Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Obowiązkowe wyposażenie łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
525 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 05 grudzień 2014 - 19:59

Mi sie udaje dzieki sladom na gpsie:)

#22 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:00

bardziej życiowo z perspektywy wędkarza i w myśl przepisów (mała łódka jak tam radar zapakujesz :-) )
- jak należy poruszać się we mgle?

Reguluje to prawo drogi nie mam jak tego zeskanować w tym momencie zaraz coś wymyślę .

#23 OFFLINE   Fugazi

Fugazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:02

bardziej życiowo z perspektywy wędkarza i w myśl przepisów (mała łódka jak tam radar zapakujesz :-) )

- jak należy poruszać się we mgle?

Przecie wiadomo że nie zapakuję, żarty takie.

Poruszać się należy powoli i co pare sekund oznajmiać swoja obecność rożkiem mgłowym. Także pilnie wypatrywać i nasłuchiwać innych.



#24 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:03

Znalazłem przepraszam że tak ale wklejam warto się zapoznać http://www.akm.gda.p...x.php?cat=mpzzm
Wojtek rozdziaĺ trzeci .
Kurs motorowodny się zrobił.

Użytkownik welpa1809 edytował ten post 05 grudzień 2014 - 20:07


#25 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:06

Jeśli twoja łódź jest mniejsza jak 7 metrów to tak.

Jeszcze jedno ale

Białe topowe wystarcza również w ruchu ale... pływając "powoli", czyli aby pływać w ślizgu w nocy trzeba mieć również "kolorowe" oświetlenie.



#26 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:12

Tak ale raczej nikt rozsądny, łodzią wędkarską bo raczej o takich tu piszemy , tego nie robi.

#27 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:12

tu też jest trochę podstawowych informacji

 

http://www.anw.pl/pr...zeglarskie.html



#28 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:16

Zależy gdzie. Na morzu jesteś w d... I jeśli nie możesz dawać sygnałów dźwiękowych to spieprzaj z toru wodnego i improwizuj żeby mieć coś odbijającego fale radaru. Oczywiście kompas i GPS masz. Na śródlądziu wolno płynąć do celu na podstawie kompasu / GPS.
Z drugiej strony trzeba też zdrowego rozsądku. Jak nic nie zapowiada mgły, a wypływam na milę od brzegu to nie będę zabierać klaksonu (na śródlądziu pewnie wystarczy ) czy tej rogu sygnałowego do pontonu. Jeśli chcesz być gotowy to róg mgłowy oraz reflektor radarowy do bakisty.

#29 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:17

I wreszcie można kurs src i vhf zrobić wekendowo.

Użytkownik welpa1809 edytował ten post 05 grudzień 2014 - 20:18


#30 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:25

Tak ale raczej nikt rozsądny, łodzią wędkarską bo raczej o takich tu piszemy , tego nie robi.

 

 

Dlaczego?

Wiele razy byłem w nocy nad wodą w warunkach umożliwiających (przy znajomości zbiornika) pływanie w nocy w ślizgu. Wystarczy gwieździsta letnia noc i rozwinięta infrastruktura wokół zbiornika wodnego dająca łunę świetlną.



#31 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:28

Zależy gdzie. Na morzu jesteś w d... I jeśli nie możesz dawać sygnałów dźwiękowych to spieprzaj z toru wodnego i improwizuj żeby mieć coś odbijającego fale radaru. Oczywiście kompas i GPS masz. Na śródlądziu wolno płynąć do celu na podstawie kompasu / GPS.
Z drugiej strony trzeba też zdrowego rozsądku. Jak nic nie zapowiada mgły, a wypływam na milę od brzegu to nie będę zabierać klaksonu (na śródlądziu pewnie wystarczy ) czy tej rogu sygnałowego do pontonu. Jeśli chcesz być gotowy to róg mgłowy oraz reflektor radarowy do bakisty.

Masz rację trzeba bardzo dużo zdrowego rozsądku, bo róg mgłowy to może być mało a na reflektor radarowy trzeba mieć miejsce to raz a dwa trzeba go mieć gdzie przymocować.Nie każdy ma łódź z masztem a stawianie go na wysokości burty na małej łodzi to jak leczenie syfa pudrem.

#32 OFFLINE   Fugazi

Fugazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:40

na reflektor radarowy trzeba mieć miejsce to raz a dwa trzeba go mieć gdzie przymocować.Nie każdy ma łódź z masztem a stawianie go na wysokości burty na małej łodzi to jak leczenie syfa pudrem.

Dokładnie. Nawet jak masz kawałek masztu do mocowania i tak go g... widać. Widać kadłub i stalowe maszty, nadbudówki itd. Ile razy właziłem do Świnkowa nocą, małym jachtem, faceci z kontroli nigdy mnie nie widzieli na swoich, porządnych jak mniemam, radarach.

Ale my tu przecie w wędkarskch łódkach rozmawiamy ...


  • Z Olsztyna i Kielson1 lubią to

#33 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2014 - 21:04

Dlaczego?
Wiele razy byłem w nocy nad wodą w warunkach umożliwiających (przy znajomości zbiornika) pływanie w nocy w ślizgu. Wystarczy gwieździsta letnia noc i rozwinięta infrastruktura wokół zbiornika wodnego dająca łunę świetlną.

Do takiego pływania łódź musi nosić pełne oświetlenie nawigacyjne.

#34 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 07 grudzień 2014 - 08:03

Miałeś na tym jachcie reflektory? Zamiast masztu można użyć wędki, wszak mówimy o doraźnym rozwiązaniu które zapewni nam większe szanse by nas nie rozjechał (rozpłynął? ) większy statek. Na radarze widziałem odbicia od reflektorów przy sieciach rybackich. Niestety nie umiem określić czy radar był wybitny czy wszystkie to widzą. Ustawione są na tyczkach może 2m nad wodą, albo nawet mniej.
Nocą w ślizgu trzeba cholernie uważać na inne łodzie (nie każdy ma swiatło) oraz na pływające pniaki itd

#35 OFFLINE   mariuszwf

mariuszwf

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 07 grudzień 2014 - 12:09

Ja w nocy nie pływam w ślizgu :)



#36 OFFLINE   Fugazi

Fugazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2014 - 12:49

Miałeś na tym jachcie reflektory? Zamiast masztu można użyć wędki, wszak mówimy o doraźnym rozwiązaniu które zapewni nam większe szanse by nas nie rozjechał (rozpłynął? ) większy statek. Na radarze widziałem odbicia od reflektorów przy sieciach rybackich. Niestety nie umiem określić czy radar był wybitny czy wszystkie to widzą. Ustawione są na tyczkach może 2m nad wodą, albo nawet mniej.
Nocą w ślizgu trzeba cholernie uważać na inne łodzie (nie każdy ma swiatło) oraz na pływające pniaki itd

Zawsze mam reflektor bo to obowiązek określony Kartą Bezpieczeństwa. 

Jachty były różne, od 9 metrowego plastika, poprzez 12 - 14 metrowe drewniaki po 18 metrową, stalową J - 144. Stalowy kadłub widzieli, reszty zazwyczaj nie. Ostatnio pływam niedużym żaglowcem i tego już widać. Ale statek waży 120 ton i nosi reje, więc nic dziwnego. Może Ty miałeś wybitny radar, czyli nowy i jeszcze nie wypalony. Ja, podejrzewam, zawsze pracowałem na starych złomach, niestety. Może też być kwestia ustawionego zakresu. Inaczej radar widzi na zasięgu 0,5 - 2 mile a inaczej na 6 czy 12. Faceci z kontroli prawdopodobnie pracują na 12 albo nawet 24 milach, więc mogą małych jednostek nie zauważać.

Sieci nigdy nie widziałem.



#37 OFFLINE   pampi

pampi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2014 - 01:11

A w ramach uściślenia co konkretnie jest potrzebne przy amatorskim połowie ryb z łodzi z silnikiem spalinowym ?

Mam na myśli łódź do 4m. Kamizelki ( są jakieś specyfikacje? ) ? koło ratunkowe ( czy wystarcza kamizelki odpowiadające liczbie osób ) ??

apteczka i gaśnica ? wszystko ?


  • maryjanl lubi to

#38 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 20 grudzień 2014 - 17:34

A w ramach uściślenia co konkretnie jest potrzebne przy amatorskim połowie ryb z łodzi z silnikiem spalinowym ?

Mam na myśli łódź do 4m. Kamizelki ( są jakieś specyfikacje? ) ? koło ratunkowe ( czy wystarcza kamizelki odpowiadające liczbie osób ) ??

apteczka i gaśnica ? wszystko ?

 

koło ratunkowe + kamizelki równe ilości osób na łodzi (zdarzyło mi się że sprawdzali czy kamizelka ma atest)

gaśnica 2kg

 

WYPOSAŻENIE JACHTÓW I MOTORÓWEK NA WODACH ŚRÓDLĄDOWYCH
§ 19. 1. Statek przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji powinien być wyposażony w następujący sprzęt pokładowy:
  1)   odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;
  2)   bosak;

  3)   apteczka pierwszej pomocy.

 

no i warto zabierać ze sobą zawsze zdrowy rozsadek ;)  (zero alkoholu bo i prawko zabiorą)


Użytkownik @Wojti edytował ten post 20 grudzień 2014 - 17:34


#39 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 20 grudzień 2014 - 19:41

Nigdy niezadali odemnie kola bo przepis chyba mowi " jesli jest mozliwosc zamontowania " czy jakos tak. Tak to zawsze kapoki w ilosci osob, gasnica

#40 OFFLINE   pampi

pampi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 grudzień 2014 - 23:12

Bosak to chyba powyżej 4 m ?? gdzieś slyszałem takie coś.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych