Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Korek - impregnować czy czyścić ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 20 październik 2014 - 14:12

Nie wiem czy miejsce odpowiednie, ale wobec braku ogólnego działu sprzętowego może jednak.

 

Temat z serii marginalnych, ale mnie czasem dokucza. Nie lubię trzymać w garści brudnej rękojeści wędki, nie podoba mi się wytytłany korek, a dodatkowo, zwłaszcza w ciepłe dni, gdy dłonie się trochę pocą, po prostu mi to przeszkadza. Podobno panaceum jest impregnacja, ale niektórzy odradzają. Mam wrażenie, że zaimpregnowany korek traci swą aksamitność i jest twardszy. Z kolei czyszczenie na mokro może powodować ubytki szpachli.  

 

Jest na to jakiś złoty środek ?

 

Robert.



#2 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 20 październik 2014 - 14:16

Drobny papier ścierny w dłoń, oklejasz uchwyt i resztę "niekorkowych" elementów papierową taśmą, parę minut roboty i rękojeść jest jak nowa ;) Najlepszy wg mnie sposób.

 

Mycie, zwłaszcza szczotka i mydłem, wypłukuje szpachlę i słabo to potem wygląda.

 

Ja równiez nie lubie impregnacji, korek wygląda jak polakierowany i mi się to nie podoba.

 

Tak więc papierek ścierny i do roboty ;)


  • Agata_Fishing24 lubi to

#3 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 20 październik 2014 - 14:20

Ja już od kilkunastu lat używam preparatu Cork Seal.

http://allegro.pl/u-...4689184692.html

Jak do tej pory mnie nie zawiódł. Korek tym posmarowany nie chłonie wody, dużo mniej się brudzi. Preparat wchłania sie w korek, nie zostaję na wierzchu.



#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 październik 2014 - 14:20

Ja bym jednak porządnie zaimpregnował, a jeżeli lubisz satynowy feel - przetarł potem np. papierem 1200...



#5 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 20 październik 2014 - 14:25

Ja tam przecieram czasem mokrymi chustkami do tyłków niemowląt choć faktycznie zdarzy się że szpachla odpadnie ;)



#6 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 20 październik 2014 - 14:59

A ja impregnuje czymś takowym- bezbarwnym...

 

 http://drewnochron.p...--5-lat-ochrony

 

Może korek trochę się po tym błyszczy- z czasem traci ,,blask" ale korek nie chłonie wody, nie brudzi się tak.

Teraz tylko brodzę i często dolnik kija jest pod wodą. Po jego wyjęciu, woda spływa jak po kaczce, dosłownie.

A i korek po takowej impregnacji troszkę ciemnieje co bardzo mnie się podoba.



#7 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 20 październik 2014 - 15:32

Papier ścierny o wysokiej gradacji, usunąć pył i Cork sealem zaimpregnować. 

Można też użyć wosku np. pszczelego, nasmarować cienką warstwę i potem suszarką do włosów roztopić wosk żeby się równomiernie wchłonął. 


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 20 październik 2014 - 15:33

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#8 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 20 październik 2014 - 16:15

Na ogół po każdym wędkowaniu przemywam rękojeść i przelotki (mydło + woda). Są to casty, muchówka pod szczupaka, sporadycznie inne. Kije mają po kilka lat i nie zauważyłem by szpachla wypadała, pojawiały się dziury. Średnio na kij 30 razy licząc i to delikatna statystyka. Pytanie - mam dobrą szpachlę, dobry impregnat, odpowiedni korek... Jedyne ślady syndromu "czyściocha" odnotowałem na firmówce SAGE Xi3, był to główny powód sprzedaży w drugie ręce. Zdecydowanie impregnować.



#9 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 październik 2014 - 16:27

impregnuję wszystko co się da , albo co mam :) (jedna cienka warstwa !), nawet jeśli po zabiegu delikatnie świeci, to bardzo szybko matowieje, a potem utrzymanie korka w "czystości" jest znacznie łatwiejsze


Użytkownik bazyloss edytował ten post 20 październik 2014 - 16:29


#10 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 20 październik 2014 - 16:28

Na ogół po każdym wędkowaniu przemywam rękojeść i przelotki (mydło + woda). Są to casty, muchówka pod szczupaka, sporadycznie inne. Kije mają po kilka lat i nie zauważyłem by szpachla wypadała, pojawiały się dziury. Średnio na kij 30 razy licząc i to delikatna statystyka. Pytanie - mam dobrą szpachlę, dobry impregnat, odpowiedni korek... Jedyne ślady syndromu "czyściocha" odnotowałem na firmówce SAGE Xi3, był to główny powód sprzedaży w drugie ręce. Zdecydowanie impregnować.

No właśnie, niestety ale to co ładują nam na rękojeści do fabrycznych wędek (nawet tych z najwyżej półki) pozostawia wiele do życzenia. To samo tyczy się często lakieru na omotkach, takie firmy jak Sage, czy Winston przy cenach swoich wędek powinni się wstydzić... 



#11 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 październik 2014 - 16:42

Cena katalogowa : 72 000 jpy :) + koszty

 

Załączony plik  a15_f_00551382856751.jpg   110,91 KB   26 Ilość pobrań Załączony plik  a16_f_00551382856751.jpg   94,15 KB   26 Ilość pobrań


Użytkownik bazyloss edytował ten post 20 październik 2014 - 16:42


#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 październik 2014 - 16:49

to korek klasy AAAA, za pierdyliard, w wedkach za dwa pierdyrliardy tez jest szpachlowany? :huh:

 

btw. podforum o tympodobnychleczmozenietakichmuchowych tematach jest http://jerkbait.pl/forum/8-hand-made/ ;)



#13 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 20 październik 2014 - 16:50

Kamil - za jeansy wyblakłe z dziurami, potargane, postrzępione też płacisz sporo, jeśli mają metkę stosownego butiku to i kilka razy więcej jak za inne "szarikowate"... :D


  • TomekSudety lubi to

#14 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 październik 2014 - 16:56

tyż fakt ;)

 

szpachlą z JDM'ów za 2,5t można obdzielić kilka polskich rękojeści :)



#15 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 20 październik 2014 - 17:05

Witam,

 

To tylko korek, musi sciemniec jak sie uzywa, te wszelkie impregnowanie to w muchowkach sredni pomysl, za sliskie do trzymania ale jak musi najpierw wygladac a pozniej lowic to kierunek wiadomy...

 

@Kacper.K- Winstony z wyzszych polek mialy korek bardzo dobry, Sage tez ostatnio cos tam pozmienialo na lepsze. 

 

Bujo



#16 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 20 październik 2014 - 17:19

Winstony z wyzszych polek mialy korek bardzo dobry, Sage tez ostatnio cos tam pozmienialo na lepsze. 

 

To ten były mój Xi3 jakaś dolna półka musiał być, a płaciłem jak za TOP! Na marginesie - korek nie łowi, korek się trzyma, do łowienia jest mucha, chyba, że mucha z korka... ;)



#17 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 20 październik 2014 - 17:27

 

 

@Kacper.K- Winstony z wyzszych polek mialy korek bardzo dobry, Sage tez ostatnio cos tam pozmienialo na lepsze. 

 

Porównując seryjnego BIIX'a kolegi do mojego (ten sam model) zbrojonego u A. Banachowskiego widać różnicę, choć ja trafiłem jakiś wybitnie dobry, bo za cholerę go ubrudzić nie mogę, w niższej półce Winstona (Vapora miałem) był kiepski. Bardziej chodziło mi o ilość lakieru na przelotkach (w wyżej wymienionym modelu), który jest tak napaćkany, że starczyłoby go na dwa, w dwuręcznym BIIX jest trochę lepiej, ale też dużo jeszcze brakuje do tego co powinniśmy wymagać. Z nowymi Sage'ami nie miałem kontaktu, w starszych (XP, SLT - z tymi miałem do czynienia) był średni jak na tę półkę cenową, z kolei RPL-ka mimo nastu już lat dobrze się trzyma, z tym że poza rybami u mnie sprzęt jest pucowany, po prostu lubię dbać o to co mam ;). Powinni się przyłożyć, najbardziej to widać przyrównując właśnie wędkę zbrojoną u Nas przez rodbuildera do takiej seryjnej. 
 



#18 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 20 październik 2014 - 17:31

To ten były mój Xi3 jakaś dolna półka musiał być, a płaciłem jak za TOP! Na marginesie - korek nie łowi, korek się trzyma, do łowienia jest mucha, chyba, że mucha z korka... ;)

 

Hej,

 

''Nowe'' korki w Sage sa sklejane z plastrow o polowe cienszych niz wczesniej. Widzialem je chociazby w One i nie byly tragiczne. Super korek klasy flor ( prawdziwej) bardzo ciezko dostac, nie ma tego wiele na rynku. Dla mnie obecnie ma on jedynie zastosowanie w muchowkach, spiny wszelkie robie na piance :) 

 

Bujo



#19 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 20 październik 2014 - 17:37

Witam,

 

To tylko korek, musi sciemniec jak sie uzywa, te wszelkie impregnowanie to w muchowkach sredni pomysl, za sliskie do trzymania ale jak musi najpierw wygladac a pozniej lowic to kierunek wiadomy...

 

@Kacper.K- Winstony z wyzszych polek mialy korek bardzo dobry, Sage tez ostatnio cos tam pozmienialo na lepsze. 

 

Bujo

 

Też bym nie demonizował sprawy korka - jeśli jest trwały i solidnie zamontowany jego wygląd raczej nie ma większego znaczenia ...... oby tylko był czysty bo w przeciwnym wypadku jakoś mi niekomfortowo - zwyczajnie nie lubię mieć brudnych łap. Dotychczas w żadnej w wędek nie impregnowałem korka - czyszczę raz na jakiś czas gąbką płynem do mycia naczyń. Pewnie przez to coś tam szpachli ubyło, ale nic nie wskazuje na to by wszystko miało się porozłazić.

Obawiam się, że impregnacja wprawdzie ułatwia zachowanie czystości, ale "usztywnia" korek, zmienia jego powierzchnię z głęboko matowej na satynową, a więc bardziej śliską, co zwłaszcza w cięższej muchówce wydaje się zdecydowanie niepożądane. Dlatego się wstrzymuję z tym zabiegiem.



#20 ONLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 październik 2014 - 18:13

Ja też nie impregnuję,czyszczę mydłem i gąbką unikając ruchów WZDŁUŻ rękojeści - wtedy wypełnienie nie ucieka.

 

Wypełnione szpary  biegną bowiem wzdłuż blanku i nawet delikatna szczoteczka je po jakimś czasie pogłębi.Rękojeści korkowe Winstonów w porównaniu do równoważnych ( $$$ :) ) sprawdzanych konkurentów są najbardziej satysfakcjonujące Tu zgoda z poglądem Buja..Ilość lakieru na omotkach znośna,a ogólne wrazenie ok.

Jednak to niepozorny z axis z korkiem z innej bajki ostatnio u mnie najczęściej pracuje...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych