałem wyżej, a na szczupaka chyba też Elitkę do 21g, ale że nie mam za dużo kasy, a chcę się szarpnąć na kij z najwyższej półki, a jeden, coś tam pewnie w miarę uniwersalnego znajdę.
Ten Wild River spełnia moje oczekiwania (choć jest ze średniej półki), więc przypuszczam, że coś tam jednak jeszcze lepszego (dla mnie) się znajdzie. Jak nie, to sobie go sprawię.
Czekam na dalsze rady, głównie tych, którym przychodzi do głowy taka wędka, konkretny model. Bardzo mi się nie spieszy, chcę dobrze rozważyć.

@mikołaj, trochę przydługi.
 

Jeszcze należy rozpatrzyć preferencje wędkarza, jego temperament, może jeszcze jakieś inne czynniki czy parametry.To raczej będzie kij zbliżony uniwersalności nie całkowicie uniwersalny, pozwala operować w szerszym zakresie przynęt.Jak chcę łowić naprawdę lekko to kij 8 lb lub 10lb do garści i po temacie.


Użytkownik Jozi edytował ten post 21 styczeń 2015 - 18:43

  • Obcy lubi to

#56 OFFLINE   Obcy

Obcy

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaOd 21.01,15: Zabiele
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Obecki

Napisano 21 styczeń 2015 - 19:14

Moje przynęty nie ważą poniżej 10 g a dochodzą do 3O. St. Croix jest niedoszacowany, więc spokojnie by tą górę wytrzymał, ale trochę się denerwuję przy holu, więc na przykład ta Elitka, która tak chodzi mi po głowie jest za sztywna, będą mi spadały ryby. Wolałbym też trochę więcej niż 1olb, bo mam szczęście do przyłowów w postaci sumów, a warunki nie zawsze są takie, że można go puszczać w nieskończoność (poza tym stosuję C&R, więc nie chcę wyholować martwego po dwóch godzinach). Że zbliżony do uniwersalności, to wiadomo. Tyle to wiem :)
Jozi, nie bądź taki, nie asekuruj się, powiedz konkretny model :) Będę miał co rozważać konkretnie, bo ogólną wiedzę teoretyczną, co to miałoby być mniej więcej jakąś mam.



#57 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 styczeń 2015 - 19:24

Jak nie używasz mniejszych przynęt niż 10g to pchałbym się w jakiegoś lamiglasa jak boron za drogi a elitka za sztywna.Jaki model mam Ci podać mój to monster boron 2,52m 7-30g.Na stronie Fishingartu go znajdziesz jak Krzysiek jeszcze je ma, bo nie przypuszczam by sprowadzał jej z Japonii jak sam ma produkcję blanków.


  • Pióro i Obcy lubią to

#58 OFFLINE   Pióro

Pióro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaGłowno
  • Imię:Mirek
  • Nazwisko:Piorkowski

Napisano 21 styczeń 2015 - 19:44

SS8615-2 8'6” 5-15lb 5-25g

Ten proponuję
albo o oczko mocniejszy, 


Użytkownik Pióro edytował ten post 21 styczeń 2015 - 20:07

  • Obcy lubi to

#59 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 styczeń 2015 - 19:50

Boron ma taką szczytówkę bardziej ustępliwą do podbicia, oczywiście zależy jaką ma gramaturę bo powiedzmy 7-30g to dobrze podbijasz główki z gumą  20g a w górnym zakresie barsziej się je ciąga ale można wybrać powiedzmy 10-35g i wtedy zakres się podnosi.



#60 OFFLINE   Obcy

Obcy

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaOd 21.01,15: Zabiele
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Obecki

Napisano 21 styczeń 2015 - 20:03

Oglądałem jego ugięcie, takie mi właśnie odpowiada, z bardziej szczytowych spadają mi ryby. Miałem kilka szczupaków na Wild Riverze kumpla, który nie jest przesadnie szybki i zero spadów, a mam swój (nazwy nie wymienię, bo obciach, nie ta półka o której gadamy) , który jest sztywniejszy i spad za spadem. Cena mi odpowiada, bo wyjdzie z 1600zł, jak bez złota i diamentów. Czytam dziś o nim i naprawdę to może być to!






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych