Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1961 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 18 czerwiec 2021 - 09:07

Poprawili hamulec, bo był pięta achillesową kontrukcji, a co za tym idzie, z topowych kołowrotków używanych do połowu w morzu, te lądują najczęściej w serwisach z powodu korozji. Problemem była szczelność lub raczej nieszczelność. Niewiele osób z grona wędkarzy łowiących pstrągi czy inne ryby słodkowodne o tym wie, bo po prostu 'rynek użytkowników dotkniętych problemami' jest specyficzny, ergo, nikt tych problemów nie kolportuje na ogólnych portalach wędkarskich. Natomiast osoby często łowiące w tropikach i używające tych kołowrotków kilkanaście czy kilkadziesiąt razy w roku, znają te bolączki. Dla zainteresowanych mogę dodać, że np. w review nowego modelu ionic przez trident fly fishing jest wyraźnie wskazany problem z nieszczelnością starego modelu.
  • Jack__Daniels lubi to

#1962 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 czerwiec 2021 - 08:32

Na wodach słonych nigdy nie łowiłem zatem nie będę mędrkował, niemniej jednak, z tego co kojarzę, Hatch Finatic 2 generacji miał poprawiony hamulec i to dość istotnie. Może jednak zabieg nie był do końca udany. Pozostaje mi zatem cieszyć się moimi „słodkimi” Hatchami. 



#1963 OFFLINE   Włodzimierz Janowicz

Włodzimierz Janowicz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Włodzimierz
  • Nazwisko:Janowicz

Napisano 16 sierpień 2021 - 21:35

Abel VAYA 4/5 w customowym wykonaniu "Underwood-On the Hunt-Deep Green" z aluminiową rączką. 

 

https://photos.app.g...iBdxhEfp55aGxR6



#1964 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 16 sierpień 2021 - 22:57

Nie wiem czy najlepszy, ale na pewno piękny.
  • Włodzimierz Janowicz i Xiaou lubią to

#1965 OFFLINE   Włodzimierz Janowicz

Włodzimierz Janowicz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Włodzimierz
  • Nazwisko:Janowicz

Napisano 01 listopad 2021 - 18:41

ABEL VAYA 4/5 Native Brown Trout.

 

 

Załączone pliki



#1966 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 listopad 2021 - 19:56

Przepiękne te Able. A można grzecznie poprosić o więcej info na ich temat, hamulec, waga, itp ?



#1967 OFFLINE   Włodzimierz Janowicz

Włodzimierz Janowicz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Włodzimierz
  • Nazwisko:Janowicz

Napisano 03 listopad 2021 - 05:21

Proszę uprzejmie:

ABEL VAYA model 4/5

waga 5,15 oz

Średnica szpuli 3,360 in

Szerokość szpuli 0,976 in

Hamulec to szereg dysków z włókna węglowego i stali. Płynny i precyzyjny.

Można wejść na stronę Abel'a w zakładkę pod nazwą  BUILD NOW i puścić wodze fantazji.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Włodek.


  • arturbukowski lubi to

#1968 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 04 grudzień 2021 - 04:53

Czołem!
Jakiś czas temu zakupiłem sobie mój pierwszy "klikający" kołowrotek. Był to Hardy Marquis.
O ile sama idea łowienia pstrągów z tego typu kołowrotkiem bardzo mi pasuje, o tyle Hardy wylądował w szafie po dwóch wypadach na ryby.
Straciłem dwa ładne pstrągi, ponieważ nie byłem w stanie wybrać luzu w momencie kiedy ryba zaczęła płynąć w moim kierunku. Bezzadziorowy hak, moment luzu i po zabawie.
Więc Hardy w szafie, a reszta sezonu z "normalnym" młynkiem. Trzeba trafu że w zeszłym tygodniu pojawiło się ogłoszenie na spaypages o sprzedaży lub zamianie Sage Click na marquisa wlasnie. Od razu się zdecydowałem. Głównie dlatego że jest to large arbour, więc przygody jak powyzej raczej się już nie przydadzą.
Wczoraj nadeszła paczuszka z Ontario.
Młynek jest naprawdę ładny, pięknie wykonany i spasowany. Co ciekawe po dokręceniu kliku, trzeba użyć zauważalnie większej siły do wyciągnięcia linki. W Hardym miałem wrażenie że kręcenie pokrętłem zupełnie nie wpływa na "siłę kliku" Nie to, że ma to dla mnie ja jakies znaczenie, bo używam mocnych przyponów, ale dla kogoś kto lowi delikatnymi tippetami pewnie będzie to istotne. Na młynek ( mam rozmiar 4/5/6)wchodzi ok 30m
backingu 20lb, 100 yardów "lasera" i głowica Skagit Scout ( w moim przypadku)
Jedyna wada młynka to taka że jest za lekki.
Mój Loomis leci na pysk..
Pozdrówka

e7e4a7472b0f3d82b1bfc98e828ee58b.jpg470e46ae9638c88c78c09d694935afdf.jpg48fe94da9214d185494c2fe3f46e7bd3.jpg

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 04 grudzień 2021 - 04:55

  • marian-56, Xiaou i Troszkę Muszkarz lubią to

#1969 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 04 grudzień 2021 - 08:05

Czołem!
Jakiś czas temu zakupiłem sobie mój pierwszy "klikający" kołowrotek. Był to Hardy Marquis.
O ile sama idea łowienia pstrągów z tego typu kołowrotkiem bardzo mi pasuje, o tyle Hardy wylądował w szafie po dwóch wypadach na ryby.
Straciłem dwa ładne pstrągi, ponieważ nie byłem w stanie wybrać luzu w momencie kiedy ryba zaczęła płynąć w moim kierunku. Bezzadziorowy hak, moment luzu i po zabawie.
Więc Hardy w szafie, a reszta sezonu z "normalnym" młynkiem. Trzeba trafu że w zeszłym tygodniu pojawiło się ogłoszenie na spaypages o sprzedaży lub zamianie Sage Click na marquisa wlasnie. Od razu się zdecydowałem. Głównie dlatego że jest to large arbour, więc przygody jak powyzej raczej się już nie przydadzą.
Wczoraj nadeszła paczuszka z Ontario.
Młynek jest naprawdę ładny, pięknie wykonany i spasowany. Co ciekawe po dokręceniu kliku, trzeba użyć zauważalnie większej siły do wyciągnięcia linki. W Hardym miałem wrażenie że kręcenie pokrętłem zupełnie nie wpływa na "siłę kliku" Nie to, że ma to dla mnie ja jakies znaczenie, bo używam mocnych przyponów, ale dla kogoś kto lowi delikatnymi tippetami pewnie będzie to istotne. Na młynek ( mam rozmiar 4/5/6)wchodzi ok 30m
backingu 20lb, 100 yardów "lasera" i głowica Skagit Scout ( w moim przypadku)
Jedyna wada młynka to taka że jest za lekki.
Mój Loomis leci na pysk..
Pozdrówka

e7e4a7472b0f3d82b1bfc98e828ee58b.jpg470e46ae9638c88c78c09d694935afdf.jpg48fe94da9214d185494c2fe3f46e7bd3.jpg

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

cześć,

pytanie o wybieranie luzu

jak to było? kołowrotkiem wybierałeś czy ręką, z linki?

 

Sage ładny, ale IMHO tylko full cage sprawdza się



#1970 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 04 grudzień 2021 - 08:55

Podstawowy błąd,wybieranie luzu kołowrotkiem,zero szans.Mam dużą wprawę w wybieraniu ręką,wiele lat łapania na przepływankę ze spławikiem oczywiście jak nie było tyczek,zdarza mi się nie zdążyć ale na tym polega radość łapania.Cieszy mnie jak rybie uda się mnie wykiwać.


  • Mysha, marian-56 i Troszkę Muszkarz lubią to

#1971 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 04 grudzień 2021 - 09:10

(...),zdarza mi się nie zdążyć ale na tym polega radość łapania.(...)


Przy łowieniu boleni w morzu ściągam zasadniczo streamera na dwie ręce z kijem pod pachą. Jednak zdaża się że rozpędzona ryba połyka przynętę (co widać) jednak nadal płynie w moją stronę i nie zawsze udaje się nadążyć z zebraniem linki i wcięciem ryby. Ale strzał adrenaliny jest mocny :D! Uroki tej zabawy ;)
  • Jack__Daniels, tzienkiewicz i Troszkę Muszkarz lubią to

#1972 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 04 grudzień 2021 - 10:15

No niestety.
Klasyka choć ładna nie ma u mnie też zastosowania.
Denerwująca przy małej średnicy jest prędkość zwijania linki.
Chociaż sam ryby holuję z ręki to właśnie ta przypadłość eliminuje posiadanie kołowrotka o małej średnicy.
A jaki kij do tego używasz że leci na pysk?

#1973 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 04 grudzień 2021 - 12:09

Sorrki, ale to jakiś z czapy argument oceny kołowrotka, w takich sytuacjach czasem kołowrotek spinningowy nie daje rady.

 

Duża średnica kołowrotka to dla mnie tylko lepsze/zdrowsze układanie/konfekcjonowanie linki.

 

koło 75mm - D= 15cm

koło 95mm - D= 19cm

 

no procentowo/marketingowo to faktycznie jest różnica (27% więcej nawoju), a w praktyce żadna - całe 4cm na obrót :)



#1974 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 04 grudzień 2021 - 12:54

Chyba raczej całe 8-9cm na obrót.
Szczególnie szybkość zwijania czuć jak mamy dużo linki na wodzie,a mało na kołowrotku.
Oczywiście jednym i drugim można zwijać.

#1975 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 04 grudzień 2021 - 13:09

Jezu jak ja to policzyłem, covid:), ale nadal to wg mnie nic nie zmienia, przy lince po rant masz 23,55 i 29,83 czyli 6,28cm - ile razy jesteś w stanie obrócić korbką w ciągu sekundy ?
W zeszłym roku miałem dwie sytuacje, gdy kołowrotek spinningowy nawijający 81cm nie wyrobił na zwrocie po uderzeniu.

Użytkownik BazyL edytował ten post 04 grudzień 2021 - 13:11

  • Mysha i Rheinangler lubią to

#1976 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 04 grudzień 2021 - 17:39

Podstawowy błąd,wybieranie luzu kołowrotkiem,zero szans.Mam dużą wprawę w wybieraniu ręką,wiele lat łapania na przepływankę ze spławikiem oczywiście jak nie było tyczek,zdarza mi się nie zdążyć ale na tym polega radość łapania.Cieszy mnie jak rybie uda się mnie wykiwać.

Zapewne to prawda. Co ciekawe nie zdarza mi się to kiedy używam dużego arbour. Łowię swingiem więc linka jest napięta czasy czas. Oczywista jest inaczej kiedy ryba zaczyna płynąć w moim kierunku. Generalnie large arbour załatwia problem

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#1977 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 04 grudzień 2021 - 17:42

No niestety.
Klasyka choć ładna nie ma u mnie też zastosowania.
Denerwująca przy małej średnicy jest prędkość zwijania linki.
Chociaż sam ryby holuję z ręki to właśnie ta przypadłość eliminuje posiadanie kołowrotka o małej średnicy.
A jaki kij do tego używasz że leci na pysk?

Łowię loomisem imx 3111.
Nie jest to duży kłopot, bo w swingu trzymam po prostu kij trochę wyżej ( prawie za blank)
Pozdrowka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#1978 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 06 grudzień 2021 - 12:55

Ja poszedłem w tym roku w klasykę - niedawno dojechał do mnie Hardy Perfect Taupo (3 7/8"). Zobaczymy jak się spisze na trociach :).

Piękny i piekielnie głośny.

Dodałem fotki:

Załączony plik  WhatsApp Image 2021-12-07 at 10.02.54.jpeg   42,54 KB   23 Ilość pobrań

Załączony plik  WhatsApp Image 2021-12-07 at 10.02.58.jpeg   90,56 KB   22 Ilość pobrań



#1979 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 07 grudzień 2021 - 18:11

Piękny cukierek! Gratulacje



#1980 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 15 marzec 2022 - 16:30

Cześć koledzy.
Stałem się szczęśliwym posiadaczem Sage z-axis 590 w dwóch kawałkach. No teraz trzeba jakiś fajny kręciołek do niego przypasować. Poradzicie coś?
Martin jeszcze raz dziękuję!!!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych