Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prawa autorskie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 19 sierpień 2014 - 19:08

Panowie mam pytanie. Jak się ma sprawa z zastrzeżeniem(opatentowaniem?) wzoru woblera...? Chodzi mi konkretnie o jego kształt, bryłę. Do założenia tego wątku natchnęła mnie  pewna rozmowa telefoniczna w której to ktoś bardzo ale bardzo polecił mi poczynienie starań w kierunku zabezpieczenia swoich pomysłów. Nie byłbym zadowolony gdyby ktoś po prostu kupił mój wobek wyklepał na niego formę i potem bezczelnie sprzedawał. Mój dobry znajomy poległ na czymś takim. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie. Jeśli wątek narusza regulamin tego działu to proszę o przeniesienie lub usunięcie. 


  • RUDI75 lubi to

#2 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 19 sierpień 2014 - 19:46

Na szybko. Prawo autorskie to jedno - tu chroni Cię jeśli stworzysz utwór, tu nie trzeba niczego zgłaszać, rejestrować. Definicji nie będę zamieszał. Druga, inna rzecz to prawo własności przemysłowej i tu możesz zgłosić do Urzędu Patentowego ( tylko w Polsce, w UE lub chyba na cały świat) określony wzór użytkowy lub przemysłowy, bo myślę, że wobek to będzie jeden z tych. 

 

Na szczegółach się nie znam. Zgłoś się do jakiegoś pobliskiego rzecznika patentowego lub adwokata się tym tematem zajmującego. 



#3 OFFLINE   BartoszS

BartoszS

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 19 sierpień 2014 - 20:30

Nie znam się nie tym za bardzo ale co nieco słyszałem. Z tego co wiem to wystarczy 10% różnic i ktoś może bezkarnie kopiować woblery. Gdyby było to takie proste to większość wiodących na rynku firm miałoby zabezpieczone wzory a domowi strugacze musieliby się chować ze swoimi wyrobami no bo przecież wobler to wobler i za wiele już tu nie można wymyśleć. 

Jedyna firma w Polsce mająca patent na przynęty to spinmad i jego wirujący ogonek.

 

Nie można chyba opatentować samego wzoru, musiałbyś jeszcze podać z jakiego materiału jest wykonany itd.


Użytkownik Manniek66 edytował ten post 19 sierpień 2014 - 20:34


#4 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 sierpień 2014 - 20:35

Opatentować można. Zrobiła to np. rapala ze sterem siodłowym www.google.com/patents/USD692521. Chodziło im prawdopodobnie o zabezpieczenie się przed Chińczykami. Musisz wiedzieć, że to kosztuje i jest na kilka lat za pierwszym razem, potem co rok trzeba robić opłaty, aby posiadać patent. Trzeba zrobić rysunki, dobrze opisać co chcesz zastrzec. Troszkę pracy jest, ale jeśli zamierzasz otworzyć produkcję to być może warto.

Nie wiem jak jest z prawem autorskim. Trzeba to jakoś udokumentować. Musisz w jakiś sposób udowodnić, że to jest Twój wytwór. A jak to zrobisz bez żadnego śladu w dokumentach?



#5 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 sierpień 2014 - 21:00

Kontaktujesz się z rzecznikiem i on wyjaśnia Ci całą procedurę, patentowanie nie jest specjalnie drogim zabiegiem, można handlować patentami i pobierać za to pieniądze, które płacone są regularnie zgodnie z upływem czasu i korzystania z patentu. Opłata za patent była zawsze jednorazowa i wydaje mi się, że została taką do dziś.  



#6 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 sierpień 2014 - 21:04

To może się przydać.

http://www.uprp.pl/j...,index,pl,text/

http://www.uprp.pl/o...,index,pl,text/

http://www.uprp.pl/w...,index,pl,text/


Użytkownik Dagon edytował ten post 19 sierpień 2014 - 21:05


#7 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 19 sierpień 2014 - 21:08

Nie to żebym kogoś do tego namawiał :), ale chyba wystarczy to że skopiujesz kopię i jesteś "chroniony" 



#8 OFFLINE   Zelldo

Zelldo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 19 sierpień 2014 - 21:49

Koledzy wyżej dobrze mówią. Można patentować, wertować stosy makulatury, tworzyć dokładne spisy, latać po urzędach... Ale myślę, że to trochę walka z wiatrakami. Tym bardziej w naszym aspekcie, gdzie roli nie odgrywa tutaj nowa technologia a właśnie kształty, wzory czy ewentualnie materiał, który łatwo zmienić i "przekombinować".

 

Skupmy się na najwyższej jakości a konkurencja i jej nieczyste zagrywki nie będą problemem. :)


Użytkownik Zelldo edytował ten post 19 sierpień 2014 - 21:50


#9 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 20 sierpień 2014 - 06:36

Jak tylko zobaczę ten zastrzeżony wzór woblera od razu podrobię jedną szt... 


  • krzychun i Hesher lubią to

#10 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 sierpień 2014 - 07:08

Tak, bez wàtpienia jest to problem. Wystarczy zmienić rozmiar konstrukcji o ułamek mm i nie będzie to już ta sama przynęta. Wspomniany powyżej spinmad czy rapala hm... Chinole tłukà masę przynęt z wirujàcymi ogonkami, Japońce podobnie, ster siodłowy salmo montuje w whacky i wszyscy się zastanawiajà kto byl pierwszy??? ;)

Użytkownik spinnerman edytował ten post 20 sierpień 2014 - 07:09


#11 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 24 sierpień 2014 - 20:30

https://www.google.c...ved=0CB8Q6AEwAA

 

ehehe

 

jakos tak... dziwne pierwsze skojarzenie... patrze na patent Normark Innovations, Inc. i co widze???

 

USD0692521-20131029-D00001.png

 

USD0692521-20131029-D00003.png

 

wacek jak nic :D

 

salmo-sp-jpeg-300x200.jpg


  • joker i spinnerman lubią to

#12 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9475 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 sierpień 2014 - 20:43

ehehe

 

jakos tak... dziwne pierwsze skojarzenie... patrze na patent Normark Innovations, Inc. i co widze???

 

USD0692521-20131029-D00001.png

 

USD0692521-20131029-D00003.png

 

wacek jak nic :D

 

salmo-sp-jpeg-300x200.jpg

A une nie konspirują razem, w ramach współpracy?



#13 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 24 sierpień 2014 - 21:17

pojęcia zielonego nie mam.. tak tylko głosno mysle... :)

 

 

z drugiej strony zastanawiająca jest stosunkowo młoda data tego patentu...

 

nils mastery z tego typu sterem widzialem ... .ooooooo ... choc tam był nieco inny kształt korpusu... ale nie bede ciagał tematu. taka po prostu podobizna mi się wylookala :)


  • joker lubi to

#14 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 24 sierpień 2014 - 21:24

Pomyśl ile ludzi robi samemu wolbery, dzieki temu forum mozesz zobaczyć mase woblerów i pomysłów. Tak samo jest na całym swiecie. Myslisz ze wymysliłeś cos co nie zostało juz wymyślone ??? Moim zdaniem w tej kwestii jest juz pozamiatane. 



#15 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 25 sierpień 2014 - 06:35

Drozdo-błyskotliwa interpretacja. Szkoda, że nie trafiona. Jak to napisałem w pierwszym poście (wystarczy go przeczytać) chodzi mi o bezczelne totalne skopiowanie całości. 



#16 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 sierpień 2014 - 09:05

Chyba się nie da z tym walczyć. Bo jakby tak było, potentaci by się odpowiednio zabezpieczyli. A ile na rynku mamy kopii Shad Rapa, Slidera, czy innych popularnych przynęt? I jakoś największe firmy nic z tym nie zrobiły, bo jakieś tam detale się różnią. Aczkolwiek kij ma zawsze dwa końce- Brombę też podrobili...



#17 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2057 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 25 sierpień 2014 - 10:59

Tu na jerku tez trafiaja kopie 1:1 do sprzedazy i maja wziecie u co niektorych. Tak dlugo jak bedzie popyt na takie konstrukcje tak dlugo ludzie beda probowali czerpac z tego korzysci, dlatego ja siegam tylko po originaly.
@Judo twoje woblery oferujesz za naprawde swietna cene, watpie zeby komus sie chcialo bawic i Cie podrabiac bo jak wiadomo kopia musi byc tansza.

Nie zapominajmy o chinolach ktorzy trzepia plagiaty naprawde wszystkiego.
  • *Hektor* i spinnerman lubią to

#18 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 sierpień 2014 - 12:45

Pamiętam kiedyś dwa obszerne wątki na fińskim forum luremakerów. Po 1000 stron chyba, wszystko wypełnione zdjęciami wobków. Czasem przeglądam sobie ebay, w kategroii przynęty vintage. Niektóre modele są naprawdę stare po 60 lat, a podobne do niektórych rzeczy które tu się pokazuje. Patentować, chronić pomysły można jak najbardziej. Problem leży właśnie w tym co powyżej. Otóż jeśli ktoś się uprze i sprawa trafi do sądu, to może się zdarzyć że jednak ktoś już kiedyś coś takiego robił, sprzedawał. Choćby i na drugim końcu świata. Po za tym jak chronić kształt korpusu np.? Opisać mu obwód funkcją matematyczną? 


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 25 sierpień 2014 - 12:46


#19 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 25 sierpień 2014 - 12:47

Te które robiłem do tej pory to raczej nikt nie będzie chciał podrabiać bo to nic nadzwyczajnego i tyle. Mi chodzi o to co mam w przygotowaniu. Ktoś po prostu mi strachu napędził żebym z co ciekawszymi rzeczami nie wychylał się  za wcześniej. Po dziś dzień obserwuje pewnego forumowicza który ma autorski watek i pracuje na formach które po prostu ukradł(tak ukradł to nie pomyłka) i jeszcze bezczelnie reklamuje je nazwiskiem osoby ok której je zawinął. Takich ludzi się obawiam...


Użytkownik judo 1988 edytował ten post 25 sierpień 2014 - 12:47


#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 sierpień 2014 - 12:49

To opatentuj.  :)  Przetrzesz szlak. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych