Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowcy wędkarskiej historii - śladami namacalnych dowodów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3347 odpowiedzi w tym temacie

#1861 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1337 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 13 luty 2018 - 21:15

Myślałem że podpowiedź o błyszczach trochę naprowadzi , a i Paweł był blisko  :)   

Ano był, był! :) ...I jest! :) Toż przecież Paweł z tego samego "fyrtla" jest, to i zna temat!... :)


  • Paweł Bugajski, wojti80 i Franc lubią to

#1862 ONLINE   Cez@ry

Cez@ry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:K.

Napisano 14 luty 2018 - 21:37

Koledzy... Myślę, że czas powiedzieć jak powstał ten kołowrotek. Wielu z Was bardzo dobrze skojarzyło ten model. Jego historia sięga drugiej połowy lat pięćdziesiątych, kiedy to poznańskie zakłady Hipolita Cegielskiego dysponowały chyba jednymi z najlepszych maszyn w Europie.. Trzech poznańskich pasjonatów wędkarstwa, pracujących w tamtejszych zakładach w roku 1957-58 postanowiło wykorzystać ten potencjał i zbudować kołowrotek. Jeden zajął się wykrawaniem, drugi toczeniem a trzeci mechaniką i złożeniem w całość. Kolega @darek1 był najbliższy rozwiązania zagadki (Grzesiek; nie z "Różala", ale z ulicy Różanej ;) ). Jednej osoby nie pamiętam i nie wiem kto toczył a kto wykrawał, ale trzecią osobą był św. pamięci Jaruś Magdziarz (znany wytwórca świetnych błystek, zwanych Magdziarzówkami). "Wyprodukowali" 4-5 takich kołowrotków (przedstawiłem Wam jednego z nich). Poszli do Urzędu Patentowego i chcieli wykupić patent. Okazało się, że koszt patentu był porównywalny do kosztów zakupu 1/2 nowego samochodu (w realiach lat pięćdziesiątych było to coś nieosiągalnego). Nie było ich na to stać. Te kilka kołowrotków, to jedyne modele, jakie powstały. Ich jakość jest naprawdę imponująca. 

W ten sposób "o mały włos" polski kołowrotek mógłby być jednym z najlepszych na świecie produktów wędkarskich, ale w historii naszego kraju podobnych scenariuszy mieliśmy już wiele...

Dokuś Chapeau Bas za lekcję historii, prawdziwa muzyka dla moich oczu   :)

Konkretne informacje których poszukiwałem dotyczące produkcji "wielkopolskich młynków".

Analizując tekst mam pewne wątpliwości jedynie co do ilości powstałych kołowrotków.

Jak już wcześniej wspominałem przeglądając codziennie od kilku lat portale sprzedażowe zaobserwowałem iż co jakiś czas pojawiają się kołowrotki konstrukcyjnie przybliżone do Twojego. Perfekcyjne wykonanie plus wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań  sprawiały iż były to jedne z najlepszych technologicznie dostępnych kołowrotków. "Sztuka" inżynierska perfekcyjnego wykonania elementów kołowrotka z wykorzystaniem łożysk sprawiły z pewnością nie jednemu wędkarzowi wiele przyjemności oraz wędkarskich doznań przy holu wielkich okazów.

Zbierając wszystko do kupy mam pewne przypuszczenia iż inżynierowie  o których wspomina Dokuś zapoczątkowali całą serię produkcyjną kołowrotków w  zakładach Hipolita Cegielskiego. Poznańskie kołowrotki znajdują się także w muzeum etnograficznym w Toruniu, przekazane zostały przez ZG PZW pod koniec lat 80. W prywatnych zbiorach posiadam kilka kołowrotków zakupionych w Poznaniu które konstrukcyjnie są bardzo przybliżone do kołowrotka prezentowanego przez Dokusia i możliwe że zostały wyprodukowane również w  zakładach Cegielskiego. 

Załączony plik  _20180214_202342.JPG   84,06 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  _20180214_202945.JPG   80,56 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  _20180214_202831.JPG   92,67 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  _20180214_202855.JPG   75,86 KB   9 Ilość pobrań

Jeden z kołowrotków zakupionych w Poznaniu posiada coś na zwór sygnatury lub znaku fabrycznego w kształcie karpia. Kilka lat temu z ręce kolegi wpadł identyczny kołowrotek także zakupiony w Poznaniu. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić jego producenta. Kołowrotek łożyskowany aluminiowy z bardzo "dźwięczną" dla ucha terkotką".

Załączony plik  _20180214_202807.JPG   234,75 KB   8 Ilość pobrań

Liczę na pomoc kolegów, może ktoś już wcześniej spotkał się z tym znakiem B)

 

#1863 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1337 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 14 luty 2018 - 22:21

 

Dokuś Chapeau Bas za lekcję historii, prawdziwa muzyka dla moich oczu   :)

Konkretne informacje których poszukiwałem dotyczące produkcji "wielkopolskich młynków".

Analizując tekst mam pewne wątpliwości jedynie co do ilości powstałych kołowrotków.

Jak już wcześniej wspominałem przeglądając codziennie od kilku lat portale sprzedażowe zaobserwowałem iż co jakiś czas pojawiają się kołowrotki konstrukcyjnie przybliżone do Twojego. Perfekcyjne wykonanie plus wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań  sprawiały iż były to jedne z najlepszych technologicznie dostępnych kołowrotków. "Sztuka" inżynierska perfekcyjnego wykonania elementów kołowrotka z wykorzystaniem łożysk sprawiły z pewnością nie jednemu wędkarzowi wiele przyjemności oraz wędkarskich doznań przy holu wielkich okazów.

Zbierając wszystko do kupy mam pewne przypuszczenia iż inżynierowie  o których wspomina Dokuś zapoczątkowali całą serię produkcyjną kołowrotków w  zakładach Hipolita Cegielskiego. Poznańskie kołowrotki znajdują się także w muzeum etnograficznym w Toruniu, przekazane zostały przez ZG PZW pod koniec lat 80. W prywatnych zbiorach posiadam kilka kołowrotków zakupionych w Poznaniu które konstrukcyjnie są bardzo przybliżone do kołowrotka prezentowanego przez Dokusia i możliwe że zostały wyprodukowane również w  zakładach Cegielskiego. 

 

Jeden z kołowrotków zakupionych w Poznaniu posiada coś na zwór sygnatury lub znaku fabrycznego w kształcie karpia. Kilka lat temu z ręce kolegi wpadł identyczny kołowrotek także zakupiony w Poznaniu. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić jego producenta. Kołowrotek łożyskowany aluminiowy z bardzo "dźwięczną" dla ucha terkotką".

 

Liczę na pomoc kolegów, może ktoś już wcześniej spotkał się z tym znakiem B)

 

 

Brawo Cezary! :) No i worek się rozwiązuje! Super! :)

Czuję, że nie jest to ostatni element układanki i będziemy uzupełniali historię powstawania tych wspaniałych kołowrotków, tak istotnego elementu polskiego wędkarstwa (a może zaryzykuję, że nawet - polskiego rękodzieła wędkarskiego!).

 

Jak znajdę chwilę, to jeszcze coś tam uzupełnię!... ;)

Pozdrawiam Was Chłopaki! :)



#1864 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisano 14 luty 2018 - 22:49

Super kołowrotki

Pomału daje sobie sprawę  jakim laikiem jestem w porównaniu do Was.

Niesamowite zbiory Panie Cezary( proszę mi odpisać na pw :) )

Ja nadal brnę w swoje przynęty

Dzisiaj podziadkowe pudełeczko pełne skarbów!

Załączony plik  n1.jpg   152,43 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  n3.jpg   85,5 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  n2.jpg   111,72 KB   8 Ilość pobrań

i oczywiście co kocham najbardziej.. w starym wydaniu z dość dobrym biciem :)

Załączony plik  n11.jpg   83,11 KB   7 Ilość pobrań

Załączony plik  n12.jpg   82,22 KB   7 Ilość pobrań

TAKIE walentynki to ja rozumiem :)

Pozdrawiam


Użytkownik wojti80 edytował ten post 14 luty 2018 - 22:55


#1865 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 14 luty 2018 - 22:58

Ja to już nawet nie odnoszę się do tego co pisze Czarek i Wiesio wyznając zasadę: lepiej się nie odzywać i uchodzić za głupka niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości :(  :P

Natomiast jak patrze na takie czarowne, "podziadkowe" skarby to morda sama się cieszy ... no i są tam kolejne rekiny ;)  :D



#1866 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisano 14 luty 2018 - 23:20

:)  Są aż dwa! do tego jeden dwukolorowy- pierwszy taki. obydwa z ładna sygnaturą-  opisana dość wyraźnie dookoła czapla

także dzisiaj piękne zakończenie dnia



#1867 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 15 luty 2018 - 06:50

Ja to już nawet nie odnoszę się do tego co pisze Czarek i Wiesio wyznając zasadę: lepiej się nie odzywać i uchodzić za głupka niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości :(  :P
Natomiast jak patrze na takie czarowne, "podziadkowe" skarby to morda sama się cieszy ... no i są tam kolejne rekiny ;)  :D

Fasada głupka jest wielce ciekawą pozycją do obserwacji...
Szybko wyłazi co skrywane,bo pozory mylą-a wielu udaje : głupi walczy z głupotą,tępy z tępotą,a kardiolog leczy serce(pompę) zamiast krew(której gęstość decyduje o sprawności układu).
Takie czasy.

Z H.Cegielskiego? mam też perełkę - wolnoszpulowca ze sprzęgłem do przepływanki,jak odszukam to odbicie wkleję.
  • Franc, Dokuś i Cez@ry lubią to

#1868 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3692 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 15 luty 2018 - 08:51

(...) kardiolog leczy serce(pompę) zamiast krew(której gęstość decyduje o sprawności układu).(...)

Akurat z tym się nie zgadzam. Trzy lata temu miałem zawał i właśnie leczono krew. Dwie doby leżałem pod potężnymi kroplówami rozrzedzającymi krew... ;)

Sorry za offtop.


  • Dokuś lubi to

#1869 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 15 luty 2018 - 17:19

Koledzy, Andrzej (@Rajfel) zrobił jak mówił i przysłał do mnie paczuszkę. Ja zabieram to co deklarowałem a resztę oferuję do oddanie komuś zainteresowanemu.

 

Jeszcze raz dziękuję Andrzeju

Załączone pliki



#1870 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 luty 2018 - 14:31

I pomyśleć że ja kiedyś marzyłem o takim prexerze  :D


  • Rajfel i BOB lubią to

#1871 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 16 luty 2018 - 15:04

Teraz możesz zrealizować swoje marzenia :D


  • Wiktor i Rajfel lubią to

#1872 OFFLINE   mero

mero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA
  • Imię:ARTUR

Napisano 16 luty 2018 - 16:21

Załączony plik  WP_20180216_16_12_14_Pro.jpg   54,95 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  WP_20180216_16_12_34_Pro.jpg   80,48 KB   9 Ilość pobrań
😊

#1873 OFFLINE   mero

mero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA
  • Imię:ARTUR

Napisano 16 luty 2018 - 16:40

Z podobnych kołowrotków mam coś takiegoZałączony plik  WP_20180216_16_32_27_Pro.jpg   50,55 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  WP_20180216_16_32_59_Pro.jpg   54,95 KB   9 Ilość pobrań

#1874 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 luty 2018 - 19:29

Teraz możesz zrealizować swoje marzenia :D

Teraz chyba nie jestem gotowy  :lol:



#1875 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 16 luty 2018 - 19:33

Będziesz to musiał jakoś wytłumaczyć dzieciom :P  :D


Użytkownik BOB1 edytował ten post 16 luty 2018 - 19:33


#1876 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 luty 2018 - 20:36

Będziesz to musiał jakoś wytłumaczyć dzieciom :P  :D

Córka kręci Stellą  i Legend Extreme  :lol:

Załączony plik  IMG_3365.JPG   92,3 KB   10 Ilość pobrań

 


Użytkownik Wiktor edytował ten post 16 luty 2018 - 20:43


#1877 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 23 luty 2018 - 18:41

Dzisiaj, wpadł do mnie do pracy Cez@ry (w towarzystwie synka).

Wizyta raczej owocna bo coś mi po niej pozostało ... i to nie tylko wspomnienie ;)  :D

Załączone pliki



#1878 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 24 luty 2018 - 10:17

Super pakiecik :-) Co to za multiś, bo z telefonu to nie mogę odczytać?

#1879 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 luty 2018 - 10:23

:)

Załączony plik  P1110210a.jpg   45,97 KB   9 Ilość pobrań

kolejny do stada "poety"


  • Franc i Dokuś lubią to

#1880 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 24 luty 2018 - 19:34

To ja zaprezentuję kołowrotek, wykonany pewnie metodą warsztatową, z lat ...(?) Nie wiem, pewnie pięćdziesiątych.

Nieco podobny do pokazanych powyżej, lecz z pełnymi plecami. Mechanizm wydaje się nieco bardziej skomplikowany, ponieważ kołowrotek miał za zadanie automatycznie wyhamować obroty po spotkaniu się przynęty z wodą.

Miałem go przywrócić do życia, ale albo nie ma czasu, albo chęci...i leży w szufladzie :)

 

Zatem chętnie podaruję kręcioła któremuś koledze, kolekcjonerowi takich staroci.

Zainteresowany kolega niech zgłosi chęć posiadania tego egzemplarza.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych