Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4613 odpowiedzi w tym temacie

#4201 OFFLINE   cezcez7

cezcez7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 17 styczeń 2023 - 13:05

PG power gear - niższe przełożenie daje tzw. moc

HG high gear - wysokie przełożenie daje szybkie nawijanie

 

Cześć,

po dobrym sezonie ze Stradic ST4000FL zamarzyłem o Twin Powerze i nijak nie umiem zdecydować, który będzie najlepszym wyborem do Wiślanego, wolniejszego łowienia Boleni na cieżko w dużym nurcie. Totalnie pogubiłem się w oznaczeniach tych Twin Powerów - na stronie Pleciony są dwa rodzaje PG, HG, czytałem też o SW-C, SW-A, SW-B. 

Nie zależy mi na dużym zwoju i wysokim przełożeniu, bardziej na lżejszej pracy przy większym obciążeniu. Przynęty 20-30g, cykady lub woblery stawiające duży opór w nurcie.

Rozmiar pewnie 4000, z regulacją hamulca na szpuli. Podpięty będzie do klasycznego Avida AVS90MHF2 (do 1oz)  lub AVS90MH+F2 (do 1 3/8 oz).



#4202 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 17 styczeń 2023 - 13:34

PG power gear - niższe przełożenie daje tzw. moc

HG high gear - wysokie przełożenie daje szybkie nawijanie

dzięki, a co z wersjami szaro/złota vs niebieska XG, XD 



#4203 ONLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 28 styczeń 2023 - 16:24

dzięki, a co z wersjami szaro/złota vs niebieska XG, XD


XG to najszybsze przełożenie
XD to kolejna generacja TP

#4204 OFFLINE   Blackrode

Blackrode

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaGrudziądz
  • Imię:Patryk

Napisano 15 luty 2023 - 04:29

Ale chyba te niebieskie nie wychodziły w wolnym przełożeniu, czy bywały takowe?



#4205 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 15 luty 2023 - 10:38

dzięki, a co z wersjami szaro/złota vs niebieska XG, XD 

TP (szaro-złota) vs TPXD (niebieska)
Pierwsza różnica to seria, do której przynależą te modele. TP to seria core solid, którą producent dedykuje do mocnych odmian łowienia ze względu na wykorzystanie mocnych komponentów. TPXD to seria Magnum lite, w której kołowrotki są wyposażone w rotor z mgl, czyli opatentowanego przez Shimano włókna węglowego ci4+. Tym samym są lżejsze od swoich odpowiedników z serii core solid. Teoretyczny przykład core solid i odpowiednik z mgl: Ultegra/Vanford, Stradic/Sustain, TP/TPXD itp.
Dla rozmiaru 4000 różnica występuje w wadze na korzyść XD. 245 gramów w TPXD do 255/260 gramów w TP. TPXD wyposażone jest w 11 łożysk (10+1). TP posiada łożysk 7 (6+1). W TPXD mimo większej ilości łożysk, mechanizm posuwu szpuli, a dokładniej ślimak również jak w TP jest podparty na tulejkach. TPXD nie występuje w "standardowym" przełożeniu 5.3:1 lub 5.1:1. Jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić ;)
W dużym skrócie TP vs TPXD to różnica w wadze, ilości łożysk, kolorze, delikatną kosmetyką. Bebechy według schematów wyglądają na identyczne.

 

Ale chyba te niebieskie nie wychodziły w wolnym przełożeniu, czy bywały takowe?

TPXD wychodziły z wolnym przełożeniem (PG 4.4:1) w rozmiarze 4000.
 


Użytkownik WedkarzIncognito edytował ten post 15 luty 2023 - 10:43


#4206 OFFLINE   superzander

superzander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 18 luty 2023 - 13:07

Ja mam też prośbę o pomoc. Jaki kołowrotek byście polecili na Wisłę do opadu (kij 2,7 do 35 gram), żeby trochę wytrzymał (zakładam, że będzie używany maksymalnie do 30 razy w sezonie po 3-4 godziny). Nie chcę czegoś co będzie stukało przy łowieniu i mnie wkurzało. Budżet +/- 500 zeta. Nie musi być na 10 lat, jak wytrzyma 3-4 to spoko ;-)  Mam nadzieję, że coś da się wybrać w takim budżecie lub ciut wyższym. 



#4207 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 18 luty 2023 - 14:58

Daiwa BG, ja mam bliźniaka, czyli Prorex (ale nie LT tylko aluminiową wersję) i jest pancerny. Podejrzewam, że różnią się jedynie ilością łożysk i kolorem

Załączony plik  IMG_20230218_145625.jpg   66,99 KB   18 Ilość pobrań
  • Darek_W lubi to

#4208 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 18 luty 2023 - 16:08

Ja mam też prośbę o pomoc. Jaki kołowrotek byście polecili na Wisłę do opadu (kij 2,7 do 35 gram), żeby trochę wytrzymał (zakładam, że będzie używany maksymalnie do 30 razy w sezonie po 3-4 godziny). Nie chcę czegoś co będzie stukało przy łowieniu i mnie wkurzało. Budżet +/- 500 zeta. Nie musi być na 10 lat, jak wytrzyma 3-4 to spoko ;-)  Mam nadzieję, że coś da się wybrać w takim budżecie lub ciut wyższym.

Daiwa BG, jamam 4000 co jest może troszkę przesadą ale zgadzam się z przedmówcą te BG podobne super! Ja wymieniałem te wszystkie wielkości 2500-3000 bo właśnie jak duży uciąg to zaraz młynek zaczyna szumieć. Ostatnio zamówiłem BG MQ 3000 ale bez szaleństw wyszło :-) bo przyjechał uszkodzony. Dużo chwali BG w rozmiarze 3000 poniżej 300 gram i bardzo fajna konstrukcja! Wodzik od posuwu szpuli jest dodatkowo podparty na dwóch prowadzących prętach co powoduje że cała oś jest bardzo stabilna. Bardzo fajny młynek !

#4209 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 18 luty 2023 - 16:27

Ja na Wiśle oprócz Slammera przypilowanego specjalnie do uchwytu Shimano SpeedMaster używam dwóch Daiwę BG 4000 i FinNor LT40. Zamówiłem dla porównania żeby przymierzyć do starej Daiwy młynek Savage SG8 - niby to morski w rozmiarze 4000 ale mniejszy jest od LT40 i bardzo fajnie kręci. Korpus metalowy 9 łożysk, bardzo fajny tak na pierwszy rzut oka - ale nie łowiłem nim i się zastanawiam.

Załączone pliki


  • Biesan i Hesher lubią to

#4210 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 18 luty 2023 - 17:04

Podobno młynki dla SG robi jakiś podkupiony projektant Daiwy. Info od jednego z przedstawicieli.
  • Darek_W lubi to

#4211 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 18 luty 2023 - 17:11

Sprawdziłem budowę, posuw szpuli na kole zębatym i dolna krawędź wodzika podparta na dodatkowym pręcie. Szkoda że koło posuwu nie jest łożyskowane…Pod szpulą łożysko i wszystko wyglada bardzo porządnie. Na boku obudowy port do smarowania - taki korek który możesz otworzyć i dołożyć bez rozkręcania. Kurde fajny, w Plecionie 580PLN

#4212 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 19 luty 2023 - 08:10

@superzander, w tym budżecie dorzucę do propozycji kolegów dwie pozycje:
- Spinfisher 3500, obojętne czy będzie to wersja V czy VI (różnią się rotorem, VI ma plastikowy ale nadal pancerny i jest lżejsza).
- Shimano z serii SuperShip, np Ultegra. Czyli antyk bo to lata 1998-1999, jakkolwiek są to pancerne konstrukcje. Rozmiar - raczej 4000. Oczywiście, będzie ciężko trafić i kultura pracy tych maszynek nie jest taka jak współczesnych szimaniaków, ale nadal to bardzo fajne kołowrotki o ogromnej żywotności.
  • Darek_W lubi to

#4213 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 19 luty 2023 - 08:55

TP (szaro-złota) vs TPXD (niebieska)
Pierwsza różnica to seria, do której przynależą te modele. TP to seria core solid, którą producent dedykuje do mocnych odmian łowienia ze względu na wykorzystanie mocnych komponentów. TPXD to seria Magnum lite, w której kołowrotki są wyposażone w rotor z mgl, czyli opatentowanego przez Shimano włókna węglowego ci4+. Tym samym są lżejsze od swoich odpowiedników z serii core solid. Teoretyczny przykład core solid i odpowiednik z mgl: Ultegra/Vanford, Stradic/Sustain, TP/TPXD itp.
Dla rozmiaru 4000 różnica występuje w wadze na korzyść XD. 245 gramów w TPXD do 255/260 gramów w TP. TPXD wyposażone jest w 11 łożysk (10+1). TP posiada łożysk 7 (6+1). W TPXD mimo większej ilości łożysk, mechanizm posuwu szpuli, a dokładniej ślimak również jak w TP jest podparty na tulejkach. TPXD nie występuje w "standardowym" przełożeniu 5.3:1 lub 5.1:1. Jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić ;)
W dużym skrócie TP vs TPXD to różnica w wadze, ilości łożysk, kolorze, delikatną kosmetyką. Bebechy według schematów wyglądają na identyczne.

 

TPXD wychodziły z wolnym przełożeniem (PG 4.4:1) w rozmiarze 4000.
 

 

Dzięki! Takiego porównania mi brakowało przed decyzją - miałem w reku oba i kupiłem finalnie TP klasyczny (szaro złoty). Mam nadzieje, ze dobrze zrobiłem - potrzebowałem coś cięższego do lepszego wyważenia Avida.


  • WedkarzIncognito lubi to

#4214 OFFLINE   superzander

superzander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 luty 2023 - 09:55

Daiwa BG, ja mam bliźniaka, czyli Prorex (ale nie LT tylko aluminiową wersję) i jest pancerny. Podejrzewam, że różnią się jedynie ilością łożysk i kolorem

attachicon.gif IMG_20230218_145625.jpg

Jaka to wielkość tego Twojego młynka?



#4215 OFFLINE   superzander

superzander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 luty 2023 - 09:57

Wasze podpowiedzi są w dużej mierze zgodne z moją wieloletnią praktyką, że nawet przy łowieniu średnio cięższym na Wiśle najpewniejsze są kołowrotki, które mają 350 czy 400 gram niż poniżej 300 ;-)

Myślę o okuma Azores też trochę ;-)


  • Darek_W lubi to

#4216 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 luty 2023 - 10:31

Wasze podpowiedzi są w dużej mierze zgodne z moją wieloletnią praktyką, że nawet przy łowieniu średnio cięższym na Wiśle najpewniejsze są kołowrotki, które mają 350 czy 400 gram niż poniżej 300 ;-)
Myślę o okuma Azores też trochę ;-)

Trochę sobie zerknąłem na budowę tego Azoresa, dość ciekawa. Ma taką wkładkę w środek w której siedzi koło zębate posuwu szpuli i łożysko przekładni głównej. Stabilizacja osi to takie rowki na krawędzi tego metalowego insertu. No rozkręcałem dużo kołowrotków takiego jeszcze nie

#4217 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisano 19 luty 2023 - 11:40

@superzander, w tym budżecie dorzucę do propozycji kolegów dwie pozycje:
- Spinfisher 3500, obojętne czy będzie to wersja V czy VI (różnią się rotorem, VI ma plastikowy ale nadal pancerny i jest lżejsza).
- Shimano z serii SuperShip, np Ultegra. Czyli antyk bo to lata 1998-1999, jakkolwiek są to pancerne konstrukcje. Rozmiar - raczej 4000. Oczywiście, będzie ciężko trafić i kultura pracy tych maszynek nie jest taka jak współczesnych szimaniaków, ale nadal to bardzo fajne kołowrotki o ogromnej żywotności.

Dorzuciłbym jeszcze stare daiwy - emblemowate (emblemy i SS ll) jako takie woły robocze. Wielkość 3000-3500 - różnią się wielkością szpuli. Od obecnych były/są większe. A i po zakupie młynka zostanie na plecionkę, jeśli mielibyśmy się zmieścić w 500 zł.

Użytkownik Kokosz edytował ten post 19 luty 2023 - 11:41


#4218 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 19 luty 2023 - 13:00

@Kokosz, nie jestem pewny czy da się wyrwać Emblema w dobrym stanie za 400.
W 500 jak ma się zmieścić plecionka to raczej Ultegra SuperShip, one są jednak tańsze niż whisker i emblem.

#4219 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisano 19 luty 2023 - 13:14

@Kokosz, nie jestem pewny czy da się wyrwać Emblema w dobrym stanie za 400.
W 500 jak ma się zmieścić plecionka to raczej Ultegra SuperShip, one są jednak tańsze niż whisker i emblem.


Da się, da. Może nawet tutaj na giełdzie taki wyląduje

#4220 OFFLINE   Pat92

Pat92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 22 luty 2023 - 14:22

Panowie, a co byście aktualnie polecili do łowienia woblerami głównie twitch, jakimiś spinerbaitami oraz obrotówkami?
Patyk 198cm przynęty w gramaturze do 25g no max te 30. Od rzek typu narew/bug do jezior.

Miałem zauber 4k ale po paru dzielnych latach zakończył chyba swój żywot. Nie wiem czy nie był dla mnie trochę przy ciężki.
Budżet do 500-600 ale wiadomo, im taniej tym fajniej.

Użytkownik Pat92 edytował ten post 22 luty 2023 - 14:28





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

1 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    zmorces