Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pychówka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   g.kniaziak

g.kniaziak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2009 - 19:22

Witam.
Wiosną tego roku planuję zbudować 8-metrową drewnianą pychówkę.
W zasadzie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik (gotowy projekt, materiał, termin…)
Mam natomiast dwie małe wątpliwości dotyczące szczegółów technicznych i w związku z tym liczę na pomoc „opływanych” takimi łodziami kolegów.

1-Nie jestem pewien czy wygodniejsza będzie wersja łodzi z grodzią wewnątrz (wykonaną w formie schowka), czy też wersja z samymi ławkami?
Chodzi mi przede wszystkim o to, czy sama gródź nie sprawia problemów podczas eksploatacji łodzi np. utrudnione poruszanie się, brak możliwości położenia na dnie w tylnej części łodzi czegoś długiego (np. wiosła), itp.??? Bardziej przyjazna wydaje mi się wersja z samymi ławkami, gdzie grodziowy schowek można zastąpić drewnianą skrzynią na graty, ale z drugiej strony pychówka grodziami wydaje się być mocniejsza.
Proszę o informacje jak to wygląda w praktyce?

2-czym zaimpregnować drewnianą pychówkę, aby służyła przez wiele lat?
Na razie myślę o wielokrotnym zabezpieczeniu drewnochronem a oprócz tego dno i dolne części burt farbą przeciwporostową.
A może któryś z kolegów zna jakiś pewniejszy i sprawdzony środek, zabezpieczający sosnowe drewno przed gniciem?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, które pomogą mi zdecydować jak ostatecznie będzie wykonana moja pychówka.

Pozdrawiam
Grzegorz


#2 OFFLINE   kamspin

kamspin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów

Napisano 01 luty 2009 - 21:52

Witaj Grzegorz,

ja Ci nie pomoge ale zapytaj Marka Szymańskiego osobę która spędziła wiekszość życia na pychówce ,e-maila masz na stronie WŚ napewno coś poradzi.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 02 luty 2009 - 08:14

Farbę bym sobie darował.. Najlepszym impregnatem do takich celów jest smoła drzewna.. Ale niestety, ciężko ją zdobyć.. ja stosuję tzw. dziegć sosnowy... Można go zdobyć m.in. w hurtowniach weterynaryjnych (stosuje się go do smarowania kopyt końskich:)). Handlowa nazwa to Pix Liquida. Rozpuścić to ustrojstwo w terpentynie i posmarować dechy ze 3 razy..Od zewnętrznej strony.. Od środka daję drewnochron..
Co do przegrody - polecam mimo wszystko w tylnej części zrobić gródź w formie schowka.. Z zamykaniem na kłódkę.. Przyda się na pewno.. I dodatkowo można zadaszyć część dziobowej części jako schowek.. Problemów nie powinno być.. Wiosło pychowe ma około 3 metrów, więc miejsce się znajdzie na pewno..
Powodzenia w budowie. I stopy wody pod zemratą..
PS. Dla pasjonatów drewnianych pychówek polecam książkę J. Ltwina Polskie szkutnictwo ludowe XX wieku



#4 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 02 luty 2009 - 23:21

Wynalazłem na forum coś takiego,może będzie pomocne.

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=5483& ;start=0&

Ps.

@argrabi,a ten dziegć koński to po wsmarowaniu w deski, to on się zaklepie?,czy ciągle jest mazisty i brudzący(śmierdzący)??,mam dostęp do takiego dziegciu ,ale nie wiedziałem ,że ma tak szerokie zastosowanie :D.

#5 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 03 luty 2009 - 06:40

Ps.@argrabi,a ten dziegć koński to po wsmarowaniu w deski, to on się zaklepie?,czy ciągle jest mazisty i brudzący(śmierdzący)??,mam dostęp do takiego dziegciu ,ale nie wiedziałem ,że ma tak szerokie zastosowanie :D.


Smród po miesiącu znika, dziegć ładnie jest wchłaniany i zostaje powierzchnia jak po posmarowaniu drewnochronem.. Zresztą pomysł z dziegciem to pomysł Marka Sz. . Kiedyś troszkę na ten temat wymieliliśmy poglądy..





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych