Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

艁owcy w臋dkarskiej historii - 艣ladami namacalnych dowod贸w


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
3347 odpowiedzi w tym temacie

#2761 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 post贸w
  • LokalizacjaRZ
  • Imi臋:Arko

Napisano 01 grudzie艅 2020 - 22:34

Je偶eli to by艂y stery wycinane r臋cznie to chyba bardzo wczesna produkcja. Nie wiem, nie orientuje si臋 ale w sklepach w pocz膮tku lat 90 stery w woblerach Salmo mia艂y gruby (chyba min. 2mm) ster z wtryskarki. Bez napis贸w. Je偶eli jest to cienki ster z profilowanymi bokami, jest z wtryskarki, to mo偶e to jaka艣 przej艣ci贸wka pomi臋dzy grubymi a tymi kt贸re obecnie funkcjonuj膮.

#2762 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 01 grudzie艅 2020 - 22:54

Tak jak napisa艂 @Jachu. Butchery z cie艅szym sterem by艂y w sprzeda偶y ju偶 w drugiej po艂owie lat 90-tych. By艂em wtedy fanem Minnowa 7-ki i ten nowy ster mi odpowiada艂. Za to w Butcherach wola艂em ster stary, gruby i jajowaty 馃榿.


Historyjka o starych Minnowach. Gdzie艣 oko艂o 93 roku na wannie w Salmo pracowa艂 m贸j kolega z akademika. Wybiera艂 dla mnie Minnowy, kt贸re nie przechodzi艂y kontroli jako艣ci. Takie kompletnie niepracuj膮ce lub wariaty niedaj膮ce si臋 ustawi膰. Te pierwsze s艂u偶y艂y mi do czego艣 co teraz wszyscy nazywaj膮 "twichingiem", a te drugie by艂y na w膮chacze 馃榿.

U偶ytkownik Mysha edytowa艂 ten post 01 grudzie艅 2020 - 23:10


#2763 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 post贸w
  • LokalizacjaO艂awa
  • Imi臋:S艂awomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 01 grudzie艅 2020 - 22:58

Co do Hornet贸w. Poni偶ej jest zdj臋cie fragmentu gabloty jaka wisi w firmie Salmo. S膮 na niej Hornety bez napis贸w, pierwsze jakie produkowano.

 

Za艂膮czony plik  IMG_2043a.jpg   64,99 KB   5 Ilo艣膰 pobra艅



#2764 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Robert

Napisano 01 grudzie艅 2020 - 22:59

Ja takie "odpady" wyrywa艂em w tych dawnych czasach na warszawskiej Skrze. To by艂y nieobliczalne wariaty , ale jednak jedyne takie ;)  :D


  • Mysha i mero lubi膮 to

#2765 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 09:56

Arek, w膮tpi臋 by stery w ich woblerach by艂y kiedykolwiek wycinane r臋cznie. Nawet przy skali produkcji z lat 90-tych w膮tpliwe. Pewnie Piotr i Radek mogli by to potwierdzi膰. Pierwsze mia艂y totalnie gruby ster z wtryskarki, jaki sens przechodzi膰 na cie艅sze i r臋cznie robione, kiedy z roku na rok produkcja ros艂a? O ile dla Butchera przej艣cie z grubego steru na cienki chyba nie mia艂o specjalnego znaczenia, bo on zawsze mia艂 mocn膮 akcj臋, to ju偶 Minnow na tym zyska艂. Ten z ci臋偶kim sterem prowadzony z pr膮dem zachowywa艂 si臋 do艣膰 niemrawo, zbyt stabilnie i przewidywalnie. To cz臋sto dobre w przypadku szczupaka, w przypadku takich dobrze wyszkolonych pstr膮g贸w raczej nie dzia艂a.



#2766 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 11:21

Pami臋tam czasy gdy Salmo by艂y oklejane kalkomani膮 cha艂upniczo. Sam te偶 ze 3 dni sp臋dzi艂em na wannie i zak艂adaniu k贸艂eczek by zarobi膰 na bilet PKP do domu. Stery ju偶 wtedy nie by艂y wycinane r臋cznie.

 

Mog臋 si臋 myli膰, ale te pierwsze Minnowy to na m贸j gust by艂y raczej agresywniejsze. Ster by艂 grubszy, ale i o wi臋kszej powierzchni. Dlatego bardziej mi odpowiada艂y te z cie艅szym i mniejszym sterem - "z艂agodnia艂y". W wersji ton膮cej by艂 to m贸j podstawowy wobler na zimowego pstr膮ga. Prowadzi艂em go z pr膮dem, wybieraj膮c jedynie luz i od czasu do czasu szarpa艂em szczyt贸wk膮. Dlatego kolega wybiera艂 mi te, kt贸re bardzo s艂abo pracowa艂y w czasie testowania. Takie "p贸艂trupy"  :) . Po zmianie steru wersja ton膮ca zrobi艂a si臋 idealna do takiego 艂owienia. Do tego w malowaniu pstr膮g z czerwonym grzbietem by by艂o go lepiej wida膰. Salmo zrezygnowa艂o z tego dekoru. S艂abo si臋 sprzedawa艂. Piotrek stwierdzi艂, 偶e jedyni klienci na to malowanie to ja i kilku moich znajomych  :D . Mam jeszcze kilka sztuk. Bardzo o nie dbam  :) .


  • tlok lubi to

#2767 ONLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 13:43

S艂awku, nie masz zdj臋cia ca艂ej tablicy?

#2768 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 post贸w
  • LokalizacjaO艂awa
  • Imi臋:S艂awomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 13:48

S艂awku, nie masz zdj臋cia ca艂ej tablicy?

 

Andrzeju mam.


  • Andru77 lubi to

#2769 ONLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 13:56

Je艣li masz w du偶ej rozdzielczo艣ci to bym chcia艂a na@ dosta膰.
Tak wracaj膮c do ster贸w to tu sporo by艂o temat贸w.

Za艂膮czone pliki



#2770 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 post贸w
  • LokalizacjaO艂awa
  • Imi臋:S艂awomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 14:32

Andrzeju, dobry przyk艂ad zmian ster贸w w modelu Minnow. Inaczej to wygl膮da w innych modelach, np. Hornet.

 

Pode艣lij mi adres e-mail na priv.



#2771 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 post贸w
  • LokalizacjaRZ
  • Imi臋:Arko

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 16:48

Powiem kr贸tko tak, najlepsze z woblerow Salmo by艂y w艂a艣nie te z grubymi, szerokimi sterami. Teraz ju偶 prawie nieosi膮galne a bardzo po偶膮dane. Dlaczego? Ano dlatego jak napisa艂 kolega @Mysha 偶e praca ich by艂a bardzo mocna, przez co niestabilna w nurcie. Ale gdy rzuca艂o si臋 pod pr膮d i 艣ci膮ga艂o z pradem to ka偶de szarpni臋cie czy obr贸t ko艂owrotkiem momentalnie by艂 widoczny na woblerze. Dla ryb by艂o to zab贸jstwo. Taka konaj膮c膮 rybka sp艂ywaj膮ca z pr膮dem. Do tej pory mistrzowie po艂owu pstr膮g贸w na Sanie tylko woblery i takiej akcji i pracy szukaj膮. Dlatego te偶 staram si臋 swoje takie robi膰 od lat. Ster w膮ziutki, cieniutki, lekki powoduje dobre trzymanie si臋 wobka ale akcja jest idealna jak po sznurku z tymi samymi wychyleniami. Gruby ster przeci膮偶a艂 prz贸d wobka przez co lekki ogon i reszta poza sterem "lata艂a jak g艂upia". Glowacze, Minnow, White Fish, Pike, Perch czy Roach by艂y zadymiste z takim sterem i akcj膮. Te z cienkim s膮 jak wszystkie, zbyt proste i 艂atwe. Praca ich, wiadomo. Podobna niestabiln膮 ale bardzo 艂own膮 akcje maj膮 Dead Fish Dorado. Lataj膮 na boki jak wahad艂o. Ich amplituda czy "fiko艂ek" zale偶y od mocy szarpni臋cia (gry) woblerem. Woblery zwijane r贸wno jak po sznurku s膮 nieciekawe. Wszystkie tak chodz膮 i wszyscy leniwi tak 艂owi膮. Rzuci膰, zwija膰, rzuci膰, zwija膰, rzuci膰 .... rybom nawet mo偶e si臋 to znudzi膰.
Co do czerwonego decoru grzbietu Minnow to ka偶dy 5/6 czy 7cm by艂 rewelacyjny na Sanie, nie wa偶ne czy to by艂a strzebla czy pstr膮g. A g艂owacze!!!! Ile g艂owatek i grubych pstr膮g贸w je zjad艂o.
Dlatego te偶 modele te jak i kolorystyka by艂y podstawowymi woblerami kt贸re robi艂em i dalej robi臋 bo zawsze by艂y bardzo coe偶kie do dostania w sklepach "nad Sanem". Dorobi艂em tylko wi臋kszy wyb贸r co do wielko艣ci bo podstawowe na pstraga 6cm w glowaczu, robilem jako 5 i 6cm a wi臋ksze 9cm na g艂owacice. 8cm mo偶e by艂by bardziej uniwersalny bo by艂by i na pstragi i na "g艂owy". Minnow robi艂em podobnie jak Salmo 5/6/7 cm ale ja zrobi艂em wobki na ca艂y sezon i na ma艂e strumyki czyli od 3-7cm co 5mm do 5cm. Nie zrobi艂em kolorystycznie pod pstragi (pstr膮g, strzebla) 8 czy 9cm i to by艂 b艂膮d bo obskoczylby i pstragi i g艂owacice. Pstragi robi艂em 7/9/11cm ale nie strzeble.
Nigdy jednak nie uzyska艂em tej akcji woblera jakim by艂 Salmo Minnow z grubym sterem bez wzgl. na wielko艣膰. Czy to 5 czy 6cm chodzi艂y przepi臋knie. Moje Minnow i Glowacze mia艂y inny kszta艂t (przednie wygrzbiecenie w glowaczach Salmo) i szerszy prz贸d-g艂贸wk臋 w Salmo Minnow i dlatego nie mia艂y takiej akcji jak Salmo.
Z Salmo jedynie Chornet i Butcher mnie niczym nie zaskoczy艂y wiec nie by艂y dla mnie wzorem do kopiowania. Mimo 偶e te偶 lowily ryby, cho膰 zdecydowanie mniej.
Inne wobki kt贸re mia艂em jako wz贸r do swojej produkcji to Rapala i Jugole.

Podsumowuj膮c, gruby ster by艂 najlepszy w tych modelach w kt贸rych by艂, a i kolorystyka o kt贸rej wspominali艣my by艂a na Sanie (i innych wodach, nawet nizinnych) najlepsze.

Pzdr.

@Mysha
Co tzn. "oklejane cha艂upniczo"??? Czyli jak? I jak teraz? Teraz brak kalkomani i tampon?
_____

U偶ytkownik trout master edytowa艂 ten post 02 grudzie艅 2020 - 16:50


#2772 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 17:58

W 91 roku, jak zaczyna艂em studia na ART, koledzy z Salmo posi艂kowali si臋 prac膮 znajomych w domach (np. oklejanie wobler贸w kalkomani膮, bodaj偶e wyginanie drut贸w itd). To by艂 pocz膮tek polskiego kapitalizmu  :) .

 

PS. Hornet贸w te偶 nie lubi艂em/lubi臋- s艂abo by艂o z nic co艣 wydusi膰 poza oczywist膮, r贸wn膮 prac膮.  Za to w ton膮cych Butcherach mo偶na by艂o ju偶 co艣 pokombinowa膰  ;)


U偶ytkownik Mysha edytowa艂 ten post 02 grudzie艅 2020 - 18:00

  • mero lubi to

#2773 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 post贸w
  • LokalizacjaRZ
  • Imi臋:Arko

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 18:19

Jak takie klejenie si臋 odbywa艂o? By艂o p贸藕niej jako艣 zabezpieczane zanim dotar艂o do firmy i dalej by艂o z wobem co艣 robione? Hornety r贸wnie偶 przypominaj膮 mi ksztaltem bardzo 艂owne Jugole. Tyle 偶e Jugole by艂y bardzo delikatne i zwiwne przez co lepsze. Oczywi艣cie z balsy. Salmo to piana wiec musialo jej troch臋 by膰 偶eby utrzymac cho膰by same kotwiczki. I masa obj臋to艣ciowa inna wiec s艂absze zdecydowanie od Ro藕no Pace (czy jakos tak) ;)
Moje "kleniowe" River Chub Series (RCS) r贸wnie偶 by艂y (mia艂y by膰) podobne do Jugoli i mo偶e Horneta ale oczywi艣cie po odlaniu, farbach i lakierze by艂y znacznie grubsze. "Cieniej" (zwiewnej) si臋 nie da艂o z wiadomych wzgl臋d贸w. :) Oczywi艣cie pstragi, klenie i okonie kosi艂y ale Jugol to Jugol. Kto je mia艂, na rzece wygrywa艂 prawie ka偶de zawody gdy trafi艂 na klenie. Podanie zreszt膮 dzia艂a艂y Rebel. Kulki (akustic) robily robot臋. ;)

#2774 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 18:45

Na to jak to by艂o rozwi膮zane nie odpowiem. Po prostu nie robi艂em tego i nie wiem.

#2775 ONLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 post贸w
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 19:17

Bez Hornetow na pstr膮gi? Nie by艂o opcji, nie tylko ja ale inni moi znajomi w艂a艣nie na Hornety 艂apali swoje najwi臋ksze lub jedne z wi臋kszych pstr膮gi. M贸j najwi臋kszy z Wieprza i drugi co do wielko艣ci z Tanwi w艂a艣nie na Horneta, malowanie pstr膮g. Tylko, 偶e inne roczniki.

#2776 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 post贸w
  • LokalizacjaRZ
  • Imi臋:Arko

Napisano 02 grudzie艅 2020 - 19:30

Widzisz. Na Sanie i innych mu podobnych rzekach (-czkach) metr to ju偶 dziura. Na Roztoczu pstragi siedz膮 g艂臋biej i maja inne schowki. Na rzece takiej jak San jak jest du偶o ryb to stoj膮 za/przy ka偶dym kamieniem nawet na wodzie po kolana. Hornet by tam si臋 zakopa艂 w dnie. Zreszta takiej drobnicy pstragi sanowe nie lubi膮. Co innego g艂owacz 6cm czy Minnow nawet 10cm. Takim si臋 mo偶na naje艣膰. :D
Temat chyba nie w tym miejscu wiec pewnie Mod przerzuci tam gdzie jego miejsce. :)

#2777 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 03 grudzie艅 2020 - 16:04

Gdy ju偶 naczytam si臋 na "p贸藕nojesiennym" j.pl jak to jest s艂abo z rybami to si臋gam po tak膮 literatur臋. W latach 60-tych te偶 im nie zawsze bra艂o. Do tego zmar艂 im towarzysz Zawadzki 馃榿.

Za艂膮czone pliki


  • BOB, Franc i Doku艣 lubi膮 to

#2778 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Robert

Napisano 03 grudzie艅 2020 - 16:09

[*]


  • Mysha lubi to

#2779 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 03 grudzie艅 2020 - 17:11

A tu pocz膮tek zgni艂ego kapitalizmu w Polsce. Katalogi Sage 1990-2000. Pi臋kne w臋dki i jeszcze pi臋kniejsze zdj臋cia. 30 lat temu taki kij by艂 dla mnie jedynie w strefie marze艅.

Za艂膮czone pliki


  • mero lubi to

#2780 OFFLINE   Wojtek Krasnopolski

Wojtek Krasnopolski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 176 post贸w
  • LokalizacjaKrak贸w
  • Imi臋:Wojciech

Napisano 04 grudzie艅 2020 - 19:18

Za艂膮czony plik  ABU1.jpg   105,55 KB   6 Ilo艣膰 pobra艅Za艂膮czony plik  ABU2.jpg   162,61 KB   6 Ilo艣膰 pobra艅Za艂膮czony plik  ABU3.jpg   121,01 KB   6 Ilo艣膰 pobra艅Za艂膮czony plik  ABU4.jpg   105,17 KB   6 Ilo艣膰 pobra艅Za艂膮czony plik  ABU5.jpg   34,09 KB   5 Ilo艣膰 pobra艅Pierwszy raz to cudo zobaczy艂em na zdj臋ciach w "W臋dkarstwie jeziorowym " Tadeusza Andrzejczyka. Trzydzie艣ci lat p贸藕niej w r臋kach starszego Szweda nad Tornio.

Kilka dni temu trafi艂a w moje r臋ce :).  Abu Atlantic 443S Zoom. Lata 60' te, pi臋kny miodowy kolor, oko艂o 275 cm w dw贸ch cz臋艣ciach, 18 - 60 gr. wyrzutu. Blank to puste szk艂o, przelotki oczywi艣cie druciaki, a najciekawszy jest uchwyt multika typu speedlock odlany z metalu. Waga w臋dki pora偶a i oscyluje w granicach 0,5 kg ! Oryginalny pokrowiec, a stan w臋dy wy艣mienity :).






U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych