Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy da się uratować akumulator?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 13 listopad 2014 - 16:51

Proszę

 

Załączony plik  ctek.jpg   33,24 KB   9 Ilość pobrań

 



#22 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2014 - 17:04

Proszę

 

attachicon.gifctek.jpg

Dzięki.

To jeszcze tylko jedna wątpliwość co do CTEK-ów. Modele MXS 5.0 i 10.0 są ośmioetapowe a 7.0 tylko czteroetapowy. Starsza generacja czy jak?



#23 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 13 listopad 2014 - 18:00

Prąd ładowania to max 7A.

Piszę to dlatego że w jakim wątku była dyskusja jaki prostownik do szybkiego ładowania. 

Co przy CTEKu ceną rośnie szybko.


Użytkownik Pietruk edytował ten post 13 listopad 2014 - 20:52


#24 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2014 - 22:04

Pamiętaj, że recond zabija Cteka. Tak przynajmniej podają w mojej instrukcji. Ilość recondow ograniczona:-)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

 

WYCINEK Z INSTRUKCJI:

 

Program Recond15,8V/1,5A
Stosować do przywrócenia energii rozładowanym
akumulatorom mokrym i Ca/Ca. Regenerację
akumulatora należy przeprowadać raz
w roku oraz po całkowitym rozładowaniu, aby
zmaksymalizować jego żywotność i pojemność.
Program Recond dodaje do programu
dla zwykłych akumulatorów etap 6.
Częste stosowanie programu Recond może
powodować zmniejszenie ilości wody w akumulatorze
i skracać żywotność elektroniki. Prosimy
skontaktować się ze sprzedawcą pojazdu...


  • Dano. lubi to

#25 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 13 listopad 2014 - 23:04

Godski, tak się kurde teraz zastanawiam nad sensem tego, co tu napisane  :)

Bo może i u mnie tak to napisane było, ale jak recond akumulatora może wpłynąć negatywnie na elektronikę w samochodzie? 

W aku przecież elektroniki nie ma, tej w samochodzie nie powinno zaszkodzić (tak na mój prosty rozum) zatem może zinterpretowałem, że szkodzi elektronikę w Cteku. Coś na zasadzie, że częste używanie skraca życie.

Drogą eliminacji nie powinno szkodzić żadnej innej, ale ja nie elektryk ani elektronik.

Może jest na sali ktoś mądrzejszy?



#26 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 13 listopad 2014 - 23:21

Chodzi o to że w programie ładowania Recond Ctek podaje krótkie impulsy 16V które powodują czyszczenie zasiarczonych płyt w aku. Te impulsy mają za zadanie zagazować elektrolit. Wtedy bąbelki gazu czyszczą płyty. I przez gazowanie może dojść do ubytku elektrolitu.

 

Napięcie w takich impulsach może uszkodzić elektronikę w aucie dlatego zaleca sie najlepiej program ten używać na aku poza pojazdem i w przewiewnym pomieszczeniu. Używam tego programu 2 razy w roku. Cudów nie ma ale aku ma zauważalnie lepsze parametry po tym programie.

 

Potwierdzam że Cteki to jedne z lepszych ładowarek dostępnych na rynku. Używam ich od wielu lat. Nowy model mxs7 ma wadę, lubią padać w nim kondensatory czego nie widać bo wszystko niby działa jak należy.

 

Model mxs 10 ładuje akumulator bardzo szybko. Co dziwne aku naładowany Ctekiem ma zauważalnie większą pojemność (wydajność?) niż np Telwinem którego też posiadam.

Trzeba też znać dobrze typ swojego aku żeby prawidłowo wybrać program. Zwłaszcza dla aku AGM.


Użytkownik robbox4 edytował ten post 13 listopad 2014 - 23:33

  • Dano. lubi to

#27 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 13 listopad 2014 - 23:24

całe życie człowiek się uczy i.... głupi umiera  :)

Dzięki  :D



#28 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2014 - 23:32

A ja z tego wyczytałem, że może chodzić o elektronikę w samej ładowarce. Podzespoły elektroniczne mocno dostają w kość i ich żywotność może ulec skróceniu.



#29 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 13 listopad 2014 - 23:34

A ja z tego wyczytałem, że może chodzić o elektronikę w samej ładowarce. Podzespoły elektroniczne mocno dostają w kość i ich żywotność może ulec skróceniu.

no tak też i ja do tego podchodziłem....



#30 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 13 listopad 2014 - 23:40

A ja z tego wyczytałem, że może chodzić o elektronikę w samej ładowarce. Podzespoły elektroniczne mocno dostają w kość i ich żywotność może ulec skróceniu.

Może to wynika ze złego przetłumaczenia instrukcji. Sama elektronika w ładowarce nie cierpi na pewno.

Mój brat używa kilku Cteków i ładuje kilkanaście aku w miesiącu i często korzysta z tego programu Recond. Żadna ładowarka nie padła jak do tej pory.
 



#31 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 07:11

Witam
W zeszłym roku kupiłem nowy akumulator do silnika elektrycznego (Varta 75Ah). Wszystko było ok, wystarczał mi na cały dzień przemieszczania się po łowisku. Niestety, po ostatniej ubiegłorocznej wyprawie zostawiłem go w stanie rozładowanym i tak przezimował. Teraz w pełni naładowany ma mocy może na pół godziny pływania. Da się coś jeszcze zrobić,czy raczej bateria już umarła?

Kaput rozładowaleś i pewnie płyty Ci pogięłłłło.



#32 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 maj 2017 - 01:59

Temat stary to go odświeżę Kupiłem ctek mxs25 czas ładowania 200ah przy rozładowaniu do 11v pod obciążeniem to 7-8h z funkcją rekond aku nabity na full. Fakt cena trochę przygniata ale koniec z długim czekaniem na możliwość pływania :) 



#33 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 19 maj 2017 - 08:05

Wczytaj się w instrukcję.
Funkcja recond nie powinna być używana zbyt często, chyba 2x do roku.

#34 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 maj 2017 - 11:24

Wczytaj się w instrukcję.
Funkcja recond nie powinna być używana zbyt często, chyba 2x do roku.

Tak, Masz rację. Tyczy się to normalnego użytkowania. Funkcję rekond zaleca się raz w roku lub w przypadku głęboko rozładowanego akumulatora. Przy silniku zaburtowym zazwyczaj rozładowuję go głęboko.

Funkcji rekond nie zaleca się z powodu gazowania i powodowanego w ten sposób odparowania wody, z której dolaniem w wielu akumulatorach jest problem bądź też nie możliwe.

Ja takiego kłopoty nie mam.

Funkcja rekond zbyt często używana może przeciążyć i uszkodzić elektronikę w aucie, a nie sam akumulator. Jest to spowodowane rosnącym napięciem do 15,8V 

To wywnioskowałem  po przeczytaniu instrukcji oraz konsultacji z producentem ładowarki. 



#35 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 517 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 19 maj 2017 - 11:40

Kiedy mi w aucie siadał akumulator-  musiałem go kilka razy podładować.
A że mam dedykowany diagnoskop do auta- to pierwsza po tych ładowaniach diagnostyk pokazała błędy za dużego napięcia w instalacji.
Niby tylko ostrzeżenie- ale jakaś reakcja elektroniki była.



#36 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 maj 2017 - 11:51

Kiedy mi w aucie siadał akumulator-  musiałem go kilka razy podładować.
A że mam dedykowany diagnoskop do auta- to pierwsza po tych ładowaniach diagnostyk pokazała błędy za dużego napięcia w instalacji.
Niby tylko ostrzeżenie- ale jakaś reakcja elektroniki była.

O tym piszę. 

Co innego jest ładować akumulator podłączony do auta a co innego odłączony. 

Wysłałem oficjalne zapytanie do producenta, odpowiedź udostępnię na forum  



#37 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 maj 2017 - 12:31

CZEŚĆ! 

Recond jest dla remiksowania zalanego kwas wewnątrz warstwowej baterii.

 

Jeśli bateria wymaga, można Recond go po każdym głębokim rozładowaniem. - oznacza to, że akumulator jest bardzo złe. 
Jeśli bateria jest OK, użyj Recond w celu prewencyjnego nie dostać warstwowych baterii, ale tylko kilka razy w roku.

Stratyfikacja jest, gdy kwas wewnątrz akumulatora zostaje warstw. Warstwowej bateria zachowuje się jak mniejszej baterii niż jest w rzeczywistości. Gdy konwencjonalnie naładowany - ładowarkę - albo alternator- nie może automatycznie zobaczyć rozwarstwienie, jak to widzi tylko część baterii, która nadal jest OK. Tak, bateria wydaje się być w pełni naładowany - ale może być opróżniony przez jedną próbę startu.

Recond powoduje kontrolowane gazowanie że remiksy kwas i wyrównuje równowagę kwasową i przez to pojemność akumulatora jest odzyskiwana i wydajność baterii zostanie przywrócone, częściowo lub prawie wszystko to, w zależności od tego jak poważne jest problem.

 

Rozwarstwienie może się zdarzyć, jeśli napięcie ładowania alternatora jest zbyt niska lub czas ładowania jest niewystarczające (z powodu krótkich dysków na przykład, lub wielu równoległych ładunku podczas jazdy). Lub jeśli bateria jest głęboko rozładowana i niewykorzystany okres.

 

Różne baterie cierpi bardziej lub mniej stratyfikacji, w zależności od kwalifikacji.  
Rozwarstwienie promuje korozji w górnej połowie płytki i problemów siarczanowania na dole.

 
 

 

Z poważaniem,

Z poważaniem,

Teresa, CTEK SWEDEN



#38 OFFLINE   n15

n15

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 19 maj 2017 - 23:36

     Pytania do użytkowników ładowarek CTEK.

  Czy programu Recond można użyć do aku typu AGM?

Czy wasze ładowarki podczas normalnej pracy również bardzo się nagrzewają? Moja potrafi się tak nagrzać, że prawie nie można utrzymać jej w dłonach.



#39 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 maj 2017 - 08:16

Ladowarka się nagrzewa i to zdecydowanie czuć funkcja rekond jest tylko do akumulatorów ołowiowo klasowych zgodnie z instrukcją. Jeśl aku już umiera to nic mu nie zaszkodzi (to moje zdanie) w innym przypadku bym nie ryzykował




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych