Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Lakierowanie omotek

tech-rb lakierowanie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
133 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 03 styczeń 2011 - 22:03

U-40 to jeden z najlepszych lakierów do omotek jest na tyle gesty ze zostaje w miejscu zaznaczenia to znaczy nie przelewa się nawet po rozgrzaniu, wiec niema obawy ze wleje się do środka ale ważne żeby wedka w suszarce była w poziomie, po 3 godz krecenia popraw lakier wykałaczka bo ma tendencje do zbierania sie w środku omotki, potem podgrzej zapalniczka zeb sie równo rozłożył lakier po chwili złapie duża gęstość i już tak zostanie ,po następnej godzinie można wyłączyć suszarkę

#42 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 15:39

Witam.
Zmontowałem sobie przyrząd do lakierowania omotek.Wszystko ładnie pieknie gdyby...no właśnie.
Po równomiernym nałożeniu lakieru, po kilku minutach obracania się blanku (ok.14 obr.na min.)można zauważyć że lakier zlewa się z obu stron w stronę środka omotki i powstaje w tym miejscu zgrubienie.Proszę o porade co może być przyczyną takiego zjawiska.

#43 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 16:32

Albo za gruba warstwa na raz.

#44 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 23 styczeń 2011 - 16:42

Na pewno nie chodzi o obroty, bo ja robię na 15/min i nie mam tego problemu.

#45 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 16:46

No ja używam bardzo wolnego bo 5 RPM, czyli jeden obrót na 12 sekund. Jakie musiałby być żeby gromadził się w postaci oponki, na środu to nie wiem, ale potrafię sobie to wyobrazić. :D

#46 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 16:52

A jeszcze sobie coś przypomniałem. Jeśli go podgrzewałeś i zrobiłeś to za mocno, to upłynnił się za bardzo. Wtedy szybko po nałożeniu mogł się zlać na środku i koniec. Napięcie powierchniowe wzrośnie kiedy temperatura spadnie u już taz zostaje. :D

#47 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 17:44

Dzięki za rady.
Lakier raczej nie jest zbyt rzadki,warstwa również jest ok.
Pozostaje jedna opcja...Zbyt wysokie obroty.
Przetestuje to odpisze.Jeszcze raz dzięki.

#48 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 23 styczeń 2011 - 19:43

Lakier zawsze schodzi z krawędzi omotek, nie wystarczy włożyć kij w suszarkę i zalakierować,w zależności jakiego używasz lakieru,to przed sieciowaniem należny poprawić lakier np.wykałaczka i podgrzać lakier ładnie się rozłoży,i dosc szybko zgęstnieje ,ale musisz na zasadzie prób sprawdzić po jakim czasie lakier jest gesty na tyle żeby dal sie poprawić ,bo jeśli będzie zbyt gesty to nie da się już rozrzedzić przez rozgrzanie

#49 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 styczeń 2011 - 20:36

Obroty są ok, robię przy 20-tu na żywicy o temperaturze 35-38 stopni. Może kwestia zbyt mocno podgrzanej żywicy.

#50 OFFLINE   romaro_rr

romaro_rr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaDiepholz- Niemcy
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ringwelski

Napisano 15 marzec 2012 - 19:09

Witam.
Mam pytanko, a mianowicie zapomnialem o odtłuszczeniu blanku w miejscach gdzie położyłem omotki, czy to jest jakiś wielki problem ? Czy muszę zrywać omotkę czy jest jakiś sposób zeby teraz odtłuścić? Mam juz gotowy kijek gotowy do lakierowania i właśnie mam dylemat :( Czym Odtłuszczacie ?
Pozdrawiam Robert.

#51 OFFLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 15 marzec 2012 - 19:59

przeleć po omotkach szmatką zamoczoną np. w acetonie poczekaj aż wyschnie i do dzieła :D

#52 OFFLINE   romaro_rr

romaro_rr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaDiepholz- Niemcy
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ringwelski

Napisano 15 marzec 2012 - 20:10

A zmywacz do paznokci sie nada ? bo tylko cos takiego mam puki co pod ręką Embarassed

#53 OFFLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 15 marzec 2012 - 20:18

zmywacz zostaw małżonce :lol: kup aceton lub inny polecany na forum preparat. poszukaj bo już o tym było.

#54 OFFLINE   Dysan

Dysan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 15 marzec 2012 - 21:52

Na pewno nie zmywacz do paznokci, bo często zawiera jakieś dodatki. Mnie byłoby żal, ale jak nie masz nic lepszego to czysty spirt.

#55 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 16 marzec 2012 - 09:24

Ja używam zwykłego czystego spirytusu. Odtłuszcza wystarczająco dobrze, a i lakieru z blanku nie odbarwia/matowi (jeśli takowy jest).

#56 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 11:09

Połóż sobie ten blank na podpórkach. Weź spirytus, zamocz pędzelek, nawilż omotkę. Podpal zapalniczką, dosłownie na sekundę- dwie. Wsio. :D

Edit: oczywiście, jest to czynność ostania przed lakierowaniem, tzn. po upakowaniu zwojów.

#57 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 30 marzec 2012 - 07:54

Postanowiłem spróbować nacierania ogolonego blanku.
Jeden blank (kompozytowy) nasmarowałem Flex Coat'em HB, a drugi (szklany) U40. Po wyschnięciu dodatkowo spolerowałem szmatką.
O ile na pierwszym wyszło całkiem ładnie, to na szklaku lakier zdawał się uciekać już przy wcieraniu.
Ale schody zaczęły się przy lakierowaniu omotek... a mianowicie lakier zaczął uciekać mi z blanku.
Pierwszym razem sądziłem, że słabo odtłuściłem i to jest przyczyną. Drugi blank więc odtłuściłem dokładnie, ale efekt jednak ten sam. Znowu na połączeniu omotki z blankiem lakier ucieka mi z blanku. Odtłuszczałem jak zawsze spirytusem - raz nasączoną szmatką a potem jeszcze pędzelkiem.
Co może być nie tak ???

#58 ONLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 30 marzec 2012 - 14:03

Niestety, taki lajf. Mi na blankach z wcieraną żywicą lakier pokazuje podobną tendencję – kiedy „zarobię” krawędź threadu i zrobię rant – lakier ma tendencję do wlewania się z powrotem na omotkę. Ostatnio wcierałem epidian – nie jest źle. A resztkami U40 to ostatnio co najwyżej woblery lakieruję.

Może spróbuj przetrzeć blank acetonem technicznym? On delikatnie rozpuszcza żywicę. A może spróbuj delikatnie zmatowić blank? Np. papierem 2000 lub pastą polerską do usuwania zarysowań…


#59 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 30 marzec 2012 - 14:31

Więc zdaje się być to normą niestety... Cóż będę kombinował... ale i tak skończy się trzecią warstwą na omotce :angry:
Najbardziej zadziwiające dla mnie jest to, jak lakier nakładany pędzelkiem może uciekać od wtartego w blank :huh: Przecież to ten sam lakier. Jak lakieruję omotkę dwa razy to za drugim razem nic takiego się nie dzieje. Jedna warstwa do drugiem klei się ładnie.
Dzięki Krzyśku !


#60 ONLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 30 marzec 2012 - 14:39

Mówię Ci, spróbuj myku z rozpuszczalnikiem. Najlepiej przeprowadź próby na niepotrzebnym kawałku rury węglowej/szklanej. Przeszlifuj, nanieś różne rodzaje lakieru, przetrzyj acetonem, zrób omotkę, polakieruj. Szkoda, żebyś lakierował omotki np. po raz czwarty, bo krawędź nie wychodzi równo. Ale z acetonem uważaj, nie zwilżaj za bardzo lakieru!!!

Ja przestałem wcierać to świństwo, poleruję tylko, a to i tak nie na „lustro” bo problemy są podobne: krawędź niezbyt ładnie się układa. A że ostatnio mam ciśnienie na minimalne ranty, to jest to dla mnie ważne.






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, lakierowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych