Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1201 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 23 listopad 2017 - 21:46

Nie ma takiej możliwości. Ostatnio miałem planowane i nieplanowane wydatki typu narzędzia i materiały muchowe, serwis auta, musiałem kupić nowy system monitoringu...itp. Budżet przekroczony... ledwo zipię :)....

 

Mówisz że czas do niedzieli? :lol:


  • MichałZ lubi to

#1202 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 23 listopad 2017 - 21:52

Powalił mnie Kacper ten Sd , wrzuć lepsze fotki .

Postaram się jutro coś pstryknąć lustrem ;)
  • Franc lubi to

#1203 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 23 listopad 2017 - 21:55

Tak z ciekawości Robert... Kuszą, czy skusiły? ;)
Pozdrawiam


Skusily Grzesiu, a w zasadzie jeden ...... Słabym jestem człowiekiem, oj słabym.
  • Grzegorz78 lubi to

#1204 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 23 listopad 2017 - 22:06

Skusily Grzesiu, a w zasadzie jeden ...... Słabym jestem człowiekiem, oj słabym.

Wiedziałem :) Jakże by Ojciec Założyciel wątku i wielki miłośnik tych kręciołków nie mógł mieć najnowszego wypustu :) W dodatku w wersji custom. Wcale Ci się Robert nie dziwię. Piękny jest :good:

Pozdrawiam


  • Paweł Bugajski i robert.bednarczyk lubią to

#1205 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 23 listopad 2017 - 22:27

Hatche są zwyczajnie ładne. Dla estety ma to znaczenie.
Co prawda żadnego przedstawiciela tej firmy nie posiadam, jestem zatwardziałym miłośnikiem Hardy'ego i Younga, ale sprawiedliwość trzeba oddać: są ładne.
Chyba już kiedyś pisałem: onego czasu odwiedził mnie kolega, absolwent wzornictwa przemysłowego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tak sobie siedzieliśmy, popijaliśmy wódkę czystą i rozmawialiśmy o nadobnych przedstawicielkach płci przeciwnej. Następnie wpadłem na pomysł, aby mu pokazać kołowrotki muchowe i poznać zdanie artysty. Komputer, zdjęcia (zwłaszcza Andrzeja Stanka, ale on, wiadomo, potrafi wydobyć z fotografowanego przedmiotu to, czego inni nie dostrzegają) kilkudziesięciu różnych kręciołków i ocena fachowca.
Cóż, najwyżej ocenił właśnie Hatcha.
Przyznam, że po cichu liczyłem na jakiegoś Hardy'ego, nawet rozmyślałem, czy obrazić się, czy nie :), ale rozsądek zwyciężył.
A fanem Hardy'ego jestem nadal.


Mój kumpel był majstrem właśnie na wzornictwie w ASP przez wiele lat.Majstrem,a nie wykładowcą.Fachowcem.I co mówił? Że 75% studentów nie ma pojęcia o materiałach i współczuje ludziom jak oni będą coś potem projektować.Potem wychodzą takie kwiatki jak rzeczy nie funkcjonalne,ale ładne.Hatch to świetny kołowrotek.Żeby nie było.
  • robert.bednarczyk lubi to

#1206 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 23 listopad 2017 - 22:48

Pomyślałem,że może i ja zabiorę tu głos.Mam 15 kołowrotków,Nautilusy,Rossy,Loopa.Abla,Lamsona i perełkę Orvisa DXR Antirewers.

Największy zawód sprawiły mi Nautilusy,brak możliwości dokupienia szpuli do starszych modeli oraz pomimo sporadycznego używania jeden złapał luz na ośce.

Przeszedłem na Rossy i nie żałuję.Postaram się jutro wrzucić jakieś fotki.


  • robert.bednarczyk lubi to

#1207 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 23 listopad 2017 - 22:50

Swoją drogą nie mam żadnego Hatcha a ten pomarańczowy jest super.


  • robert.bednarczyk i MichałZ lubią to

#1208 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 23 listopad 2017 - 23:03

Ktoś tu wspominał o ilości dni spędzonych nad wodą, wyszło mi ponad setka z hakiem, o "hak" nie pytajcie...  ;)

 

 

HATCH-w-deszczow-por_zpsdgiwyorx.jpg



#1209 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 23 listopad 2017 - 23:07

Swoją drogą nie mam żadnego Hatcha a ten pomarańczowy jest super.

Do niedzieli jest jeszcze chwila ;-)



#1210 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 23 listopad 2017 - 23:08

Zazdroszczę,mimo,że mam czas tylko ok.50



#1211 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 24 listopad 2017 - 00:49

Witam.

Andrzej się nie liczy bo ma chałupę nad wodą i jak odstołu wstanie to może mówić że jest już na rybach  ;)  :D

Pozdrawiam.



#1212 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 24 listopad 2017 - 07:07

Jak to się nie liczy, przecież muszę dojechać, akurat pakuję chlebak i ruszam. Nie chałupa tylko "chatka-camping", dla nas z Małżonką wystarczy, na upartego zbłąkanego też upchamy... Dzisiaj cast będzie w robocie o grabiach nie wspomnę...

Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 24 listopad 2017 - 07:09


#1213 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 24 listopad 2017 - 08:57

Wiedziałem :) Jakże by Ojciec Założyciel wątku i wielki miłośnik tych kręciołków nie mógł mieć najnowszego wypustu :) W dodatku w wersji custom. Wcale Ci się Robert nie dziwię. Piękny jest :good:

Pozdrawiam

 

Cóż poradzić Grzesiu - wypada się przyznać do zwykłej ludzkiej słabości - w moim przypadku odkąd pamiętam zawsze ową słabością były kołowrotki. Mam pełną świadomość, że ten zakup jest kompletnie nieracjonalny, bo w tej klasie (4-5) mam dwa bardzo dobre kołowrotki - Hatcha 3 Plus i Nautilusa X, podtrzymuję swoje przekonanie, że Hatch Finatic gen. 2 w niczym nie przewyższa tych z gen. 1..., ale co zrobić skoro ujrzawszy tego orange/blue nie byłem w stanie przestać o nim myśleć.

 

 

Swoją drogą nie mam żadnego Hatcha a ten pomarańczowy jest super.

 

Oj tak..., jest tak cudny, że jeśli intensywność mojego wędkowania się nie zwiększy, by nie umniejszać jego urody, ma szanse zostać kołowrotkiem gablotowym ;)  ;) , a fuj , oby nie !

Gdy tylko odbiorę z pewnością  go tu wstępnie zrecenzuję, choć nie sądzę bym mógł napisać wiele więcej niż na początku wątku na temat Hatach Finatica 3 Plus gen. 1.  


  • Grzegorz78 lubi to

#1214 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 24 listopad 2017 - 10:55

Srebrny czy czarny Hatch wyglądają bardzo dostojnie. Zielony też mi się podoba. Ale ten pomarańczowo niebieski to kojarzy mi się z bazarem i Ormianami czy innymi ruskimi. Oczywiście to kwestia gustu, lubie pomarańcz i niebieski ale ich zestawienie razem w mój nie trafia.

#1215 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 24 listopad 2017 - 12:28

No to Panowie jeszcze kilka fotek:

 

IMG_3585.jpg?dl=0

IMG_3587.jpg?dl=0

 

Hatch, czy Nautilus? :) ;)

 

A tak pomijając względy estetyczne,jeżeli przyłożymy palec wskazujący do knoba kołowrotka, wprawiając w ruch szpulę energicznym ruchem, uzyskamy 1, no góra 1,5 obrotu szpulą w przypadku Hatcha Finatica, powtarzając całą operację na Nautilusie, otrzymamy tych obrotów kilka- szpulka obraca się przy tym lżej i znacznie szybciej. Jednakże w tym starciu zdecydowanie wygrywa... Danielsson.

W przypadku tego kołowrotka szpulka kręci się bardzo płynnie i bardzo szybko. Nie jestem w stanie precyzyjnie oszacować liczby obrotów, ale obstawiam ok. 12.

Kręci bardzo "maślanie"

Prawie jak Stella :lol:

 

IMG_3591.jpg?dl=0

IMG_3592.jpg?dl=0

 

Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale uważam że warto odnotować.

 

Jedna uwaga do Nautilusa. Kołowrotek z ustawionym hamulcem w jego dolnym zakresie, ma tendencję do "overspinu"-

już wcześniej o tym pisałem. Danielsson od tej przypadłości jest wolny.

                                    Pozdrawiam



#1216 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 24 listopad 2017 - 12:47

Srebrny czy czarny Hatch wyglądają bardzo dostojnie. Zielony też mi się podoba. Ale ten pomarańczowo niebieski to kojarzy mi się z bazarem i Ormianami czy innymi ruskimi. Oczywiście to kwestia gustu, lubie pomarańcz i niebieski ale ich zestawienie razem w mój nie trafia.

 

Co zrobić, gdy młodość przemija nadrabia człowiek kolorami.  


  • marian-56, randomrodmaker i Grzegorz78 lubią to

#1217 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 24 listopad 2017 - 12:51

Danielssony mają regulowany przedział w którym pracuje hamulec. F3W fabrycznie przychodzi ustawiony w najniższym przedziale, jego regulacja wpływa na lekkość obrotu szpuli. Nie jest to istotne bo pewnie nikt tego nie robi przy kołowrotku pstrągowym. Siła jak i zakres regulacji jest wystarczająco duży, biorąc pod uwagę wszystkie pstrągi, nawet te żyjące w Patagonii.
Kołowrotkiem muchowym oferującym najwięcej "masła w maśle" analogicznie do stelli (rozumianego jako kultura pracy) jest wbrew pozorom stary Guideline Quadra.
Nie kręci sie jak kręćki do wypuszczanki ale znane mi inne konstrukcje (a znam ich sporo) zostawia w tyle.
Tomaszek11
  • Grzegorz78 lubi to

#1218 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 24 listopad 2017 - 12:56

Dziękuję Tomaszek Człowiek sam nawet nie wie co ma


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1219 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 24 listopad 2017 - 20:13

Grzesiu (@Grzegorz78) - pozwolę sobie dorzucić moje, wysoce subiektywne zdanie, na temat swobodnego obrotu szpulki w kołowrotkach muchowych, o czym wyżej pisałeś. W moim przekonaniu owa swoboda niekoniecznie musi być zletą. Objaśniamy powód. Wynika to z moich doświadczeń, zwłaszcza na zakrzaczonych rzeczkach. W takich okolicznościach przyrody zdarza mi się nierzadko nie wysnuwać linki z kołowrotka przed rozpoczęciem wymachów, bo prawdopodobieństwo jej czepiania owe krzaczory jest bardzo wysokie. Zatem machając wysnuwam linkę prosto ze szpuli, która oczywiście wchodzi w ruch obrotowy. Absolutnie niekorzystnym jest zbyt duże „rozpędzenie” szpulki, bo nagle linka zaczyna się plątać. Teoretycznie tę nadmierną szybkość szpulki można skorygować hamulcem, ale nie polecam, bo w przypadku wysnuwania linki w chwili wymachu do tylu zaczyna ona „rzeźbić” dolną cześć ramy. Zakładam, że niejeden z nas już tak ramę „przeszlifował”. Też lekko podrzeźbilem w ten sposób mojego pierwszego Hatcha - model Finatic 3 Plus, co wynikało głównie z tego, że wysnuwalem linkę przy wymachu do tyłu i ustawieniu hamulca, który uznawałem za skuteczny do łowienia w określonych okolicznościach. Skorygowałem ten błąd w technice dwojako - po pierwsze w krzakach, na krótkim dystansie nastawiam hamulec na zero, po drugie staram się pilnować by linkę wysnuwać w chwili zakończenia wymachu do przodu, w związku z czym nie ma ona kontaktu z newralgiczną częścią ramy, choć ten ostatni element nie zawsze daję radę wykonać. Reasumując - moim zdaniem optymalna jest taka konstrukcja kołowrotka, by swobodny obrót szpuli przy wyzerowanym hamulcu miał taki opór by linka nie leciała bez kontroli, a równocześnie taki, by przy jej wysnuwaniu przy wymachu do tylu nie „orał” dolnej części ramy. Hatch takie optimum uzyskał.
A na koniec przepraszam za ten przydługi wywód - zawodowe zboczenie, prawnicy nie umieją gadać zwięźle i jednocześnie w miarę rzeczowo.
  • Paweł Bugajski, marian-56, sierżant i 1 inna osoba lubią to

#1220 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 24 listopad 2017 - 20:36

Witam.

 

 

Nie kręci sie jak kręćki do wypuszczanki 

Takie lepsze już kręćki do wypuszczanki mają możliwość ręcznej regulacji swobody z jaką kręci się szpula. To jest rewelacyjna sprawa przy centerpinach i bardzo często korzystam z takiej możliwości regulacji kręćka. Zarówno przy samych rzutach jak i prowadzeniu w zależności od warunków nurtu i wagi zestawu.

Zastanawiające jest dlaczego w kołowrotkach muchowych ta rzecz jest powszechnie pomijana przez dokładnie niemal wszystkich producentów - i w tych tanich, budżetowych wyrobach jak i w topowych oraz bardzo drogich konstrukcjach.

Pozdrawiam.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych