Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czeburaszki - czyli jak to działa ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 09 styczeń 2019 - 07:01

Wszystko zależy od rozmiaru... Dopasowanie drucika do odpowiedniej dziurki daje pełną satysfakcję... ;)


  • Byniek lubi to

#142 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 10 styczeń 2019 - 12:47

Każdy może mieć swoje zdanie i filozofię, jednak istotą czeburaszki polega na tym jak podali koledzy powyżej. Jest jeszcze jeden pozytyw haczyka z większym oczkiem według mnie jest mniej okoniowych wypieć😊

#143 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 styczeń 2019 - 14:08

(…) Jest jeszcze jeden pozytyw haczyka z większym oczkiem według mnie jest mniej okoniowych wypieć

Przepraszam, ale mam chyba zaćmienie umysłu, jaki wpływ ma duże oczko haczyka do "wypięć" okoni? Druga wątpliwość - jeśli ma wpływ, to czy wyłącznie dotyczy to okoni, czy innych ryb również?


Użytkownik Alexspin edytował ten post 10 styczeń 2019 - 14:09


#144 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 10 styczeń 2019 - 14:14

Z dużym prawdopodobieństwem Koledze chodziło o efekt dźwigni jaki łatwiej może się pojawić na ciasnym oczku haka, przez które przechodzi drut czeburaszki. Im hak ma większą swobodę poruszania się tym trudniej go okoniowi "zablokować" i wypluć z pyska.


  • Alexspin i PLnK lubią to

#145 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 styczeń 2019 - 14:19

:good: z tym się zgadzam i ma to zastosowanie do wszystkich gatunków ryb.



#146 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 10 styczeń 2019 - 14:21

A taki proszę kolegi, że właśnie taki zestaw jest przegubowy, bardziej ruchomy i przy kruchym pyszczku okonia amortyzuje jego szarpnięcia dlatego szczególnie ogranicza wypięcia okonia. Choć pewnie może wszystkich ryb drapieżnych. Jednak jest to patent wymyślony i chyba zazwyczaj stosowany przy połowie właśnie okoni i sandaczy. Myślę, że te chwilowe przyćmienie rozjaśnień i bez urazy. Pozdrawiam😄 każdy z Nas przecież łowi tak jak lubi i mu wygodniej. O spóźniłem się bo kolega już wyjaśnił

Użytkownik Apisfisha edytował ten post 10 styczeń 2019 - 14:23


#147 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 styczeń 2019 - 16:09

Na mnie okonie nie raz się wypięły, z jakim oczkiem jak nie miało znaczenia

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
  • gooral lubi to

#148 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 styczeń 2019 - 06:50

A taki proszę kolegi, że właśnie taki zestaw jest przegubowy, bardziej ruchomy i przy kruchym pyszczku okonia amortyzuje jego szarpnięcia dlatego szczególnie ogranicza wypięcia okonia. (…)

Zgadzam się, że luźne oczko likwiduje w znacznym stopniu efekt dźwigni i to ma znaczący wpływ na niewypinanie się ryb, ale moim zdaniem nie ma żadnego wpływu na lepszą amortyzację szarpnięć.

 

Na mnie okonie nie raz się wypięły, z jakim oczkiem jak nie miało znaczenia

Chyba nie ma wędkarza, któremu nie wypiął się wielokrotnie okoń. Bardzo często właśnie okoń jest zacięty za przysłowiową "skórkę", a nawet jeśli nieco głębiej, to pyszczek ma bardzo kruchy i "wypinki" nie są rzadkim zjawiskiem, ale nie ma na to żadnego wpływu duże oczko haczyka. Jeśli zestaw haczyk/czeburaszka jest dobrze dopasowany, to spełni swoje zadanie, a stosowanie haczyków z wielkim oczkiem do czeburaszki 0,7-2g z cieniutkim drucikiem nie ma większego sensu.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 11 styczeń 2019 - 06:50


#149 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 styczeń 2019 - 09:00

Kolego nikt nie pisze że masz stosować haczyk z wielllllllllllkim oczkiem, a haczyki dedykowane do tej metody z oczkiem nieco większym niż w haku owset. Po co udowadniać racji czegoś co jest już sprawdzone i oczywiste, a nawet w necie szeroko rozpowszechnione. Wrzuć temat na YouTube i stanie się jasność. Pozdrawiam Marcin. P.s.Tu chodzi również o prezentację przynęty. Natomiast ja dodatkowo zauważyłem, że mam znacznie mniej spadów okoni przy łowieniu na czeburaszke, na tej samej wędce, z tą samą linka i kołowrotkiem niż łowiąc na główkę jigową.

Użytkownik Apisfisha edytował ten post 19 styczeń 2019 - 09:04


#150 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 styczeń 2019 - 07:36

(…) Natomiast ja dodatkowo zauważyłem, że mam znacznie mniej spadów okoni przy łowieniu na czeburaszke, na tej samej wędce, z tą samą linka i kołowrotkiem niż łowiąc na główkę jigową.

W tym miejscu zgadzam się w 100%%. :)



#151 OFFLINE   bonq

bonq

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 sierpień 2020 - 09:58

Czy ktoś używa czyburaszek do cięższego zestawu sąndaczowego? Bo zastanawiam się nad wytrzymałością drucika w czyburaszce, mam grubą plecionkę, mocny przypon z grubym krętlikiem, gruby hak a to wszystko łączy dosyć cienki drucik czyburaszki, szczególnie przy mniejszych gramaturach. Zastanawiam się czy nie zawiesić haka z oczkiem od razu na agrafce i do agrafki nie podpiąć czyburaszki osobno. Ktoś próbował robić coś takiego? Ma to sens? A może przesadzam z wytrzymałością drucika w czyburaszce?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

#152 OFFLINE   about

about

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów

Napisano 14 sierpień 2020 - 10:49

Są czeburaszki z różną grubością drutu w środku, do mocniejszych rozwiązań dobierz te z grubszym drutem i po problemie. Cienki może się rozgiac i przelecieć.
  • Krzysiek Rogalski i Alexspin lubią to

#153 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 sierpień 2020 - 18:15

Na miękkie kije idzie wyjąć okonie zaczepione za "skórkę". Spady stanowią znikomy procent.

#154 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 17 sierpień 2020 - 20:25

Ten drucik to sprawdź czy się nie rozegnie jak zaczepisz zmontowany zestaw o fotel w domu i ciągnij za plecionkę.
Zobaczysz czy te druciki są za słabe czy może co innego się zerwie.
Mi się jeszcze nie udało rozgiąć/ wyjąć/ wyrwać tego drutu na zaczepie, czasami hak się rozginał a przeważnie rwał się cały zestaw.
  • Krzysiek Rogalski i Alexspin lubią to

#155 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów

Napisano 18 sierpień 2020 - 09:27

Moje doświadczenia z czeburaszką zaczęły się dosyć późno, czyli w tym roku pomimo, że leżą w pudełku już kilka lat.

1. Łowienie sandaczy - zamiennie czeburaszka lub łezka z krętlikiem 10g zapięta na grafce, do tego haczyk offsetowy i na nim FISHUP FLIT 4". Sandacze w pewnym okresie przestały reagować na gumy w opadzie ani ciężko ani lekko, więc zacząłem szurać po dnie powyżej opisanym zestawem. Nie podbijam, nie ciągnę tylko delikatnie podszarpuję - ruchy po około 10cm szczytówką.

2. Łowienie okoni - czeburaszka lub łezka z krętlikiem 10g zapięta na agrafce, do tego prosty haczyk nr 4 i na nim FISHUP FLIT 3" lub LUCKY JOHN HOGY SHRIMP. Technika ta sama, delikatne ruchy szczytówką max 10cm imitujące pełzanie, krótkie skoki. Okonie uwielbiają ten patent w momencie kiedy kończą się brania z opadu i ławica schodzi na dno i nie chce żreć.

3. Łowienie sandaczy - trzeci patent to czeburaszka 10-12g, haczyk prosty lub offsetowy i na nim rybka SAVAGEAR 3D BLEAK REAL TAIL, guma wpięta "na płasko" haczyk wychodzi w 1/3 długości, również lekkie podszarpywanie ale też mocniejsze szarpnięcia, czasami podbicie nieco wyżej.

 

Mankamentem jest to, że podczas rzutu, brania, holu ołowiana łezka potrafi rozpiąć agrafkę i tracimy przynętę, rybę.

 

Inne tradycyjne gumy z kopytkiem nie działają tak jak opisane powyżej. Oczywiście możliwe również inne przynęty raczki, robaczki, alieny, bugi, spiderki.


  • Krzysiek Rogalski, MieczysławS, malinabar i 1 inna osoba lubią to

#156 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 18 sierpień 2020 - 10:08

Zastanawiam się czy nie zawiesić haka z oczkiem od razu na agrafce i do agrafki nie podpiąć czyburaszki osobno. 

 

 

łezka z krętlikiem 10g zapięta na agrafce

 

 

 

Jest to tzw. jig-rig. Popularny zwłaszcza za naszą wschodnią granicą, choć nie tylko. Są nawet specjalne ciężarki (w istocie łezki lub pałeczki z krętlikiem) dedykowane do łowienia tą metodą.


  • Adrian Tałocha i Alexspin lubią to

#157 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 25 sierpień 2020 - 21:50

Czy ktoś używa czyburaszek do cięższego zestawu sąndaczowego? Bo zastanawiam się nad wytrzymałością drucika w czyburaszce, mam grubą plecionkę, mocny przypon z grubym krętlikiem, gruby hak a to wszystko łączy dosyć cienki drucik czyburaszki, szczególnie przy mniejszych gramaturach. Zastanawiam się czy nie zawiesić haka z oczkiem od razu na agrafce i do agrafki nie podpiąć czyburaszki osobno. Ktoś próbował robić coś takiego? Ma to sens? A może przesadzam z wytrzymałością drucika w czyburaszce?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

mialem to samo niedawno kupilem w pl przez internet "wzmacniane" czeburaszki - ja chyba mocniejsze haki na okonie uzywam a czeburaszki mialy byc na morze). do zadan specjalnych uzywam albo prawdziwych czeburaszek (z 2 kolkami, ktorych sie wyjac nei da) albo texasa



#158 OFFLINE   Squidward

Squidward

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Śmigielski

Napisano 02 listopad 2020 - 22:20

Keitech easy shiner 2'' i easy shiner 3''. 

Chce do nich dokupić haki i czeburaszki. 

Haki upatrzyłem sobie owner cultiva s-59. Jaki rozmiar zastosować do tych gumek? Do 2'' będzie rozmiar 2 haka, a do 3'' będzie rozmiar 4?

 

I drugie pytanko, czy czeburaszki wolframowe mikado jaws mają wyciągany ten drucik, czy na stał? Może ktoś się orientuje.



#159 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 02 listopad 2020 - 22:46

Wolframki Mikado mają wyciągane druciki
  • Alexspin lubi to

#160 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 03 listopad 2020 - 07:47

Keitech easy shiner 2'' i easy shiner 3''.
Chce do nich dokupić haki i czeburaszki.
Haki upatrzyłem sobie owner cultiva s-59. Jaki rozmiar zastosować do tych gumek? Do 2'' będzie rozmiar 2 haka, a do 3'' będzie rozmiar 4?


Hak #2 do 5 cm gumki??? #6 będzie lepsza.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych