Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w doborze lakierów i farb do malowania woblerów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   sorlinsky

sorlinsky

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 13 wrzesień 2014 - 14:50

Witam,

Mam problem ponieważ kupiłem farby i lakier do moich woblerów. W lakierze nitro maczam korpusy dopóki nie staną się gładkie ( 3 x 12h schnięcia). Później zamaczam je  w farbie do drewna (dekoral). Następnie próbowałem pomalować grzbiet woblera sprayem i tu się zaczął problem. Farba od razu spłynęła po bokach przynęty i farby weszły w reakcję. Jak mam dobierać farby aby problem się nie powtórzył ?



#2 OFFLINE   Tszonek

Tszonek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 wrzesień 2014 - 15:09

ja nakładam farby bezpośrednio na nitro i nic nigdy nie spłyneło... spróbuj może bedzie lepiej :)



#3 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 13 wrzesień 2014 - 15:37

A dlaczego używacie jako podkładów farb na nitro? Nie możecie kupić takich, które zostały do tego stworzone (podkładów wyrównujących)?


  • woblery z Bielska lubi to

#4 OFFLINE   RUDI75

RUDI75

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 839 postów
  • Lokalizacjafarbyrudi.com
  • Imię:MARCIN

Napisano 13 wrzesień 2014 - 15:40

Spraye są bardzo agresywne i z podkładem wodnym na 95% zareagują. Polecam aerograf i lakiery wodne



#5 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 13 wrzesień 2014 - 17:22

Spraye są bardzo agresywne i z podkładem wodnym na 95% zareagują. Polecam aerograf i lakiery wodne

A dlaczego wodnym??? Jest kupa epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych. Są twarde, miękkie, szybkie, wolne itp itd... Zresztą pewien wiesz.

Chociażby najprościej... Motip filler w sprayu. Rewelacyjny. Kilka  cieniutkich warstw z przeszlifowaniem pomiędzy nimi i nic tego nie rusza, poza przecieraniem szmatą z nitro.



#6 OFFLINE   Fred A

Fred A

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaDom na wiślanym brzegu...

Napisano 13 wrzesień 2014 - 18:13

kup sobie spraj biały podkład a nie nitro....Wchodzą w reakcję z innymi farbami.Akrylowe spraje i nie będzie problemu....Jako podkładu używam MOTIP HIGHT GLOSS WHITE 500ml przeciągnij potem papierkiem wodnym zbierz ręcznikiem papierowym zamoczonym w jakimś rozpuszczalniku (ja stosuje aceton)kilkoma szybkimi ruchami i maluj ...A jak nie to dla pewności raz w lakier(do wyboru HERTZLAK LUB DOMALUKS ale nie wodny tylko ten śmierdzący połysk)i nie ma prawa nic popłynąć....A ważne nie śpiesz się z lakierowaniem po malowaniu...odczekaj dzień farba musi pozbyć się rozcięczalnika i lakieruj.Farby jakimi będziesz malował jak rozumiem to spraye ....



#7 OFFLINE   sorlinsky

sorlinsky

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 13 wrzesień 2014 - 19:05

Dzięki za pomoc. Myślę że nie poprzestanę tylko na pryskaniu woblerów sprayami. Kupiłem również pędzelki, więc będę próbował też kombinować ręcznie. Dopiero zaczynam więc wszystko się okaże jak zacznę testować przynęty nad wodą. 

 

Rozumiem że ten biały podkład daje od razu na świeże drewno ? 

Jeśli tak to rozumiem że będę zanurzał wobler w podkładzie kilka razy aby stał się gładki, czy tak się stanie po jednym zanurzeniu ?



#8 OFFLINE   brown

brown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Lokalizacjadziki wschód / dziki zachód

Napisano 13 wrzesień 2014 - 19:53

hmm wobler aby był gladki potrzebuje przeszlifowania drobnym papierem, ja używam wodny. Farba podkładowa temu nie podoła, musi być konkretny szlif przed :P
Na podkład użyj spray akrylowy. Nie będzie reagował 2-3 warstwy z ewentualnym delikatnym przeszlkfowaniem pomiędzy i będzie lusterko pod malowanie. Na to farbki czy co tam chcesz i lakier. Dobry będzie domalux clasic połysk. Polecam.
Aha, zanim zabierzesz się za jakie kolwiek prace przy zbrojeniu wobka czyli wklejanie stelażu, obciążania dobrze będzie jeśli zagruntujesz korpus np. przy pomocu caponu również firmy domalux. Moczysz wobka powiedzmy godzinkę w puszce aby dobrze się opił, wyjmujesz, zostawiasz do wysuszenia i można działać.
To ważne, wrazie awari lakieru korpus nie będzie pił wody.
Powodzenia i nie zniechęcaj się!

#9 OFFLINE   robimax

robimax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Robert

Napisano 15 wrzesień 2014 - 21:45

A dlaczego wodnym??? Jest kupa epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych. Są twarde, miękkie, szybkie, wolne itp itd... Zresztą pewien wiesz.

Chociażby najprościej... Motip filler w sprayu. Rewelacyjny. Kilka  cieniutkich warstw z przeszlifowaniem pomiędzy nimi i nic tego nie rusza, poza przecieraniem szmatą z nitro.

Zgadzam się bo sam uzywam tej szpachli Motipa, fakt nitro nie lubi ale poza  tym mozna pryskać na to co tylko sie chce.


  • Jaro78 lubi to

#10 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 16 wrzesień 2014 - 07:06

Najprościej przed pryśnięciem grzbietu zanurzyć woblera w poliuretanie. Rozdzielone warstwy nie wejdą w reakcję.

#11 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 16 wrzesień 2014 - 07:58

Najprościej przed pryśnięciem grzbietu zanurzyć woblera w poliuretanie. Rozdzielone warstwy nie wejdą w reakcję.

Czyli jeszcze przed malowaniem koloru maczać w lakierze bezbarwnym np Domalux? Ja dopiero skradam się do malownaia wobków bo narazie strukam ale chciałem to zrobić w tej kolejności:

 

1. kąpiel w Caponie;

2. zbrojenie wobka;

2. spachlowanie rowków Distalem;

3. pryśnięcie farbą podkładową - np samochodową;

4. ostatni szlif;

5. oczyszczenie wobka z pyłu;

6. malowanie kolorami ewentualnie wpierw oklejanie folią z odciśniętymi łuskami farby mam akrylowe modelarskie Italieri;

7. kilkukrotne maczanie w lakierze bezbarwnym typu Domalux czy Harzlak

 

Czy dobrze kombinuję?

 

Nie wiem na któy etapie wycinać rowek pod ster i go wklejać.


Użytkownik Pawgas edytował ten post 16 wrzesień 2014 - 08:10


#12 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 16 wrzesień 2014 - 08:41

Na wyciecie rowka pod ster sa dwie szkoly.Na poczatku lub na koncu calego etapu produkcji.Ja bym sie sklanial do pierwszej,wyciac naciecie na poczatku, po koncowym lakierowaniu tylko poprawic naciecie.Wtedy mamy praktycznie 100 % pewnosc ze woblerek w tym miejcu nie napije sie wody,a w woblerkach balsowych dodatkowo miejsce osadzenia steru odpowiednio sie utwardzi.

#13 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:06

Pkt. 1 przenieś w miejsce 3.
Ja maluję akrylami ale pędzlem i gąbką i żeby mi się nie mazało niektóre warstwy oddzielam domaluxem

#14 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:53

Pkt. 1 przenieś w miejsce 3.
Ja maluję akrylami ale pędzlem i gąbką i żeby mi się nie mazało niektóre warstwy oddzielam domaluxem

Dzięki za sugestie. Widzę że długa droga przede mną.



#15 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 16 wrzesień 2014 - 11:27

Ale jaka przyjemna ;)

#16 OFFLINE   Marcin87

Marcin87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów
  • LokalizacjaŻyrzyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Guz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 12:28

jako farbę podkładową polecam Ci zwykłą farbę akrylową w puszce. malujesz przez zanurzenie całego wobka w tej farbie. Jej wielkim plusem jest to,że bardzo łatwo oczyszcza się potem uszka


  • szpieg i Pawgas lubią to

#17 OFFLINE   Ubik

Ubik

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Rafał

Napisano 16 wrzesień 2014 - 22:47

Jeśli nie będziesz pewny czy coś się ze sobą pogryzie, to oddziel to bezbarwnym lakierem akrylowym, nie reaguje z farbkami.



#18 OFFLINE   Kornel1992

Kornel1992

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Kornel
  • Nazwisko:Słaby

Napisano 29 listopad 2014 - 14:10

Dokładnie jak koledzy piszą, farby akrylowe jako podklad i na nie nanos kolor, u mnie sie nic nie dzieje na to pozniej harzlack i jest ok, zadnych nieporzadanych efektow nie ma, pamietaj jedynie aby w pomieszczeniu gdzie kladziesz lakier na woblery poprzez zanurzenie nie bylo wilgoci poniewaz powychodza pecherzyki powietrza na korpusie.



#19 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 listopad 2014 - 15:33

Dokładnie jak koledzy piszą, farby akrylowe jako podklad i na nie nanos kolor, u mnie sie nic nie dzieje na to pozniej harzlack i jest ok, zadnych nieporzadanych efektow nie ma, pamietaj jedynie aby w pomieszczeniu gdzie kladziesz lakier na woblery poprzez zanurzenie nie bylo wilgoci poniewaz powychodza pecherzyki powietrza na korpusie.

Oooo krajan :)



#20 OFFLINE   Kornel1992

Kornel1992

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Kornel
  • Nazwisko:Słaby

Napisano 29 listopad 2014 - 17:52

Heh a dokładniej krajan prosto z doliny Warty :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych