Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Metoda Castingowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bizon77

bizon77

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaDrawno
  • Imię:Waldemar
  • Nazwisko:Maruszewski

Napisano 20 sierpień 2014 - 01:09

Czesc

Mam pytanie , kazdy mi odradza castingu ale ja sie uparlem i wiem ze chce sie przeniesc z klasycznego spiningowania na casting ,

ale do rzeczy ,

lowilem kilka razy metoda castingowa , spodobalo mi sie lecz nie lowilem swoim sprzetem , teraz chce zakupic nowy sprzet który mi bedzie wiernie sluzyl przez wiele sezonow . No musze szczerze powiedziec ze chce lowic przynetami od 5g do 15g maxymalnie 20g :D prosze mi odpowiedziec czy multiplikator poradzi sobie z tak lekkimi przynetami jak 5g , 7.5g , 10g , 15g , Poniewaz jestem zdezorientowany kazdy mi mowi ze multiplikatory sa do przynet ponad 40g i wiecej , i to mnie zniecheca ,:C dlatego prosze o odpowiedz doswiadczonego Wedkarza lowiacego ta metoda , to jest pierwsza kwestia , druga jest taka ze nie wiem jaki sprzet dobrac :( prosil by równiez o wasze propozycje sprzetu , zakres cenowy do kupna multiplikatora oczywiscie niskoprofilowego i Wedziska to okolo 1000 zł maxymalnie 1100 zł :P prosze o wsparcie :( z gory dziekuje :)

 

Waldemar ( Bizon77 )



#2 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 sierpień 2014 - 05:14

Są multiki, które rzucają od 5gr spokojnie jednak jakbyś chciał zakupić takowy do tego kijek, który radzi sobie z takimi przynętami to w tysiaku byś się nie wyrobił.

Od 8-10gr lotny wabik nie byłoby problemu jednak 5 to już komplikacje, pozbyłem się sam ostatnio multika, który rzucał co prawda od 3,5 chciałem schodzić niżej, ale kolejnego tysiaka bym musiał zainwestować w jego tuning i nadal się męczyć z rzutami czy będzie bródka czy nie i dałem sobie spokój święty :)

Od 10gr łowię multikiem, niżej spin i jak mi coś nie zaświta nowego w głowie to tak zostanie ;)

 

Ps. tutaj się witamy



#3 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 20 sierpień 2014 - 06:55

Są multiki, które rzucają od 5gr spokojnie jednak jakbyś chciał zakupić takowy do tego kijek, który radzi sobie z takimi przynętami to w tysiaku byś się nie wyrobił.

grrrrrrrrrrrrrrrrrr - błąd - do przynet od 3 gram polecam abu garcia revo lt - co prawda nie polska dystrybucja tylko jp ale mutik do łowienia w morze - bebechy poteżne, mosiężne hamulec jak dobrze pamiętam 5,5 kg masa szpuli 8.6 albo 8.1 grama pojemność 8 lb -100m - mam łowie, używam, lata z niego lepiej jak z comba curado + avail + magnetyk dzięki większej średnicy szpuli 34 do 32 mm Z oplątami zapalcilem cos około 1100 zł.

Co do kija polecam poszukać w blankach castingowych ( st.croix, batson itp ) jezeli interesuje Cie custom - jak szukasz czegoś seryjnego to st. croix np turnament albo kije z kraju kwitnącej wisni - ale tu niech się koledzy wypowiedza krtórzy uzywaja :)

Co do bród bródeczek i tym podobnych psikusów - Tomek88 ma racje - jak zależy Ci na komforcie to spin jest jednym słowem wygodniejszy, ale jeżeli chcesz, pragniesz tego głęboko w serduszku, chcesz niczym Rex Hunt śmigać multikiem i naparzać wszędzie gdzie się da - polecam ! :) Ja osobiście lubię pochodzić nad niewielka rzeczka ( nie koniecznie pstrągowa ) z multikiem z wobkami 5-6 cm o masie około 5-6 gram i zakładac sie z samym soba czy rzucę 0,2381237123717232 mm przed tym krzaczkiem czy tez jeb** w krzak i będzie rwanie :D

Ryby to tylko dodatek :)


UPS !!!

Żle wyczytałem myslałe ze na ijek masz 1000 i na multik 1100 - w takich wypadku bedzie ciezko ogarnąć temat multika i kija .

Tomek wybacz - musze wypić poraną kawe :D


Użytkownik meme174 edytował ten post 20 sierpień 2014 - 06:57

  • kris1 lubi to

#4 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 sierpień 2014 - 07:16

Tak właśnie czytam skąd ten Michał takie promo wyczaił :D



#5 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2014 - 08:32

Panowie szlachta się bawi na całego....

zejdźmy na ziemię...
proponuję kijem, tani ale daje radę - okuma black rock 5-25g lub 10-30g.

sam mam pierwszy i sobie chwalę, ewentualnie poszukać dragona ultimy z takimi parametrami, bardzo fajny kij.

na pierwszy multik Shimano CURADO 201G7 lub Shimano Citica 201G6.

 

powinno starczyć aby zacząć się bawić i poznać z czym się to je.

budżet 1000 na całość, do tego starczyć powinno na plecionke.

co do plecionki... poniżej 15lb nie schodź, najlepiej około 20lb.

cienkie to niteczki które są syfiaste.

 

dobra teraz niech koledzy po mnie pojadą za sprzęt :D

 

przy pierwszych rzutach uważaj na to co robisz:D

ogólnie zanim przynęta dotknie powierzchni (ziemia/woda/krzak) stopuj szpule kciukiem.

ustawienia hamulca i docisku szpuli sprawa indywidualna - nie zdejmuj całkowicie hamulca :D

 

plecionke najlepiej zakonserwować czymś - są spraye za 100pln do tego :D

ja mam swoje patenty bardzo tanie ale pomagają, podpowiem tak plecionka jest materiałem jak odzież :)

 

miłego rozplątywania gniazda :D


Użytkownik ezehiel edytował ten post 20 sierpień 2014 - 08:33


#6 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 20 sierpień 2014 - 08:47

Marcin ale założyciel wątki chce rzucać od 5 gram a tu citica czy curado mogą troche nie domagac :P A co do kija to zalezy jakie przynety jak  wiekszosci guma i opading do coś szybkiego - moze byc ta okuma jak jednak w wiekszości woblery polecilbym cos o akcji med - fast np sakura rookie 5-20 gram :)



#7 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 sierpień 2014 - 08:57

Jakby budżet uelastycznić i koniecznie te 5gr to nowe curado jest na giełdzie za 860 bodajże. Nowe to nowe warto dołożyć :)

Co do kijka do okumą 5-25 rzucałem i daje radę ją załadować główką 4gr plus 1cal. Jest trochę szklana więc ładuje się praktycznie pod własnym ciężarem przy mocniejszym machnięciu, co do czułości to nie wiem, ale niektórzy chwalą.



#8 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2014 - 08:57

Michał,

Każdy mówi 5gr... potem okazuje się, że to guma z 5gr główką :D

Mam citice i black rock 5-25 i takimi rzucam śmiało, nie są to mega loty ale daje radę.

Zresztą założyciel podał przedział od do, więc celuje w ten przedział.

Osobiście uważam, że małe gumy, smużaki - mówię o przynętach do 5g najlepiej latają z kija spinningowego z kręciołem stałoszpulowym około 1000, np.: red arc + paladin river raid 2-14g.

Przy castingu nie ma takiej czułości, tak samo nie lubię łowić na casta z opadu.

 

citica ma fajną rzecz 6,5:1 - przełożenie dobrze daje radę.. ale muszę zmienić na pojedynczą korbę.



#9 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 20 sierpień 2014 - 09:01

jako praktyk polecam:
shimano curado e51 lub jego odpowiednik na japonię czyli scorpion 1001.
koszt ok 500/700pln zależy jak trafisz

wersja bazowa / fabryczna na odpowiednim kiju 5g obsluzy. ale zacznij nieco ciężej by nabrać wprawy.

reszta na kij.
możesz iść w kierunku abu revo lt ale nie sądzę by wystarczyło na kij chociaż jakby poszukać to szansę są... ale w przypadku patykow fabrycznych nie pomogę.
  • Predatorhunter i ezehiel lubią to

#10 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 sierpień 2014 - 09:13

Właśnie nowe curado 51e miałem na myśli pisząc, że jest na giełdzie.

Tu nie sami teoretycy chronarcha 51e ostatnio sprzedałem, bo mi się znudził więc wiem co nieco...

Brałbym nowego curadziaka za 860 w ciemno jednak jeśli taniej to można ustrzelić, u nas ciężko na ebay łatwiej.



#11 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2014 - 09:20

Mifek, curado e51 jest ostatnio jak biały kruk:D

można też szukać chronarcha...

widzisz... nie każdy wie jak i gdzie szukać:D

a sprzęt jaki podałem jest dostępny w sklepach.

 

ale zgadzam się e51 jest the best w tym przedziale



#12 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2054 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 20 sierpień 2014 - 09:31

Michał,
Każdy mówi 5gr... potem okazuje się, że to guma z 5gr główką :D
Mam citice i black rock 5-25 i takimi rzucam śmiało, nie są to mega loty ale daje radę.
Zresztą założyciel podał przedział od do, więc celuje w ten przedział.
Osobiście uważam, że małe gumy, smużaki - mówię o przynętach do 5g najlepiej latają z kija spinningowego z kręciołem stałoszpulowym około 1000, np.: red arc + paladin river raid 2-14g.
Przy castingu nie ma takiej czułości, tak samo nie lubię łowić na casta z opadu.

citica ma fajną rzecz 6,5:1 - przełożenie dobrze daje radę.. ale muszę zmienić na pojedynczą korbę.

Rozwin mi kolego stwierdzenie ze cast nie jest taki czuly. :o Nie wspomne juz o tym ze cast pod opad to najlepsze rozwiazanie ale temat na osobna dyskusje ;)


Do autora:
Prawda jest taka ze zaczynac od casta klasy M bedzie kosztowne, nie tylko ze wzgledu na zakup sprzetu ale zurzycie linki, odstrzelone wabiki itp. Proponowalbym bym na poczatek cos w klasie MH czyli 10 -30gr, np. Cos pod sandacza czy szczupaka. Multikow w tej klasie jest sporo i nie sa jakies drogie tak samo z kijkami. Revo Stx czy premier + jakis kijek do tych 30-35gr. Oszczedzisz pieniedzy czasu i nerwow ;)

#13 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 sierpień 2014 - 09:39

Dokładnie to samo zasugerowałem autorowi w moim pierwszym poście ;)



#14 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 20 sierpień 2014 - 10:43


Przy castingu nie ma takiej czułości

Ezehiel, tu niestety muszę zaprotestować, ponieważ są kije na których czuć jak mały okonek na drugim końcu puszcza bąka w związku z zaistniałą sytuacją bycia na haku;-) Daleko nie szukając Evergreen TKDC-66MLBF-Pro Stingray Wiąże się to oczywiście z innym budżetem, ale nie ma podstaw by twierdzić, że cast jest mniej czuły od konwencjonalnego zestawu - tak jak bizon77 zauważył wszyscy wkoło go straszą, że castem tylko można działać dużymi wabikami, co kompletnie mija się z prawdą.



#15 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2014 - 11:14

MRTNZ, czy  ja straszyłem?

widzisz polecam co można w rozsądnych pieniążkach zakupić aby sprawdzić metodę.

Sam łowię na casta od 3 miesięcy? więc jeszcze jestem laik.

Fakt też taki, że trzeba się nauczyć kontrolować napięcie linki.

Jak wiadomo luzy nie sprzyjają odczuwaniu drgań i puknięć.

Moje odczucie jest subiektywne i może się wiązać też z faktem, że w większości ganiam z red arc + paladin river raid 2-14g.

Wiem, są lepsze kije, ale na nim mogę łowić z zamkniętymi oczami.. coś jak czytanie brajlem.

 

Zaraz sezon jesienny i przechodzę głównie na cast więc cóż może zdanie się zmienić.

jak zmienię korbkę może też będzie inaczej.

 

reasumując, polecam casta. ma swoje plusy i minusy.

główny minus - BUDŻET.

jak wiemy można uchodzić dobry sprzęt, ale czasem warto zacząć od podstaw nie ładując kasy w coś co nam nie przypadnie do gustu.



#16 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 20 sierpień 2014 - 11:14

Ja ostatnio zakupiłem drugie curado 51e za 450zł. Więc warto szukać i czekać. Praktycznie zero śladów zużycia. Do tego lamiglas Excel 2,13m 5-18gr i spokojnie pociągnie te 5-20gr, ale kij trochę crankbaitowy, więc nie każdemu dobrze leży w łapie.

Napisz skąd jesteś, umów się z kimś na wędkowanie i porzucają lekkim castem. Potem albo to pokochasz, albo znienawidzisz.

Użytkownik minecjusz edytował ten post 20 sierpień 2014 - 11:15

  • ezehiel i M@rczysko lubią to

#17 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2014 - 11:15

Ja ostatnio zakupiłem drugie curado 51e za 450zł. Więc warto szukać i czekać. Praktycznie zero śladów zużycia. Do tego lamiglas Excel 2,13m 5-18gr i spokojnie pociągnie te 5-20gr, ale kij trochę crankbaitowy, więc nie każdemu dobrze leży w łapie. Budżet zachowany.

Napisz skąd jesteś, umów się z kimś na wędkowanie i porzucają lekkim castem. Potem albo to pokochasz, albo znienawidzisz.

 

Właśnie o taką postawę chodzi!!!

:good:



#18 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 20 sierpień 2014 - 11:21

...

Użytkownik minecjusz edytował ten post 21 sierpień 2014 - 03:50


#19 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2054 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 20 sierpień 2014 - 11:22

To odwazny jestes stwierdzajac fakt po 3 miesiacach lowienia lub bardziej posiadania casta ze jest mniej czuly itd. Proponuje najpierw intensywnie polowic i wtedy radzic cos innym bo tak to troche nie bardzo sie trzyma kupy.
  • Tomek88 lubi to

#20 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2014 - 12:04

To odwazny jestes stwierdzajac fakt po 3 miesiacach lowienia lub bardziej posiadania casta ze jest mniej czuly itd. Proponuje najpierw intensywnie polowic i wtedy radzic cos innym bo tak to troche nie bardzo sie trzyma kupy.

 

Kamil... zlituj się chłopie... przeczytaj co napisane, a nie dążysz za subiektywnym odczuciem innych osób.

O gustach się nie dyskutuje, po co psuć OT wątek.

Łowisz to doradź, ja tylko wskazałem na sprzęt do 1k którym można połowić.

oczywiście mogłem polecić ryogę 1016 lub megabass'a z kijem od FA lub megabass...

po co wydawać budżet 5-6k na spróbowanie?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych