Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Matt Davis - konstruktor wędzisk i wędkarz - wywiad


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   siudak

siudak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWejherowo

Napisano 02 marzec 2006 - 00:08

[quote]
i myslę, że ja też sobie uzbroję wędkę, ale sam! i ponieważ tutaj zaczynają się małe schodki pewnie potrwa to bardzo długo...
[/quote]Jak Ci sie znudzi, to Artura Banachowskiego masz o rzut kamieniem...

[/quote]

@Kuba

ale to już nie będzie moja wedka, dlatego poczekam :D uparty jestem trochę.

siudak

#22 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 02 marzec 2006 - 06:29

Tomku, masz świętą rację. Ja też kiedyś wyszedłem z założenie, że nie święci garnki lepią i uzbroiłem pierwszego kija. Wiedza którą można zdobyć z tego artykułu jest PRAWIE wystarczająca. Radzę jednak wzbogacić ją trochę w temacie lakiery i lakierowanie. No i trzeba zrobić sobie kręciołek. Przy braku doświadczenia polecam jednak klejenie przelotek klejem n gorąco. Unikniesz w ten sposób kilku nieciekawych błędów które można popełnić.

#23 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 02 marzec 2006 - 08:45

Dziękuję za dobre słowa. Myślę Panowie, że nie raz jeszcze Was zaskoczymy podobnymi tematami :D

Mnie zaskoczyła natomiast jedna z wypowiedzi Matt'a:

Zanim w ogóle zabrałem się za budowę wędek poświęciłem rok na przygotowanie teoretyczne.


Pozdrawiam serdecznie
Remek


#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 09:24

Ojej, jak miło przeczytać że ktoś docenia efekty ciężkiej pracy Embarassed

wywiad rzeka zwany też riwer interwju lub - w kręgach Redakcji -kobyłą :lol: :lol: :lol:

A ile soób doczytało do końca! Dzięki :mellow:



#25 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 02 marzec 2006 - 09:38

Cytat, który wybrałeś Remku jest bardzo trafnym zdaniem. Niestety nie jest to powszeczne traktowanie tematu. Przy budowie wędek, łowieniu na casting, na jerking potrzeba nie tylko trochę teorii, ale też praktyki. Matt to rozumie. niekiedy jednak my chcemy pójść na skróty.
Młodzi ludzie zapatrzeni w casting chcą na forum, żeby dobrać im kołowrotek, dobrać wędzisko, a na pytanie po co im to odpowiadają. latem jadę do Szwecji na szczupaki. Chcą zabrać ten sprzęt wysiąść z auta nad jeziorem i od razu łapać na casting duże szczupaki tak chętnie pokazywane na stronach forum. Niestety tak się z marszu nie da. Samo oglądanie fotek na stronie i życzliwe wybory kolegów to trochę mało. Trzeba trochę poczytać, poćwiczyć , połowić i dopiero potem mieć przyjemność z takiego łowienia. Droga na skróty może się skończyć flustracją. A wędkarstwo castingowe czy szerzej spining ma być przyjemnością. Złowiona ryba nagrodą, którą trzeba umieć odpiąć i wypuścić.
Sezon szczupakowy już za dwa miesiące. Nie czekajmy, ćwiczmy rzucanie teraz, żeby nie denerwować się poźniej.

pozdrawiam

#26 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 09:50

Bardzo ładnie napisane Andrzeju !
:D

W miedzyczasie dostales e-mail w sprawie zwiazanej z tematem

pozdrawiam

#27 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 10:04

Bardzo ciekawy wywiad i ciekawy czlowiek.
Zaskoczylo mnie to, ze Matt jednak sklania sie rowniez w strone spiningu...a przeciez tam skad pochodzi presja na casting jest ogromna...
Pozazdroscic dostepnosci rybnych lowisk i duzej ilosci markowego sprzetu do wyboru.
Az syknalem na wzmianke o budowaniu wedziska przy uzyciu przelotek gold cermet na ramce tytanowej... :huh: ...jak ktos ma watpliwosci to proponuje zerknac do ktoregos sklepu US z komponentami... :D

Tak, Robercie, PRAWIE... :lol:
Gumo

#28 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 02 marzec 2006 - 11:45

Nie demonizujecie tematu. Nikt nie zrobi za pierwszy razem super kija. To chyba oczywiste. Ważne aby nie popełnić rażących błędów. Ja uzbroiłem 6 różnych blanków po przestudiowaniu serii artykułów Kawalca w WP. Do dziś jestem zadowolony z tego co wyszło, koledzy zresztą też. Z takim podejściem jak co niektórzy to lepiej nawet nie próbować tylko zlecić specjalistom. Niestety musiałem poprawić 2 kije które dostałem od znanego zbrojmistrza i żałuję, że wcześniej nie spróbowałem. Nadal twierdzę, że nie jest to takie trudne. Moje słowa kieruję oczywiście do ludzi „gramotnych” a nie do tych którym mamusia do 15 roku buciki zawiązywała :D

#29 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 12:44

Nie wnikajac w gradacje gramotnosci i inne poboczne tematy....nie sadze aby na 100u przypadkowo wybranych wedkarzy znalazlo sie wiecej niz kilku, ktorzy potrafili by wybrac sobie bez przypadkowosci blank na pdst. danych katalogowych, bez pudla zakupic odpowiednie komponenty pasujace do blanku i calosc skomponowac tak, zeby to mialo rece i nogi. Nie wspominajac o ostetyce wykonania.
A jeszcze mniej jest takich, ktorzy pomimo jakiejs wiedzy w temacie zaryzykowaliby niemale pieniazki, ktore nalezy wydac na potrzebne rzeczy, nie bedac pewnym co z tego wyjdzie...

Co do zbrojmistrzow..to coz...nawet oni mieli kiedys okres nauki, (i nauka ta trwa nadal, w miare roznicowania zamowien) zwlaszcza ze jak wiadomo, do roznych rodzajow wedek a nawet poszczegolnych egzemplarzy(dlugosc, moc, przeznaczenie) potrzeba dosc indywidualnego podejscia.
Gumo

#30 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 02 marzec 2006 - 13:30

Ja myślę, że temat jest bardziej skomplikowany niż to przedstawiasz. Wybór blanku, SPRAWA KLUCZOWA! Zajrzyj pod znane adresy i zobacz jaki masz wybór. Więcej niż skromny. Już na starcie ryzykujesz że zamiast wymarzonej blondynki będziesz miał farbowaną brunetkę. Ja uważam, że zbrojmistrz zrobi mi doby kij jeśli będę stał mu za plecami i będę przy testowaniu różnych koncepcji. Zakładam, że chęć posiadania ręcznie zbrojonego kija wynika z autentycznej konkretnej potrzeby a nie ze snobizmu z czym często się spotykam. Wybór przelotek, często dramatyczny, pomiędzy tym co by się chciało a na co stać. Niestety od kasy zależy to jak wiele straci wspaniały blank po uzbrojeniu i już się wie, że tak na prawdę to wybór jest niewielki. Mimo tego nie uważam aby do uzbrojenia swojego pierwszego kija trzeba posiadać kompleksową wiedzę na temat zbrojenia wszystkich rodzajów blanków do wszystkich metod. Metodą prób i błędów można zrobić sobie kij KTÓRY ZASPOKOI NASZE OCZEKIWANIA. Często bywa tak, że zaspokaja on oczekiwania zbrojmistrza a nasze już mniej. Dlatego nadal zachęcam do próbowania ludzi o zdolnościach manualnych Tomka :D Myślę, że dla mniej uzdolnionych z tej dyskusji wynikają też jakieś wnioski.

#31 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 14:14

Wow! Szczerze mowiac nie sadzilem ze bedzie az takie zainteresowanie tematem konstrukcji wędzisk :huh: Moze jest to wskazowka ze podobna tematyka powinna czesciej goscic na stronach jerkbaita? :unsure:
Niedługo zresztą kolejne odcinki reportażu o budowie wędki, mam nadzieję iż część ogólnie zaprezentowanych w wywiadzie informacji uda się w trakcie reportażu rozwinąć i pogłębić !

Pozdrawiam

#32 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 15:10

Ja myślę, że temat jest bardziej skomplikowany niż to przedstawiasz.

Ciesze sie, ze zrozumielismy sie w 100%. :D

Friko, spokojnie bo....dodasz za duzo utwardzacza do zywicy... :lol:
Gumo

#33 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 02 marzec 2006 - 15:19

I co ciekawe każdy wyciągnął trochę inne wnioski. Ja tam wyczytałem wiele słów zachęty do podjęcia tematu. Zdanie o rocznym przygotowaniu teoretycznym, też odczytałem nieco inaczej. Matt zbierał wiedze kompleksowa i to raczej w wolnych chwilach a nie dzień w dzień po 8 godzin na dobę. Dla mnie ważniejsze są jego uwagi o indywidualnych upodobaniach klientów. Myślę, że nawet jemu nie jest łatwo sprostać im kiedy ma klienta z bardzo dużym doświadczeniem. Zastanawiam się czy to w ogóle jest wykonalne na odległość. Z perspektywy czasu mam taki prosty wniosek, że gdybym podjął się uzbrojenia pierwszego mojego blanku samodzielnie i kasę wydana na zbrojmistrza wydałbym na zakup tytanowych przelotek, to nawet gdybym nie zrobił tego tak idealnie jak on, to maiłaby dziś dużo lepszy kij :D Proszę tylko nie odczytać tego jako zachętę do rezygnacji z ich usług. Trawestując słowa Gumo, jest wielu którzy wolą gotować :D A tak na marginesie, to znane postaci z branży bardzo chętnie udzielają porad początkującym – przynajmniej ja mam takie doświadczenia :D

#34 OFFLINE   siudak

siudak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWejherowo

Napisano 02 marzec 2006 - 16:34

Robercie masz rację, ja po przeczytaniu tego artykułu nastawiłem się ze sam sobie zrobię wędkę, wiem jak się do tego zabrać, mam w pewnym stopniu zaopatrzony warsztat i jeżeli brakuje mi jakiś narzędzi to je sobie zrobię. Dojdzie do tego ze ta wędka stanie się faktem. Będzie jedyna i niepowtarzalna, ale gdybym miał zrobić wędkę na zamówienie to na pewno nie od razu, trzeba się podszkolić, a na to trzeba czasu.

siudak

#35 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 02 marzec 2006 - 16:52

Może dołączając się do tej dskusji powtórzę takie moje stare hasło. - Każda nasza wędka jest na tyle dobra na ile nam odpowiada i na ile umiemy to zdefiniować. -
Dlatego ta sama wędka lepsza lub gorsza może być różne oceniana i odbierana przez różnych wędkarzy. Dlatego podobnie jak w pojektowaniu CAD, (którym się trochę zajmuję) ważna jest dokladna rozmowa ze zleceniodawcą lub samym sobą jeżeli projekt ma dotyczyć samego autora. Często nawet z perspektywy czasu patrzymy na projekt czy wędkę zrobioną na zamówienie inaczej. My się też zmieniamy, a nasze oczekiwania razem z nami. N.p. kije do jerkowania trzy lata temu podobałe się nam inne, a dziś oczekujemy już innych parametrów. Dlaczego? Zmieniły się nasze oczekiwania. Rozwijamy się. Dlatego jeden kij nie może nam wystarczyć na zawsze. Nie tylko my się starzejemy, kije też, moralnie i technologicznie. Czyli
zamawiajmy nowe kije!!

pozdrawiam

#36 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 02 marzec 2006 - 17:00

Thymallus,

TO JEST WLASNIE PRAWDA :D


Guzu

#37 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 02 marzec 2006 - 18:53

Tomku, mnie Twój kij już się podoba :D a na pewno to bojowe nastawienie. Tak trzymaj. Nie ma w tej robocie niczego, czego nie dało by się poprawić. Najważniejsze to kupić sobie odpowiedni do temperamentu blank. Tu nie licz na UNDO :D Thymallus jest dokładnie tak jak napisałeś. Łowimy wiele lat jakimś sprzętem i jest dobrze. Ale przychodzi taki czas, że zaczynamy mieć swój styl. Niestety nasz sprzęt nie przechodzi takiej ewolucji. Osobiście nie chciałbym spełniać życzeń wymagających klientów, bo to potencjalne źródło konfliktów, (jak to w usługach :D Tu wizualizacja nie ma zastosowania. Mnie np. uszczęśliwiłby kij 2,80 – 3 m jednoczęściowy :D i nie ma chętnych do spełnienie mojego marzenia. PS. Fajnie, że znasz się na CAD. Będę miał do Ciebie pytanie w tym temacie :D


#38 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 marzec 2006 - 19:07

@thymallus, juz dawno nie napisales tak dobrego tekstu, trafiles w samo sedno sprawy - wedkarstwo jest wspaniale :D

#39 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 02 marzec 2006 - 19:42

@Redaktory

Może teraz Ito!?

Podoba mi się jego kawałek z Tackle Integration:

If a fishing rod is an extension of your arm, then the reverse is also true; your body is an extension of fishing tackle. For this reason, the rods usually start to change your body and mind so that you become the extension of the rods.

Chyba rzeczywiście jesteśmy wszyscy tego zdania... smutne (albo i nie...), że sprawidzić to można dopiero na rybach... niestety trochę to kosztuje...

#40 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2006 - 20:22

Siudak, to niezle podsumowanie tego, co chcialem powiedziec...

Wbrew pozorom nie bylo moim zamiarem odwodzic kogokolwiek od zamiaru stworzenia swojego narzedzia do lowienia ryb. Uwazam, ze to bardzo fajna sprawa...
Niewykluczone, ze i mnie to chwyci... :unsure:
Potencjalnym budowniczym chcialem tylko rzec, ze na pdst. tresci artykolu, bez dodatkowych danych, poszerzenia swojej wiedzy rowniez praktycznej wykonanie bedzie trudne i nie pozbawione potkniec.....
Ale zdaje sie juz wkrotce Friko rzuci nastepny odcinek o zbrojeniu, ktory pewne sprawy z pewnoscia przyblizy... :D
Gumo B)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych