Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Co widzi szczupak? Jak atakuje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   fiskebo

fiskebo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 144 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 22 marzec 2017 - 06:50

Ja sam łowię ubierając się w maskujące ciuchy, jednak widziałem np w Skandynawi wędkarzy łowiących z powodzeniem w kolorowych kurtkach. Myśliwi tez noszą kolory fluo i zwierzakom to nie przeszkadza,! Myślę że temat godny przedyskutowania! :)


  • Adrian Tałocha i ictus lubią to

#122 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 22 marzec 2017 - 07:51

Są miejsca nad wodą i w wodzie gdzie nas nie widać - wtedy ciuchy nie mają znaczenia. Jednak w sytuacji gdy ryba może nas zobaczyć wolę być ubrany tak aby nie rzucać się w oczy. Czasem warto kucnąć lub całe podejście zrobić nisko. Bywa że nas nie widać a chlapanie przy brodzeniu zaalarmuje rybę. Zwykle wybieram ubranie w kolorze tła, na patelni pod chmury a przy wysokiej ścianie lasu w kolorach camo.

W widocznym ubraniu też można skutecznie łowić ale z pełną świadomością gdzie stanąć. Na forum było o tym sporo, były nawet fotki muszek robione spod wody :)

jak%20widzi%20pstrag2_zps0ctq56v5.jpg

Poniżej wyjaśniona sorawa na filmiku
https://youtu.be/GIcvVbs3egE

W cytowanym wczesniej artykule autorstwa Gismo jest jeden powazny blad. Podana tam odleglosc 1-2m jako graniczna widzenia ryby jest bledna. Moze kiedys ktos tak podawal w literaturze ale doswiadczenia empiryczne z konca XX wieku udowadniaja ze ryby widza znacznie dalej. Nie bede powtarzal tego co juz jest na forum ale o widzeniu niektorych gatunkow mozna znalezc aktualne informacje na jerkbajcie. Kazdy gatunek widzi inaczej, jednak widzenie na 2 metry u drapieznika mogloby byc klopotliwe.

Użytkownik ictus edytował ten post 22 marzec 2017 - 08:30

  • Guzu i Artech lubią to

#123 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 marzec 2017 - 09:14

Tak czy owak pstrąga lepiej zachodzić od ogona
Czyli idąc w górę rzeki

#124 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 22 marzec 2017 - 09:19

Pstrag dzieki eliptycznej budowie oka i zrenicy ma fascynujaca zdolnosc do fokusowania wzroku na pokarmie ktory jest blisko i jednoczesnie obserwowac dalekie otoczenie aby uniknac ataku innego drapieznika w trakcie posilku. Fokusuje oko jednoczesnie w dwuch obszarach - dla mnie kosmos :)
  • Hesher, GoLoManoLo i Robert Crocker lubią to

#125 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 marzec 2017 - 09:41

Pstrag dzieki eliptycznej budowie oka i zrenicy ma fascynujaca zdolnosc do fokusowania wzroku na pokarmie ktory jest blisko i jednoczesnie obserwowac dalekie otoczenie aby uniknac ataku innego drapieznika w trakcie posilku. Fokusuje oko jednoczesnie w dwuch obszarach - dla mnie kosmos :)

Jak ostatnio Cię widziałem, to faktycznie mało przypominałes pstraga.
Z wyglądu zewnętrznego oczywiście

;)


Odnośnie kwestii czujności pstraga przy jedzeniu.
To po kilku takich sytuacjach, gdy wchodzę na głębsze miejsce, ploszac kormorana, nauczyłem się, że to wcale nie przekreśla brań z tego miejsca.
Tak jakby pstrągi tych czarnych miały rozpracowanych ;)

Natomiast gorsza jest wydra.
Szczególnie jak się nie daje wyminac, tylko na nasz widok przemieszcza się w górę rzeki "cwelujac" kolejne miejscówki.
W wąskich miejscach nie ma chyba na to metody. Pozostaje wyploszyc głośniejszym zachowaniem...A potem przerwa na kanapkę ;)

Użytkownik Guzu edytował ten post 22 marzec 2017 - 09:49

  • guciolucky lubi to

#126 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4900 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 22 marzec 2017 - 10:01

Pstrąg tak fokusuje, że 90% z nich zacinam za pomocą własnego wzroku widząc jak zamyka pysk na przynęcie a w przypadku klenia mam taką opcję może raz w roku. Generalnie w płytkiej i czystej wodzie pstrąg to frajer jeśli chodzi o płochliwość. Jak napisał @Krisu jeśli kropas stoi na czystej przestrzeni może spłoszyć się z dużego dystansu ale osobniki zaczajone fokusują się na spływającej wodzie niosącej pokarm i wystarczy to wykorzystać. Kiedyś starałem się ubierać na ryby w ciuchy maskujące, teraz idę w tym co akurat mam na sobie bo wiem, że jak źle stanę to spłoszę metę w każdym stroju.

#127 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 22 marzec 2017 - 10:07

 Fokusuje oko jednoczesnie w dwuch obszarach - dla mnie kosmos :)

Zaraz kosmos....progresy ma :) 


  • ictus lubi to

#128 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 22 marzec 2017 - 18:49

Dzieki Wiktor :) Swiat od razu stal sie prostszy. Kompletnie obu rozwiazan nie polaczylem, a zawodowiec od razu!

@guciolucky Mi tez zdaza sie miec branie pstragow spod szczytowki. Moze przesadzam z ciuchami ale takie kabany ponad 50cm sa jakies takie ostrozniejsze. Moze to tylko moja fiksacja. Na muche brania spod nog mam znacznie czestsze niz na spina. Idac w dol rzeki nigdy nie mialem naprawde dorodnego pstraga ktory by wzial spod nog.

Jak jest krysztal i plytko to zaczajony pstrag nie widzi wcale daleko (zgodnie z rysunkiem) i wtedy mozna miec na sobie nawet czape mikolaja.
Odkad zaczalem lowic tenkara ktora nie da sie daleko rzucic zaczalem zwracac wieksza uwage na podejscie do ryby. Idea wedrowki pod prad tak jak mowi Guzu jest w mojej ocenie efektywniejsza.

Zeby nie bylo ze o wzroku pstraga wroze z fusow, podaje zrodlo :)

Trout Sense: A Fly Fisher's Guide to What Trout See, Hear, & Smell
Autor: Jason Randall

 

Mimo że najostrzej pstrag widzi z bliska - John Goddard w ksiazce Trout Fishing Techniques podaje najostrzejsze widzenie do 5 stop. Za to jest super czuly na jakikolwiek ruch. Skoro z daleka nie widzi superostro to mi intuicja podpowiada ze kolor zlewajacy sie z otoczeniem moze pomoc w ukrywaniu sie przed jego wzrokiem. Bywa ze lowie w pstrokatych ciuszkach ale zawsze wtedy zastanawiam sie ile mnie ominelo bran z powodu odwaznego stroju.


Użytkownik ictus edytował ten post 22 marzec 2017 - 19:18


#129 Guest_buszmen_*

Guest_buszmen_*
  • Guests

Napisano 22 marzec 2017 - 19:39

Temat przejrzałem po łebkach  ;)  bardziej obrazowo jak żeruje drapieżnik można zobaczyć na tym kanale : https://www.youtube....erwater ireland



#130 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 23 marzec 2017 - 07:17

Pstrąg tak fokusuje, że 90% z nich zacinam za pomocą własnego wzroku widząc jak zamyka pysk na przynęcie

Mam dokładnie to samo i zazwyczaj jest to któreś tam wyjście do muchy. Najpierw się pokazuje później jak wiem gdzie stoi to go łowię zacinając na wzrok. Jak odprowadza to czekam aż wróci na stanowisko i dopiero rzucam. Łowię tylko na streamery ew mokra więc marsz pod prąd odpada. W moim przypadku zacinanie na wzrok jest dużo efektywniejsze niż czekanie na szarpnięcie linki. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych