Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pękająca/rozwiązująca się plecionka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wudzitsu

wudzitsu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaKralupy n/Vlt. (Czechy)
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:Łapiński

Napisano 29 wrzesień 2014 - 19:39

Hej,

 

Sprawdzałem czy podobny post był już zamieszczony ale nic podobnego nie znalazłem.

 

Sprawa dotyczy plecionek, a konkretnie jednej której używam do cięższego łowienia. 

 

Problem polega na tym w przypadku przynęt ok 50g już chyba ze 3 raz zamiast dalekiego wyrzutu, obserwowałem jak przynęta katapultuje się i raczej nie będę już miał ponownej możliwości jej użyć. Jednym słowem węzeł albo pęka, albo się rozwiązuje. Nie jestem w stanie dokładnie określić.

Przy stosowaniu innych plecionek tego nie zaobserwowałem. 

 

Plecionka to jak na foto Spiderwire Stealth Braid, nie pamiętam dokładnie jej wytrzymałości ale był to przedział ok 25lb(+/-5lb) , węzeł to Palomar wiązany na mokro oczywiście.

 

Wątpię żebym to ja powodował powstałe przeciążenia, ale jest widocznie jakiś problem. 

Wchodzi w grę również to, że do przynęt od 50g to jednak za mała moc linki. Poniżej 45g nic takiego się nie zdarzało.

 

Słyszałem kiedyś, że te ultra śliskie plecionki sprawiają problemy tego typu i czasami się "ślizgają".

Jednak w Palomarze węzeł praktycznie nie ma możliwości rozwiązania się.

 

W każdym razie na następnych łowach zmieniam linkę na mocniejszą, a Was proszę o podzielenie się ze spostrzeżeniami, obelgami i wystawieniem mnie na pośmiewisko. Dajcie znać, czy to tylko ja mam tyle pary w łapach czy mieliście podobne sytuacje lub czy do cięższych przynęt warto zastosować jakieś inne węzły. 

 

Pozdro znad Vltavy

 

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Drago

Drago

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów

Napisano 29 wrzesień 2014 - 19:47

Bardzo możliwe, że rozwiązuje się przy cięższych przynętach.  Zawiąż podwójny palomar (standard dla plecionek i żyłek, słaby do fluorocarbonu), polega to na tym, że w pierwszej fazie pętelkę przekładasz dwa razy przez oczko. Dalej to samo.

 

Albo spróbuj węzła opisanego jako variant of palomar knot z tej strony.

 

http://fishinginfo.e...lochtenlijn.htm


Użytkownik Drago edytował ten post 29 wrzesień 2014 - 19:49


#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 29 wrzesień 2014 - 19:55

chyba za slaba linka. kolega mial podobne problemy z duzymi przynetami. ja kiedys wzialem troche spiderwire (bo wydawala mi sie podobna do strena) ale okazala sie slaba i sobie podarowalem. aktualnie uzywam tylko i wylacznie strena (do lekkiego spina 14lbs do ciezkiego i na morze 30 lbs) 14lbs bez problemu rzucam przynetami powiedzmy do slidera 10f/guma 15cm na glowce 10-20g. na ciezko spokojnie rzucam sliderami 12s etc/gumami 20cm na glowkach 30-50g etc. wiaze palomarem jak juz cos strzela to agrafka (do tej pory 1-2 razy) albo stalka (jak byla pozwijana i zaniedbalem wymiane - przy jerkowaniu niestety zwykle plecione stalki niszcza sie szybko.



#4 OFFLINE   Bass-74

Bass-74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaNowogród Bobrzański
  • Imię:Mariusz

Napisano 29 wrzesień 2014 - 20:32

Jakiś czas temu miałem też tą plecionkę tylko że Red, pękała w dziwnych miejscach i w różnych okolicznościach np. przy próbie odstrzelenia przynęty z zaczepu, czasem pękała przy węźle, a czasem w połowie odległości od zaczepu lub nawet w rękach. Przy próbach organoleptyczno statycznych :-) mocna jak diabli, a jak miała jakieś nagłe przeciążenie to pękała jak nitka. Dodam że pletka była od sprawdzonego i polecanego sprzedawcy. Poszła jako podkład bo tylko do tego się nadawała

#5 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 wrzesień 2014 - 20:38

A ja takiej plecki używam i nie miałem nigdy żadnych problemów! ?
I ryby jakieś się łapie no i zaczepy są także nie wiem o co chodzi! ?

#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15577 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2014 - 20:46

A może jedna z przelotek ma mikroukruszenie i w pewnym ułozeniu linki nacina ją? Miałem tak kiedyś. Ale zanim do tego doszedłem kilka jerków poszło.



#7 OFFLINE   Bass-74

Bass-74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaNowogród Bobrzański
  • Imię:Mariusz

Napisano 29 wrzesień 2014 - 20:53

ja też nie wiem o co chodziło z tą pletką, taka mi się felerna cholera trafiła, a wiele osób chwali. Może czasem się trafi jakaś zleżała bądz źle magazynowana szpulka i później dzieją się takie rzeczy jak u mnie lub opisane przez założyciela wątku.

#8 OFFLINE   Kamil_Be

Kamil_Be

    Nie doradzam na PW, dajcie mi spokój :D

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Be

Napisano 30 wrzesień 2014 - 07:11

Sprzedaje ogólnie masę plecionek Spidera a sam używam Cod Red'a 0,17mm i nie miałem nigdy takich problemów jak pękanie czy strzelanie. Daiwa Tournament prędzej strzelała niż Spider. W tym roku miałem chyba jednego klienta, któremu to się zdarzyło ale później gdy przyjmowałem jego Shimano do serwisu to zauważyłem na szczytowej przelotce ukruszenie (pewnie krętlik wciągało) i on miał Glov-Vis'a 0,12mm który mu strzelał i pękał w różnych miejscach.



#9 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 30 wrzesień 2014 - 08:22

A może jedna z przelotek ma mikroukruszenie i w pewnym ułozeniu linki nacina ją? Miałem tak kiedyś. Ale zanim do tego doszedłem kilka jerków poszło.

3 lata temu w Norwegii co wystawiłem kij za burtę i chciałem opuścić pilkera to się topił razem z kawałkiem PP do 30lbs. Jak utopiłem trzeciego to obejrzałem przelotkę szczytową i było minimalne wykruszenie porcelanki  :( . Dobrze że miałem 2 kije extra bo to się zdarzyło pierwszego dnia. 

Zaprzyjaźniona firma wędkarska wysłała mi UPS czy też DHL 2 kije (połowa czerwca) ale przez 11 dni nie dotarły  :unsure: . Ja wydzwaniałem, nadawca wydzwaniał ale kije utkneły w magazynach Norge Post pod Oslo i tam ............ czekały jak będzie jakiaś przesyłka w tą okolicę w której byłem ( Norge Post ma umowę z którąś z tych firm bo na terenie Norwegii kurier nie działa).

Śmy pisali, dzwonili i w końcu kije wróciły do nadawcy .......... jakoś tak w połowie listopada.

Na szczęście nie obciążono go kosztami - 1150plz  :rolleyes: .



#10 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4781 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 06 październik 2014 - 07:26

Pytanie - Jakiego węzła używasz? Jeżeli klinczowego, to masz normalne objawy. Ja używam palomar i dodatkowo przytapiam końcówkę linki zapalniczką, żeby zrobiło się zgrubienie. Nie ma szans się rozwiązać.
  • Meme lubi to

#11 OFFLINE   piwo

piwo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 10 październik 2014 - 08:38

Używałem tej plecionki na trociach, i niestety potrafiła strzelić w połowie szpuli. Tak zakończyła się przygoda z tym produktem.



#12 ONLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 10 październik 2014 - 08:55

Przypal koncówkę zapalniczką,nie ma prawa się rozwiązać.

#13 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 10 październik 2014 - 09:28

Zmienić węzeł, zostawić końcówkę chociaż 2cm, przypalić i problem musi zniknąć ja nie miałem do tej pletki zastrzerzeń. Chyba, że na 0,10 50gr zakładasz to wybacz :)



#14 OFFLINE   hm62

hm62

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 875 postów
  • LokalizacjaIńsko
  • Imię:Tomasz

Napisano 10 październik 2014 - 09:32

Coś musi być na rzeczy ,sam kupiłem tę plecionkę w FM i kilka deviatorów SG poleciało w otchłań jeziora,natychmiast zrezygnowałem z wyżej wymienionego produktu.



#15 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 10 październik 2014 - 09:59

No to ja już nie wiem ;)

Tak w ogóle jeśli spiderwire to ultracast dla ścisłości. Stealth to nie to samo.



#16 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 04:15

Mam problem z świeżą plecionką Varivas High Grade 4X PE 1.2, mianowicie po przywiązaniu flurocarbonu węzłem

strzela plecionka przed samym węzłem po użyciu niewielkiej siły... Wczoraj na pierwszym teście strzeliła podczas "pompowania" sandacza chwilę po zacięciu. Szkoda ryby... Później strzeliła podczas kolejnego brania podczas zacięcia w tym samym miejscu... Po zawiazaniu FC łatwo pęka przed węzłem.. Biorąc metrowy odcinek w ręce bez połączenia FC nie ma szans jej urwać! W czym jest problem? Pierwszy raz mam taki przypadek...



#17 OFFLINE   roost

roost

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 11:29

Zaciągasz węzeł na mokro ? Spróbuj zmienić węzeł i zobacz czy sytuacja się powtarza

#18 OFFLINE   algeroth82

algeroth82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaNowa Sól
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 czerwiec 2018 - 14:39

https://youtu.be/Yq-9kgIcAik

Zobacz ten węzeł
  • zandermafija*SpinnigistaWT lubi to

#19 OFFLINE   Xeo

Xeo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Seabstian

Napisano 19 czerwiec 2018 - 14:44

https://youtu.be/Yq-9kgIcAik

Zobacz ten węzeł

Nie blokuje się on przy rzutach?

Ja stosuje ten

https://youtu.be/3tnUiaGq_Xs

I dotychczas nie było problemów.
  • zandermafija*SpinnigistaWT lubi to

#20 OFFLINE   algeroth82

algeroth82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaNowa Sól
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 czerwiec 2018 - 14:47

Nie blokuje się on przy rzutach?

Ja stosuje ten

https://youtu.be/3tnUiaGq_Xs

I dotychczas nie było problemów.


Stosuje przy zestawie okoniowym więc w mniejszym rozmiarze - natomiast sprawia dużo mniej problemów aniżeli ten pokazany przez kolegę @zandermafija
  • zandermafija*SpinnigistaWT lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych