Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Haki ofsetowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 20 październik 2014 - 23:42

Witam, mam zamiar używać haków ofsetowych w połączeniu z główką "czeburaszka" do połowu sandacza w miejscu w którym jest mnóstwo zaczepów. Jak sądzicie sprawdzi się to? Jaki model haka proponujecie lepszy zwykly hak czy z tą sprężynką którą się wkręca w gumę? Wstepnie wytypowałem modele hakow Mustad 91768kh oraz owner twist lock. Przy wyborze sugerowałem się tym, że haki są mocno zagięte i według mnie groty nie będą odchylały się od gumy. Chętnie dowiem się co wy sądzicie na ten temat.



#2 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 21 październik 2014 - 05:54

Robiłem tak z czeburaszką i nadal robię jeśli taka potrzeba. Ważne, aby łuk kolankowy był duży i tak wyprofilowany, aby hak bez oporu wysuwał się z gumy na przynajmniej te 3cm, aby jakaś szansa zaciąć była oraz jakiś śrut na kolanko haka, aby guma bokiem wodą nie szła ;)



#3 OFFLINE   OQŃ

OQŃ

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • Lokalizacjamarshland

Napisano 21 październik 2014 - 06:51

Dobrze prawi Tomasz. Mnie wkurzało, że ołów się przesuwał na haku i zawsze trzeba go było poprawiać więc na hak nakładam 2-3 2mm paski wycięte z wentyla a na nie dopiero nawijam taśmę ołowianą. Tak zrobione nie przesuwa się i możesz sobie regulować jak ma opadać guma, ale przy czeburaszce to raczej nie ma wielkiego znaczenia.



#4 OFFLINE   BOT

BOT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Adam

Napisano 29 październik 2014 - 21:56

zapytam jaki rozmiar offsetów zamówić do keitechów sheiner 2' ??



#5 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 30 październik 2014 - 08:52

zapytam jaki rozmiar offsetów zamówić do keitechów sheiner 2' ??

W Gamakatsu będzie czwóreczka



#6 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 grudzień 2014 - 06:45

W jaki sposób łączycie czeburaszke z offsetem? Agrafka? Kółko?

Użytkownik Gobio Gobio edytował ten post 29 grudzień 2014 - 06:46


#7 OFFLINE   Filip14

Filip14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaMałopolskie
  • Imię:Filip

Napisano 29 grudzień 2014 - 10:09

Agrafka :)

#8 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 29 grudzień 2014 - 10:18

Witam, mam zamiar używać haków ofsetowych w połączeniu z główką "czeburaszka" do połowu sandacza w miejscu w którym jest mnóstwo zaczepów. Jak sądzicie sprawdzi się to? Jaki model haka proponujecie lepszy zwykly hak czy z tą sprężynką którą się wkręca w gumę? Wstepnie wytypowałem modele hakow Mustad 91768kh oraz owner twist lock. Przy wyborze sugerowałem się tym, że haki są mocno zagięte i według mnie groty nie będą odchylały się od gumy. Chętnie dowiem się co wy sądzicie na ten temat.

Rodzaj haka zależy od rodzaju przynęty na jaką zamierzasz łowić.

Jakie masz zaczepy? Krzaki czy gruzowisko? Jeżeli gruzowisko/kamienie to nie wiem czy czeburaszki pomogą. Jeżeli patyki i inne takie to musisz chować hak do środka przynęty i w tym przypadku niezmiernie istotne jest to co napisał Tomek88 - hak musi mieć możliwość wysunięcia się z przynęty. Czy ma być z dużym czy małym łukiem kolankowym to znowu zależy od przynęty. Jeżeli "glizdy" to nie musi być wielki łuk kolankowy...



#9 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 29 grudzień 2014 - 12:23

No nie musi być, ale lepiej jeśli jest za duży jak za mały ;)

Ważne aby hak był ładnie wyprofilowany tak aby miejsce przesuwające się w gumie nie było za bardzo zagięte, tak aby nie stawiało oporów oraz cięty tak, że jeśli nie stosujemy bez zadziorowych to ten zadzior miał możliwie mały, aby z łatwością penetrował. Świetnie sprawdzały mi się haki Daiwa, Gamaki też bardzo fajne, ale tak jakby mniej chwytliwe(może to złudne wrażenie). Stosowałem też Savage Gear, Ownery, VMC te już w małych przynętach słabiej chyba, że właśnie zakładałem duży hak do pijawki chociażby węgorza od SG to raczej bez znaczenia już marka, conajwyżej pilnik i jazda ;)

 

Edit: Jeśli "mobilność" haka w gumie nie jest zadowalająca to robię operacje scyzorykiem i rozcinam bardziej, ale nie można przesadzić, bo wtedy offset straci swoją zaletę czyli antyzaczepowość. Zapomniałbym, możliwe miękka guma.

Sam miałem kiedyś problemy w walce z offsetami i zakładałem temat pomocowy jednak nauczyłem się na błędach a koledzy z forum dali kierunek :)


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 29 grudzień 2014 - 12:35


#10 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 grudzień 2014 - 16:44

Agrafka :)

Masz jakies sprawdzone? Chodzi o to by były przekręcone o 90° zeby hak był w tej samej płaszczyźnie co oczko czeburaszki.
  • Filip14 lubi to

#11 OFFLINE   Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaRIVERFOX Grudziądz

Napisano 30 grudzień 2014 - 01:53

Przetestowałem te systemy dosyć dokładnie przez ostatnie 8 lat...czyli od pierwszych zawodach basowych na jakich byłem w 2006 roku.  Przez 4 tury zawodów po 7 godzin każdy rzut był w środek zatopionych drzew i straciłem tylko ok 15 przynęt przez 4 dni, zbrojenia typowe texas i carolina czyli offset z przelotowym ciężarkiem z przodu. Tam hak był całkiem schowany w gumie i basy zapinały się bez problemu.

Na naszych wodach trochę zmodyfikowałem zbrojenie i wygląda to tak jak na zdjęciach.

Załączony plik  20141230_011452.jpg   27,81 KB   44 Ilość pobrań

Ciężarki wolę łączone przegubowo i w kształcie pocisku z oczkiem z przodu ...czyli takie jak te na dole zdjęcia. Te z ciężarkiem zalanym na sztywno jakoś mi nie leżą.

Skuteczność zacięć przy haku nie schowanym zupełnie w przynęcie tylko przebitym na wylot i "przyklejonym" płasko do gumy przy szczupakach ok 40% , przy okoniach ok 90%, przy sandaczach 100% ...czyli bez różnicy.....ale hak musi być z szerokim łukiem kolankowym...ja kupuje te w różnych rozmiarach :

http://allegro.pl/of...4933462886.html


  • doktorek, Stachu42 i Dzynek lubią to

#12 OFFLINE   Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaRIVERFOX Grudziądz

Napisano 30 grudzień 2014 - 02:00

Mam jeszcze takie coś z zalanym ołowiem na kolanku ...ale to sprawdza mi się raczej w jednostajnym prowadzeniu...na opad wolę te przegubowe.

Załączony plik  20141230_011605.jpg   22,85 KB   30 Ilość pobrań

Można też spróbować ciężarek przelotowy + hak na fluorocarbonie ...ale też raczej nie do sandaczowego opadu. ( czyli tak jak z lewej strony zdjęcia)



#13 OFFLINE   MALIN.

MALIN.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Mirek

Napisano 30 grudzień 2014 - 10:09

Podepnę się pod temat, a mianowicie chodzi mi o czeburaszki rozbieralne, czy również stosujecie agrafkę jako łącznik? czy w zupełności wystarcza łączenie zmontowane w główce? bo tu się chyba stosuje haki proste np: owner S-59 czy jakoś tak i czy przynęta będzie się obracała? I jakie gumy najlepsze do tej metody twistery, rippery , kopytka? bo pojęcia nie mam.


Użytkownik MALIN. edytował ten post 30 grudzień 2014 - 10:11


#14 OFFLINE   Filip14

Filip14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaMałopolskie
  • Imię:Filip

Napisano 30 grudzień 2014 - 12:39

Masz jakies sprawdzone? Chodzi o to by były przekręcone o 90° zeby hak był w tej samej płaszczyźnie co oczko czeburaszki.

Używam Spin Locki Dragona.
Stosuje je przy łączenie czeburaszek z Soft4Play'ami itd.

#15 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 01 styczeń 2015 - 12:56

Załączony plik  DSC04413.JPG   71,85 KB   26 Ilość pobrań

Witam,

aby odpowiedzieć szczegółowo na pytanie postawione w tym wątku, trzeba by napisać długą rozprawę, bo temat  jest poważny.

Czeburaszka, to niezły ale nie najlepszy sposób aby skutecznie łowić wśród zaczepów.

Na załączonej fot. oryginalne i zmodyfikowane przeze mnie jigi.

Pozdrawiam


  • doktorek lubi to

#16 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 06 styczeń 2015 - 19:20

Rozwiązałem to w traki sposób że oczko czeburaszki od strony przynęty prekręcam o 90° i następnie zakładam agrafkę. Myślę że to nie osłabia drutu ale jak ktoś ma inna opinie na ten temat to proszę się wypowiadać.Załączony plik  image.jpg   71,67 KB   24 Ilość pobrańZałączony plik  image.jpg   57,98 KB   21 Ilość pobrańZałączony plik  image.jpg   56,43 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  image.jpg   45,63 KB   19 Ilość pobrań
  • zibbi lubi to

#17 OFFLINE   Pióro

Pióro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaGłowno
  • Imię:Mirek
  • Nazwisko:Piorkowski

Napisano 06 styczeń 2015 - 19:40

Łowię na offsety choć nie na czeburaszki (te mam do innych przynęt, znalazłem gdzieś w necie taki sposób na zrobienie przynęty ze zmywaka z kotwiczką i czeburaszką, super sprawa, naprawdę nałapałem na to ryb, one nie wiedzą ile co kosztuje). Ja stosuję je do fishunterów 10cm i tej wielkości relaxów, wyłącznie z oczkiem skierowanym do wewnątrz. One zwiększają liczbę skutecznych zacięć. Relaxy nacinam pionowo nożem, by łatwiej wysuwał się hak.
Karpiuję i zawsze wiążąc przypon plecionkę tak się wiąże, by z oczka haka wychodziła od wewnątrz, od strony grotu. Jak się stosuje pozycjonery ,to też po to, by grot haka szedł przy zacięciu do góry. Tak właśnie działa offset z oczkiem do wewnątrz. Moim zdaniem  są skuteczniejsze.
Aha! I wielkość taka, że rozmiar mniej niż główki jigowej. Do relaxów 4' stosuję główkę 6/0 a offset 5/0, one są większe.

Załączone pliki


Użytkownik Pióro edytował ten post 06 styczeń 2015 - 19:50


#18 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 07 styczeń 2015 - 11:22

Przynęta, o której wspomniałeś na początku, to typowo rosyjska "parałonka", jak wskazuje sama nazwa wykonana z gąbki, która może być ze zmywaka, albo do mycia samochodu. Zbroi się w specjalnie spreparowaną podwójną kotwiczkę, w której rozstaw haków jest zmniejszony do ok. 60 stopni a groty ściśle przylegają do gąbki, co powoduję, że pomimo, że przynęta jest "niezaczepiajką", to znakomicie zacina ryby. Dodatkowy plus, to to, że jeszcze unośi się w wodzie.

Pisząc o hakach offsetowych, lub hakach do prowadzenia swimmbaitów, czyli takich jak ten pokazany na foto, pisząc o wielkości należy podać nie tylko firmę, ale i typ haka, gdyż haki o tym samym rozmiarze np. 2/0 różnią się znacząco wielkością nie tylko robione przez różne firmy, ale w ramach tych samych firm różne modele o tym samym numerze często różnią się wielkością w sposób zdecydowany.

Przykłady takich firm, które znam, i w których poszczególne modele o tym samym rozmiarze znacznie różnią się wielkością to Owner i Gamakatsu.


  • Pióro lubi to

#19 OFFLINE   Pióro

Pióro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaGłowno
  • Imię:Mirek
  • Nazwisko:Piorkowski

Napisano 07 styczeń 2015 - 18:07

Ja łowię na gamakatsu, czasem na mustada bo też niezłe a częściej są w pobliskim sklepie.
Kotwicy do tej przynęty używam normalnej trójramiennej. Zrobiłem kilka takich przynęt i w chwili rozpaczy, że nic nie bierze na moje ulubione założyłem. W drugim rzucie sandacz, wymiarowy, potem jeszcze dwa. Nie zawsze na nie biorą, jak i na inne, wiadomo, ale należy do przynęt, bez których źle się czuję nad wodą - jak bez algi 2, kopyta 4, lunatica 4 i 5, trzech czy czterech wobków mojej roboty etc. Polecam,



#20 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 07 styczeń 2015 - 18:47

Będziesz łowił jeszcze skuteczniej jeśli ją uzbroisz tak, jak to robią Rosjanie czyli bezzaczepowo, bo będziesz mógł obłowić miejsca niedostępne dla klasycznie uzbrojonych przynęt. Gąbka ma tę znakomitą właściwość, że uzbrojona bezzaczepowo ma niemalże taką samą skuteczność zacięć jak uzbrojona klasycznie czyli z odsłoniętymi ostrzami kotwicy.

Dodatkową jej zaletą jest i to, że częściowo w jej porach pozostaje powietrze, więc opada wolniej, lub nawet nie opada w ogóle a jedynie waha się w pozycji stojącej, co jak wiadomo często a zwłaszcza w okresach słabego żerowania, może zadecydować o tym jedynym braniu.

Można oczywiście łowić na Sambę, ale to bardzo drogie i trudno dostępne u nas przynęty.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych