Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Skrócenie wędki a ciężar wyrzutu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 12 listopad 2014 - 10:59

Witam,

Mam pewien problem, rozwiązania próbowałem szukać na forum za pomocą wyszukiwarki ale nie natknąłem się na żaden pokrewny temat.

Mianowicie jakiś czas temu w wyniku nieszcześliwego zbiegu okiliczności i nieuwagi złamałem część szczytową swojego patyka (Konger Skipper) ok 25-30 cm od przelotki szczytowej. Kijek pierwotnie długości 245cm i nominalny cw. 10-30g(ciut zawyżone górne cw do komfortowego skakania). Gwarancja już dawno się skończyła więc przydałoby się coś przy nim podłubać. Myślałem o tym, żeby posłużył mi raz na jakiś czas jako kij od biedy do większych i cięższych przynęt, bo WYDAJE MI się na mój chłopski rozum, że po tak znacznym skróceniu powinien ogarniać sporo cięższe gramatury niż pierwotnie. W związku z tym mam kilka pytań:

Czy dobrze mi się WYDEJE, czy tylko mi się wydaje? :D

Jeśli dobrze to o ile procentowo plus minus, pi razy drzwi może wzrosność cw?

Czy jest wogóle sens zrobienia takiego zabiegu (proste przycięcie na równo i założenie pasującej przelotki szczytowej- podkreślam kij w takiej postaci służył by od tzw biedy więc za bardzo nie chciałoby mi się męczyć z przeróbkami)? Ogarnie 50-60g czy się połamie jeszcze bardziej?

Mógłbym się nie pytać tylko od razu spróbować ale nie chciałbym go z miejsca bardziej połamać jeśli byłbym w błędzie, bo w innej opcji porządnie się do napraw przykładając można by pokombinować z wklejanką. Wtedy mógłbym go udostępnić początkującemu rodbuilerowi do nauki (oczywiście płacąc za materiały itp) albo sam wkońcu się w to pobawić.

 



#2 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 12 listopad 2014 - 11:42

Cześć,

Profesjonalistą nie jestem, kilka wędek jednak "pomacałem" :) więc:

1. na pewno wzrośnie CW (przynajmniej teoretycznie, o tym później). % wzrost - bardzo indywidualny w zależności od blanku.

2. Jeśli wytrzymają ścianki blanku to po skróceniu ogarniesz prawdopodobnie 50-60g bo 30 cm to sporo wędki...

Raczej nie sprawdzisz inaczej niż doświadczalnie czy blank wytrzyma... to zależy ile miał zapasu mocy...

Możesz spróbować obciążyć wędkę na ostatniej przelotce przed złamaniem, obadasz jak kijek się zachowuje. Oczywiście przekładasz żyłkę przez pozostałe przelotki....

 

trzeba poeksperymentować :) na szczęście wedka nie za droga, więc w razie czego kieszeni nie urwie.



#3 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 12 listopad 2014 - 13:18

No właśnie gdyby to był jakiś droższy kijek to bym nie kombinował a tak coś się popróbuje szczególnie, że nie mam wędki do operowania większymi przynętami a od czasu do czasu nie pogardziłby taką. A pytałem się, żeby odrazu nie połamać bardziej bo kijek miał fajną pracę i ewentualnie ktoś bardziej doświadczony mógłby z niego wklejke ciekawą zrobić



#4 ONLINE   wojtek_n

wojtek_n

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:N

Napisano 12 listopad 2014 - 13:36

Jestem przekonany, że po tak dużym ubytku części szczytowej z tego patyka już nic sensownego nie da się uzyskać. Górne cw pewnie wzrośnie, lecz blank na pewno nie był przystosowany do takich przeciążeń jak rzucanie dwukrotnością fabrycznie dobranej gramatury i będzie sie łamał dalej. Na pewno drastycznie wzrosło dolne cw i nawet 20 czy 25g nie będzie ładowało kija. Rzuty będą jak z kija od miotły przy przynętach poniżej 20g - krótkie i siłowe. Zmieniła się charakterystyka kija - przeciągnij linkę przez przelotki, zamocuj do czegoś i sprawdź jak będzie teraz wyglądało ugięcie blanku pod coraz większym obciążeniem. Przerobienie na wklejkę słabo widzę - za duża średnica części szczytowej do której trzeba by coś wkleić. Prędzej wyjdzie z tego picker z wymiennymi szczytówkami z włókna szklanego. Jeśli łowisz tylko na spin to szkoda kasy i fatygi na badziewne przeróbki, lepiej ogołocić blank z przelotek i sprzedać przelotki jako komplet a osobno sprzedać nie uszkodzony dolnik. Weźmiesz za to parę dyszek i dołożysz resztę do zakupu nowego kijka. To taka moja sugestia i wcale nie musisz się nią kierować  ;)


Użytkownik wojtek_n edytował ten post 12 listopad 2014 - 13:37


#5 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 12 listopad 2014 - 13:57

Kolega @wojtek_n ma dużo racji, ale...

niczym nie ryzykujesz obcinając szczytówkę. Koszt inwestycji to przelotka szczytowa do nowej średnicy wędki. Połamie się? Trudno, i tak jest złamana. Dolnika raczej szlag nie trafi :) Jak masz chęci to spróbuj i sam się przekonaj co wyjdzie. Złapiesz pierwsze doświadczenia - bezcenne. 



#6 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 12 listopad 2014 - 15:31

Kija nowego już kupiłem w miejsce tamtego, w takim razie pozostanie posprawdzać jak to będzie wyglądało po dłubaniu bo dolnik to wątpie, że sprzedam. Najwyżej pójdzie to wszystko w pieruny matry i już



#7 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 12 listopad 2014 - 17:23

Jak masz zdolności manualne zrób wklejkę węglową lub szklaną. Efekt może być zaskakujący. Opis jak to zrobić jest na forum.



#8 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 12 listopad 2014 - 17:32

Myślałem właśnie nad wklejką w ostateczności ale kolega wojtek_n odradza ten pomysł



#9 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 12 listopad 2014 - 19:53

Standardowa długość węglowej pełnej szczytówki na wklejkę to 60 cm. Ty złamałeś 25 - 30 cm. Można kupić szczytówki o różnej średnicy. Skracając je od dołu lub od góry można osiągnąć zamierzony, przewidywany efekt. Zwykle wychodzi kij o niższej masie wyrzutowej, bardzo dobry do łowienia z opadu lub do bocznego troka.



#10 ONLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 12 listopad 2014 - 22:10

Czy będzie większy c.w?

Też tak kiedyś pomyślałem... Bo niby krótszy patyk trudniej złamać... A tu rodbuilder mi na to: A to co.... jak złamałeś kawałek szczytówki to złącze się wzmocniło?! I tym obalił "moją logikę" :)



#11 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 13 listopad 2014 - 00:24

Haha no racja dosyć proste i logiczne to tłumaczenie, które i moją logikę sprowadza na ziemię:D W takim razie będzie czym się zająć w długie zimowe wieczory. Zobaczymy co wyjdzie z tych prób stworzenia wklejanki ale co by nie wyszło jakieś doświadczenie się złapie w takich robótkach.


  • crizz100 lubi to

#12 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 13 listopad 2014 - 07:44

Musisz dobrze "trafić" z twardością wklejki.Zabawa polega na tym aby mieć doświadczenie w zestrajaniu takiego zestawu.W Twoim przypadku będzie to trochę gra w lotto.Proponuję podpytać @Skałek77, ten "GOŚĆ" ma niemałe doświadczenie w tym temacie :) .



#13 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 13 listopad 2014 - 17:40

Nie no na pewno nie będę tego robił na oko tylko najpierw przewertuję całę forum a następnie dopytam się jeszcze o najważniejsze i najtrudniejsze kwestie bardziej doświadczonych kolegów, oczywiście o ile zechcą pomóc:)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych