Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Początki łowienia boleni - proszę o porady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
95 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bobo99

bobo99

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 01 wrzesień 2014 - 12:16

Witam. Wczoraj bylem w okolicy mojej miejscowosci w krakowie nad wisla. Bylem zaszokowany jak bolenie biły w drobnice. Chcialbym sie pobawic troszke z boleniami z racji ze mam blisko nad wisle. Na tym odcinku jest strasznie rwąca woda (strasznie). No i teraz pytanie i prosba o pomoc. Czy wedka okuma black rock 270 7-30g bedzie dobra do polowu bolenia? jakiej wielkosci kolowrotek? czy moze byc plecionka czy musi byc zylka? jak zylka to jaka? jak obławiac wode? jakie woblery kupic na poczatek (jakies killerki) jakby ktos mial do sprzedania woblerki do sprzedania to priv ;) No i chyba tyle, a i odrazu mowie sukalem postow ktore moglby mi pomoc ale nic nie znalazlem dlatego prosze administrratorów o nie usowanie tego postu. Bardzo dziekuje ;)



#2 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 01 wrzesień 2014 - 12:30

Słabo chyba poszukiwałeś info.Boleń jest chyba ostatnimi dwoma sezonami najbardziej opisywaną rybą na forum.

Wędka powinna się sprawdzić,te 30g daje jako taki komfort i obsługę wobków boleniowych.

Temat używania żyłki lub plecionki to osobiste preferencje.Nawiń na jedną szpulę pletkę ok 14-16lb, na drugą mono 0,22-0,25 i porównaj.

Wybierz wobki najabrdziej imitujące rybki występujące w Twojej wodzie.

Niema "złotego środka" ani "killera" boleniowego.

Wielkość 5-8cm na początek,chodź teraz na jesieni możesz uzyć większych przynęt i prowadzić w półwody a nawet przy dnie.

 

Poszukaj art. Roberta Hamera

 

To wiedza na dłuugich kilka wieczorów.

 

Powodzenia


  • Predatorhunter, skibek20 i Krystekwolf lubią to

#3 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 01 wrzesień 2014 - 12:39

Artykułów na temat łowienia boleni na jerku i w ogóle w necie jest multum.

Proponuję zakupić sobie na początek książkę Jacka Stępienia. 



#4 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 01 wrzesień 2014 - 12:44

Też dobry pomysł.Mam i polecam tę książkę.

Apropos młynka,to wg mnie rozm 4000 Shimano i 3000 Daiwy spokojnie ogarnie temat.

Tylko proszę nie pytaj jaki model,okey ;)



#5 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 01 wrzesień 2014 - 12:53

Ryobi czy Spro w cenie 200-300 zł też ogarnie temat.



#6 OFFLINE   Bizonik

Bizonik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 wrzesień 2014 - 10:39

http://wedkarskiemaz...ead.php?tid=251
http://wedkarskiemaz...ead.php?tid=265
http://wedkarskiemaz...ead.php?tid=273
Tu masz opisane boleniowe podstawy


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

#7 OFFLINE   art-ski

art-ski

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 16:55

Ten kij to przypuszczalnie przysłowiowy krowi ogon ale na początek może być do tego kup kołowrotek z dużym przełożeniem klasy minimum 2500 i żyłkę dobrej jakośći
0.18mm. W sklepie pytaj o woblery boleniowe albo wpisz w Google jest w czym wybierać


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#8 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 02 wrzesień 2014 - 17:01

Na mocny uciąg 0.18mm ?? :blink:  Chyba na uklejki,nie na bolki +65cm.

Wg mnie przełożenie 5;1:1 spokojnie wystarczy.


  • Krystekwolf i penkulski lubią to

#9 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 02 wrzesień 2014 - 18:41

Ten kij to przypuszczalnie przysłowiowy krowi ogon ale na początek może być do tego kup kołowrotek z dużym przełożeniem klasy minimum 2500 i żyłkę dobrej jakośći
0.18mm. W sklepie pytaj o woblery boleniowe albo wpisz w Google jest w czym wybierać


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Kij jest szybki nie krowi ogon co do zylki to min 0.25 jak myslimy o szybkim i bezstresowym holu, pletka od 15lb w gore, przynety - thril, hermes, phanton, spirit, minow, sting, hlguny rh, wobek rh, bezsterowce tommego, i przynety typu walk the dog oraz wszystkie woblery z.sterem.o.dobrze wyczuwalnej drobnej akcji ( choc nie koniecznie ) co do kreciola mocny nie musi miec mega przelozenia za wszelka cene, jak Mariano pisal 5:1 tez jest ok. Co do wiedzy to forum forum forum zbliza sie jesien wiec kaliber przynet tez na + wobki z sterem 9 cm i wiecej. Wazne jest poznac schemat ataku bolenia i dostosowywac sie do niego nad rzeka i jeszcze jedna rzecz praktyka praktyka praktyka :)
  • slava, Krystekwolf i K.Kalisz lubią to

#10 OFFLINE   art-ski

art-ski

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 20:18

Takie zestawy to ja stosuję na szczupaki. Wolę delikatniejsze łowienie i walkę z rybą bo o to w tym chodzi 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Zdjęcie niezgodne z polityką forum, proszę zapoznać się z zasadami zamieszczania zdjęć


Użytkownik milupa edytował ten post 02 wrzesień 2014 - 20:56

  • brown lubi to

#11 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 02 wrzesień 2014 - 20:33

Widać właśnie, ze bolek ledwo zipie.Ech..Tyle napisane było, ale cóż..
Fotka słabo dostosowana do regulaminu...jezeli wogole przeczytałeś.
Każdy łowi inaczej i tyle.
Zaproponowalem koledze przekroj jakim szybko i w miarę bezpiecznie wyholuje Bolenia, nie bolenika.
Z mojej strony koniec.
Powodzenia dla mlodego adepta w poszukiwaniach i jak najwiekszych RAP w końcówce sezonu życzę.

Pozdrawiam
Mariusz

#12 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 02 wrzesień 2014 - 21:33

j.w.

Wole rybe prawie wyjac na klate i cieszyc sie z ochlapania z ogona niz natleniac rybe przez 10 min aby zyła dalej :)

 



#13 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 03 wrzesień 2014 - 09:05

Cieszyć się "walką" na 18stce :)
Jakby odpowiednio zejść z kalibrem żyłki to można sobie dostarczyć emocji kiełbiami.
  • Mariano Mariano, Predatorhunter, Negra i 1 inna osoba lubią to

#14 OFFLINE   gondor

gondor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 03 wrzesień 2014 - 16:07

Nie popadajmy w paranoję. Jest sporo łowisk gdzie boleń w długości 50-60 cm jest standardem i łowi się 98 % populacji bolenia. Dobrą żyłką 0,18 możemy takiego bolka wyciągnąć w minutę i nie ma tu mowy o zajeżdzaniu. Nie piszę o łowieniu na gumy rh gdzie sama przynęta wymusza grubsze linki.

Żyłka 0,25  czy inna pleciona byłaby tu po prostu nietaktem.



#15 OFFLINE   art-ski

art-ski

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 wrzesień 2014 - 18:02

Regulaminu nie czytałem boleń w idealnej formie wrócił do wody czy był mały ?jak na to łowisko to spory 61cm. Co do umiejętności i stażu nad wodą to w porównaniu ze mną jesteś szczyn który jeszcze sporo musi się uczyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#16 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 wrzesień 2014 - 19:19

Przeczytaj lepiej ten regulamin, bo błyszczysz z każdym postem.



#17 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4904 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 wrzesień 2014 - 19:49

Według mnie najlepiej zacząć od lektury, mogę polecić:

 

wedkarstwo-rzeczne-spinning-b-iext703347

 

Oraz pozycję wymienioną wyżej Jacka S.


  • Sławek77 i skibek20 lubią to

#18 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 04 wrzesień 2014 - 07:07

Regulaminu nie czytałem boleń w idealnej formie wrócił do wody czy był mały ?jak na to łowisko to spory 61cm. Co do umiejętności i stażu nad wodą to w porównaniu ze mną jesteś szczyn który jeszcze sporo musi się uczyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Blyszczysz jak miliony monet.

Wystarczy przeczytac 1 post autora o niejscu polowu - rwacy nurt i 0.18 ? Powiedzialbym ze wiecej niz niedpowiedzialne. Mowisz ze wysstarczy - byc moze ale chcialbgn zobaczyc Twoja mine jak przype***** ci rapa okolo 80cm rwac zestaw w momencie ataku :)

Chcesz sportowej walki idz polow na muche

#19 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 04 wrzesień 2014 - 16:16

Rowniez uwazam ze 0.18 to za slabo, ja uzywam 0.20 ale wydaje mi sie ze jest troszke przegrubiona i jest piekielnie mocna.Nie zapominajmy ze kij tez odgrywa duza role, do kija sztywnego grubsza tzn mocniejsza zylka z racji tego ze kij nie odda. kije , ktore dobrze amortyzuja nie potrzebuja (moim zdaniem zylki 0.25) kolejna sprawa ktora rowniez odgrywa ogromna role to dobrze ustawiony hamulec.Najwazniejsze to odpowiednio dobrac zestaw, nie ma sensu uzywac mocnej linki jesli duzo wczesniej skonczy sie zapas na kiju, tak samo nie wolno uzywac zbyt delikatnej linki na zbyt mocnej wedce poniewaz zanim kij dobrze zapracuje to linka moze strzelic, albo zajezdzimy rybe na hamulcu.Nalezy zaczac od lowiska, nastepnie patrzec na czym zeruje bolen, bo taka imitacje ryb bedziemy uzywac, kolejny krok to na jakie bolenie sie nastawiamy, pozniej dobieramy sprzet.Na koncu preferencje, jedni wola na cienko inni na grubo, warunek konieczny to szybkie wyholowanie ryby na danym lowisku.Jak lowilem klenie to czesto przylawialem brzany, kijek do 15gr zylka 0,16mm zadnej brzany nie zajechalem, szybkie hole jednak nigdy nie polecilbym takiego zestawu na brzany.To, ze sie da to jedno ale nastawianie sie z premedytacja na dany gatunek wymaga profesjonalizmu.

Kup kijek 10-30gr. kolowrotek conajmniej wielkosc 4000, na jednej szpulce plecionka 0.15mm (Pitt nie zlosc sie o ta srednice :) ) dobrej jakosci, oraz zylke 0,22mm dobrej jakosci (nie oszczedzaj na linkach, to mnie stracisz nerwow, kasy i ryb), gdybys mial jakies watpliwosci, musisz odwiedzic watek "bolenie...(wybierz sobie rok)" sa osoby regularnie lowiace bolenie, moze udziela ci cennych wskazowek.


  • krystiano1981r i Krystekwolf lubią to

#20 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 04 wrzesień 2014 - 17:16

Grunwald wszystko ok tylko zakladajac w przyblizeniu ze kij 10-30 powinien miec cos okolo 16 lb to zylka np xzoga wypada 0.27 (15lb) wiec z tym uwazanien aby kij nie spienial przy 0.20 bym nie przesadzal :)

Zreszta nie ma co sie przekonywac o 0.02mm roznicy - autorze nie schodz ponizej nie przegrubionej 0.22 i bedzie ok.

Użytkownik meme174 edytował ten post 04 wrzesień 2014 - 17:17





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych