Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1762 odpowiedzi w tym temacie

#801 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 06 maj 2017 - 21:32

A ja powiem tak - miałem b3x 9/5 i nie jestem zdziwiony wynikami rankingu...

Na fb. prowadzimy dyskusję na temat wędzisk także z udziałem US flyfishing'userów i jeden z nich, mieszkający w USA zwraca uwagę na fakt iż preferowane są szybkie wędziska umożliwiające rzuty w wietrznej pogodzie. Tak więc delikatne Winstony niezasłużenie, ale trochę z tyłu

Załączony plik  DSCN9946 (3).JPG   72,99 KB   16 Ilość pobrań

 

Piątki już nie mam, ósemkę chronię jak niepodleglość!

 

Dobranoc!



#802 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 06 maj 2017 - 22:19

Do wszystkich testów należy podchodzić z pewnym dystansem. Wszystko zależy od kryteriów postawionych dla dokonania oceny. Mam w swoim arsenale wiele wędzisk, w tym Winstony: BIIIX i BIIILS oraz LT, Sage ONE, Xi3 i Z-Axisy, Orvisy: Hydros, Superfine Touch. Każde z tych wędzisk jest inne, niewiele z nich może pracować jako wędzisko w pełni uniwersalne. Trudno uniwersalności oczekiwać od Sage Xi3 lub Orvis Superfine Touch, bo stoją one zupełnie w innych obszarach flyfishingu. Dziewięciostopowa szóstka Sage ONE jest już bliższa pewnej uniwersalności, jednak jest to wędzisko bardzo szybkie, mocne i pewnie łowienie nim na małe, delikatne suche muczy byłoby mało komfortowe. Chyba najbardziej uniwersalnym wędziskiem, które posiadam może okazać się zbudowany na zakupionym w Foxons.com dziewięciostopowym blanku #6 z serii LT. Ale pewnie również w pewnych obszarach będzie to bardziej kompromis niż idealnie dedykowane wędzisko. Aktualnie daje się zauważyć trend wysokiego oceniania wędzisk szybkich, którymi możemy daleko podać muchę przy trudniejszych warunkach atmosferycznych. Ale trzeba sobie zadać pytanie, kiedy i w jakiej metodzie potrzebujemy podawać muchę na odległość 20 m. Łowienie na streamery, wędkowanie szczupakowe - tak, ale nie zawsze i nie wszędzie. Tutaj będziemy stosować wędziska w wyższych klasach, bo muchy bedą większe, czyli przynajmniej od #6 w górę. Masa głowicy w tych klasach pozwala już przeciwstawić się wiatrowi, więc długie rzuty przy odrobinie dobrej techniki bedą możliwe bez problemu. Ale jeżeli osadzimy się w klasach niższych (#3, #4, #5) i wybierzemy się na łowienie na suchą muchę czy mokrą muchę, bardzo długie rzuty będą sporadyczne. W zasadzie będziemy łowili w odległości do 15 m, a taka odległość osiągniemy nawet trójką. Przy wędzisku w klasie 5, dla przebicia się przez powiewy wiatru damy radę kijem wolniejszym, np średnio-szybkim. Oczywiście podawanie much na odległość 12 - 15 m przy użyciu wędziska szybszego jest zdecydowanie łatwiejsze i to często kieruje wędkarzami w wyborze wędki muchowej, ale już hol czy delikatna prezentacja przynęty przy użyciu wędzisk szybkich jest już trudniejsza i wymaga większych umiejętności. Barierą nie do przejścia dla wielu wędkarzy jest cena dobrych, markowych wędzisk muchowych. Dlatego staramy się poszukiwać uniwersałów. Staramy się również przy użyciu jednego zestawu sprostać na wyprawie wymaganiom wielu metod. Zaczynamy daleką nimfą, jak ujrzymy oczka, przezbrajamy się na suchą muchę, a jak ryby nas lekceważą, przechodzimy na mokrą. W zasadzie, dla sprostania tym trzem metodom, powinniśmy mieć do dyspozycji przynajmniej dwa wędziska, tylko komu chce się chodzić po rzece z dwoma zestawami? A kto decyduje się wyjść nad wodę wyłącznie z suchymi muchami lub tylko i wyłącznie łowić na mokrą? Chcemy mieć możliwości łowienia każdą metodą przy użyciu tego samego sprzętu, więc szukamy wędziska uniwersalnego, które sprosta tym wymaganiom. I to często powoduje rozterki, spory czy ogniste dyskusje o wyższości jednych wędzisk nad drugimi. A według mnie prawda jest taka, że idealnie uniwersalne wędzisko praktycznie nie istniej, a są wędziska które pozwalają na pewna uniwersalność. Moim zdaniem Winstony z serii LT lub BIIIX do takich należą, bo już LS-y napewno nie.

Zatem podchodźmy spokojnie do zagadnienia uniwersalności, korzystając umiarkowanie z testów publikowanych w sieci. Opinie użytkowników też trzeba traktować dość ostrożnie, bo sami wiemy, że upodobaniami różnimy się znacznie. Ale każda opinia jest cenna i na takie zawsze czekam.


Użytkownik Marszal edytował ten post 06 maj 2017 - 22:22


#803 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 07 maj 2017 - 10:44

E no test bardzo dobry i wcale nie preferuje szybkich kijów.Te najszybsze wcale nie na szczycie.Loop opti stream połowa ceny tych najdroższych,a nic im nie ustępuje.

#804 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 07 maj 2017 - 10:55

Mariuszku - podpisałbym się pod Twoim postem w 100%, ale zgłaszam zdanie odrębne w jednej kwestii. Otóż w przypadku mojego zestawu #6 uzbrojonego do łowienia na suchą muszkę, z zastosowaniem linki Rio Perception nie dostrzegam niemal żadnej różnicy w delikatnej prezentacji niewielkiej muszki, nawet gdy "wisi" ona na przyponie 0,10 w porównaniu z typowo "sucharkowym" zestawem w #4. Uwagi wymagają dwa elementy - suszenie muszki - przy "szóstce" nie wolno się spieszyć z wymachami, bo zdecydowanie łatwiej muszkę odstrzelić i należy ostudzić emocje przy zacinaniu ryby, bo jeśli ma spaść to właśnie w tym newralgicznym momencie gdy zbyt energicznie uniesiemy szczytówki w górę. W ubiegłym roku testowałem ten zastaw na niewielkich jaziach i trzymanie ich na kiju było nadspodziewanie efektywne, mimo, iż niektóre z nich nie miały nawet 20 cm. Odkąd mam tę "szóstkę" "czwórka" jakoś mniej zastosowań znajduje, w istocie jadnak to moja ulubiona wędka zatem przez myśl mi nawet nie przemknęło by się jej wyzbyć.
  • Marszal lubi to

#805 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 maj 2017 - 12:15

Witam.
Nowy ranking wędzisk klasy #5
https://www.yellowst...ston-air-sage-x
Klaniam się Marian.

A sage w dalszym ciągu w niełasce, 12 miejsce flagowego modelu to raczej porażka.
Z tego co obserwuje to ZAWSZE sage mają za sztywną szczytówkę, w stosunku do wizji wędki doskonałej panów z Yellowstone. A wystarczyłoby zaangażować Pana Andersona i kolegów w proces projektowy, tak jak to zrobiła nikomu nie znana parę lat temu firma Douglas I od razu mają kije w czubie tabeli ;).

Użytkownik mack edytował ten post 07 maj 2017 - 12:16


#806 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 07 maj 2017 - 12:29

Rzeczywiście trudno oprzeć się wrażeniu, że ów ranking ma nadmierny wymiar marketingowy. Szczęście, że mamy nasz wewnętrzny jerkbaitowy, dzięki któremu naprawdę sporo można się dowiedzieć o różnych wedziskach.
  • Marszal i Paweł Bugajski lubią to

#807 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 163 postów

Napisano 08 maj 2017 - 18:03

dokleję do tego wątku :o

 

http://www.flyfisher...istory-is-gone/



#808 ONLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 08 maj 2017 - 22:43

dokleję do tego wątku :o

 

http://www.flyfisher...istory-is-gone/

Szkoda  :(

Kawał historii.

Kłaniam się Marian.



#809 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 09 maj 2017 - 12:13

dokleję do tego wątku :o

 

http://www.flyfisher...istory-is-gone/

:(



#810 OFFLINE   border river

border river

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 09 maj 2017 - 17:21

tutay video;

http://www.kxlh.com/...stroyed-by-fire



#811 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 25 maj 2017 - 18:02

_MG_8984_zpsqzamusq7.jpg

 

Nie wiem czy najlepszy, na pewno inny....



#812 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 25 maj 2017 - 18:03

 

 

Nie wiem czy najlepszy, na pewno inny....

 

Twoj, tzn. sam robiles? Piekna wedka :)



#813 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 25 maj 2017 - 18:08

Si Senor del Toro;) muchas gracias:)



#814 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 25 maj 2017 - 19:23

I na pewno piękny ;).
Z czego jest wykonany insert ?

#815 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 25 maj 2017 - 19:30

Kacper dzięki, to spalted hackberry, po polsku chyba czeczota wrzośca amerykańskiego, kijek opisałem w osobnym wątku:

http://jerkbait.pl/t...686-winston-lt/



#816 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 25 maj 2017 - 22:01

A ja przekornie zadam kilka pytań dotyczących owych testów. Otóż panowie mający więcej niż jedną wędkę i więcej niż jeden sznur - czy ta sama wędka pod inną linką zachowuje się inaczej? Z mojego doświadczenia wychodzi, że jednak inaczej, Przy jednej lince kij  jest do d... przy innej już całkiem znośny. Więc proszę mi powiedzieć na ile wiarygodny jest test, który różne pod względem akcji wędki stara się sparować z jedną linką? Do tego linką dość specyficzną  bo MHX użyty do testów jest linką preferującą bardzo szybkie kije. To linka do dalekich rzutów i nie z każdym kijem się zgra. Dlatego jestem bardo ostrożny przy tego typu testach. Raczej powinno się dobierać linkę do kija niż kij do linki.... 


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Pluszszcz, Pisarz.......ewski Piotr i 3 innych osób lubią to

#817 OFFLINE   Paweł Cieśliński

Paweł Cieśliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Cieśliński

Napisano 27 maj 2017 - 09:00

Cacuszko wyszło, zdjęcia też super. Nawet kołowrotek pasuje idealnie do tego kija - można wiedzieć co to za model kręcioła?


  • randomrodmaker lubi to

#818 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 27 maj 2017 - 10:58

Rękojeść i uchwyt wędziska są po prostu doskonale skonfigurowane.

Zdjęcie...piękne. Tło !

Blank LT znam i cenię (także Marszal ma tu coś do dodania, jak sądzę), 5 części, spigoty, wzorowa poręczność,  tak więc...świetna robota randomrodmaker!!!

Czy inne, powierzone Twej osobie :) blanki zmieniasz w tak śliczne wedziska? :rolleyes:


  • randomrodmaker lubi to

#819 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 27 maj 2017 - 13:29

Wywołany przez Pawła stawiam się w gotowości. Faktycznie mam również Winstona LT, który powstał na blanku kupionym w Foxons w pracowni FishingRod we Wrocławiu. Mój jest dziewięciostopowy, w klasie #6. Sergiusz uzbroił go z gracją po "winstonowsku", zachowując ich styl. Fajne wędzisko na wyprawy w nieznane (zarówno woda jak i cel). Pięcioskład wygodny w transporcie, później, nawet jak w plecaku trzeba przetrzymywać tubę, nie "uwiera" w łowieniu.

 

Załączony plik  Winston_LT#6 - 1.jpg   79,63 KB   9 Ilość pobrań

 

Gdzieś na początku roku, na giełdzie wypatrzyłem również innego LT-ka. Jest to #3 o długości 7'9". Podzielony na 5 części, w tubie sprawia wrażenie niesamowitego króciaka.

 

Załączony plik  Winston_LT#3 - 1.jpg   109,15 KB   9 Ilość pobrań

 

Na uwagę zasługuje w tym ostatnim uchwyt mocowania kołowrotka. Jak w moim Hardym, nakrętka od góry mocuje stopkę osadzoną w uchwycie zainstalowanym na samym końcu kijka. Lubię tak, bo nic nie wystaje i nie będzie zahaczać o kamizelkę i do wyważenia zestawu można użyć lekki kołowrotek. 

 

Pozdrawiam.

Marszal


Użytkownik Marszal edytował ten post 27 maj 2017 - 14:15


#820 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 27 maj 2017 - 22:41

Teraz widzę jak ja zepsułem swojego LT5 dając zwykły czarny uchwyt kołowrotka zamiast jakiegoś oryginalnego inserta :-( Chyba czas dać mu drugie życie ....
  • trout master lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)