Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

polowy w okresie przedtarlowym - wydzielone z watku SZCZUPAK 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1907 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 luty 2009 - 17:48

Witam,

@Maynard- ja tylko opisalem swoje spostrzezenia,w dodatku dotyczace lowisk w UK, z lagodniejsza badz nieistniejaca zima :D

Jesli chodzi o polskie realia to jestem zupelnie nie na czasie,niestety.

Fajnie ze poruszyles tez kwestie sprzetu- moze paru osobom da to troche do myslenia :D :D :D

Pozdrawiam serdecznie,

Michal


Michał Bujo
No kwestia klimatu może mieć duże znaczenie.
Usprawiedliwiając swoją niewiedzę (również stan niewiedzy nauki w tej materii) wolę zwyczajnie nie ryzykować i nie szkodzić.
Jak ktoś mnie przekona lub sam kiedyś do tego dojdę, że i w marcu można je łowić, a uznam to za fair - będę je łowił aż miło.

Pozdrawiam ciepło, jak to w lutym B)

#22 OFFLINE   Chub

Chub

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaLondon

Napisano 02 luty 2009 - 19:25

Kolego Diverek.

Rozmawiałem ze znajomymi z różnych części Polski i mowią, że świetnie łowi sie z pod lodu. Czy jezioro na którym złowiłeś te piękne szczupaki jest podgrzewane? Po mrozach które odwiedziły nasz kraj początkiem stycznia pokrywa lodu nadal miejscami ma 25-30cm a u ciebie....w ogóle jej nie ma. Jakieś Czary? Pozdrawiam.

#23 OFFLINE   Chub

Chub

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaLondon

Napisano 02 luty 2009 - 20:02

I tu tego roku nie zamarzło nawet na centymetr. ;) [/quote]


To ja też chciałbym tam zamieszkać:)


#24 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 luty 2009 - 20:08

Ciekawa dyskusja...

#25 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 02 luty 2009 - 20:19

Zalew pewnie nie zamarzł :mellow: <_<... no pewnie nie cały :mellow:

#26 OFFLINE   Chub

Chub

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaLondon

Napisano 02 luty 2009 - 21:39

No, ale Zalew Szczeciński to wody PZW, czyż nie?
Życzę spokojnej nocy.

#27 OFFLINE   casso

casso

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 02 luty 2009 - 22:38

Zalew Szczeciński to wody UMS (Urząd Morski Szczecin), natomiast nadzór nad połowami w celach sportowo-rekreacyjnych na wodach UMS sprawuje Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

A swoją drogą. Jak to jest z okresami ochronnymi na zalewie?
W tamtym roku na jesień próbowałem dowiedzieć się kiedy jest okres ochronny sandacza na wodach UMS. Zajrzałem do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych (http://www.lex.com.p...u/2004/1725.htm)i nie znalazłem w nim informacji na temat okresów ochronnych. Zadzwoniłem do szczecińskiego inspektoratu (licząc, że tam się czegoś dowiem), ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Kobieta, z którą rozmawiałem, nie była w stanie podać mi tej informacji. Z tego co ją zrozumiałem okresy ochronne były w trakcie ustalania. Może któryś z kolegów jest bardziej zorientowany w temacie?

#28 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 02 luty 2009 - 23:29

Na wodach morskich:
..Ustanawia się okresy ochronne dla następujących gatunków ryb:
...
2) sandacza w terminie od dnia:

a) 25 marca do dnia 10 maja na obszarze wód na zachód od południka 1640'00 długości geograficznej wschodniej,

B) 10 kwietnia do dnia 31 maja na obszarze wód pomiędzy południkami 1640'00 a 1921'00 długości geograficznej wschodniej,

c) 20 kwietnia do dnia 10 czerwca na obszarze wód na wschód od południka 1921'00 długości geograficznej wschodniej.
...

Natomiast na wodach morskich wewnętrznych wymiary i okresy ochronne ustala Okręgowy Inspektor Rybołóstwa odpowiedni dla danego regionu, czyli u nas OIRM w Szczecinie.
Z zarządzenia:
..Ustanawia się okresy ochronne następujących gatunków ryb:
..
2) sandacz - w ciągu 4 tygodni w okresie 1 kwietnia do 31 maja
..

Inspektorat corocznie podaje dokładny okres tych 4 tygodni.
Ten okres (4tyg) jest ustalany po konsultacjach z MOR i AR co do stanu sandacza I podawany jest przed 01.04. Także więc na chwilę obecną nie jest jeszcze ściśle określona ta data 4 tygodni.
Cytuję @Sobiego z sąsiedniego portalu

#29 OFFLINE   casso

casso

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 03 luty 2009 - 00:00

I wszystko jasne. Dzięki Artech :D

Dla zainteresowanych okres ochronny szczupaka na Zalewie Szczecińskim - od 1 marca do 15 maja.

#30 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 03 luty 2009 - 10:43

To może oświecisz wszystkich i utniesz jałowe dyskusje?

#31 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 03 luty 2009 - 11:21

Usprawiedliwiając swoją niewiedzę (również stan niewiedzy nauki w tej materii) wolę zwyczajnie nie ryzykować i nie szkodzić.
Jak ktoś mnie przekona lub sam kiedyś do tego dojdę, że i w marcu można je łowić, a uznam to za fair - będę je łowił aż miło.


A czy inne warunki panują w marcu (gorsze) niż w listopadzie czy grudniu?? :unsure:

Jeżeli ryba nie męczyłaby się za długo z powodu zbyt delikatnego zestawu, ślamazarności w jej podbieraniu, niewłaściwym traktowaniu jej i przeciąganiu okresu poza wodą, to czemu nie, można by było łowić z tym, że trzeba wcześniej by było wypracować takie coś jak etyka bo jakby ludziom pozwolił łowić szczupaki cały rok to... :wacko: już nawet szczupak na tarlisku nie byłby chroniony...

Pozdr.

Salmo

#32 OFFLINE   KOMANCZ

KOMANCZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 03 luty 2009 - 12:51

Już chciałem coś napisać na temat żerowania szczupaków podczas tarła, ale się ugryzłem w .....
Dlatego zrezygnowałem z pływania po 31 grudnia.

#33 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 03 luty 2009 - 14:52

Uważam że łowienie w okresie marzec-maj jest bardzo nie OK.

Nie usprawiedliwiajmy swojego sumienia opowieściami o delikatnym odhaczeniu, dobrym obchodzeniu itp.

Dla ryby jest to maksymalny stres. Organizm przechodzi wielkie przeciążenia. Dlatego najprawdopodobniejsze scenariusze to:
- zrzucenie ikry
- nie przystapienie do tarła
- nawet śnięcie

Nie jest to moje zdanie, ale wiem to od kilku ichtiologów, co daje prawie pewność.

Dajmy rybom trochę spokoju w tak waznym dla nich momencie!

#34 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2416 postów

Napisano 03 luty 2009 - 16:04

Rozumiem naukowców, jednak empiria swoje. Otóz malo kto wie, ale Szwedzi ustawiaja sie specjalnie na ciag tarlowy szczupaka i jakos nie zauwazylem, zeby im poglowie spadlo. Za to u nas... :wacko:

#35 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 03 luty 2009 - 17:05

Rozumiem naukowców, jednak empiria swoje. Otóz malo kto wie, ale Szwedzi ustawiaja sie specjalnie na ciag tarlowy szczupaka i jakos nie zauwazylem, zeby im poglowie spadlo. Za to u nas... :wacko:


O tym samym pomyślałem, a także o innych rybach które są łowione w czasie wędrówki tarłowej. U nas takie przepisy są bo ludzie są pazerni i raz dwa by to wykorzystali do zapełnienia lodóweczki (nie mówię o wszystki i większośc wie co nad wodami się dzieje i jak wyglądają zbiorniki gdy nikt tego nie kontroluje, przykład - moje rzeki, Bug graniczny i Krzna).

Pozdr.

Salmo

#36 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 03 luty 2009 - 17:25

O tym samym pomyślałem, a także o innych rybach które są łowione w czasie wędrówki tarłowej. U nas takie przepisy są bo ludzie są pazerni i raz dwa by to wykorzystali do zapełnienia lodóweczki (nie mówię o wszystki i większośc wie co nad wodami się dzieje i jak wyglądają zbiorniki gdy nikt tego nie kontroluje, przykład - moje rzeki, Bug graniczny i Krzna).


Poza tym jak można porównywać nasze polskie realia z zagranicznymi? Tego nie można robić!
Szwecja, gdzie wody jest kilka rzędów więcej, a wędkarzy kilka rzędów mniej.
Niektórzy próbują porównywać ciągi tarłowe w Stanach czy Kanadzie do naszych polskich, jako argument do łowienia troci w listopadzie.
Ludzie tam wchodzą miliony ryb, nikt ich nie kłusuje (jedynie grizzli ). Jest ich tyle, że nawet nie mają szans w takiej ilości się wytrzeć (brak miejsca na gniazda), więc część zjedzą niedźwiedzie, część zostanie złowiona, a część padnie z wycięczenia.

Uproszczenia mogą być zabójcze ... dla ryb.

#37 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 03 luty 2009 - 17:56

Szwecja to nie Eden i też bywają dni słabe, nie zawsze szczupaki żerują z takiego względu, że nie muszą tego robić w sposób ciągły :unsure:

Ryb nie ma bo ryby są wyławiane a nie to, że wędkarze je mordują holami przed tarłem.

To, że w US jest taki ciąg a w Polsce taki to nie znaczy, że nie moga funkcjonować w tych miejscach takie same przepisy. W US ludzie łowią z przewodnikami, pilnuje się wód. U nas się pilnowało kiedyś?? Pilnuje się teraz?? U nas wszystkie ryby się zabiera, u nas się nie pilnuje dostatecznie wód, u nas powinno się dawno zlikwidować gosp. rybackie jeziorowe, u nas wody nie są najlepszej jakości, u nas kłusownictwo się rozwija... A że na pojedyńczych wodach jest super-glann-ekstra to nie żaden przykład. Taka prawda, każdy widzi. A doszukiwanie problemu w wędkarstwie i wpływie stresu na ryby jest śmieszne :unsure: Łówmy na odpowiednio dobrane zestawy (dostosowane do łowionych ryb), używajmy kotwic bezzadziorowych, ostrożnie obchódźmy się z rybą, wypuszcajmy je i koniec, nie wgłębiajmy się w jakies fizjologiczne sprawy bo i tak niczego nie zmienimy...

Gdyby nie wędkarze (nie mówię o ogóle) to nie wiem kto zająłby się rybami w Naszych wodach, ichtiolodzy swoje ale my też mamy w to duży wkład.

Pozdr.

Salmo

#38 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 03 luty 2009 - 18:35

Ok masz swoje zdanie ja mam swoje i niech tak pozostanie.

Według mnie łowienie przed tarłem i w jego trakcie jest bardzo beee i tyle.
Nie chce mi się wdawać w bezsensowną dyskusję, w której po jednej ze stron występuje podświadome wyszukiwanie faktów w celu usprawiedliwienia wyrzutów sumienia.

Koniec na ten temat z mojej strony...

#39 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 03 luty 2009 - 18:53

Niczego nie muszę usprawiedliwiać bo nie łowię szczupaków w okresie ochronnym a to, że można by było to już inna sprawa.

Opieram się na słowach ludzi którzy mnie uczą :unsure: i którzy zapewne uczyli tych twoich ichtiologów...

Pozdr.

Salmo

#40 OFFLINE   Chub

Chub

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaLondon

Napisano 03 luty 2009 - 20:28

Witam Panowie.

Można tak dyskutować i dyskutować w temacie, ale czy to pomoże zwiększyć pogłowie szczupaka i innych ryb w Polsce? To prawda, że wędkarze mają coraz większy wpływa na to co się dzieje na naszych wodach, ale ilu Nas jest? Wędkarzy przez duże W?. Wiekszość z Nas to pokolenie 30-latków, którzy podchodzą do łowienia ryb czysto sportowo. Pokolenia młodsze też juz się uczą...,ale jak zmienić mentalność tych starszych??? Tych, którzy wytłukli mazurskie jeziora, tych co zostawiają tony śmieci na każdym łowisku, tych którzy obiją ci mordę kiedy delikatnie zwrócisz im uwage, tych dla których szczuapak to chwast ....bo zjada inne ryby :D
Ostatnio byłem na stronie PZW i wchodząc na Paradę Rekordów o mało nie ocipiałem ;) Koledzy prezentują swoje ryby w kuchni, w łazience na tle różowych kafelek lub w garażu.... Ludzie trzeba odebrać im tą nazwę. Likwidacja PZW i powołanie organizacji rządowej opielkującej się naszymi wodami to moim zdaniem pierwszy krok ku lepszemu, resztą zajmmiemy się my:) Pozdrawiam.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych