Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Belly boat/pływadełko a przepisy PZW i ustawa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 23 listopad 2014 - 11:00

Cześć
Pływadełka/belly boat stają się coraz popularniejsze.
Przepisy PZW Katowice wymieniają łowiska, gdzie można łowić ze sprzętu pływającego.
Zakładam, że konstruowane były dawno i biorą pod uwagę łodzie i pontony.
Jak myślicie czy jest szansa na to by zmienić regulacje prawne tak by można było bez problemu łowić wszędzie z pływadełek?
Co trzeba by zrobić, gdzie uderzyć?
Pływadełko w sumie jest w praktyce "rozszerzonym" brodzeniem, tak przynajmniej traktuje je co najmniej dwóch państwowych strażników z Katowic (rozmawiałem z nimi na Dziećkowicach).
Będę wdzięczny za sugestie i ewentualną pomoc.
pzdr
tomek


Użytkownik domeldoom edytował ten post 23 listopad 2014 - 11:03

  • Andrzej Stanek i pmiszk1 lubią to

#2 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 23 listopad 2014 - 11:04

Pływadełko to sprzęt pływający - nie stoisz na dnie (jak w przypadku brodzenia) lecz pływasz. Podobnie jak inne sprzęty (ponton, łodka) podlega rejestracji - jeśli chcesz łowić z pływadełka na wodach PZW  - pływadełko powinno być zarejestrowane. Prywatne zdanie 2 strażników jest ich prywatnym zdaniem...



#3 OFFLINE   Marcinot

Marcinot

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 23 listopad 2014 - 11:06

Myślę że pływadełko to też swego rodzaju sprzęt pływający :)

I zakaz  korzystania w pływadełek też dotyczy. :)



#4 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 23 listopad 2014 - 11:24

Pływadełko to brodzenie jedynie w formie komfortowej. Poruszamy się za pomocą nóg a nie wioseł, czy też silnika, jest gwarantem naszego bezpieczeństwa w chwili gdy zniesie nas na głębszą wodę... Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i to dosłownie. Mam zamiar sprawić sobie na przyszły sezon Outcast-a (wymusza to na mnie moje nowe łowisko), ma mi pomóc poczuć się bezpiecznym w sytuacjach brodzenia w zbiorniku gdzie są nagłe upadki dna, dziury, piaszczyste podłoże o charakterze kurzawki. Mam nadzieję, że interpretacja sprzętu przez strażników wodnych będzie łaskawa dla maniaków dętki. Strefa przybrzeżna gdzie nie można pływać łodziami (50 metrów Dziećkowice) jest dobrym poligonem dla Belly Boat.



#5 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 23 listopad 2014 - 12:19

Cześć
Moje jest zarejestrowane i posiada numer rejestracyjny.

Zarejestrowane jako pływadełko, 1 osobowe, napęd płetwy.
Co do "brodzenia" to bliżej temu do brodzenia niż do klasycznego pontonu, do którego pływadełko jest porównywane.
Łowienie w strefie przybrzeżnej kilka metrów za rejonami gdzie jestem w stanie dojść brodząc klasycznie jest moim zdaniem bliskie brodzeniu. W sprej części niemal dotykam płetwami dna, samo pływanie do opływania trzcin, dotarcie za pas trzcin itp.
Moim celem nie jest w tej chwili udowadniane sobie czegokolwiek lecz kwestia tego co zrobić by pływadełko objąć istniejącymi regulaminami aby nie mieć ewentualnych problemów i chciałbym byśmy się na tym skupili.
pzdr
tomek


Użytkownik domeldoom edytował ten post 23 listopad 2014 - 12:21


#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2014 - 12:24

Jest sporo drobnych wód, gdzie ryba trzyma się tylko dzięki zakazowi jej połowu ze środków pływających. Jak podepniemy bellyboat pod brodzenie to za chwilę zaroi się od mięsiarzy na dętkach. Polska rzeczywistość. 



#7 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 23 listopad 2014 - 12:33

Popieram kolegę powyżej to jest sprzęt pływający napędzany tylko nogami a nie przy użyciu rąk.



#8 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 23 listopad 2014 - 12:43

To czym jest belly boat napędzane nie decyduje czy jest to sprzęt pływający czy brodzący. Kajaki i łodzie też można napędzać nogami za pomocą pedałów.

Brodzenie to chodzenie po dnie (tak daleko jak się da bezpiecznie wejść) a pływanie to unoszenie się nad dnem i belly jest środkiem pływającym czy komuś się to podoba czy nie - rodzaj napędu nie ma tu znaczenia - są też wynalazki pośrednie między belly a pontonem napędzane wiosłami.

 

"Co do "brodzenia" to bliżej temu do brodzenia niż do klasycznego pontonu, do którego pływadełko jest porównywane."

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Raz że z powodów przedstawionych powyżej a dwa - belly jest nadmuchiwane jak ponton, spodniobuty nie...



#9 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 23 listopad 2014 - 13:42

Jest sporo drobnych wód, gdzie ryba trzyma się tylko dzięki zakazowi jej połowu ze środków pływających. Jak podepniemy bellyboat pod brodzenie to za chwilę zaroi się od mięsiarzy na dętkach. Polska rzeczywistość

Zakaz połowu ze sprzętu pływającego nie ochroni naszych wód.

Mięsiarz i kłusownik i tak znajdą sposób na pozyskanie ryby.

Połów z pływadełka to niesamowita frajda, a nie sposób na zapchanie lodówki.


  • jbk lubi to

#10 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 23 listopad 2014 - 13:44


 

"Co do "brodzenia" to bliżej temu do brodzenia niż do klasycznego pontonu, do którego pływadełko jest porównywane."

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Raz że z powodów przedstawionych powyżej a dwa - belly jest nadmuchiwane jak ponton, spodniobuty nie...

 

 

Moim celem nie jest w tej chwili udowadniane sobie czegokolwiek lecz kwestia tego co zrobić by pływadełko objąć istniejącymi regulaminami aby nie mieć ewentualnych problemów i chciałbym byśmy się na tym skupili.



#11 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2014 - 14:10

Zakaz połowu ze sprzętu pływającego nie ochroni naszych wód.

Mięsiarz i kłusownik i tak znajdą sposób na pozyskanie ryby.

Połów z pływadełka to niesamowita frajda, a nie sposób na zapchanie lodówki.

Wiem, że nie ochroni ale niektórym wodom na pewno pomoże. 

Dla Ciebie frajda a dla innych sposób na pozyskiwanie mięsa będzie.

Mięsiarze szybko sie uczą . Boczny trok to dla nich normalka. Wkrótce drop shot itd.



#12 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 23 listopad 2014 - 14:17

Polska rzeczywistość. 

 

Czytając kilka postów wyżej dochodzę do wniosku, że Twoje podsumowanie jest bardzo trafne...  :)



#13 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 23 listopad 2014 - 14:44

Moim celem nie jest w tej chwili udowadniane sobie czegokolwiek lecz kwestia tego co zrobić by pływadełko objąć istniejącymi regulaminami aby nie mieć ewentualnych problemów i chciałbym byśmy się na tym skupili.

 

Pływadełko jest objęte przepisami - dotyczą go przepisy jak dla środków pływających którym to jest. Chyba że Twoim celem jest ominięcie przepisów zakazujących na niektórych akwenach wędkowania ze środków pływajacych. Moim zdaniem problem nie jest w tym, czym jest pływadełko ale dlaczego zakazuje się na wodach PZW wędkowania ze środków pływających. Zazwyczaj dla tego że tak jest wygodniej gospodarzom, którzy nie są w stanie upilnować wody przed kłusownictwem zarówno "zorganizowanym"  jak i wędkarskim. .



#14 OFFLINE   mariuszwf

mariuszwf

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 23 listopad 2014 - 15:03

Może chodzi nie tyle o ominięcie, a o  zmianę w/w przepisów. :)


  • Tomasz Dyduch lubi to

#15 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 23 listopad 2014 - 15:58

Dla bezpieczeństwa kup sobie kamizelkę ratunkową pneumatyczną. Żeby łowić z belly zmień przepisy okręgu. Czyli zostań członkiem i dalej już wg statutu. Niestety stoisz na przegranej pozycji. Po pierwsze zawsze się tłum zawistników którzy racjonalizując będą opowiadać pierdoły, a po prostu wykazują się postawą psa ogrodnika.
  • jbk lubi to

#16 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 listopad 2014 - 16:04

Dla bezpieczeństwa kup sobie kamizelkę ratunkową pneumatyczną. Żeby łowić z belly zmień przepisy okręgu. Czyli zostań członkiem i dalej już wg statutu. Niestety stoisz na przegranej pozycji. Po pierwsze zawsze się tłum zawistników którzy racjonalizując będą opowiadać pierdoły, a po prostu wykazują się postawą psa ogrodnika.

Czyli uważasz, że ktoś myślący inaczej to tłum zawistników opowiadających pierdoły to należę do tej grupy. Tylko wytłumacz czego zazdroszczę? Posiadania belly boat??  



#17 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 23 listopad 2014 - 19:33

 Chyba że Twoim celem jest ominięcie przepisów zakazujących na niektórych akwenach wędkowania ze środków pływajacych.

Wyżej napisałem:

 

"kwestia tego co zrobić by pływadełko objąć istniejącymi regulaminami aby nie mieć ewentualnych problemów"

Koledzy, czytajmy ze zrozumieniem treści, jeśli chcemy się wypowiadać w temacie.

 

Moim zdaniem sprawa nie jest błaha.

 

 

off-top: Co do kłusownictwa, to z tego co wiem w USA czy innej Szwecji i Czechach, pływadełka są dozwolone a nie ma tam problemów z pogłowiem ryby.



#18 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 23 listopad 2014 - 19:34

Może chodzi nie tyle o ominięcie, a o  zmianę w/w przepisów. :)

BRAWO!!! za używanie głowy w celu innym niż noszenie czapki :-)

Ktoś jednak czyta i rozumie co czyta.



#19 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 23 listopad 2014 - 19:54

Godski, zakaz połowu ze środków pływających jest w 99% spowodowane zawiscią i chęcią wyeliminowania konkurencji do białka (plus nieudacznictwo dzierżawcy). Wyjaśnij mi dlaczego np wolno spinningować z brzegu w nocy i od stycznia do maja z brzegu, A z łodzi nie. To są regulacje z krakowskiego ZO. Na prawdę wierzysz że chodzi o ochronę ryb?
Nasluchałem się jak gul śmiga wedkarzom zawodowym (bo nie ma szans żeby sami zeżarli tyle sandaczy) gdy siedzieli z trupami w wodzie, a jakiś gostek spuścił ponton i sobie spinningiwał. Rok później był już zakaz połowu ze środków pływających, oczywiście c&r czy choćby górnych wymiarach możesz zapomnieć.

#20 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 24 listopad 2014 - 08:53

Hmmm... powstao kilka wpisów, ale zero konkretów.

Cóż, w takim razie zrobię to co mi przychodzi do głowy:

Napiszę do ZG PZW z zapytaniem jak pływadełko traktowane jest przez przepisy.

W sumie to na chwilę obecna temat uważam za zamknięty, jak dla mnie.

pzdr

tomek






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych