Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4613 odpowiedzi w tym temacie

#2941 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 13:12

Ok, ale ja aktualnie już rozważam czy brać ninja A  czy dopłacać do Ninja LT BG która jest praktycznie tym samym co zwykła Ninja LT tyle że kolorystycznie inna i ponoć ciut lepiej pracuje pod obciążeniem.

Co do starej wersji A mam obawy czy w związku z tym, że są na rynku resztki nie są to odrzuty, zwroty itd.

LT ma podobno sporo mocniejszy mechanizm więc to na plus.



#2942 OFFLINE   brek69

brek69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Przemek

Napisano 04 listopad 2019 - 13:28

posiadam spinning Shimano 3m 3-15 gr, kupiony specjalnie pod brzany, jaki kołowrotek do niego dobrać



#2943 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 04 listopad 2019 - 14:59

ja bym do kija 3m, nawet o takiej gramaturze, brał 4000. Z płytką szpulą. Niezbyt ciężki i potężny. Może jakaś Daiwa LT, model w zależności od budżetu?
  • Karpiu95 lubi to

#2944 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 listopad 2019 - 07:40

Bo Ninja ma ślimakowy posów szpuli jak Zauber notomiast tanie Ryobi mają "klasyczny" posów szpuli.


Absolutnie nie. Ninja ma bardzo klasyczne rozwiązanie posuwu szpuli. Tyle ze i tak nawija lepiej i ładniej niż Zauber.
„Magia” wormshaft’a wynika z legendy jaką zrobiło Shimano i Cormoran jeszcze w latach 90’ ubiegłego wieku, i to były naprawdę perfekcyjne konstrukcje. Shimano dopracowało to rozwiazanie do stopnia doskonałości, co nie znaczy ze sam patent z siebie gwarantuje cuda. Daiwa doskonaliła „zwykły” posuw i nawet tanie konstrukcje nawijają bardzo ładnie i równo.

Zauber nie nawija jakoś źle, ale daleko mu nawet do tańszej Daiwy, nie mówiąc juz o np. Stradicu. Legenda Zaubera wynika z innych zalet, np. w pełni metalowej konstrukcji. Zreszta jeśli dobrze kojarzę (jeśli nie proszę mnie naprostować), Zauber jest wzorowany na Daiwie z czasów kiedy firma używała właśnie wormshafta ...

#2945 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 listopad 2019 - 08:15

Mniej więcej.

Z tym, że nie do końca mogę się zgodzić, że tanie modele Daiwy maja dobry nawój. poprawny - owszem, ale widać charakterystyczne dla koła posuwu dwa garbiki, no po prostu idealnie nie jest.

Mam teorię, co do której sam jest całkowicie przekonany :-), że S i D samemu nie chcą sobie robić konkurencji i stosują w modelach z niższej półki "autosabotaż techniczny". Z pewnością wiedzą, jak zrobić świetny nawój korzystając ze swoich rozwiązań, gdyż modelom topowym w tym względzie niewiele można zarzucić. Jaki problem wstawić do Stradica wałek z identycznymi nacięciami, jak w Stelli i analogicznej proporcji szpulę, tylko np. wykonane z gorszych materiałów? Bo byłby zbyt dobry i zbyt konkurencyjny. Co prawda obecnie modele średnie u Shimano czerpią coraz pełniej z rozwiązań flagowców, ale nie sądzę byśmy otrzymali dokładnie to samo.
  • S.N. lubi to

#2946 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 listopad 2019 - 10:20

- w mojej Ninja garbów nie widzę. Oczywiście nie jest tak idealnie jak np. Soare czy Sephia.
- „autosabotaż” to norma i marketing. Tak przecież robi każda firma, w motoryzacji czy fotografii jest identycznie.

Technologicznie nie ma przeszkód, żeby wykonać i sprzedać tanio kołowrotek z mechanizmem o mocy i trwałości np. Cardinala C3, Daiwy Whisker SS, nawojem klasy Biomastera, i hamulcem jak w np. TP SW. Tylko marketingowo to nie ma sensu, sprzęt musi się zużywać. Rolls Royce robił wieczne auta i zbankrutował, bo w pewnym momencie każda rodzina królewska miała juz ich 5 w garażu i nie potrzebowała kolejnego... ;)

#2947 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 listopad 2019 - 11:17

dlatego napisałem garbiki nie garby :-) ok, są ledwo zauważalne, niemniej jednak da się dostrzec, ze nawój nie jest równiutki. Dobrze zgrany mechanizm ślimakowy (i oczywiście prawidłowo ustawiona podkładkami szpula) dają w tej materii chyba lepsze gwarancje powodzenia.

Nie oczekuję od razu stosowania mechanizmów Stelli w średniopłatowcach, lecz jedynie przeniesienie sprawdzonych rozwiązań technicznych. Można przyciąć na mniej trwałych materiałach itp. Co Daiwy mam te same uwagi. Np. w głowę zachodzę po kiego grzyba w serii LT korby przetykane np. w legalisach? Jaka to oszczędność produkować inną przekładnię, zresztą samo w sobie to rozwiązanie też tańsze nie jest w produkcji.

#2948 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 06 listopad 2019 - 22:00

Koledzy i koleżanki.

Czy w kwocie około 250zł dostanę coś lepszego niż Daiwa Ninja BG LT ?  Jestem bliski zakupu. Rozważam jeszcze rozmiar między 3000 a 4000 , ma obsługiwać speening 5-25g 270cm i ewentualnie w późniejszym czasie również UL 1-7g lub 2-10g.

Brać? Będę zadowolony? Co z tym rozmiarem?

Miałem kupować tańszy Ninja 2500A... ale jedyny sprzedający podniósł cenę tak, że raptem różnica 30zł. Do tego muszę dokupić drugą szpulę bo 5-25g ma działać z plecionką a UL wstępnie z żyłką a potem się zobaczy.


Użytkownik Norbas7 edytował ten post 06 listopad 2019 - 22:01


#2949 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 217 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 07 listopad 2019 - 01:42

Polecam Dragona Pro Guide CX FD725 http://www.fors.com....d-725i-recenzja

Użytkownik PiterS edytował ten post 07 listopad 2019 - 01:43


#2950 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 07 listopad 2019 - 08:20

Koledzy i koleżanki.
Czy w kwocie około 250zł dostanę coś lepszego niż Daiwa Ninja BG LT ? Jestem bliski zakupu. Rozważam jeszcze rozmiar między 3000 a 4000 , ma obsługiwać speening 5-25g 270cm i ewentualnie w późniejszym czasie również UL 1-7g lub 2-10g.
Brać? Będę zadowolony? Co z tym rozmiarem?
Miałem kupować tańszy Ninja 2500A... ale jedyny sprzedający podniósł cenę tak, że raptem różnica 30zł. Do tego muszę dokupić drugą szpulę bo 5-25g ma działać z plecionką a UL wstępnie z żyłką a potem się zobaczy.

Kołowrotek musi ci wyważyć zestaw tak żeby ten kij 2.7 nie leciał ci na pysk bo nie będziesz miał czucia i będzie ci bardziej męczył rękę, podaj model kija może ktoś podpowie Ci czym wyważyć. Raczej celuj w dwa kołowrotki zastanów się czym najpierw będziesz łowił i od tego zacznij potem złożysz sobie drugi zestaw.
  • smokwelski i S.N. lubią to

#2951 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 07 listopad 2019 - 09:48

Kij to dragon black rock II 275cm 5-25g.

#2952 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 listopad 2019 - 15:47

Nie wyobrażam sobie kołowrotka, którym komfortowo połowisz "średnim" kijem 5-25 i obskoczysz łowienie iltra light króciakiem do 7.
Od razu celuj w 2 młynki.
Jesli Daiwa LT to chyba właściwe byłyby 3000/4000 i 1000/2000
  • Alexspin i S.N. lubią to

#2953 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 listopad 2019 - 08:22

Kij to dragon black rock II 275cm 5-25g.

 

Nie wyobrażam sobie kołowrotka, którym komfortowo połowisz "średnim" kijem 5-25 i obskoczysz łowienie iltra light króciakiem do 7.
Od razu celuj w 2 młynki.
Jesli Daiwa LT to chyba właściwe byłyby 3000/4000 i 1000/2000

 @Norbas7, wydaje mi się, że już gdzieś - na którymś z forów - pytałeś dokładnie o to samo i otrzymałeś ode mnie odpowiedź niemal identyczną jak @smokawawelskiego. Zapytasz jeszcze gdzieś? Daj znać, to prześlę Ci linki do dotychczasowych odpowiedzi... :P


  • S.N. lubi to

#2954 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2019 - 09:32

Do Black Rocka Daiwa 2500, a do UL - 1000/2000

Naprawdę ciężko dwa mocno różne kije jednym kręćkiem obskoczyć. Do ultralajta założysz 2500 i będziesz mieć wrażenie, że to gigant. Z kolei do kija 2,75 i CW 5-25 (jeśli to prawdziwe CW, a nie europejskie pierdolety), Daiwa 1000/2000 będzie wyczuwalnie zbyt mała.



#2955 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 listopad 2019 - 10:38

Do Black Rocka Daiwa 2500 (…)

Uważam, że do wędziska 5-25g kołowrotek w rozmiarze 2500 jest zbyt delikatny, wędzisko jest długie (275cm) i waży 153g. Dobrze ocenił @smokwawelski, że do tego wędziska najlepiej pasowałby kołowrotek 3000/4000. Bardzo wiele zależy od konstrukcji wędziska i kołowrotka, na przykład wędzisko Black Rock 3-18 (krótki, lekki 198cm/111g jednoskład) mojej Pani, bardzo dobrze współpracuje z kołowrotkiem w rozmiarze 1000 wagi 260g.

Najlepszym wyjściem jest wybranie się do sklepu i dokonanie przymiarki, bo wszystkie rozważania teoretyczne mogą bardzo różnić się od praktyki.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 08 listopad 2019 - 10:38


#2956 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2019 - 10:40

2500 zbyt delikatny???? Nie żartuj :) 


  • coma lubi to

#2957 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4546 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 08 listopad 2019 - 10:46

Najlepszym wyjściem jest wybranie się do sklepu i dokonanie przymiarki, bo wszystkie rozważania teoretyczne mogą bardzo różnić się od praktyki.


Zgadzam się. Jednakże jak już wiadomo kolega ma 1250 km. do sklepu. Zgadzam się również, że rozmiar rozmiarowi nie równy 😉
  • Alexspin lubi to

#2958 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 listopad 2019 - 12:23

2500 zbyt delikatny???? Nie żartuj :)

Tak uważam, waży tylko 270g i przy wędzisku 275cm/153g, zestaw będzie leciał na pysk.



#2959 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 217 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 08 listopad 2019 - 12:30

Tak uważam, waży tylko 270g i przy wędzisku 275cm/153g, zestaw będzie leciał na pysk.

Jeśli kij sam w sobie jest dobrze wyważony, to waga kołowrotka nie jest już tak istotna i te 20-30g nie robi większej różnicy. Niestety nie znam tego wspomnianego spina.



#2960 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2019 - 13:34

Tak uważam, waży tylko 270g i przy wędzisku 275cm/153g, zestaw będzie leciał na pysk.

 

1. Już się gubię ... to za delikatny, czy za lekki?

2. Jeśli kij jest w miarę poprawnie wyważony, to nie ma prawa lecieć na pysk przy takim kołowrotku.


  • coma lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych