Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Język polski?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 19 grudzień 2019 - 17:10

Też jestem zdania, że w języku nie wszystko zostało stworzone dnia pierwszego i amen. O używaniu wcliteraturze czy mowie potocznej staropolskie słowo plecionka nie jest mi w każdym razie nic wiadomo. Słowo to wymyślili wędkarze na nazwanie jakość bardziej po naszemu nowości z początku lat 90-tych. Mogli przetłumaczyć dosłownie "braided line" jako pleciona linka. Wszyscy pewnie skróciliby to wyrażenie do "pleciony". Mogli też nazwać "pletka", co także miałoby szanse się przyjąć. Wówczas obecnie ktoś by się oburzał na stosowanie słowa "plecionka" jako kaleczącego kanony słownikowe.
Tak na marginesie, nie sądzę by nawet Miodek rozstrzygnął czy np. poprawne określenie to obrotówka czy wirówka.
Prawdziwym obrońcom mowy polskiejnparadokalnie pozostanie używanie nazw oryginalnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do twisterów, ripprrów, spigotów, drop shotów, jerkbaitów, castingów, czy innych verticali.
Trochę jakby smutniej i szyywniej by się zrobiło na jerkbaicie, jakby jakiś administrator (celowo nie użyłem słowa admin) zaczął nam poprawiać w postach kije i patyki na wędziska, młynki na kołowrotki, a kropki na pstrągi. Odpuśćmy więc gwarze wędkarskiej na forum albo walczmy z wiatrakami, jak ktoś ma ochotę. Ja wiem, że niedługo złapię kija z jakimś kręćkiem i jadę na kropki.

 

Podoba mi się ten wywód. 

 

To co nas gubi językowo to często zwykłe nawyki i skostniałe przekonania. To prawda co kolega pisze, ale ja mam też czasem takie odczucie językowej estetyki słuchowej... pletka dla mnie brzmi jakoś tak nieswojo, przaśnie, brzydko. Plecionka jakoś lepiej, zgrabniej oddaje sens czegoś zaplecionego, splecionego. 

 

Nie wiem nie jestem językoznawcą.  

 

Słowa mają czasem dziwne synestezyjne właściwości. Przykład wyobraźcie sobie coś miękkiego i przytulnego, a potem przeczytajcie: różowy kłębuszek. :) 


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski, Pumba i 4 innych osób lubią to

#22 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 20 grudzień 2019 - 06:41

Język to żywy twór, ciągle się zmienia. (…)

O jakiej funkcji języka piszesz? Jeśli o tej, o której akurat pomyślałem, to temat nie na to Forum... :P  ;)  :D



#23 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 23 grudzień 2019 - 21:36

Bardzo ciekawa dyskusja.

Czy nie sądzicie, że dbałość o słowo jest wyrazem szacunku dla czytających? Ta odrobina staranności, poszukiwanie  wyrazów bliskoznacznych, zamiana kręćka na kołowrotek w następnym zdaniu i choćby podstawowy interpunkcyjny wysiłek?

Na każdym forum hobbystycznym poruszana jest w końcu ta kwestia, na żadnym nie jest najistotniejszą, ale jeśli można potrenować klarowny przekaz w pogaduszkach wędkarskich to może łatwiej nam to przyjdzie podczas pisania życiorysu lub podania?

Ot taki pragmatyzm... :)

 

Plećka brzmi fatalnie :(


Użytkownik Paweł Bugajski edytował ten post 23 grudzień 2019 - 21:44


#24 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2761 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 grudzień 2019 - 22:17

Pawle, całkowita racja. Mamy tak dużo wyrazów bliskoznacznych i do tego internet i możemy szybko je odszukać. Swoim studentom powtarzam, że kolejne pokolenie w wielu dziedzinach ma lepiej niż pokolenia poprzednie tylko trzeba umieć z nich korzystać  ;) .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych