Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4613 odpowiedzi w tym temacie

#3781 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 lipiec 2021 - 10:52

ja używam bg 2500 i w sumie jestem póki co zadowolony - przełożenie 5,6 to niewiele więcej niż 5,2 czy 5,0 - wg opisu zbiera 84 cm linki na obrót - żeby wolniej prowadzić przynętę trzeba po prostu nieco wolniej kręcić korbką, a korbka jest wyraźnie dłuższa niż w innych używanych przeze mnie kołowrotkach. Podczepiony jest do wędki 7-28 wyrzutu i wszystko jest ok


  • MarceliS lubi to

#3782 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 06 lipiec 2021 - 11:19

Odnośnie czego błądzę? Co mają informacje w necie i filmy z rozbiórki do oceny tego, jak kołowrotek pracuje?

Już się wszyscy Zauberem zachwycali, a ja po 3 dniach łowienia w SE spakowałem go do pudełka i wystawiłem na forum i wcale nie mówię tu o łowieniu do 50g…

@zMazur tylko wędka do 28g, to trochę co innego niż kij ogarniający 50g…

Użytkownik PatLove edytował ten post 06 lipiec 2021 - 11:20


#3783 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 06 lipiec 2021 - 11:36

bo kołowrotek to prosty mechanizm pracuje tak jak pozwala na to jego budowa.. a to widać na schemacie i podczas rozbiórki. zauber to był bardzo ciekawy kołowrotek z tym że w rozmiarze 3000/4000 nadal do lekkiego maks średniego łowienia, przy cięższym zdecydowanie lepiej wypada applause i arctica w tym samym rozmiarze ze względu na budowę własnie;)



#3784 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 lipiec 2021 - 11:40

Odnośnie czego błądzę? Co mają informacje w necie i filmy z rozbiórki do oceny tego, jak kołowrotek pracuje?

Już się wszyscy Zauberem zachwycali, a ja po 3 dniach łowienia w SE spakowałem go do pudełka i wystawiłem na forum i wcale nie mówię tu o łowieniu do 50g…

@zMazur tylko wędka do 28g, to trochę co innego niż kij ogarniający 50g…

ciekawe czy bg 2500 nie poradziłby sobie z przynętami do 50 gr - sam nierzadko rzucam gumami które z obciążeniem ważą po 60 gr i daje radę. Poza tym przecież jest bg 3000



#3785 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 06 lipiec 2021 - 11:45

wydaje mi się że bg 2500 i 3000 napęd ma taki sam a main gear jest zdecydowanie większy niż winnych kołowrotkach o podobnym rozmiarze



#3786 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 06 lipiec 2021 - 20:52

Jakby zrobili taką BG z przełożeniem rzędu 4,4, czy 4,6 i nawojem 70-75cm to byłoby miodzio…

#3787 ONLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 07 lipiec 2021 - 11:42

Ja do łowienia przynętami 50-75g używam Daiwy BG3000. Jak na razie przełowiła z takimi przynętami (tylko woblery) kilkadziesiąt godzin, poprzedni sezon lżej, do 30-40g. Nic się nie dzieje, pracuje tak samo jak po zakupie.
Woblery prowadzę wolno, i nawet nie zastanawiałem się, jaki ona ma nawój, czy 80, 95 czy 100cm. Kręcę wolniej i tyle..
Do wolnego prowadzenia przynęt, nie ma moim zdaniem znaczenia ile nawija przy jednym obrocie. Jak bym miał łowić ekspresem, to przy małym przełożeniu i małym nawoju może to być problem.
  • jankrobath lubi to

#3788 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 07 lipiec 2021 - 22:57

Porównywałem dzisiaj Dragona G.P. Concept z Daiwą BG-rozkreciliśmy body i główne koło przekładni jest w G.P. Concept jakieś 50% większe niż w BG…
Sam kołowrotek jest ogólnie większy, cięższy itd
Wziąłem go na próbę i zobaczymy jak to będzie. Waga jest jego najgorszym punktem ale coś za coś, tym bardziej w takiej cenie. Na sucho pracuje całkiem przyjemnie, na pewno bardziej kulturalnie niż Penn, aczkolwiek do Daiwy trochę mu jednak brakuje.

#3789 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 08 lipiec 2021 - 07:00

Panowie, coś mi nie gra z tymi danymi nawoju Spinfisher 3500 V vs VI. To samo przełożenie, te same bebechy, wielkość na oko taka sama… skąd niemal 20cm różnicy?
Czy aby ktoś w sieci nie popieprzył danych z innego rozmiaru?

#3790 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 08 lipiec 2021 - 07:50

Panowie, coś mi nie gra z tymi danymi nawoju Spinfisher 3500 V vs VI. To samo przełożenie, te same bebechy, wielkość na oko taka sama… skąd niemal 20cm różnicy?
Czy aby ktoś w sieci nie popieprzył danych z innego rozmiaru?

 

może średnica szpuli 48 mm vs 56 mm (4500)



#3791 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 08 lipiec 2021 - 07:54

Porównywałem dzisiaj Dragona G.P. Concept z Daiwą BG-rozkreciliśmy body i główne koło przekładni jest w G.P. Concept jakieś 50% większe niż w BG…
Sam kołowrotek jest ogólnie większy, cięższy itd
Wziąłem go na próbę i zobaczymy jak to będzie. Waga jest jego najgorszym punktem ale coś za coś, tym bardziej w takiej cenie. Na sucho pracuje całkiem przyjemnie, na pewno bardziej kulturalnie niż Penn, aczkolwiek do Daiwy trochę mu jednak brakuje.

Porównywaliście Dragon G.P. Concept FD840i? Jaki rozmiar daiwy bg? bo jeżeli 3500-4000 to brzmi wręcz niewiarygodnie i okazałoby się że jest mega ciekawy kołowrotek na rynku. Koło napędowe odlane? jak wyglądało jakościowo? Jak rozwiązana stabilizacji wózka oscylacji? Daj jakieś zdjecia



#3792 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 17 lipiec 2021 - 09:47

Porównanie G.P Concept było zarówno z Daiwą BG 3000, jak i 4000 ale moje wpis odnośnie wielkości marin gear dotyczył porównania 840i vs 3000 bo o tym była rozmowa.

W kwestii 840i i 4000 rozmiary wychodzą już podobnie, jednak dalej z lekką przewagą G.P. Concept-kilka mm. Tylko po ściągnięciu obudowy, bez rozkręcenia kołowrotka trudno to dokładnie zmierzyć.

Później wrzucę schemat.

Generalnie po pierwszych testach G.P. Concept po mimo swojej wagi, która jest niewątpliwie minusem zaskakuje poręcznością. Bardzo dobrze i wygodnie leży w dłoni, mam wrażenie ze lepiej niż niektóre lżejsze kołowrotki-mialem Daiwę Tournament, która ważyła 400g i ten Dragon jest zdecydowanie ergonomiczniejszy po mimo 20g więcej. 
Co do pracy, to po ok 2h kręcenia smary w środku rozprowadziły się i teraz kołowrotek pracuje bardzo „lekko i gładko” nawet przy dużych, 50g przynętach. Spasowanie jest bdb, zero jakichkolwiek luzów, brak również niepokojących dźwięków. Hamulec bardzo precyzyjny i mega mocny, nie ma tego początkowego szarpnięcią, startuje gładko.
Jako minus (w moim przypadku akurat) zaliczam również bardzo dużą pojemność szpuli. Jest tak głęboka, ze musiałem nawinąć 400m (!) podkładu z żyłki 0,20 żeby idealnie pod rant weszło 150m Daiwy J-Bradid 8x 0.16 20lbs. Jest za to szeroka i dalekie rzuty nie są absolutnie żadnym problemem i nie wymagają użycia dużej siły.

 

Na razie po pierwszych kilku godzinach łowienia zakup zdecydowanie na plus, zobaczymy jak będzie dalej...


Użytkownik PatLove edytował ten post 17 lipiec 2021 - 10:07

  • ergie1 lubi to

#3793 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 27 lipiec 2021 - 15:58

Witam

pytanko do kolegi PatLove.

Interesuje mnie ten Dragon G.P. Concept jako młynek na wędkę sumową do spinningu 100 g. Mam stare młynki - Byron Inada 400 oraz ABU Cardinal 106. Niestety one nie maja nawoju krzyżowego na plecionkę i robię się warkocze.

Plecionka Daiwy J-Bradid 8x 0.16 20lbs to trochę za mało jak na 50 kg sumy. Ciekaw jestem jak się układa plecionka na nim ? 

Pozdrawiam

Ryszard 



#3794 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 28 lipiec 2021 - 06:52

Mam dylemat co wybrać z tych dwóch modeli kołowrotków wielkość 4000:
Daiwa Ballistic czy Daiwa Lexa - budżet do 1000 zł

 

Proszę o opinie użytkowników, którzy posiadają wymienione modele.

Pozdrawiam.



#3795 OFFLINE   Luciano79

Luciano79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Lucjan
  • Nazwisko:R

Napisano 28 lipiec 2021 - 19:09

Daiwa Ballistic ma lepszą mocniejszą przekładnie i można dołożyć łożyska do szpuli i pod szpule.

#3796 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 lipiec 2021 - 21:31

Z reguły jest tak w życiu, że cena jest adekwatna do jakości więc w tym wypadku jak się mieścisz w budżecie bierz ballistica.

#3797 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 31 lipiec 2021 - 21:54

Witam

pytanko do kolegi PatLove.

Interesuje mnie ten Dragon G.P. Concept jako młynek na wędkę sumową do spinningu 100 g. Mam stare młynki - Byron Inada 400 oraz ABU Cardinal 106. Niestety one nie maja nawoju krzyżowego na plecionkę i robię się warkocze.

Plecionka Daiwy J-Bradid 8x 0.16 20lbs to trochę za mało jak na 50 kg sumy. Ciekaw jestem jak się układa plecionka na nim ? 

Pozdrawiam

Ryszard 

W mojej ocenie nawój nie odbiega ani trochę od Daiw, które posiadam, czyli Caldii i Fuego LT, a jest znacznie lepszy od Slammer'a. Daiwę J-Braid 0.16 G.P. Concept nawinął bardzo ładnie i równo, szpula jest na prawdę szeroka, a rzuty tymi samymi przynętami znacznie, znacznie dalsze niż przy Penn'ie bez wkładania w nie jakiegoś specjalnego wysiłku. Pod sumy, o których piszesz będziesz używał znacznie grubszych plecionek nawet przy splocie x8 więc myślę, że ten młynek jak najbardziej dobrze się sprawdzi. Dla mnie jedyną jego wadą (poza głębokością szpuli) jest waga ale pod sumowe łowienie raczej nie zwraca się na to uwagi, a te 420g, to i tak relatywnie lekki kołowrotek przy wąsatych. Ogólnie polecam.   


Użytkownik PatLove edytował ten post 31 lipiec 2021 - 21:58

  • ergie1 lubi to

#3798 OFFLINE   Łukasz.

Łukasz.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 03 sierpień 2021 - 10:38

Panowie szukam kołowrotka wielkości 4000 do łowienia głównie z opadu (główki max 18g), woda stojąca czasami rzeka. Budżet do 700-800zl. Narazie na celowniku ultegra fc bądź stradic fl. Może ma ktoś jakąś sprawdzoną alternatywę godną polecenia?

#3799 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 04 sierpień 2021 - 06:27

Ja do takiego łowienia z opadu używam :

 

Gumy 6-9 cm + główka 10-15g ; Cykady 5g ; Wirujące ogonki 10g ; Woblery 7-9cm -  Sustain 4000 FI (Stary rozmiar 4000 przeł. 4,8:1)

Gumy 7-10 cm + główki do 20g Stradic FL 4000 (5,3:1) - tylko jak w sklepie będziesz miał kilka egzemplarzy wybierz najlepiej spasowany - tzn. taki który przy starcie korbą nie będzie stukał :D



#3800 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 11 sierpień 2021 - 08:33

Porównanie G.P Concept było zarówno z Daiwą BG 3000, jak i 4000 ale moje wpis odnośnie wielkości marin gear dotyczył porównania 840i vs 3000 bo o tym była rozmowa.

W kwestii 840i i 4000 rozmiary wychodzą już podobnie, jednak dalej z lekką przewagą G.P. Concept-kilka mm. Tylko po ściągnięciu obudowy, bez rozkręcenia kołowrotka trudno to dokładnie zmierzyć.

Później wrzucę schemat.

Generalnie po pierwszych testach G.P. Concept po mimo swojej wagi, która jest niewątpliwie minusem zaskakuje poręcznością. Bardzo dobrze i wygodnie leży w dłoni, mam wrażenie ze lepiej niż niektóre lżejsze kołowrotki-mialem Daiwę Tournament, która ważyła 400g i ten Dragon jest zdecydowanie ergonomiczniejszy po mimo 20g więcej. 
Co do pracy, to po ok 2h kręcenia smary w środku rozprowadziły się i teraz kołowrotek pracuje bardzo „lekko i gładko” nawet przy dużych, 50g przynętach. Spasowanie jest bdb, zero jakichkolwiek luzów, brak również niepokojących dźwięków. Hamulec bardzo precyzyjny i mega mocny, nie ma tego początkowego szarpnięcią, startuje gładko.
Jako minus (w moim przypadku akurat) zaliczam również bardzo dużą pojemność szpuli. Jest tak głęboka, ze musiałem nawinąć 400m (!) podkładu z żyłki 0,20 żeby idealnie pod rant weszło 150m Daiwy J-Bradid 8x 0.16 20lbs. Jest za to szeroka i dalekie rzuty nie są absolutnie żadnym problemem i nie wymagają użycia dużej siły.

 

Na razie po pierwszych kilku godzinach łowienia zakup zdecydowanie na plus, zobaczymy jak będzie dalej...

Kolego jak możesz to wrzuć schemat albo zdjęcie flaków;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych