Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

RAW? JPEG? BMP? TIFF?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 lipiec 2009 - 19:33

Pytanie do fotografów i fotografików.
Wiadomo, że idealne zdjęcie to takie, którego nie trzeba poprawiać w różnych programach. Niestety, teoria teorią a życie życiem. I stąd moje pytanie. Jaki zapis fotki jest najlepszy? Co daje zapis w RAW-ie a co w jpeg? Ile (i czy w ogóle) traci jpeg przy zapisie w porównaniu z RAW-em? Na ile te straty są widoczne dla fotoamatora?
Przecież fotka to tylko zbiór pikseli... :unsure:

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 lipiec 2009 - 20:32

Osobiście 100% zdjęć przeze mnie robionych to RAW'y. Nawet kompakty, jeśli myślę o kupnie lub wykorzystaniu, to tylko z takim zapisem. RAW to zrzut danych z matrycy praktycznie nie obrobiony przez oprogramowanie aparatu. JPG to już zupełnie co innego - aparat dokonuje wywołania zdjęcia i nie masz nad tym żadnej kontroli. Ponadto RAW zawiera znacznie więcej informacji niż plik wynikowy JPG. Przy odpowiednim manipulowaniu wywoływarką np. popularnym ACR (Adobe Camera Raw) można bezstratnie wyciągać detale z cieni, zwiększać rozpiętość tonalną zdjęcia itd. Z JPG tego nie zrobisz - trzeba by kilka ekspozycji wykonać.

Pozdrawiam
Remek

#3 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3754 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 04 lipiec 2009 - 22:02

Abstrahując od tego co dla kogo jest idealne napisze, że im mniej doskonały sprzęt tym więcej trzeba poprawiać. Jak pokazuje życie najlepszy sprzęt nie gwarantuje idealnych zdjęć. Tak więc teoria, ze idealne zdjęcia to te niepoprawialne jest błędna :D

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 lipiec 2009 - 23:26

Robert,
A ktoś kiedyś mówił, że sprzęt cokolwiek gwarantuje? Dobre zdjęcia powstają w głowie fotografa, a aparat to tylko narzędzie, którego zadaniem jest zarejestrowanie kilku :D fotonów. Fakt jest taki, że fotografia cyfrowa wymusza obróbkę i nie ma co się tego wypierać.

pozdrawiam
Remek


#5 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3754 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 05 lipiec 2009 - 00:30

Wprost nie ale wykazałem, że jeśli idealne zdjęcie to niepoprawiane, to taki fałszywy wniosek nasuwa się sam. Przekonanie, że lepszy aparat = lepsze zdjęcia jest powszechne. Skutek - doskonalsze technicznie knoty :D

#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 lipiec 2009 - 07:51

Pytanie jest tylko takie na jakiej podstawie ocenia się zdjęcia. Nie ma jednej miarki, na podstawie której można jednoznacznie stwierdzić, że jedno to dzieło, a inne to knot.

#7 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3754 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 05 lipiec 2009 - 09:21

Z tym akurat najmniejszy problem. Wprawdzie co jakiś czas pojawiają się tacy co chcą wszystkim narzucić co dobre a co złe ale pomimo tego zasada jest stała i niezmienna a zawiera się w czterech słowach, co się komu podoba.

#8 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 lipiec 2009 - 10:33

Jaki zapis fotki jest najlepszy? Co daje zapis w RAW-ie a co w jpeg? Ile (i czy w ogóle) traci jpeg przy zapisie w porównaniu z RAW-em?

.
robie wszystkie zdjecia w trybie RAW (jezeli aparat na to pozwala) ... nigdy nie obrabiam RAW-ow, pozostawiam je nienaruszone, jako cyfrowy 'negatw'
RAW konwertuje w TIFF i tak tez je zawsze obrabiam
dopiero jak potrzebuje lekkie pliki, to konwertuje TIFF w JPG

na skali 'jakosciowej' (widocznej golym okiem) najlepsza jakosc ma RAW, potem jest TIFF a na samym koncu cala reszta jak JPG albo JPG2000


#9 OFFLINE   harvi

harvi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaSztokholm
  • Imię:Adam

Napisano 05 lipiec 2009 - 11:19

Ja jak Remek wszystko zapisuje w RAW.
Wywołuje w Lightroom 2.2.
Im lepszy aparat (matryca) tym większa możliwość wyciągania zdjęcia bez pojawienia się szumu kolorowego.
Jeśli chce więcej pogrzebać przy zdjęciu (korekta perspektywy, zamaskowanie czegoś) wspieram się Adobe Photoshop CS3.

==> Pitt
Raw'u nie możesz zmienić, program pamięta jakie poprawki wprowadziłeś i pokazuje je podczas oglądania. Ale zawsze możesz wcisnąć guzik RESET i fotka powraca do oryginału(tak jest w LR).


==> Remek
Czy miałeś w rekach jakąś ''małpkę'' która zapisuje RAW'y szybko i nie trzeba czekać dnia do wykonania następnego zdjęcia ??

#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 lipiec 2009 - 11:26

no przeciez moge (DXO, Bible pro itd), przemianowac i zapisac jako inny plik albo w innym formacie ... ale to nieistotne szczegoly :D

#11 OFFLINE   harvi

harvi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaSztokholm
  • Imię:Adam

Napisano 05 lipiec 2009 - 11:37

=> Pitt
Możesz zmienić RAW i zapisać to jako RAW ??


#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 lipiec 2009 - 11:39

==> Remek
Czy miałeś w rekach jakąś ''małpkę'' która zapisuje RAW'y szybko i nie trzeba czekać dnia do wykonania następnego zdjęcia ??


TAK. W zeszłym roku szwagierce kupiłem G9 Canona. Robiłem kilka zdjęć w RAW'ach i byłem zachwycony jakością obrazu i możliwościami tego kompakta. Oczywiście porównuję do innych kompaktów. Bawiłem się też Panasoniciem LX-3 - podobnie.

RAW'y można modyfikować. Lightroom działa specyficznie tzn. presety zapisuje w bazie danych i bezstratnie aplikuje je w locie do RAW'a. Podobnie działa ACR. Niektóre jednak programy potrafią zaingerować w RAW'a np. Capture NX dla Nikona. Ponadto format RAW można skonwertować do uniwersalnej postaci czyli DNG.

Pozdrawiam
Remek

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 lipiec 2009 - 13:17

faktem jest, ze nie, ale jak pisalem moge go pozmieniac, wypucowac i wychuchac jak chce i odlozyc jako np. 16 bitowy tiff ...

ps. ze wzgledu na fakt, ze RAW jest jedynym formatem fotograficznym dopuszczanym w sadownictwie, ten format jest oczywiscie niezmienialny

#14 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 lipiec 2009 - 13:26

Pitt,
Jak wyżej napisałem RAW'y można modyfikować :D Weź sobie Capture NX i zapisz zmodyfkowanego RAW'a - otwórz ponownie. Niestety nowych parametrów nie obsłuży ACR bo profil kamery nie wspiera wielu paramerów zmianianych w NX. Nie zmienia to faktu, że RAW jak każdy plik można zmodyfikować i to bez problemów.

A o sądownictwo to chodzi o coś zupełnie innego. Jeśli ktoś zarzuci Tobie, że ukradłeś zdjęcia a Ty przyjdziesz do sądu i pokażesz RAW'a masz duże szanse wygrać proces. RAW przez sąd uznawany jest ponad JPG ... no chyba, że ktoś ukradł Tobie RAW'a ale ... w profesjonalnych aparatach jest opcja autentykacji i dopiero body + RAW w parze potwierdzają, że jesteś autorem. Tak więc złodziej musiałby ukraść i RAW'y i aparat.

Pozdrawiam
Remek

#15 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 lipiec 2009 - 19:01

Dziękuję wszystkim za odzew. Trochę mi się rozjaśniło. Pocwiczyłem dziś trochę i faktycznie praca na RAW-ie to zupełnie co innego niż na jpeg-u. Ale do fotek szybkich, reportażowych chyba lepiej zapisywac jpegi. Ale to tylko moje zdanie. Po prostu rzadko mam czas na zabawę w poprawę fotek. Wolę zrobic serię jpeg-ów i coś z nich wybrac. Ale do fotek hmmm.... powiedzmy bardziej ambitnych będę używał RAW-a. Przysięgam :lol:
Ps. A na sąsiednim portalu Petrus mi napisał, że tu się wszyscy śmieją z mojego pytania... Embarassed

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 lipiec 2009 - 19:25

Witek,
Nie wiem jaki masz aparat ale ... niektóre umożliwiają zapis RAW+JPG. Ponadto Lightroom umożliwia bardzo szybki eksport z rasowego RAWA do JPG'a. Problem z RAW'ami jest jeden -> zajmują sporo miejsca :D

Pozdrawiam
Remek

#17 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 lipiec 2009 - 19:40

Olympus E-520. Już ustawiłem zapis na RAW+JPG :D

#18 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 lipiec 2009 - 19:52

Tylko pamiętaj, że teraz pojemność karty będzie mniejsza. Zastanów się czy będziesz siedział przy komputerze i obrabiał RAW'y. Jeśli nie ... to nie zastanów się czy warto :D

#19 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 lipiec 2009 - 20:00

Karta to nie problem, ceny mocno poleciały w dół.
Jak fotka będzie tego warta to wtedy się pobawię w raw-ie :D

#20 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 05 lipiec 2009 - 20:01

Tylko pamiętaj, że teraz pojemność karty będzie mniejsza. Zastanów się czy będziesz siedział przy komputerze i obrabiał RAW'y. Jeśli nie ... to nie zastanów się czy warto :D

Zmiana trybu zapisu, to żaden problem. Trwa tylko chwilę.
Najczęściej focę w JPEG, natomast tzw. ambitniejsze obrazy tylko zapisuję w RAW-ach.
I miejsca więcej na karcie i czasu mniej przy obróbce.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych