Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Język polski?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 20 luty 2009 - 15:15

Cześć. Taka mnie naszła refleksja- że sporo ostatnio w naszych wypowiedziach słów, wyrażeń nowych, stworzonych przez nas samych. Nie jestem polonistą, czy innym strażnikiem naszego języka, ale niektóre zwroty, słowa zaczynają drażnić mnie troszkę i wydają mi się po prostu brzydkie. Czasem aż trudno mi zrozumieć co autor miał na myśli. Przykłady? Proszę:
plećka, pletka- zamiast plecionka
focić, focenie- robić zdjęcia
macać- oglądać, sprawdzać (w odniesieniu do sprzętu)
gratki- gratulacje, itp.
Sam nie jestem bez winy- często używam słowa kręciołek mając na myśli kołowrotek wędkarski, ale wynika to tylko z czystej sympatii dla tego rodzaju sprzętu.



#2 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 20 luty 2009 - 17:21

Mnie tez drażnia
Takie twory tworza sie ze zwykłego lenistwa. Upraszczania mowy i pisma.
Wystepuja we wszystkich dziedzinach.
Smiesznie to brzmi- focenie, plećka :lol: gratki,graty brrrr :huh:(grabki)? :lol:
Zróbta, chodżta - dajta se spokój :lol:



#3 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 21 luty 2009 - 09:01

Post dotyczy raczej gwary, ale i tak głupio mi się zrobiło. Nieźle znam język polski, ale mimo iż wiem, że np przed drugim czasownikiem stawia się przecinek, zdanie zaczyna wielką literą oraz że (po oraz a przed że nie stawia się przecinka) jestem zwykły niechluj i aż wstyd mi teraz ponownie czytać swoje posty. :blush:Poprawię się. ;)

#4 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 21 luty 2009 - 12:52

:D

#5 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1907 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 kwiecień 2011 - 01:22

Językowe wydziwolągi jedno, a ja mam pytanie dotyczące datownika.
Może mi się to przyśniło, może już ktoś pytał, a może nawet ja sam kiedyś pytałem :o ale nie daje mi to spokoju...
Czy datownik postów jest zależny od platformy, tzn. czy można jednym zgrabnym ruchem zamienić nazwy miesięcy na prawidłowe?

Nie ma takiej daty jak 10 kwiecień 2011 r., bo to sugeruje co najmniej 10 kwietniów w roku 2011... Jest 10 kwietnia i miło by było, gdyby tak było. :lol: Pytanie, czy to da się zrobić, da się, ale się nie zrobi, czy się nie da ;)

Pozdrawiam
Grzesiek

#6 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 11 kwiecień 2011 - 20:53

Witam,
dziwolągi, skróty,rózne maniery stylistyczne (niektóre dosyc sympatyczne) są dla mnie do zniesienia, bardziej mnie razi np. cytat z dzisiejszego postu:

koledzy bardzo przepraszam mała korekta silnik ma 6.0 kw na krutką noge zdjęcia mogę wyałać na komurke muj nr....

Czy ortografia w szkołach jeszcze egzystuje, czy juz sami dyslektycy nam rosną?
Pozdrawiam
Sławek

#7 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 12 kwiecień 2011 - 07:40

Sławku, mnie podobne przemyślenia nachodzą.
Kiedyś stanąłem za kuzynem, który coś pisał na GG i w ogóle nie korzystał ze znaków interpunkcyjnych. Dostał w łeb i się pyta za co?!. Jak się dowiedział za co to mi mówi, że: no co ty, na gg przecinki?!... dostal drugi raz.
Najgorsze jest to, że choćby przepopularna mozilla sama poprawia błędy. Najgorsze w tym wszystkiem to jest lenistwo. Gówniarzeria nie czytuje już książek, a jedynie fora internetowe, na których tytani intelektÓ piszOM jak chcOM.
P.S
Na wszystkich forach, w których życiu, aktywnie uczestniczę prędzej czy później pojawia się podoby temat :D.

#8 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1907 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 12 kwiecień 2011 - 12:57

Tak jest Danielsie, dokładnie wszędzie, bo diagnoza jest prawidłowa. Powszechna niezdolność i dys-moda, to wierzchołek tej góry jedynie. Czyta się coraz mniej, uczy się coraz nędzniej, szeroko pojęta rozrywka już dawno odeszła od zabaw zarówno manualnych, jak i intelektualnych... Dziwne, jak wielu moich rówieśników w ogóle nie grywa w karty, książki czytają, jeśli powstały na nich oscarowy film lub super gra komputerowa, nudzą ich skrable, w szachy grać?!? przecież to nudniejsze niż wędkarstwo!. :wacko: A jak deszcz nie leje z nieba? I nie ma powodów, by z konieczności nawalać w strzelanki sieciowo? Nawet nie co dziesiąty lubi pójść pograć w jakiś sport zespołowy, czy inny... integracja na świeżym powietrzu? Tylko w dymie palonego brykietu, a na ryby bez flaszki i radia, to nikt nie pójdzie... No tworząc skrót myślowy, upraszczając sprawę i obrażając tą światlejszą część młodzieży, bardziej zaangażowaną w swój rozwój, mamy pokolenie wulgarnych niewiast i bez wojska chłopaków, którzy zdania bezbłędnie nie potrafią sklecić, a wbicie gwoździa w deskę, wymaga interwencji specjalisty. Już dawno dałem sobie spokój z interpunkcją i ortografią na forach. Mimo, że odczuwam dotkliwy bul, kiedy nasz piękny ojczysty język, tak szpetnie jest kaleczony i w tej materii na poprawę nie mam już nadzieji... przykład idzie z samej góry :unsure: i z góry, czyli od rodziców, z których nie wszyscy mają prawo rzucić kamieniem. XXI wiek tylko pogania ten proces. Żeby nie było. I mi zdarza się bezmyślnie klikać w coś odmóżdżającego, sam w wojsku nie byłem - bo nie, grilla czasem zrobię, a muzyki słucham wszędzie (tylko nie nad wodą) i niepopularnie, bo w słuchawkach, a nie jak się powszechnie przyjęło, ile fabryka dała w autobusie, czy sąsiadom z naprzeciwka...

Tym długaśnym wywodem chcę powiedzieć, że jerkbait.pl, jako miejsce ponadprzeciętne pod wieloma względami, powinno w swoim zakresie emanować jedwabistością także w kwestii języka polskiego, jeśli da się te daty ustawić poprawnie bez przeszkód. :D

Pozdrawiam
Grzesiek

#9 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 12 kwiecień 2011 - 20:44

Maynard :D
zakładam, że bUl to było celowe :D

#10 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1907 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 kwiecień 2011 - 01:25

Lubię poprawność, również w internecie, ale nie do granic absurdu, bo to jest luźne koleżeńskie forum wędkarskie i takie powinno być! Bez spinania się i zadęcia, ale czasem niektóre kwiatki o pomstę do nieba wołają... Jest kilka takich słów w języku polskim, które od zawsze w większości przypadków piszę z błędem, zazwyczaj wychwytuję je i poprawiam po chwili. Ale nie zawsze, taka ułomność.
Jednak w tym przypadku, pisząc o przykładzie idącym z samej góry, o bUlu i tym, że brak mi nadzieJi... no cóż, nie była to wpadka. Złośliwy typ ze mnie :D

Pozdrawiam
Grzesiek

#11 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1907 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 23 listopad 2011 - 11:07

W ramach kampanii na rzecz poprawności językowej na Forum - w domyśle dotyczy też kropek, przecinków, wielkich liter... :mellow:



Pozdrawiam
Grzesiek

#12 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 23 listopad 2011 - 16:39

Lubię poprawność, również w internecie, ale nie do granic absurdu, bo to jest luźne koleżeńskie forum wędkarskie i takie powinno być! Bez spinania się i zadęcia, ale czasem niektóre kwiatki o pomstę do nieba wołają... Jest kilka takich słów w języku polskim, które od zawsze w większości przypadków piszę z błędem, zazwyczaj wychwytuję je i poprawiam po chwili. Ale nie zawsze, taka ułomność.
Jednak w tym przypadku, pisząc o przykładzie idącym z samej góry, o bUlu i tym, że brak mi nadzieJi... no cóż, nie była to wpadka. Złośliwy typ ze mnie :D

Pozdrawiam
Grzesiek

Pełna zgoda, wszak nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu i jakiś błąd się może czasem przydarzyć każdemu..
I nie chodzi przecież o posty trzynastozgłoskowcem składane, a zrozumiałą pisownię zawiłej nierzadko polszczyzny. Tłumaczenia wszelakimi schorzeniami można sobie darować- istnieje masa różnych korektorów pisowni itd..

Ale! Żeby użytkownicy się starali, musi być na to presja ze strony moderacji i administracji. Tego niestety nie ma, więc jedyne co pozostaje, to liczyć na chęci innych użytkowników, a może z czasem i Ci leniwi się zaczną starać...Póki co jest, jak jest...Czasem trzeba nieźle kombinować i się zastanawiać, żeby znaleźć odp. na pytanie co autor wiadomości miał na myśli??...

#13 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 16 grudzień 2019 - 09:24

(…) pletka (…)

Co to jest ??? :o



#14 OFFLINE   ZlapSeRybe

ZlapSeRybe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 16 grudzień 2019 - 09:37

Co to jest ??? :o

 

Potoczne określenie plecionki. Mam nadzieję, że pomogłem. 


  • homax i versicolor lubią to

#15 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 16 grudzień 2019 - 09:47

Potoczne określenie plecionki. Mam nadzieję, że pomogłem. 

NIE, to jest brak szacunku i kaleczenie języka polskiego :excl:  :angry:



#16 OFFLINE   ZlapSeRybe

ZlapSeRybe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 16 grudzień 2019 - 12:34

NIE, to jest brak szacunku i kaleczenie języka polskiego :excl:  :angry:

 

Język to żywy twór, ciągle się zmienia. Mnie aż tak bardzo takie sformułowanie nie razi. Grammar nazi nie jestem. Sens wypowiedzi udało się przekazać ;) 


  • smokwelski lubi to

#17 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 16 grudzień 2019 - 16:12

Język to żywy twór, ciągle się zmienia. Mnie aż tak bardzo takie sformułowanie nie razi. Grammar nazi nie jestem. Sens wypowiedzi udało się przekazać ;)

"Nazi grammar", jak sam to nazwałeś, to zdaje się być według ciebie konsarwatywne podejście do języka, które przynajmniej go nie deformuje. Językowy trockizm natomiast go wręcz obrzydza, prowadząc do "nowomowy" znanej z epoki socrealizmu. I żeby nie wiem jak do tego podejść, to taki wyraz jak "pletka", nie jest żadnym językowym rozwinięciem lub upiększeniem, tylko słowną anarchią ;)


Użytkownik mohave edytował ten post 16 grudzień 2019 - 16:12

  • Marcin Rafalski, Paweł Bugajski, Krzysiek Rogalski i 7 innych osób lubią to

#18 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 16 grudzień 2019 - 18:38

Też jestem zdania, że w języku nie wszystko zostało stworzone dnia pierwszego i amen. O używaniu wcliteraturze czy mowie potocznej staropolskie słowo plecionka nie jest mi w każdym razie nic wiadomo. Słowo to wymyślili wędkarze na nazwanie jakość bardziej po naszemu nowości z początku lat 90-tych. Mogli przetłumaczyć dosłownie "braided line" jako pleciona linka. Wszyscy pewnie skróciliby to wyrażenie do "pleciony". Mogli też nazwać "pletka", co także miałoby szanse się przyjąć. Wówczas obecnie ktoś by się oburzał na stosowanie słowa "plecionka" jako kaleczącego kanony słownikowe.
Tak na marginesie, nie sądzę by nawet Miodek rozstrzygnął czy np. poprawne określenie to obrotówka czy wirówka.
Prawdziwym obrońcom mowy polskiejnparadokalnie pozostanie używanie nazw oryginalnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do twisterów, ripprrów, spigotów, drop shotów, jerkbaitów, castingów, czy innych verticali.
Trochę jakby smutniej i szyywniej by się zrobiło na jerkbaicie, jakby jakiś administrator (celowo nie użyłem słowa admin) zaczął nam poprawiać w postach kije i patyki na wędziska, młynki na kołowrotki, a kropki na pstrągi. Odpuśćmy więc gwarze wędkarskiej na forum albo walczmy z wiatrakami, jak ktoś ma ochotę. Ja wiem, że niedługo złapię kija z jakimś kręćkiem i jadę na kropki.

#19 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 grudzień 2019 - 18:59

posty od 13-18 przeniesione z tematu

http://jerkbait.pl/t...pstraga/page-14



#20 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 19 grudzień 2019 - 08:44

Nieźle znam język polski, ale mimo iż wiem, że np przed drugim czasownikiem stawia się przecinek, zdanie zaczyna wielką literą oraz że (po oraz a przed że nie stawia się przecinka)


„Oraz że” to akurat jeden z dwóch przypadków w tej kwestii. Sam nie wiedziałem ;)

Użytkownik Żbiku edytował ten post 19 grudzień 2019 - 09:00





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych