Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vertical jiging (łowienie w pionie)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
373 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1372 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 28 wrzesień 2020 - 10:17

Witam.Czy do sporadycznego verta zda egzamin tani multik w typie ABU pro max,czy jakis Mistrall itp.Kolega obarczyl mnie takim zakupem, a ja na  multikach  nie bardzo sie znam.


Użytkownik Darek64 edytował ten post 28 wrzesień 2020 - 10:17

  • Kostek Kleń lubi to

#222 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 28 wrzesień 2020 - 17:27

Absolutnie nie bierz nic z górnej półki. Tym się nie rzuca. Zwróć uwagę na siłę hamulca, a zależności od gatunku ryb, jakie chcesz łowić.



#223 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1372 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 28 wrzesień 2020 - 19:40

Ok.Czarek,ale czy wytrzyma przekładnia w tych tanich multikach, bo lowimy na krótkim dyszlu i chyba raczej na dość mocno dokreconym hamulcu. Ma być do połowu sandacza.

#224 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 28 wrzesień 2020 - 20:18

Wystarczy
  • Rebel64 lubi to

#225 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 28 wrzesień 2020 - 21:21

Ok.Czarek,ale czy wytrzyma przekładnia w tych tanich multikach, bo lowimy na krótkim dyszlu i chyba raczej na dość mocno dokreconym hamulcu. Ma być do połowu sandacza.

Wszystko przećwiczyłem. Jest OK.


  • Rebel64 lubi to

#226 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisano 08 grudzień 2021 - 13:21

Zrobiło się zimno i chwilowo zawiesiłem wędkarskie wyprawy. Wziąłem się do przeglądania prasy. Wróciłem do tematu łowienia wertykalnego, i wątku, w którym wyraziłem swoją opinię, głos. Myślałem, że już wyjaśniła się sytuacja i zwolennicy tej metody na polskich łowiskach, będą mieli konkretne wsparcie do uprawiania wertykalnego sposobu. Byłem wręcz przekonany, że pojawią się „naciągane” prawne interpretacje. Muszę  w tym miejscu przeprosić za moje nietrafne podejrzenia.

Dla mnie nie ma znaczenia, czy to „celebryta”, czy przedstawiciel marki, albo znana osobowość w wędkarskim świecie, przepisy obowiązują wszystkich, bez wyjątku. Gdy wyraziłem swoją opinię, że szarpaka nie kojarzę z metodą wertykalną, to pomówiono mnie o „pierdologikę” i złośliwość. Nie mogę zrozumieć, dlaczego?  I kto to jest ten normalny wędkarz?  Czy ten, co łowi zgodnie z zapisami ustawy i RAPR, czy ten, który ma regulaminy i innych wędkarzy „serdecznie gdzieś”? 

 

 

https://wiadomosciwedkarskie.com.pl/artykul/prawnik-radzi/1151265

 



#227 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów

Napisano 08 grudzień 2021 - 15:50

Zrobiło się zimno i chwilowo zawiesiłem wędkarskie wyprawy. Wziąłem się do przeglądania prasy. Wróciłem do tematu łowienia wertykalnego, i wątku, w którym wyraziłem swoją opinię, głos. Myślałem, że już wyjaśniła się sytuacja i zwolennicy tej metody na polskich łowiskach, będą mieli konkretne wsparcie do uprawiania wertykalnego sposobu. Byłem wręcz przekonany, że pojawią się „naciągane” prawne interpretacje. Muszę  w tym miejscu przeprosić za moje nietrafne podejrzenia.

Dla mnie nie ma znaczenia, czy to „celebryta”, czy przedstawiciel marki, albo znana osobowość w wędkarskim świecie, przepisy obowiązują wszystkich, bez wyjątku. Gdy wyraziłem swoją opinię, że szarpaka nie kojarzę z metodą wertykalną, to pomówiono mnie o „pierdologikę” i złośliwość. Nie mogę zrozumieć, dlaczego?  I kto to jest ten normalny wędkarz?  Czy ten, co łowi zgodnie z zapisami ustawy i RAPR, czy ten, który ma regulaminy i innych wędkarzy „serdecznie gdzieś”? 

 

 

https://wiadomosciwedkarskie.com.pl/artykul/prawnik-radzi/1151265

 

 

No i co z tego? Problem nie leży po stronie wędkarzy ale po stronie wadliwych, niedoprecyzowanych przepisów, które nie nadążają za czasami.
Ten prawnik zamiast pisać takie nikomu niepotrzebne wywody moze powinien zrobić coś konstruktywnego? Najłatwiej jest naskrobać parę słów za kilka stówek siędząc na dupie w mieszkaniu, a moze by tak bardziej sie wysilić i dążyc do zmiany tych przepisów?  Jak PZW ma płacić z naszych składek takim ludziom to lepiej ich wykopać i zatrudnić innych co zamiast pisać bzdury wezmą się za konketną robotę.
W ogóle nie rozumiem też WW, które publikuja takie "opinie" prawne a później publikuja artykuły o wertykalu.


Użytkownik brzoza edytował ten post 08 grudzień 2021 - 15:54


#228 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 08 grudzień 2021 - 18:37

No i co z tego? Problem nie leży po stronie wędkarzy ale po stronie wadliwych, niedoprecyzowanych przepisów, które nie nadążają za czasami.

Rzecz w tym, że art. 8 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy o rybactwie śródlądowym jest precyzyjny. Nie jest "wadliwy". Czy nie nadąża za czasami? Tego nie wiem, być może właśnie takiej ochrony ryby już potrzebują, ale o tym można i trzeba już dyskutować...

Wiem, że wielu wędkarzy nie wyobraża już sobie łowienia ryb bez wygodnego fotela i echosondy, mnie w każdym razie daleko do takiego stylu.

Prawnik dobrze wykonał swoją robotę, udzielając porady prawnej wędkarzom mającym uzasadnione wątpliwości.


  • Lepton lubi to

#229 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów

Napisano 08 grudzień 2021 - 22:21

Rzecz w tym, że art. 8 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy o rybactwie śródlądowym jest precyzyjny. Nie jest "wadliwy". Czy nie nadąża za czasami? Tego nie wiem, być może właśnie takiej ochrony ryby już potrzebują, ale o tym można i trzeba już dyskutować...

Wiem, że wielu wędkarzy nie wyobraża już sobie łowienia ryb bez wygodnego fotela i echosondy, mnie w każdym razie daleko do takiego stylu.

Prawnik dobrze wykonał swoją robotę, udzielając porady prawnej wędkarzom mającym uzasadnione wątpliwości.

 

 Prawnik PZW powinien działać na rzecz wędkarzy.

Co do stwierdzenia, że potrzebujemy takiej ochrony to Twoje stwierdzenie jest zupełnie bezsensowne. Vertical to nie jest metoda o niewiadomo jakiej skuteczności.  Po co w takim razie wybiórczo zakazywać metod, zabrońmy wędkarstwa!


  • grey lubi to

#230 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 09 grudzień 2021 - 09:41

 Prawnik PZW powinien działać na rzecz wędkarzy.

 

 Jeżeli dobrze zrozumiałem Prawnik PZW powinien falandyzować prawo ?

 Nie doceniasz również skuteczności "Verticala". Metoda ta umożliwia np. wyjmowanie ryb z miejsc, które do tej pory pozostawały naturalnymi matecznikami. 


  • tlok i crizz100 lubią to

#231 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów

Napisano 09 grudzień 2021 - 09:51

 Jeżeli dobrze zrozumiałem Prawnik PZW powinien falandyzować prawo ?

 Nie doceniasz również skuteczności "Verticala". Metoda ta umożliwia np. wyjmowanie ryb z miejsc, które do tej pory pozostawały naturalnymi matecznikami. 

Taką rozmowę można prowadzić w nieskończoność. Sam nie łowię często na wertykala bo nie mam do tego cierpliwości, za mało ruchu w tej metodzie.
Natomiast dalej będę twerdziił, że ta metoda nie jest zabroniona. Opinia jednego prawnika  nic nie znaczy. Można znaleźć drugiego prawnika co wyciągnie wniosek, że linka w tej metodzie nigdy nie jest w pionie:)


Użytkownik brzoza edytował ten post 09 grudzień 2021 - 09:52


#232 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 grudzień 2021 - 09:56

W ogóle nie rozumiem też WW, które publikuja takie "opinie" prawne a później publikuja artykuły o wertykalu.

A to standard. Tak samo w zimowym łowieniu na balansówki- rapalki, które trzeba pozbawić jednego z haczyków w wariancie 2+ kotwiczka, a artykułów całe multum. Kiedyś na jednym z for starłem sie z Czezem w tej sprawie-padł argument, że nie wszyscy łowią na wodach PZW......tylko że on pisze w "organie prasowym" korpo.

 

Balansówki powinny być zatem legalne dla verticala- odchodzą od pionu podczas pracy......


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 09 grudzień 2021 - 10:00


#233 OFFLINE   Grecki

Grecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Grecki

Napisano 09 grudzień 2021 - 21:43

Jestem wędkarzem, członkiem PZW i nie ważne, że używam wszystkich metod spinningowych na sandacze, szczupaki i sumy. Wypowiadam się jako wertikalowiec. Nie jestem prawnikiem, ale za to ichtiologiem i chcę się między innymi odnieść do opinii prawnej Pana Cezarego Szczepaniaka.

 Pan Cezary w swym prawnym wywodzie, do pewnego momentu nawet dość logicznym, na koniec popełnia kardynalny błąd. A mianowicie w zdaniu końcowym – Metoda wertykalna pozostaje zatem zakazanym połowem w pionie, poza metodą podlodową”. Jak opisuje, opiera to na dwóch przesłankach:

  1. „Zakazie połowu ryb wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem”.
  2. Że jest metodą połowu w pionie.

To zdradza że Pan Cezary niestety nie zna metody wertykalnej czego mu nie mam za złe, ale jeżeli wypowiada się w tak ważnej dla środowiska kwestii to mógł się do tego lepiej przyłożyć.

          Po pierwsze w metodzie wertykalnej nie porusza się przynętą opuszczając i podnosząc w sposób ciągły, a co najwyżej co jakiś czas, nadaje pracę własną drgając końcówką w taki sposób, że przynęta kiwa się nie zmieniając głębokości. To przy użyciu jaskółki, a kopyto samo pracuje, a dlaczego? – o tym zaraz.

Po drugie w metodzie vertikalnej nie łowimy w pionie. Przynętę spuszczamy w dół, a nie wyrzucamy na odległość, stąd nazwa. Łódź powinna dryfować, albo płynąć aktywnie na elektryku 0,5 do 1,5 km/h, a przynęta odchodzi wtedy od pionu za zwyczaj o kilka metrów. Trochę przypomina to powolny troling i mamy pracę kotyta. Nawet gdy aktywnie namierzymy drapieżnika w toni, to po podaniu przynęty musimy brać pod uwagę dryf. Nawet gdyby przez chwilę przynęta przypadkowo znajdowała się w pionie to ani w Art. 8 ust 1 pkt 12c oraz w innych Art. tej ustawy i w RAPR nie ma wzmianki o zakazie łowienia w pionie.

 Inną kwestią jest ogólna definicja „szarpania”, przecież wspomina się o niej w RAPR. Pan Cezary Szczepaniak próbował się do tego odnieść z punktu widzenia aktów prawnych. Chwała mu za to, ale trzeba wreszcie sporządzić definicję tego pojęcia. Wielu wędkarzy widziało szarpakowców w akcji. Okazuje się, że sprzęt i metodę użycia można opisać dość precyzyjnie.

Czasami zdarza mi się widzieć nad wodą „kolegów” którzy dzigują w pionie albo jak kto woli pod łódką. Mimo, że posługują się dozwoloną przynętą, to po położeniu jej na dnie podbijają przynętę od pół do jednego metra w górę. Ta dyskusja chyba odnosi się do tej metody dzigowania, która dla mnie jest co najmniej kontrowersyjna, ale na pewno nie ma wiele wspólnego z wertikalem.

 Przy okazji przydało by się „wytrzepać skórę” metodzie dżigowania, łowienia z opadu albo innaczej z podbicia. To zazwyczaj zwolennicy tej metody mają obiekcję do wertikala. Z mojego doświadczenia łowiąc na wertikala nie przypominam sobie złowić sandacza inaczej niż do „buzi” z hakiem wewnątrz lub na zewnątrz. Natomiast z opadu niestety dość często zdarzało się zahaczyć rybę za grzbiet brzuch czy ogon. Dlatego wertikala uważam za metodę o wiele bardziej etyczną. Ale spokojnie dżigowanie jest tak popularną metodą, że nikt jej na pewno krzywdy nie zrobi. Sam osobiście jestem jej entuzjastą, ale o takich sprawach wypada mówić otwarcie.

Na co dzień nie obserwuję dyskusji na ten temat. Jeżeli się powtarzam to wybaczcie. Musiałem wtrącić swoje grosze bo widzę że to zmierza w złą stronę. Chyba cały świat łowi tą metodą i tylko My próbujemy to zepsuć.


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 10 grudzień 2021 - 10:31


#234 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1346 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 grudzień 2021 - 16:45

U nas Odra nie zamarza zbyt często. Chciałem kiedyś spróbować (styczeń-marzec) na mormyche z pontonu. Rozumiem że tu spraw jest jasna i zakazana?

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#235 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 grudzień 2021 - 18:23

Grecki - jak już wytyka Pan innym błędy logiczne i buduje na tym swoja własną interpretację, to zacytuję prosto z pana wpisu -- po drugie w metodzie wertykalnej nie łowimy w pionie..

Czyli wertykalny to nie znaczy pionowy - tak!?

 

A z tego co widzę na zalewie Sulejowskim, prawie wszyscy używający tej prostej techniki, jigują w pionie. Nawet półkilowymi pękami rosówek na jebitnym clonku  :)   



#236 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1104 postów

Napisano 12 grudzień 2021 - 21:29

Cały świat łowi a w Polsce oczywiście kuźwa problem bo komuniści z pzw nie wiedzą co z czym się je.
  • wojti80, golenia i grey lubią to

#237 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 grudzień 2021 - 22:40

Przez "komunistów" ze stowarzyszenia nie wolno łowić tak jak w "całym świecie" siecią, dzidą albo łukiem - zdumiewająco podobnym do łowienia na upatrzonego.. za pomocą panoptixa..

Kompleksy?  



#238 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 13 grudzień 2021 - 00:08

Cały świat łowi a w Polsce oczywiście kuźwa problem bo komuniści z pzw nie wiedzą co z czym się je.


Tak , tylko wszędzie poza Polską są ryby , a u nas totalna pustynia i pogoń za mięsem. Chociaż jeżeli chodzi o "śmiertelność" dla ryb to żywiec i martwa rybka króluje, tu jakoś mocodawcy nie widzą problemu
  • ms80, Okonhel i grey lubią to

#239 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 13 grudzień 2021 - 13:33

Przez "komunistów" ze stowarzyszenia nie wolno łowić tak jak w "całym świecie" siecią, dzidą albo łukiem - zdumiewająco podobnym do łowienia na upatrzonego.. za pomocą panoptixa..
Kompleksy?


Tutaj psychiatra jest potrzebny jeżeli widzisz podobieństwo, analogicznie jak wędkarz równa się myśliwy
  • Biesan, grey i RobsonAL lubią to

#240 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 13 grudzień 2021 - 16:17

Widuje nieraz jak nad namierzonym sumem godzinami wartują łodzie łowców. Aż go trafią.. Narzędzia oczywiście są różne, filozofia podobna.. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych