Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeka Bug


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7434 odpowiedzi w tym temacie

#6801 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 09 lipiec 2020 - 20:51

To jest ujście Klukówki do Krzny. Jest to miejsce w odległości mniejszej niż 50m od tamy, więc wyłączone z wędkowania przez cały czas ;)


  • muzik21, wujek1 i elmo lubią to

#6802 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 09 lipiec 2020 - 21:20

Redlin dawno na starorzeczach Bugu nie byłeś .

Twoje podejście do zarybiania powinno być  zastosowane w całej RP.



#6803 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 10 lipiec 2020 - 10:35

To jest ujście Klukówki do Krzny. Jest to miejsce w odległości mniejszej niż 50m od tamy, więc wyłączone z wędkowania przez cały czas ;)


Norbert, tylko, że tu nikt się tym zakazem nie przejmuje, niestety.
We wtorek wieczorem ludzi tam nie brakowało.

#6804 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 10 lipiec 2020 - 10:41

Redlin dawno na starorzeczach Bugu nie byłeś .
Twoje podejście do zarybiania powinno być zastosowane w całej RP.

Jeżdżę regularnie i to właśnie w tych okolicach. Dużo widziałalem i ciężko mi zdanie zmienić.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

#6805 OFFLINE   roberto_s

roberto_s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska
  • Imię:Robert

Napisano 11 lipiec 2020 - 13:18

Nie szerzył bym teorii odnośnie nawozów, melioracji itp. jako przyczyn przyduchy. Zgadzam się z oceną WIOŚ, przybór wody zbiegł się w czasie z wegetacją roślin i min. sianokosami. To rozlewiska na bujnie zarośniętych terenach i procesy gnilne tam zachodzące odebrały wodzie tlen.

W załączeniu link: http://www.pzw.org.p...a____odpowiedz_

 

Bug w odróżnieniu od innych rzek, szczególnie na docinku granicznym jest jedną z najdzikszych/nieuregulowanych rzek w Polsce. Posiada wiele rozlewisk, których zalanie w porze letniej jest niebezpieczne ze względu na ww. procesy. To samo tyczy się dopływów Bugu. Rolnictwo na tych terenach w mojej ocenia ma pomijalny wpływ.

 

Polecam również lekturę tego artykułu:

https://www.nik.gov....szczeniami.html

choć sprzed 4 lat, to w mojej ocenie nadal aktualny. Do zmiany stanu czystości wody w Bugu potrzeba rozwiązań systemowych i współpracy międzynarodowej. Jeśli nie skasujemy zanieczyszczeń u źródła to pewnego etapu nie przeskoczymy. Dlatego dywagacje odnośnie przyduchy mają charakter doraźny, problem jest "wyżej".


  • Wojtek_34 lubi to

#6806 OFFLINE   tomchaf11

tomchaf11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaSIEDLCE

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:42

Wczoraj na Pratulinie parę sztuk małych śniętych sztuk no i środkiem rzeki jedna grubo ponad metr. Woda brązowa zaczyna śmierdzieć

Załączone pliki



#6807 OFFLINE   krist-off

krist-off

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaMrozy-Mińsk Maz-Mierzwice

Napisano 12 lipiec 2020 - 06:35

59e2643ec431ca5c7f8c63af79a1bf64.jpg4ab44fd6a9dcec8237f8131174330c44.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#6808 OFFLINE   krist-off

krist-off

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaMrozy-Mińsk Maz-Mierzwice

Napisano 12 lipiec 2020 - 06:35

Stare Mierzwice


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#6809 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 12 lipiec 2020 - 21:55

To moje domysły .

Są firmy które czekają na przybór wody by wywalić nie zutylizowane odpady .

Jeśli ktoś pamięta przybór wody na Bugu nazwanej ,,janówką " to działo sie zawsze w lipcu i przyduch nie było a chłopi walili na łąki i pola kilkakrotnie więcej nawozu niż dziś 

Upraw było więcej teraz gospodarstwa sa ale większe i na 10 % terytorium co kiedyś .

Ludzie latają na księżyc a Ministerstwo ochrony środowiska poprzez zbadanie próbki wody nie ustaliło co to jest  i odpowiedziało rzeczowo i konkretnie .

Nie mogą bo byłaby to lipa i kogoś trzeba byłoby posadzić i ukarać .pewnie znajomego krętacza po fachu .

Dlaczego tego nie ma na Odrze czy Wiśle to inne tereny mniej trawy i nawozów .?


  • robert0304, mafijas i PETEREK lubią to

#6810 OFFLINE   andrzej_rostek@wp.pl

andrzej_rostek@wp.pl

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • LokalizacjaTchórzowa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Rostek

Napisano 13 lipiec 2020 - 09:27

Witam, wczoraj przejechałem od Kamieńczyka aż do Broku i niezauważyłem na szczęście ani jednej padniętej ryby, grunćiaży mnóstwo, czyli jednk ryba aktywna, spiningowanie zakończyłem sandaczem 60+

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

#6811 OFFLINE   radek_u

radek_u

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów

Napisano 13 lipiec 2020 - 10:40

To moje domysły .

Są firmy które czekają na przybór wody by wywalić nie zutylizowane odpady .

Jeśli ktoś pamięta przybór wody na Bugu nazwanej ,,janówką " to działo sie zawsze w lipcu i przyduch nie było a chłopi walili na łąki i pola kilkakrotnie więcej nawozu niż dziś 

Upraw było więcej teraz gospodarstwa sa ale większe i na 10 % terytorium co kiedyś .

Ludzie latają na księżyc a Ministerstwo ochrony środowiska poprzez zbadanie próbki wody nie ustaliło co to jest  i odpowiedziało rzeczowo i konkretnie .

Nie mogą bo byłaby to lipa i kogoś trzeba byłoby posadzić i ukarać .pewnie znajomego krętacza po fachu .

Dlaczego tego nie ma na Odrze czy Wiśle to inne tereny mniej trawy i nawozów .?

Sławku zdecydowanie za dużo teorii spiskowych a za mało praktyki czyli obserwacji przyrody  ;) 
Poczytaj ile u nas w czerwcu wody spadło

https://meteolu.pl/2...otk5Yk-BkjE8DME
Posłuchaj i poczytaj gdzie i kiedy odnotowano pierwsze śnięte ryby, na jakich rzekach i rzeczkach i jak np. przechodziła fala powodziowa na Zielawie, albo jak się spotkamy to Ci opowiem z pierwszej ręki jak to wyglądało ;) 
Fotki z 27 czerwca
Załączony plik  106248122_371586507138912_8139342227793922837_n.jpg   46,79 KB   31 Ilość pobrań
Załączony plik  106455297_260446341913176_4142685090910676972_n.jpg   101,6 KB   32 Ilość pobrań

 


  • tymon lubi to

#6812 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 13 lipiec 2020 - 11:47

Rozmawiałem z mieszkańcem nadbużańskiej wioski i on nie pojmuje dlaczego występuje letnia przyducha w ostatnich latach a za komuny tego nie było ? No bo jeśli facet jest po 60 to powiedzmy pamięta ostatnie pół wieku i do 2009 nigdy przyduch nie było a rzeka wylewała na łąki co roku.

Teraz od 2009 mamy drugą przyduchę , dlaczego wylewy co roku nie powodowały przyduchy ? 


  • mafijas i Tabor lubią to

#6813 OFFLINE   radek_u

radek_u

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów

Napisano 13 lipiec 2020 - 12:46

Teraz od 2009 mamy drugą przyduchę , dlaczego wylewy co roku nie powodowały przyduchy ? 

A ile miałeś w ostatnich latach tych wylewów letnich połączonych z wysokimi temperaturami i okresem sianokosów?



#6814 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 13 lipiec 2020 - 13:20

Dlaczego widuje się  zdechłe  ryby takie sumy 30 kg .bez ran kotwic bez urazów .

Zdechły ze starości lub dostały odpowiednia dawke czegoś co ich zatrulo .

Ostatnio w niedzielę widziałem takiego suma na Odrze  .

Moje zdanie nie jest teorią  spiskową  tylko tak twierdze , temperatury powietrza i opady są jak na jesieni .

Co się tyczy przyborów wód to jeszcze niedawno nie można było zebrać siana ani zboża które rosło w kopkach takie były opady  w lipcu a przyducha była tylko w 2009 roku .

Tak jak napisałem sa instytucje które stwierdzą dlaczego ryby zdychają dlaczego nie sprawdzają i nie zbadają wody i ryb  zamkną naszą dyskusję 

Koło w Łochowie ma 70 lecie w sobotę spotkanie zobaczymy co władza powie na temat przyduch i co robi jakie będa dodatkowe zarybienia.

Jak sie spaliła trzcina i trawa w Biebrzańskim Parku obiecano im kase na jajka i pisklaki spalone w pożarze .

Gdzie je odkupią nie wiem . Co rzeka Bug dostanie  .


Użytkownik Tabor edytował ten post 13 lipiec 2020 - 13:21

  • robert0304, Byniek i bob74 lubią to

#6815 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2196 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 13 lipiec 2020 - 18:39

Siano pozostawione na terenach zalewowych, środki ochrony roślin na terenach zalewowych. Przychodzi większa woda i mamy co mamy.

W zeszłym tygodniu sam nie przyjechałem, ale udało mi się zmobilizować miejscowych kolegów. Także nad Bug nocą zawitali strażnicy z sąsiedniego okręgu. 
Dziś wygląda w miarę. Na Mierzwicach trochę rybek łapiących powietrze przy starorzeczu, paru chciwych wędkarzy odsuniętych odpowiednio niżej. Ujście Kamionki ładnie oznakowane, w rzeczce brak ryb, wróciły do Bugu. Ścieżka wydeptana...
Spinningista odsunięty od starorzecza przy Drohickim.

Martwych ryb nie było widać. Dużo komarów.
 

Takie wspomnienie z 2009. 
Pamiętam taki odór rozkładających się ryb, że ciężko było podejść do wody. Zabrakło ekologów do pomocy przy zbieraniu padliny. Woleli przypinać się do drzew.

 


Użytkownik korol edytował ten post 13 lipiec 2020 - 18:39


#6816 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 14 lipiec 2020 - 09:07

Krzną dalej płynie ciemna woda. Na łąkach roślinność gnije, śmierdzi z daleka. Cały ten syf nadal spływa z łąk. Życia w wodzie nie widać.
Załączony plik  IMG_20200714_092100_copy_1984x1488.jpg   99,41 KB   28 Ilość pobrań

#6817 OFFLINE   beton007

beton007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaBielsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 14 lipiec 2020 - 09:39

Rozmawiałem z mieszkańcem nadbużańskiej wioski i on nie pojmuje dlaczego występuje letnia przyducha w ostatnich latach a za komuny tego nie było ? No bo jeśli facet jest po 60 to powiedzmy pamięta ostatnie pół wieku i do 2009 nigdy przyduch nie było a rzeka wylewała na łąki co roku.

Teraz od 2009 mamy drugą przyduchę , dlaczego wylewy co roku nie powodowały przyduchy ? 

 

 

Darku, mój kolega, który wychował się nad Bugiem, obecnie ma 62-lata, opowiadał mi, że przyducha z 2009 roku była jego trzecią. Pierwsza, kiedy był małym chłopcem, kolejna na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat, ale nie pamięta dokładnie kiedy. Skala tych dwóch była porównywalna do przyduchy z 2009 r.



#6818 OFFLINE   beton007

beton007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaBielsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 14 lipiec 2020 - 09:42

W ostatnich dniach zauważyłem znaczną poprawę w kwestii klarowności wody, co na pewno ma związek z ochłodzeniem powietrze i tym samym wody. Ryby się rozeszły i odnoszę wrażenie, że wszystko wróciło do normy. Mówię o odcinku Drohiczyn - Granne i okolice.


  • tomi101 lubi to

#6819 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 14 lipiec 2020 - 09:48

Z dnia na dzień jest lepiej - http://www.pzw.org.p...ach_dotknietych


  • tomi101 i korol lubią to

#6820 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 15 lipiec 2020 - 18:32

A ile miałeś w ostatnich latach tych wylewów letnich połączonych z wysokimi temperaturami i okresem sianokosów?

W naszej okolicy od 2012 wcale nie było ( Niemirów / Mielnik / Drohiczyn ). Była tylko wysoka woda V 2013 ale oczywiście na sianokosy za wcześnie było.

Tyle że wysoka woda mogła być gdzieś w górze rzeki np. w ok. Dubienki gdzie rzeka jest o 3/4 węższa niż pod Mielnikiem. Lub nawet nie u nas a na płaskim jak stół terenie na Ukrainie gdzie pełno małych rowów i strumyków na łąkach po horyzont.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych