Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lakierowanie woblerków - problem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 30 kwiecień 2018 - 14:08

A z gęstością początkową jak jest? Nie jest rzadszy od Domalux?



#62 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 30 kwiecień 2018 - 14:17

A z gęstością początkową jak jest? Nie jest rzadszy od Domalux?

Tą i inne odpowiedzi znajdziesz w poniższym wątku :)

http://jerkbait.pl/t...-classic-silver


  • trout master lubi to

#63 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 wrzesień 2020 - 22:54

Czy Ktoś używał lakierów VHS do woblerów.

#64 OFFLINE   Julas

Julas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Juliusz
  • Nazwisko:Staszewski

Napisano 20 wrzesień 2020 - 08:20

Siema wszystkim

Mam mały problem z lakierem Hartzlack. Podjełem pierwsze próby lakierowania w suszarce obrotowej pierwsze podejście wyszło super natomiast przy kolejnej z rzędu warstwie coś poszło nie tak I pojawiły się bomble.

Czy ktoś z was próbował już suszyć obrotowo?

Dodam tylko że pierwsze warstwy wykonałem jeszcze starszym lakierem który gdzieś tam zachomikowałem. Może to nowa puszka lakieru albo jego gęstość?

Załączone pliki



#65 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 20 wrzesień 2020 - 19:09

Widac tutaj efakt gazowania zbyt szybko zamkłes pierwsza warstwe druga warstwa i niezdazył nawet trochu odparowac i efekt wysychania(zachodzacej reakcji chemicznej podczas schniecia)lakieru bezbarwnego powietrze wyrzucił przez ostatnia warstwe.Lub zbyt szybko zaczołes suszyc po nakładaniu warstwy.Lakiery długo wytrzymuja schomikowane jezeli sa zamkniete szczelnie albo gdy nieotwierane.

#66 OFFLINE   Julas

Julas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Juliusz
  • Nazwisko:Staszewski

Napisano 20 wrzesień 2020 - 19:56

Próbowałem nowy lakier na nowej partii i już na pierwszej warstwie pojawiły się pęcherzyki a następną warstwę nakładam następnego dnia 



#67 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 wrzesień 2020 - 20:55

Nie wiem jak nakładałeś lakier, u mnie pęcherzyki się robiły jak zanurzałem korpus w lakierze i dawałem mu ściekać do puszki/słoika. Ściekająca strużka lakieru tworzyła pęcherzyki, które osadzały się na następnym lakierowanym korpusie. W moim przypadku wystarczyło, że po zanurzeniu wyciągałem korpus w taki sposób żeby lakier nie ściekał do puszki.
  • trout master i eRKa lubią to

#68 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 05:55

Czesto zdarza sie tak ze pecherze wyskakuja gdy za szybko lakier sie prubuje wygrzewac.

#69 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 21 wrzesień 2020 - 07:39

Za wysoka temperatura otoczenia.

#70 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 14:50

Temperatura to jedno ale wiekszy wpływ ma tez pruba podgrzewania po lakierowaniu,a kazdy bezbarwny musi jakis czas oddychnac czyli trochu odparowac.

#71 OFFLINE   Julas

Julas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Juliusz
  • Nazwisko:Staszewski

Napisano 21 wrzesień 2020 - 19:35

Lakier nakładam pędzlem a następnie susze na suszarce obrotowej która kręci się około 1,5 obrotu na minutę w temperaturze garażowej nie podgrzewam ani nie przyspieszam w żaden sposób.

 

Czy ruch podczas suszenia może powodować złe odgazowanie?

Załączone pliki



#72 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 20:04

Raczej napewno nie bo to bardzo bardzo wolno.Moze poprostu lakier nadaje sie do wyrzucenia i moze byc zlezały badz przechowywany w złych warunkach.Jesli wszystkie pruby koncza sie tak samo to go wyrzuc.

#73 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 wrzesień 2020 - 22:42

Podejrzewam że lakiery typu Hartzlack muszą scieknąć a nie być obracane jako "gruba warstwa". Do takich zastosowań raczej żywica epoxy.
Takie rzeczy z lakierem robiły mi się zazwyczaj gdy był już za gęsty. Pod dodaniu rozpuszczalnika to już w ogóle katastrofa wychodziła.

Wykonaj próbę z tym lakierem przez zanurzenie i sprawdź czy dzieje się podobnie. Jeżeli tak to prawdopodobnie lakier za gęsty. Inna rzecz że już po włożeniu do słoiczka czy puszki woblera powinny być widoczne pecherzyki powietrza w lakierze jak i na powierzchni wobka.

#74 OFFLINE   kezmo

kezmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaOkolice Olsztyna
  • Imię:Radek

Napisano 26 wrzesień 2020 - 10:17

A czy farba pod lakierem na wszystkich wobkach jest ta sama? Może jakaś reakcja... Nie wnikam mocno w chemię ale kiedyś miałem podobny problem. Wszystkie kolory z jednego rodzaju farb były spoko a czerwony nie wiedzieć czemu mocno gazował po nałożeniu lakieru. Problem rozwiązał czerwony kolor innej firmy...

#75 OFFLINE   foxy77

foxy77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaNowe n/Wisłą

Napisano 28 wrzesień 2020 - 08:01

Próbowałem nowy lakier na nowej partii i już na pierwszej warstwie pojawiły się pęcherzyki a następną warstwę nakładam następnego dnia

Lakier nawierzchniowy to jedno, a druga sprawa to farba/kolor też potrzebuje odpowiedniego czasu na to aby się utwardzić, to że np motipa akryle w odpowiednich warunkach są dotykowo suche po około 10 minutach, nie oznacza, że można to już lakierowac.
Ja stosuję lakiery motip akryle odkąd pamiętam, zdarzyło mi się raz takie gazowanie farby, A to tylko przez to, że za szybko poszły w hartz lack. Ja jak maluję to w lakier zanurzeniowo idą na drugi dzień, ważne jest też to żeby zanurzać powoli wobler w lakierze i tak samo wolno wyciągać go z puszki/słoiczka.
Jak robimy to zbyt szybko to takie ledwo widoczne pęcherzyki zawsze pojawią się po 3-5 sztukach, a jak się tego nie zauważy to wtedy to jest widoczne jak i wyczuwalne po tym jak wyschnie warstwa lakieru.
Istotną sprawą też jest czas po którym nakładamy kolejne warstwy. Wszystko wymaga czasu po to aby poprzednia warstwa dobrze odparowała, w moich warunkach jest to około 12godzin, bynajmniej ja lakieruje co ok 12h i powtarzam to 3 razy.
Jest też jeszcze kwestia "świeżości" lakieru. Im dłużej stoi nawet szczelnie zamkniętym to zawsze jakaś ilość powietrza zostaje zamknięta w słoiczku. Poliuretany utwardzaja się między innymi w reakcji z wilgocią z powietrza i jak np wlewamy lakier dajmy na to taki hartz lack z puszki 350ml to słoiczka, to wybieramy słoiczek o odpowiedniej pojemności, po to aby jak najmniej powietrza było w słoiczku.
Ja np po każdej partii woblerów, pozostały lakier przelewam do coraz mniejszych objętościowo słoiczków i w ten sposób wykorzystuję każdą puszkę prawie do zera.
Jak lakier zostawiłem w słoiczku większym to spokojnie zawsze połowa lądowała w śmieciach.
  • eRKa lubi to

#76 OFFLINE   Julas

Julas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Juliusz
  • Nazwisko:Staszewski

Napisano 28 wrzesień 2020 - 15:29

Dzieki wszystkim za zainteresowanie tematem. Niedługo nowa partia wobów idzie do malarni. Oczywiście postaram się zastosować wasze porady i zobaczymy co z tego wyjdzie.

#77 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 28 wrzesień 2020 - 16:58

Kolega focy 77 bardzo ładnie to okreslił i opisał od podstaw.Wiec jego wskazówki i porady o ,,czasie schniecia"miedzy warstwami sa bardzzzo wazne.

#78 ONLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 28 wrzesień 2020 - 17:50

Ja zawsze robię tak. Zostawiam co najmniej na dobę, aby farby dobrze wyschły, potem pierwsza warstwa lakieru. Znowu doba, albo jak mi się nie chce 😀, to kilka i dopiero kolejne warstwy lakieru. Te już co 10-12 godzin.
Jak powstają jakieś nierówności, czy pęcherzyk, to przed ostatnią warstwą lakieru można wszystko usunąć drobnym papierkiem.
Choć zdarzało mi się, jak trzeba było coś na już, że w lakier szły po godzinie od malowania. Ale to tylko motipach. Z nimi nic się nie dzieje.

#79 OFFLINE   Amarok

Amarok

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • Lokalizacja10km do Wisły
  • Imię:Damian

Napisano 27 styczeń 2021 - 19:35

Witam, zaczynam przygodę z struganiem i pojawiły się pierwsze problemy po zanurzeniu wobka w podkładzie i wyjmowaniu jest sporo pęcherzyków powietrza (Snieżka Supermal Nitro) wobki pływały w caponie i miały czas na wyschnięcie.



#80 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 28 styczeń 2021 - 16:41

Zdjęcia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych