Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowcy wędkarskiej historii - śladami namacalnych dowodów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3347 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów

Napisano 31 sierpień 2014 - 21:06

Dziękuję za ten link.


  • Paweł Bugajski lubi to

#42 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 wrzesień 2014 - 09:12

Paweł - lepszej literatury dawno nie czytałem :) , a fragment:

 

"Może inne rozrywki gwałtowniejsze wywołują wrażenia, silniej wstrząsają nerwami, żadna

jednak nie wymaga więcej sprawności, żadna umysłu tak skutecznie i gruntownie nie orzeźwia, żadna

tak równomiernych pod względem pewności ręki, bystrości wzroku i szybkiego oryentowania się nie

stawia wymogów, jak sztuka łowienia ryb na muchę."

 

muszę przytoczyć mojej Kochanej Żonie jako ostateczne "umysłu orzeźwienie", celem pełniejszego "zoryentowania", że te godziny, dni, tygodnie, które każdego roku zmuszona jest spędzać samotnie .......mają tak zbawienne dla mnie znaczenie.... :) .

 

Czytam dalej i zachwycam się językiem, który niezwykle zgrabnie myśl potrafił na papier przelać......., przeklinając jedocześnie wynalazcę komunikacji sms - owej, która niewątpliwie prowadzi do degeneracji naszego pięknego języka ojczystego (taka mała dygresja).  

 

Robert.



#43 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Napisano 02 wrzesień 2014 - 18:12

http://fario.dlf.int...pl/Poradnik.pdf

 

Hej! :)

 

Skoro na historię wędkarstwa zeszło proponuję lekturę poniższej publikacji. Pisane jakby wczoraj,nadal aktualne,przepojone miłością do wędkarstwa spostrzeżenia dotyczące zarówno sprzętu jak i technik wędkarskich.Obszerna bibliografia podnosi rangę publikacji.

No i poprawność polityczna nie pętająca autora  co pozwoliło na ciekawe obserwacje socjologiczne :blink: .

Kanon !

Istotnie, pozycja jedna z najlepszych. Mimo  wielokrotnego czytania zawsze z przyjemnością po nią sięgam.

Smaczku dodaje też fakt ,że posiadam oryginał. :D


  • Paweł Bugajski lubi to

#44 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 02 wrzesień 2014 - 23:54



Firma reklamuje się jako "pierwsza w polsce wytwórnia i skład przyborów do rybołóstwa". Ponieważ przygotowujemy książkę z działem poświęconym historii wędkarstwa na naszym terenie, spotkałem się ze starszym człowiekiem, którego ojciec prowadził przed wojną sklep wędkarski. Z jego relacji wynika iż większość produkcji była polska. Jak słusznie zauważyłeś przy woderach jest napisane, że są angielskie.

Wszystkie wędziska były produkowane w Polsce, z surowego bambusa, trzciny a nawet metalu. Na pewno nie wszystkie rzeczy które są w katalogu, były produkowane przez Emges- musiała by to być jakaś potężna korporacja, ale na kołowrotkach widać (w katalogu, bo na skanie już nie) mały emblemat EMGES

 

Matta, przede wszystkim dzięki za ten temat. Swoista perełka.

 

Katalog przejrzałem z olbrzymim zaciekawieniem i tak na szybko wpadła mi w oko rycina w rubryce "wędzisk klinowych". Wiedziałem, że gdzieś ją już widziałem. Przeleciałem własne zbiory i jest!  Rolf Bagiński (niemiecki historyk i konstruktor klejonek) w swojej "Bamboo treasure..." przytacza katalog firmy Stork z Monachium z 1911 roku. Podobieństwo rycin nie może być przypadkowe!

 

Idąc dalej za Bagińskim, Stork a także Hildebrant posiadali w ofercie wędki bliźniaczo podobne do produktów słynnego amerykańskiego producenta Hiram Leonard Rod Co. Bagiński docieka o import z USA.

 

Kto wie może obie ryciny zostały przedrukowane od kogoś trzeciego???  

 

 

beznbsptytu1420u_zpse6721a92.jpg

 

Scan_zpsf90169a6.jpg



#45 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 03 wrzesień 2014 - 20:16

Istotnie, pozycja jedna z najlepszych. Mimo  wielokrotnego czytania zawsze z przyjemnością po nią sięgam.

Smaczku dodaje też fakt ,że posiadam oryginał. :D

Zazdroszczę. :(

Zaglądam do reprintu ,wydania pierwszego który wydano siłami Wędkarza Polskiego.

http://allegro.pl/po...4556595818.html



#46 OFFLINE   Matta

Matta

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaSandomierz

Napisano 03 wrzesień 2014 - 20:52

Ciekawy wywiad  http://www.flyfishin...le.php?a_id=235


Użytkownik Matta edytował ten post 03 wrzesień 2014 - 20:54


#47 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 03 wrzesień 2014 - 21:19

Świetny wywiad,inny świat :(



#48 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 wrzesień 2014 - 04:40

Ludowa demokracja , a zaraz po niej "róbta co chceta" - zdecydowanie uprościły poglądy współcześnie łowiących . A historia dla przytłaczającej większości to jest jednak zbędny balast  :rolleyes:  


  • Marcin Rafalski i Matta lubią to

#49 OFFLINE   Monster

Monster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów

Napisano 11 wrzesień 2014 - 14:38

Ja na stanie mam jeszcze taką żyłeczkę :) ktoś się orientuje z jakich to lat ? 2ilk8ic.jpg


  • popper, czaro73 i spinmar lubią to

#50 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 11 wrzesień 2014 - 15:30

Nie gdzies z 90-tych? Podobna kiedys mialem :)



#51 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 22 wrzesień 2014 - 22:49

Polacy są świetnym, twórczym narodem tylko przez brak zgody i jednego punktu wspólnego ciągle skaczemy sobie do gardeł. Brak zgody nie buduje tylko rujnuje.

#52 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1185 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 23 wrzesień 2014 - 07:40

Polacy są świetnym, twórczym narodem tylko przez brak zgody i jednego punktu wspólnego ciągle skaczemy sobie do gardeł. Brak zgody nie buduje tylko rujnuje.

Tak a wszędzie na świecie to ludzie w mleku się kąpią i zajmują się jedynie wyznawaniem sobie miłości.

Jeżeli myslisz że wszędzie jest dobrze tylko nie w Polszy to chyba nie włączałeś dawno telewizora :)

Co do jednego punktu to naszczęscie u nas tak nie ma że trzeba go mieć aczkolwiek są tacy co by chcieli żeby tak było np  PISIORY ;)



#53 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 27 wrzesień 2014 - 06:33

IZRAEL, TURCJA, ZEA w tych krajach to o czym pisałem nie jest tematem tabu wręcz przeciwnie. Polecam kiedyś odwiedzić.
Tak telewizora dawno nie włączałem bo wystarczy mi posłuchać ludzi i popatrzeć na ten kraj, lubię mieć własne zdanie a nie być poddawany socjotechnice medialnej. Hmmm PISIORY.. mi nic nie zrobili i zdawkowa dyskusja na temat partii politycznych niczemu nie służy. Każdy znajdzie coś dla siebie i w jakimś kierunku się zwróci. Patrząc obiektywnie w każdej formacji politycznej znajduję coś dla siebie ale teksty typu KOMUCHY PISIORY ZŁODZIEJE HOMOSIE to dla mnie mocno subiektywne podejście do tematu więc rzeczowo nie pogadasz.
Zresztą regulamin J.PL mówi jasno, że dyskusje o polityce są mocno nie wskazane.
Miłego ;-)

#54 ONLINE   Kuballa44

Kuballa44

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • Imię:K

Napisano 27 wrzesień 2014 - 12:43

Głowy nie dam, ale tą wędęczkę z ostatniego postu pierwszej strony, chyba posiada mój kolega, chodzi mi o model pod numerem 269. Na dniach zrobię fotkę. :)



#55 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 27 wrzesień 2014 - 17:43

Nie da się ukryć że nie dość że w katalogu jest hand-madowy sprzęt,to jeszcze było co na niego łowić .



#56 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 wrzesień 2014 - 19:26

Nie gdzies z 90-tych? Podobna kiedys mialem :)

Chyba nawet wcześniej. Kojarzę jedynie, że krążyła legenda w mojej mieścinie, o wyższości tej z Kędzierzyna nad tą z Gorzowa ale już 100% pewności nie mam :(


  • joker lubi to

#57 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 wrzesień 2014 - 18:00

Chyba nawet wcześniej. Kojarzę jedynie, że krążyła legenda w mojej mieścinie, o wyższości tej z Kędzierzyna nad tą z Gorzowa ale już 100% pewności nie mam :(

Jeśłi mnie pamięć nie myli była tylko jedna: z Gorzowa. Ta z Kędzierzyna była tylko tam konfekcjonowana. 

U.


  • popper lubi to

#58 Guest_tarpio_*

Guest_tarpio_*
  • Guests

Napisano 12 styczeń 2015 - 21:46

http://www.wbc.pozna...rom=publication

Hula? Bo pod Androidem mi się nie otwiera.

Rewelacja ten katalog. Mam trochę sprzętu retro, głównie stare wahadłówki które kolekcjonuję.

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  2015.jpg   69,77 KB   51 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2014.jpg   82,41 KB   52 Ilość pobrań

Użytkownik tarpio edytował ten post 12 styczeń 2015 - 22:09


#59 OFFLINE   Fred A

Fred A

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaDom na wiślanym brzegu...

Napisano 12 styczeń 2015 - 23:49

O jej :rolleyes:  jakie cudeńka....Posiadam kilka sztuk tych modeli  z czerwonym oczkiem po lewej....Może ktoś wie jaką nazwę nosiły te modele....Kupiłem z rok może więcej wzorowaną na nich blaszkę ,ale z cieńszej blachy i z dodat.kotwiczką pod nazwą Karna Ekspedycja.A jaką nazwę miały te :( ,podpowie ktoś.


Użytkownik Fred Arbogast edytował ten post 13 styczeń 2015 - 00:05


#60 OFFLINE   Fugazi

Fugazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2015 - 01:14

Nie gdzies z 90-tych? Podobna kiedys mialem :)

W '90 to się na japońskie Super Shinobi łowiło , na Cormorany, Strofty i inne zachodnionowoczesne powrósła. Z plecionkami włącznie. Zaś ta ze zdjęcia to mi raczej wczesnym Gierkiem zalatuje :)


Użytkownik Fugazi edytował ten post 13 styczeń 2015 - 01:17





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)