Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowcy wędkarskiej historii - śladami namacalnych dowodów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3347 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2014 - 11:49

Śpiochy, buty do nich...

Śledząc te strony odnosi się wrażenie, że przez dekady, to w sumie wielkich rewolucji w kwestii pomysłów na wędkarstwo w naszym hobby nie było.



#22 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 26 sierpień 2014 - 12:09

Śpiochy, buty do nich...

Śledząc te strony odnosi się wrażenie, że przez dekady, to w sumie wielkich rewolucji w kwestii pomysłów na wędkarstwo w naszym hobby nie było.

Pomyślałem podobnie,to co się zmieniło to pewnie materiały.

Ciekawi mnie inna rzecz,mianowicie to czy firma "Emges"była faktycznie producentem chociażby wędek czy kołowrotków,czy czymś na kształt importera.Na przykład,przy woderach jest informacja że są "oryginalne angielskie".

Matta,czy są w katalogu jakieś konkretne informacje na ten temat?Widzę zdjęcia działu mechanicznego,czy są w katalogu jakieś inf.dotyczące technologi itp.?

 

 


Użytkownik drag edytował ten post 26 sierpień 2014 - 12:12


#23 OFFLINE   Matta

Matta

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaSandomierz

Napisano 26 sierpień 2014 - 12:46

Firma reklamuje się jako "pierwsza w polsce wytwórnia i skład przyborów do rybołóstwa". Ponieważ przygotowujemy książkę z działem poświęconym historii wędkarstwa na naszym terenie, spotkałem się ze starszym człowiekiem, którego ojciec prowadził przed wojną sklep wędkarski. Z jego relacji wynika iż większość produkcji była polska. Jak słusznie zauważyłeś przy woderach jest napisane, że są angielskie.

Wszystkie wędziska były produkowane w Polsce, z surowego bambusa, trzciny a nawet metalu. Na pewno nie wszystkie rzeczy które są w katalogu, były produkowane przez Emges- musiała by to być jakaś potężna korporacja, ale na kołowrotkach widać (w katalogu, bo na skanie już nie) mały emblemat EMGES



#24 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 26 sierpień 2014 - 12:53

Firma reklamuje się jako "pierwsza w polsce wytwórnia i skład przyborów do rybołóstwa". Ponieważ przygotowujemy książkę z działem poświęconym historii wędkarstwa na naszym terenie, spotkałem się ze starszym człowiekiem, którego ojciec prowadził przed wojną sklep wędkarski. Z jego relacji wynika iż większość produkcji była polska. Jak słusznie zauważyłeś przy woderach jest napisane, że są angielskie.

Wszystkie wędziska były produkowane w Polsce, z surowego bambusa, trzciny a nawet metalu. Na pewno nie wszystkie rzeczy które są w katalogu, były produkowane przez Emges- musiała by to być jakaś potężna korporacja, ale na kołowrotkach widać (w katalogu, bo na skanie już nie) mały emblemat EMGES

Dzięki za odpowiedż,bardzo ciekawy temat podałeś.Próbowałem szukać jakiejś informacji w necie na temat firmy,nic nie znalazłem.Choć maniakiem sprzętowym raczej nie jestem,wątek bardzo fajny i mam nadzieję że się rozwinie.Jakby nie patrzeć,kawałek historii w dziedzinie nas interesującej.

Pozdrawiam :) .


  • Paweł Bugajski lubi to

#25 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 26 sierpień 2014 - 14:06

Piękny katalog, z radością bym przeczytał i obejrzał w całości.


  • Znudzony lubi to

#26 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 26 sierpień 2014 - 14:58

Super, dawaj więcej



#27 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 26 sierpień 2014 - 16:05

http://www.wbc.pozna...rom=publication

Hula? Bo pod Androidem mi się nie otwiera.

#28 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2014 - 16:29

Wielkie dzięki Radku!

Działa pięknie dopiero po zainstalowaniu wtyczki DjVu.


  • Dienekes lubi to

#29 OFFLINE   Matta

Matta

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaSandomierz

Napisano 26 sierpień 2014 - 17:32

Już myślałem że będę musiał szystko skanować :)



#30 OFFLINE   pikuś

pikuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • Lokalizacjaszczecin
  • Imię:artur
  • Nazwisko:kmita

Napisano 26 sierpień 2014 - 19:34

Świetny temat.Dzięki za super lekture,zaskakujące i ciekawe.



#31 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 26 sierpień 2014 - 19:47

Doskonały wątek !

 

Coś z moich skromnych zbiorów bardzo "na temat."

 

                                                                         Załączony plik  DSCN0462.JPG   94,35 KB   154 Ilość pobrań

 

 

Mała papierowa torebka,sztuczna muszka i chrząszczyk oraz haczyk,który stał się muchowym przez dodanie pętelki (żyłka?)

Te drobiazgi otrzymałem od znamienitego warszawskiego wędkarza .Zachowałem,bo takie rzeczy mają duszę.Kiedy kupione ?

Tego już się nie dowiemy...

 

Swoją drogą katalog zaprezentowany przez Matta jest jednym z wielu dowodów na to,że gdyby to wszystko nie poszło tak źle,że gdyby nam dano choć trochę historycznego spokoju ....ech !

 

 



#32 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 26 sierpień 2014 - 19:48

Dzięki Radek, z radością przestudiuję, lubię takie wspominkowe rzeczy.



#33 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 26 sierpień 2014 - 20:57

Doskonały wątek !

 

Coś z moich skromnych zbiorów bardzo "na temat."

 

                                                                         attachicon.gifDSCN0462.JPG

 

 

Mała papierowa torebka,sztuczna muszka i chrząszczyk oraz haczyk,który stał się muchowym przez dodanie pętelki (żyłka?)

Te drobiazgi otrzymałem od znamienitego warszawskiego wędkarza .Zachowałem,bo takie rzeczy mają duszę.Kiedy kupione ?

Tego już się nie dowiemy...

 

Swoją drogą katalog zaprezentowany przez Matta jest jednym z wielu dowodów na to,że gdyby to wszystko nie poszło tak źle,że gdyby nam dano choć trochę historycznego spokoju ....ech !

To prawda.Mogło być tak...Zupełnie inaczej.


  • j1001 lubi to

#34 OFFLINE   Matta

Matta

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaSandomierz

Napisano 26 sierpień 2014 - 21:23

Jak będę miał trochę czasu, to zrobię fotki starych kołowrotków i wędek. Mamy tego trochę w naszym  Klubie Wędkarza.


Użytkownik Matta edytował ten post 27 sierpień 2014 - 00:03

  • Dienekes lubi to

#35 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2014 - 21:59

Dobry pomysł, myślę, że nie tylko ja z chęcią obejrzę. :)



#36 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 26 sierpień 2014 - 22:28

Wnuki już trzeba przyuczać do spinningu i muszkarstwa (najstarszy, niespełna 4 - letni już po pierwszych udanych, treningach rzutowych) , a człowiek dalej głupi......(o sobie mówię).....Pojęcia nie miałem, że nasza historia spinningu to już taki kawałek czasu. Jakoś bezrefleksyjnie do tego podchodziłem i szacowałem na lata 50 - te.  :wub: . Świetny temat :) .   



#37 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 29 sierpień 2014 - 20:19

http://fario.dlf.int...pl/Poradnik.pdf

 

Hej! :)

 

Skoro na historię wędkarstwa zeszło proponuję lekturę poniższej publikacji. Pisane jakby wczoraj,nadal aktualne,przepojone miłością do wędkarstwa spostrzeżenia dotyczące zarówno sprzętu jak i technik wędkarskich.Obszerna bibliografia podnosi rangę publikacji.

No i poprawność polityczna nie pętająca autora  co pozwoliło na ciekawe obserwacje socjologiczne :blink: .

Kanon !



#38 OFFLINE   range1970

range1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 274 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Robert

Napisano 29 sierpień 2014 - 21:16

Bardzo dziekuję za link do tej pozycji, oderwać się nie można...


  • Paweł Bugajski lubi to

#39 OFFLINE   Matta

Matta

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaSandomierz

Napisano 29 sierpień 2014 - 21:22

Dziś, za niektóre prawdziwe zapewne określenia, biedny Pan J. Rozwadowski byłby przez niektórych wyzwany od antysemitów, faszystów i rusofobów. :)



#40 OFFLINE   Drago

Drago

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów

Napisano 29 sierpień 2014 - 22:50

http://fario.dlf.int...pl/Poradnik.pdf

 

Hej! :)

 

Skoro na historię wędkarstwa zeszło proponuję lekturę poniższej publikacji. Pisane jakby wczoraj,nadal aktualne,przepojone miłością do wędkarstwa spostrzeżenia dotyczące zarówno sprzętu jak i technik wędkarskich.Obszerna bibliografia podnosi rangę publikacji.

No i poprawność polityczna nie pętająca autora  co pozwoliło na ciekawe obserwacje socjologiczne :blink: .

Kanon !

 

 

To już wiadomo jaka jest geneza C&R. Niektórzy nie mieli wanienek, inni pomocnika a jeszcze inni metra kubicznego wody źródlanej i dlatego ryby zaczęli wypuszczać  :D  :D  :D

 

s.78 tego działa mówi:

 

"By ryby na wędkę złowione utrzymać przy życiu musi się być w położeniu dysponowania

dwoma niezbędnymi czynnikami t. j. nie łowić nigdy bez pomocnika noszącego wanienkę

i mającego obowiązek zmieniania wody, ilekroć ryby, albo się niepokoją, albo na bok przechylać

poczną; mieć w bliskości domu mieszkalnego ubezpieczoną od złodziei sadzawkę, choćby

tylko metr kubiczny wody zawierającą, a zasilaną woda źródlaną."

 

 
  • Paweł Bugajski i Homegeon lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych