Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw muchowy na początek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 07 marzec 2009 - 21:15

Witam, chciał bym prosić o pomoc ( jak niemal zawsze :mellow: ).
Chciał bym spróbować sił w muszkarstwie czy jak kto woli, muchołapstwie B) zastanawiam się nad zakupem sprzętu, nie wiem jednak co będzie dobrym wyborem
1 czy szukać sprzętu z 2 ręki w przystępnej cenie??
2 kupić coś w sklepie z dolnej półki cenowej ??

chciał bym się wyrobić w 250zł ( kij, kręciołek, sznur, podkład, przypony, pare przynęt)
jest to możliwe, czy lepiej dać sobie spokój ???

http://www.decathlon.com.pl/PL/zestaw-go-fishing-fly-1900646 4/ doradzają mi coś takiego :mellow: :unsure:

#2 OFFLINE   dariusz

dariusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaKöln, Niemcy
  • Imię:Darek

Napisano 08 marzec 2009 - 13:43

Mysle ze na poczatek ten zestaw w klasie 4/5 jest dobry dla poczatkujacego muszkarza.
Najwazniejsze jest sie dobrze nauczyc techniki rzucania, najlepiej z jakims juz doswiadczonym muszkarzem.
Naprawde jest warto sprobowac przygody z flyfishing. B)

Pozdrawiam
Darek

#3 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 08 marzec 2009 - 14:16

witam!
sam jestem początkującym. jeżeli sam nie wiążesz much możesz kupić praktycznie każdą pod:
www.selectafly.com
myślę że nie warto oszczędzać na kiju/sznurze. dobry sznur i kij pozwala łatwiej opanować podstawowe techniki.
myślę że bardziej doświadczeni koledzy podsuną Ci odpowiednie modele.
pozdrówka

#4 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 09 marzec 2009 - 07:44

http://www.decathlon.com.pl/PL/zestaw-go-fishing-fly-1900646 4/ doradzają mi coś takiego :mellow: :unsure:


Witam. Zawsze możesz powiedzieć: hej, mam muchówkę! ;)
A tak poważnie, to niestety nie doradzę Tobie nic w zamian tego, ale komplet wędka (jaka by nie była) + kołowrotek (jaki by nie był), ważące razem 180 gramów za 160pln, nowe, zmontowane i zapakowane, bez możliwości obmacania oraz z dwuletnią gwarancją, to nieomylny znak, że cuda są na Świecie.
Z drugiej strony to nie majątek (jeśli dobrze rozumiem tę ofertę) ale raczej nie palił bym się do tego zakupu, tylko poczekał aż Koledzy-muszkarze doradzą jakiś sprzęt.
Pozdrawiam, Grzesiek

#5 OFFLINE   tomekat

tomekat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2009 - 09:28

kolego powiem ci tyle jeżeli chodzi o wędkę do łowienia na muchę to specyficzny kijek i trzeba go mieć w dłoni przez cały czas łowienia i dlatego musi być dobry bo byle jakim kijem można się zniechęcić do tej metody.
jak chcesz by ci pomóc to wieczorkiem na gg 1084385
tomek

#6 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 09 marzec 2009 - 11:09

Ja też jestem początkujący ale nie piszsz jaki zestaw potrzebujesz ani na co ??
a muchy i inne drobiazgi polecam spent.pl

#7 OFFLINE   Dejv

Dejv

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 09 marzec 2009 - 13:38

Cześć!
1. Kup ten zestaw, który podałeś w linku, kiedy zaczynałem 25 lat temu wędek o takich parametrach rzutowych nie było. A, jednak wielu zaczynało i łowi do dziś.
2. Nie demonizujmy technik rzutowych. Sam do tego dojdziesz. Pamiętaj sznur jest elementem którym się rzuca. Wagę przynęt można pominąć (nie zawsze). Porzucaj bez przyponu. Wykorzystaj elastyczność wędki, a nie siłę mięśni.
4. Przypon wiąż sam z żyłek. Zaoszczędzisz pieniądze i dowiesz się kiedy jest on odpowiedni, jaką długością łowi Ci się najlepiej. Kończ przypon 0,14. Na cieńsze przyjdzie czas.
3. Zacznij od suchej muchy. Łów w czasie kiedy ryba będzie zbierała muchę z powierzchni. To pozwoli Ci zobaczyć brania, wyczuć moment zacięcia i zrozumieć technikę.Nie zniechęcisz się szybko. Nastaw się na początku na łatwiejsze gatunki.
4. Nie kupuj ogromnych ilości much 20-30 szt suchych much w rozmiarze 14-16 zaspokoi twoje początkowe potrzeby. Inaczej zamiast łowić będziesz tracił czas na kombinowaniu.
5. MYŚL,ANALIZUJ, ZAPAMIĘTUJ!! To sto razy ważniejsze niż droga wędka i miękka linka.
6. Dąż do tego, aby przynęty wykonywać samemu. To da Ci satysfakcję i pozwoli poznać zależności między rybami a ich pożywieniem.
7. Jeśli będziesz chciał zawsze mogę pomachać z Tobą kilka godzin na Rabie, Dunajcu, lub innej rzece południa.

#8 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 09 marzec 2009 - 20:32

Ja też jestem początkujący ale nie piszsz jaki zestaw potrzebujesz ani na co ??



Potrzebuje muchówki, na pstrąga i lipienia z Roztoczańskich rzek :D
Nie podam nic dokładniejszego, ponieważ nie wiem co można dodać, kompletnie się nie znam, a bardzo chce spróbować :mellow:

#9 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 03:42

Oprocz sprzetu- obowiazkowo ksiazka mistrza Sikory Wedkarstwo muchowe Sam zaczynalem od taniego prostego sprzetu zeby w razie jak nie podejdzie nie stracic za duzo. Mam ten zestaw do tej pory chociaz lowilem na niego...1 dzien :lol: bo wedka okazala sie za slaba na lososie i steelhead'y.
Uwazaj, nie polknij muchy za gleboko bo jerkowanie pojdzie w zapomnienie. :mellow:
powodzienia

#10 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 10 marzec 2009 - 18:23

Czym się różnią klasy 5-6-7 ? i dla czego dla początkujących raczej 5 a nie np. 7 ??

#11 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 10 marzec 2009 - 19:18

Klasy linki to nic innego jak ciężar wyrzutu. Liczona jest waga chyba pierwszych 9m. Klasa 5 jest uważana w naszych warunkach za najbardziej uniwersalną. #7 to już kij praktycznie na szczupaki. To tak w dużym uproszczeniu.

#12 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 10 marzec 2009 - 19:23

w takim razie na pstrągi będzie 4 ?

#13 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 10 marzec 2009 - 19:30

to zależy jak i gdzie łowisz. Cięższy sznur łatwiej będzie przy wietrze kontrolować. A kij mocniejszy też zazwyczaj pozwoli Ci na lepszą kontrolę nad rybą. Tak naprawdę przypon dopiero ma znaczenie (grubość). Wiele osób jakie znam uważa że schodzenie poniżej #4 w Polsce nie ma sensu. #4 na lipiene i suchar. Ty musisz sobie odpowiedzieć jakich much będziesz używał, bo do nimphy będziesz potrzebował trochę innego kija niż do samej suchej. Tu właśnie dobrze dobrana #5 powinna obsłużyć już znacznie więcej.
Myślę że będzie tu kilku bardziej doświadczonych kolegów, choćby Daniel Xrod, Paweł Nizinny czy Łukasz Sandacz. Chłopaki łowią już trochę na muchę i mają nieco większe pojęcie niż ja.

#14 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 10 marzec 2009 - 20:01

Kijek chce typowo pstrągowy, przynęty typowo pstrągowe i linke też pod pstrąga, na wąskie rzeki, o średnim uciągu, nie umiem nic więcej powiedzieć bo się nie znam :D nie wiem czy pstrąga łowi się na nimfy, muchy suche / mokre, czy jeszcze coś innego... :D

#15 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 21:58

Kup sobie kijek w klasie 5/6, będziesz miał i na pstrągi i na klenie, a i lipienie obskoczysz. Nie będzie idealny pod wszystkie metody itd. ale nie ma rzeczy idealnych, a bywają w miarę uniwersalne.
Masz w rzecce swojej niezłe kabany, więc zapomnij o #4 itp. :D

#16 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 10 marzec 2009 - 22:59

Cześć,
Napisałem jakiś czas temu artykuł o muszkarstwie, tam znjadziesz wszystkie główne podstawy na jakich opiera się ta metoda, jeśli po jego przeczytaniu będziesz miał jakieś pytania, wal śmiało. Tekst znajdziesz na stronie z mojego podpisu.
pozdrawiam

#17 OFFLINE   dariusz

dariusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaKöln, Niemcy
  • Imię:Darek

Napisano 11 marzec 2009 - 01:03

Czym się różnią klasy 5-6-7 ? i dla czego dla początkujących raczej 5 a nie np. 7 ??


Linki sa podzielone na Klasy AFTMA 0 do 15 (AFTMA=American Fishing Tackle Manufactures Association)
i roznią sie wagą na pierwszych 9,14m dlugosci. Naprzyklad linka klasy 5 ma na pierwszych 9,14m dlugosci okolo 9gramow wagi.
Linka klasy WF5F jest idealna dla poczatkujacego muszkarza. Linkami typu WF (Weight Forward) latwiej i dalej rzucasz poniewarz ciezki przod linki wyciaga reszte sznura bez problemu. Sproboj polowic pstragi na nimfe i streamera.

#18 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 11 marzec 2009 - 07:57

No dobrze, już powoli czuje się nakierowany :D
Jeszcze zapytam o lektury, jakie książki trzeba przeczytać żeby się za to zabrać?

ps.
Podsumowując: wędka klasy 5/6, kołowrotek klasy 5/6, linka klasy WF5F :D mam nadzieje że nic nie pokręciłem

#19 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 11 marzec 2009 - 09:59

Jak chcesz poczytać to kup A.Sikore Wędkarstwo Muchowe.
Ja będziesz miał wędkę z oznaczeniem #5/6 to kup lepiej sznur WF6, lepiej będzie łądował kij, a co za tym idzie, mniejsze będą problemy z rzucaniem.

#20 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 08 listopad 2009 - 20:10

to zależy jak i gdzie łowisz. Cięższy sznur łatwiej będzie przy wietrze kontrolować. A kij mocniejszy też zazwyczaj pozwoli Ci na lepszą kontrolę nad rybą. Tak naprawdę przypon dopiero ma znaczenie (grubość). Wiele osób jakie znam uważa że schodzenie poniżej #4 w Polsce nie ma sensu. #4 na lipiene i suchar


Witam
Jakie argumenty przemawiają za tym że łowienie niżej niż #4 nie ma sensu??I to w Polsce?? Oczywiście nie pytam pod kontem początkujących bo to oczywiste.

Pozdrawiam
Wiktor






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych