Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Lakierowanie omotek

tech-rb lakierowanie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
133 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4544 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 28 luty 2020 - 20:18

Możliwe, że w wątku poniżej coś znajdziesz.

 

jerkbait.pl-lakierowanie-omotek-domowym-sposobem



#82 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 luty 2020 - 20:33

... za dużo lakieru na raz nałożyłeś  ;) , do tego trzeba jeszcze wypoziomować lakierowany element, by lakier nie spływał w którąś stronę zanim nie "stanie" 


  • S.N. lubi to

#83 OFFLINE   archix

archix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Artur

Napisano 28 luty 2020 - 23:55

Lakieruj na dwa razy cienko i będzie dobrze, mi lepiej podchodzi wersja HB

#84 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 luty 2020 - 08:02

Kiedy kupiłeś ten lakier i gdzie?

#85 OFFLINE   Rafaloni73

Rafaloni73

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • Lokalizacjawielkopolska

Napisano 29 luty 2020 - 10:34

Potwierdzam wypowiedzi poprzedników za dużo lakieru do tego jak go podgrzejesz aby usunąć pęcherzyki powietrza to przy tak dużej ilości lakieru taki efekt murowany.Nakładaj dwie warstwy cieniutko pierwszą tylko tak aby przesączyć nici.



#86 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 02 marzec 2020 - 09:35

Z poziomowaniem blanku bym nie demonizował, na omotkach lakierowane elementy  są relatywnie krótkie, i wpływ będzie znikomy.

Ilość lakieru,  no  tu jest na bogato ;), 1/4 tego i będzie spoko.

Lakier zawsze będzie miał tendencję do spływania ku środkowi, po ok 30 -45  min od nałożenia, podgrzej delikatnie lakier i popraw krawędzie.



#87 ONLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 02 marzec 2020 - 14:10

Jak za dużo się położy lakieru to poziomowanie ma znaczenie - w pierwszym kijku nie pomyślałem o tym i wyszły omotki stożkowate z grubsza

#88 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 marzec 2020 - 16:44

Kiedy kupiłeś ten lakier i gdzie?

jeżeli lakier jest trzymany w temperaturze pokojowej , szczelny i w miejscu nie narażonym na światło słoneczne - do ostatniej kropelki nawet 2-3 letni lakier będzie OK.



#89 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 02 marzec 2020 - 19:31

A niech Kolega Grand napisze jak pracowal nad lakierem juz polozonym na omotce do czasu zzelowania...

#90 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 marzec 2020 - 10:40

jeżeli lakier jest trzymany w temperaturze pokojowej , szczelny i w miejscu nie narażonym na światło słoneczne - do ostatniej kropelki nawet 2-3 letni lakier będzie OK.

 

Pytanie, co to znaczy "ok."? Chemia, niezależnie od warunków przechowywania, się starzeje i może zmieniać niektóre ze swoich właściwości. Np. moja ostatnia partia Lamar HB przechowywana w chłodzie i w ciemności przez +/- rok była po mieszaniu nieco bardziej gęsta i żelowała nieco krócej. Wymagała też nieco więcej uwagi przy wyrównywaniu przed żelowaniem. Co nie znaczy, że lakier był nie do użytku.

 

O źródło i czas nabycia tego Lamara LB pytam nie bez kozery. Kilka miesięcy temu kupiłem LB w BRC. Rozumiem, że nad lakierem przed żelowaniem trzeba trochę popracować, ale takich cudów jak z tym LB nie musiałem jeszcze nigdy robić z żadnym lakierem. Konsekwentnie, aż do momentu mocnego zgęstnienia, spływał z krawędzi omotki na środek - niezależnie od ilości. Po zamianie na utwardzacz na ten od starego HB problem zniknął. Zatem problem był w utwardzaczu, a nie w żywicy.

 

Moja rada, niezależnie od lakieru:

1. spróbować na dwa razy, łatwiej wtedy o satysfakcjonujący efekt; najzwyczajniej praca z jedną, grubszą warstwą jest trudna,

2. kłaść cieńszą warstwę,

3. w razie czego wyrównywać lakier.,

Ew. kupić inny lakier - tak jak koledzy prawią - np. Lamar HB

 

Nie spotkałem się z takim lakierem epoxy, a przerobiłem chyba 4 lub 5 różnych, który zachowuje idealnie kształt po pierwszym wyrównaniu przed żelowaniem. Proponuję przeczytać watki o lakierowaniu i wtedy ew. dopytać.


  • Del Toro lubi to

#91 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 03 marzec 2020 - 16:58

OK znaczy tylko , że jest OK. - czyli do ostatniej kropli da się nim spokojnie lakierować i tyle .....

 

... co do czasu żelowania , to dopowiem skromnie ..... , że jest dużo czynników od których jest to uzależniane ...  ;)

 i spływanie/ściąganie lakieru również ...

 

 ... przepraszam ....  i z mojej strony , to by było na tyle w udzielaniu rad ...


Użytkownik miramar69 edytował ten post 03 marzec 2020 - 17:08


#92 OFFLINE   dario69

dario69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 10 marzec 2020 - 21:46

Chciałbym podłączyć się pod wątek z następującym tematem: W dwóch zbrojonych przeze mnie wędkach zastosowałem omotkę w kolorze oczojebnego yellow fluo na przelotce szczytowej w celu poprawy widoczności tejże. Niestety mimo zastosowanego utrwalacza koloru, efekt fluo nieco przygasł pod lakierem. Korzystając z doświadczeń z malowania spławikowych antenek wymyśkiłem, że ppd nicią przydał by się biały podkład co z pewnością pogłębiło by tak porządany efekt oczojebności. Pytanie tylko jaki lakier zastosować, żeby pokrył na biało powierzchnię, koniecznie cienką warstwą, no i żeby się nie pożarł z finalną warstwą lakieru??????

#93 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 10 marzec 2020 - 22:32

Zastosuj nić fluo w wersji color fast i ewentualnie podkład z białego lakieru akrylowego (na bazie wody).


  • miramar69 lubi to

#94 OFFLINE   dario69

dario69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 11 marzec 2020 - 14:24

Akryl na bazie wody.
OK spróbuję
Dzięki!

#95 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 wrzesień 2020 - 14:20

Może i ja coś z technicznych "myków" się zapytam.
Podpowiedzcie jak ucinacie nić żeby nic nie wystawało przed lakierowaniem? Różnie mi to wychodzi ale przy przeciągnięciu końca nici pod omotkę i obcięciu jej ostrą żyletką zostaje czasami jakiś ciuczek który gdy nakłada się żywicę zawsze wystaje wyżej. Brzydko to wyglada a zrobić z takim czymś niewiele się da.
Ostatnio przed obcięciem mocniej naciągam koniec nitki żeby zwoje lekko się rozjechały i wtedy po wygładzeniu czasami koniuszek jest wciągany pod nie i nie wystaje. Nie zawsze się to jednak tak udaje. Zauważyłem rozwnież ze lepiej jest zakańczać koniec nici omotki po przeciwnej stronie przelotki, wtedy łatwiej dojść np. z żyletką.
Chyba że inaczej zakańczacie nitkę kończąc omotkę. Ktoś ma jakiś mega super sposób który jest prosty i wszystko wychodzi idealo? :)

Dzięki z góry za podpowiedzi. Pozdrówko.

#96 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 20 wrzesień 2020 - 17:11

Filmik najlepiej by to zobrazował i jest taki w odmętach youtuba…  A słowami to mniej wiecej tak.... np. stopka 25KLH... zacznasz nawój i gdzies tak w połowie już zakładasz pętelkę do przeciągania nitki pod omotką, czyli daleko.... Dojezdzasz nitka do końca, głowna nic przez oczko i niby do przeciagniecia jest długosci na pół omotki, ale dociągasz oczkiem pętelki głowna nic do nawoju i ucinasz mniej więcej połowe a nawet mniej do miejsca gdzie wychodzi pętelka od str początku stopki.  Szybkie przeciagniecie i nic jest pod nawojem... I nic nie wystaje :)


  • Friko lubi to

#97 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 wrzesień 2020 - 18:31

Aaaaa. Prościzna do zrozumienia. Kilka razy tak przeciągnąłem nici tippet metalic pod omotkę. Też się nad tym zastanawiałem czy tak nie robić. Ja zawsze "oczko" wsadzalem na kilka zwojów przed końcem. Może jednak trzeba od razu gdy tylko wjedzie się nicią na stopkę i zdejmie taśmę co podtrzymuje przelotkę. Wtedy rzeczywiście nawet gdy nić nie za dokładnie obcięta przy "oczku" to i tak wyląduje pod omotką. Grunt to choć trochę nić która ma być obcięta, wsadzic choć pod jeden zwój. Wtedy można ciąć i na pewno nic nie ucieknie. Metalic czasami dają w pióra ale i to trzeba pokonać. :)

Dzięki za podpowiedź. Popróbuje zaraz bo muchówka cierpi w kącie czekając na kolejne przelotki. Inna dosycha od wczoraj. Ta, w której właśnie docinane nici mi się nie podobały i miałem kombinacje z lakierowaniem.

Pozdrówko.

Aaaaa. Wszystko to oczywiście prościzna pod warunkiem że oczko do przeciągania się nie urwie. Ja przeciągam cienką żyłką i zdarzyło się to już kilka razy. :D
____

Użytkownik trout master edytował ten post 20 wrzesień 2020 - 18:34


#98 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 20 wrzesień 2020 - 20:11

Cieniutka plecionka jako oczko do przeciagania 😁
  • Friko i Fatso lubią to

#99 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 01 marzec 2021 - 22:57

Panowie, czy zywica dwuskladnikowa do naprawy łodzi nada sie do lakierowania omotek?

#100 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 01 marzec 2021 - 23:09

Nie próbowałem, ale nie sądzę :rolleyes:


  • miramar69 lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, lakierowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych