Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vertical jiging (łowienie w pionie)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
373 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 16 styczeń 2023 - 18:19

Zwłaszcza ten ze spódnicą z koralikami  ;) .  Pamiętam doskonale, używane kiedyś masowo, boleniowe ołowianki które dziś nie byłyby już przynętą tylko "ciężarkiem"!? Taka interpretacja jest szyta zbyt grubą nicią...



#322 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 16 styczeń 2023 - 18:43

A przepjsy zabraniają, żeby ciężarek miał funkcję wabiącą?

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 16 styczeń 2023 - 18:50


#323 ONLINE   robert2

robert2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 styczeń 2023 - 19:10

Szczegółowe Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie w 2023 roku:

 

§ 9. Dozwolone metody połowu

1.Metoda gruntowo-spławikowa. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących: 1) łowiąc z brzegu – 10 m, 2) między łodziami lub brodząc – 25 m, 3) między łodzią, a wędkującymi z brzegu – 50 m.

2.Metoda spinningowa. Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących: 1) łowiąc z brzegu lub brodząc – 25 m, 2) łowiąc z łodzi – 50 m.

3.Metoda muchowa. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy. Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów. Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalne odległości od innych wędkujących: 1) z brzegu lub brodząc – 25 m, 2) z łodzi – 50 m.

4.Metoda podlodowa. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną – inną niż mormyszka – dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10 m od innych wędkujących, wykonywać otwory w lodzie o średnicy nie większej niż 20 cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.

 

W związku z wyżej zacytowanymi zapisami mam pytanie. Do jakiej metody zwolennicy łowienia na teasera w wodach, których użytkownikiem rybackim jest OM PZW zaliczają metodę łowienia wertykalnego przy użyciu teasera z przynętą naturalną typu rosówki? Gruntowo-spławikową? Jeśli tak uważają, to znaczy, że wydaje im się, że mogą łowić na dwa teasery z rosówkami jednocześnie.



#324 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 16 styczeń 2023 - 19:22

A przepjsy zabraniają, żeby ciężarek miał funkcję wabiącą?

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

 

Nie jestem prawnikiem, ale wydaje się, że mając funkcje wabiące jest już przynętą.

 

Szczegółowe Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie w 2023 roku:

 

§ 9. Dozwolone metody połowu

1.Metoda gruntowo-spławikowa. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących: 1) łowiąc z brzegu – 10 m, 2) między łodziami lub brodząc – 25 m, 3) między łodzią, a wędkującymi z brzegu – 50 m.

2.Metoda spinningowa. Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących: 1) łowiąc z brzegu lub brodząc – 25 m, 2) łowiąc z łodzi – 50 m.

3.Metoda muchowa. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy. Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów. Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalne odległości od innych wędkujących: 1) z brzegu lub brodząc – 25 m, 2) z łodzi – 50 m.

4.Metoda podlodowa. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną – inną niż mormyszka – dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10 m od innych wędkujących, wykonywać otwory w lodzie o średnicy nie większej niż 20 cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.

 

W związku z wyżej zacytowanymi zapisami mam pytanie. Do jakiej metody zwolennicy łowienia na teasera w wodach, których użytkownikiem rybackim jest OM PZW zaliczają metodę łowienia wertykalnego przy użyciu teasera z przynętą naturalną typu rosówki? Gruntowo-spławikową? Jeśli tak uważają, to znaczy, że wydaje im się, że mogą łowić na dwa teasery z rosówkami jednocześnie.

 

Metody wertykalnej nie wymieniono jako dozwolonej. Literalnie traktując Szczegółowe Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie w 2023 roku ta metoda jest niedozwolona.



#325 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 16 styczeń 2023 - 19:42

Łowienie teaserem to metoda gruntowa można łowić na 1-go plus Żywiec z bojka

#326 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 16 styczeń 2023 - 19:54

Nie jestem prawnikiem, ale wydaje się, że mając funkcje wabiące jest już przynętą.

 

 

Metody wertykalnej nie wymieniono jako dozwolonej. Literalnie traktując Szczegółowe Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie w 2023 roku ta metoda jest niedozwolona.

 

Jeżeli nie ma haczyka, to i nie ma mowy o połowie. Co z texas i carolina, usuwaniu kotwiczek z obrotówki i wiązaniu przyponu z haczykiem i twisterem bo okonki tylko odprowadzają? Woblerem bez kotwiczek możesz sobie "łowić" ile dusza zapragnie. Tak naprawdę vertical z rosówką nie jest metodą spinningową, bo w tej z definicji do połowu używa się przynęt sztucznych uzbrojonych w haczyki. Coś takiego jak spining trupkiem czy żywcem nie istnieje - bo nie spełnia definicji metody spinningowej - użycia sztucznej przynęty. To jest po prostu oksymoron (chociaż w przypadku żywca podpada pod znęcanie się nad zwierzętami). A jakbym do teasera doczepił dużą bombkę i założył na kotwiczkę rosówki? To będzie to metoda spławikowa czy spining ze wskaźnikiem brań :) . Dopóki ktoś tym nie rusza w pionie, to wszystko jest legalne. Tylko pytanie, kto nie rusza? Jak nie rusza to gopro na powerbanku i problemu nie ma. 



#327 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 16 styczeń 2023 - 20:01

Jeśli będzie to zestaw samego ciężarka (nie teasera wabiącego) z glizdą nanizaną na pojedynczy hak leżący na dnie, to wtedy będzie mógł być uznany za metodę gruntową. Jeśli jednak będzie nim wabiący teaser uzbrojony kotwicami pełnymi wijących się nanizanych glizd podnoszony i opuszczany w pionie (np. w pół wody), to nawet mając ogromną wyobraźnię i dobrą wolę będzie ciężko nazwać taki zestaw gruntowym.



#328 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 16 styczeń 2023 - 20:34

Można pojedynczy haczyk jedynie .
Pytanie czy teaser wabi sumy czy jedynie.weldarza w sklepie słyszałem takie opinie .
Gdzie jest powiedziane że przy metodzie gruntowej zestaw musi lezec na dnie .
O

#329 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 16 styczeń 2023 - 20:46

Jeśli będzie to zestaw samego ciężarka (nie teasera wabiącego) z glizdą nanizaną na pojedynczy hak leżący na dnie, to wtedy będzie mógł być uznany za metodę gruntową. Jeśli jednak będzie nim wabiący teaser uzbrojony kotwicami pełnymi wijących się nanizanych glizd podnoszony i opuszczany w pionie (np. w pół wody), to nawet mając ogromną wyobraźnię i dobrą wolę będzie ciężko nazwać taki zestaw gruntowym.

RBTS, powiedz, gdzie w metodzie gruntowej jest wskazane, że przynęta ma się znajdować na dnie? Hak pojedyńczy, ale o nie więcej niż trzech ostrzach. 


Użytkownik psulek edytował ten post 16 styczeń 2023 - 20:46


#330 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 16 styczeń 2023 - 21:18

Chyba nigdzie, to wynika z logiki, jeśli odrzucimy metodę spławikową. Myślę, że zainteresowani mogą zwrócić się do ZG o interpretację metody gruntowo-spławikowej. Ale nie sądzę, że pionowe podnoszenie i opuszczanie przynęty sztucznej z robalami zostanie uznane za takową metodę.

PS Nie głoszę prawdy objawionej, zwracam jedynie uwagę na potencjalne ograniczenia i problemy.



#331 ONLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 18 styczeń 2023 - 13:06

Ale dyskusja :) 

 

A jak założę duży spławik szczupakowy bez stopera i na końcu dam dociążoną jaskółkę to jaką metodą będę łowił? I czy jest to legalne?


  • kaczynumer1 lubi to

#332 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 18 styczeń 2023 - 13:16

W w p... z tymi ich debilnymi przepisami, ograniczenia, nakazy, zakazy... a ryb nie ma...
Niech każdy lowi jak uważa, każdy jest dorosły i ponosi odpowiedzialność za siebie...
Niedługo będziemy chodzić na ryby w dni parzyste 🤣🤣🤣
Od kilkunastu lat nikt z osób z którymi wędkuje ani ja nie zabraliśmy żadnej ryby z wody... a z roku na rok coraz słabiej... nawet debile ograniczenia metod nie są w stanie ukryć nieudolności i braku ryb na wodach PZW

#333 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 19 styczeń 2023 - 09:02

Ale dyskusja :)

 

A jak założę duży spławik szczupakowy bez stopera i na końcu dam dociążoną jaskółkę to jaką metodą będę łowił? I czy jest to legalne?

 

Uzależnione jest to od zapisów w danym okręgu, np.

II. ZASADY WĘDKOWANIA
2. Przynęty
a) Jako przynęty mogą być stosowane:
- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
- przynęty sztuczne.
IlI. DOZWOLONE METODY POŁOWU
1. Metoda gruntowo-spławikowa
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą.
2. Metoda spinningowa
2.1. Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. Haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm;
 
Wychodzi na to że, w okręgu lubelskim jeżeli wypłyniesz łódką na rzekę. Ustawisz się w nurcie i ustawisz wędkę w uchwycie z spławikiem a jako przynęta będzie to guma uzbrojona w jeden haczyk to możesz a nawet na dwie wędki.
Ponieważ łowienie metodą spinningową to trzymanie wędki w ręce. 
W opisie przynęt w metodzie spławikowej jest zapis "przynęta" bez sprecyzowania czy sztuczna czy naturalna.  
 
Ze względu na to że przynęta naturalna może być uzbrojona w jeden haczyk a niema zapisu o tym że może mieć więcej ostrzy (kotwiczka) jak to jest zapisane przy przynęcie sztucznej w okręgu lubelskim żywiec jako przynęta naturalna nie może być uzbrojony w kotwiczkę. 
 
 
 

Użytkownik MajKar edytował ten post 19 styczeń 2023 - 09:09

  • michal6564 lubi to

#334 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 02 luty 2023 - 20:18

Ile to się Polak nagłowi żeby ominąć przepisy....Jak każdy bedzie miał w dupie regulamin i łowił jak chce to po co regulamin.Zlikwidować przepisy,"wędkarze" wytną wszystko i git.To ,że 1 czy 2 na 10 łowiących w pionie wypuszcza,reszta wali w ĺeb.Dlatego tych 2 powinno dla dobra wody zrezygnować z łamania/omijania regulaminu.Jak ryby nie wyjadą z wody złowione niedozwolonymi metodami to bedą brały na dozwolone!A tak to ponarzekajcie sobie na brak ryb
  • Andżej lubi to

#335 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 02 luty 2023 - 20:33

Obawiam się że to tak nie działa .
Za niedługo to w ogóle zakaza wędkarstwa .
I znajda się tacy co powiedzą zamdobrze robią.
Za niedługo mogą zakazać spinningu .
Lub np castingu a spinning tylko w weekendy .
To jest celowe robienie na złość wędkarza .
  • kaczynumer1 i Biesan lubią to

#336 OFFLINE   kaczynumer1

kaczynumer1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów

Napisano 03 luty 2023 - 16:51

Obawiam się że to tak nie działa .
Za niedługo to w ogóle zakaza wędkarstwa .
I znajda się tacy co powiedzą zamdobrze robią.
Za niedługo mogą zakazać spinningu .
Lub np castingu a spinning tylko w weekendy .
To jest celowe robienie na złość wędkarza .

Dokładnie tak, wystarczy poczytać komentarze pod dzisiejszym artykułem o łowieniu sumów(wywiad z P. Boufałem) na gazeta.pl.
A co do argumentu, że 2 na 10 łowiących w pionie wypuszcza, to mam dokładnie odwrotne proporcje, a trochę w tym siedzę i ludzi trochę również znam. To nie metoda zabija ryby, tylko wędkarz.



#337 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 04 luty 2023 - 19:47

To jest ból dupy bo dziady nie mają echo nie mają łódki ładnych wędek odzieży wędkarskiej itp .zamiast sobie po prostu to kupić i zarobić na to wola narzekać że ci z łódkami im ryby wyłowili .

#338 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 04 luty 2023 - 21:16

Ktoś nie mający echa, ładnej wędki czy odzieży jest "dziadem". Ty zapewne masz echo, piękne wędki i szaty. Kim jesteś?
PS Nie mam pięknych szat, ani echa, ale mam łódź, ponton i ładne wędki. Kim jestem?

  • montenegro, Tom Rob i Przemek_M lubią to

#339 ONLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 04 luty 2023 - 21:32

Ktoś nie mający echa, ładnej wędki czy odzieży jest "dziadem". Ty zapewne masz echo, piękne wędki i szaty. Kim jesteś?
PS Nie mam pięknych szat, ani echa, ale mam łódź, ponton i ładne wędki. Kim jestem?

Człowiekiem.

Kolege jacoba chyba poniosło..

#340 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 04 luty 2023 - 22:44

Nie o to mi chodziło .
Bardziej o to że mruczą te dziady pod nosem że masz kurtkę znanej marki to zawodowiec itp .
A sami by tak chcieli tylko jakaś blokada psychiczną nie pozwala im przeznaczyć większych pieniędzy na lepszy sprzęt wędkarski .i tak jak popularna jest teoria że ryb nie ma bo zabierają .
To oni sobie tłumaczą że zabierają ale mało ale ci co mają łódki to co dopiero kradną .
I później głosują i jest zakaz echa.na zbiornikach PZW tbg zakaz jakiś zrywek na tbg i Tarnowie w sumie nikt nie wie o co chodzi .
Zresztą stereotypy nie biorą się znikąd .
I po sprzęcie nad wodą można poznać z kim ma się doczynienia .
Widać zawiść i zadrosc w oczach tych ludzi i jakieś durne komentarze pod nosem .
Ja w sezonie dużo wędkuje i wiem jakie towarzystwo jest nad Wisłą .
Nie chciałem oczywiście nikogo obrazić .
i nie wątpię że bezzębne dziadki w ogrodniczkach tlukacy młotkami po Łebie 180cm suma są też ludźmi .




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych