Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Obowiązkowe wyposażenie łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
525 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 18 sierpień 2015 - 20:49

Podczas kontroli w sobotę policjant powiedział mi, że rzutka może zastąpić koło. Podał podstawę prawną, ale nie została mi w pamięci. Odnalazłbym ją jednak przed zakupem dla pewności.

Dziękuję za wskazówkę.
  • Kaczy 85 lubi to

#62 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 18 sierpień 2015 - 21:02

Ponton nie musi mieć koła.



#63 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 19 sierpień 2015 - 04:23

Ciekawa teoria. Policja czy Straż miejska, która mnie wielokrotnie kontrolowała w zeszłym roku miała inną - że jednak musi. Mój ponton, z definicji był statkiem powyżej 3,5 metra długości

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

#64 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 19 sierpień 2015 - 07:18

Pogrzebałem w przepisach z ciekawości i nie znalazłem żadnej wzmianki o rzutce. Czyżby widzimisie pana policjanta?



#65 OFFLINE   niedziel_jig

niedziel_jig

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Niedzielski

Napisano 26 sierpień 2015 - 20:38

Nie wszyscy wędkarze wiedzą, że na łodzi przeznaczonej do uprawiania sportu i rekreacji (czyli także wędkarskiej), która ma długość powyżej 3,5 m, oprócz kapoków i rzutki ratunkowej (lub koła ratunkowego), powinny znajdować się również odboje, bosak i apteczka, a jeżeli łódź napędzana jest silnikiem spalinowym - to bez względu na jej długość, także 2-kilogramowa gaśnica proszkowa.
Mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 listopada 2010 r. (Dz. U. nr 216 poz. 1423) w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków. Jednak w ustawie nie ma nic o rzutce
  • wsw1515 lubi to

#66 OFFLINE   Andrzej1

Andrzej1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 152 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2015 - 20:45

Na Zalewie Zegrzyńskim/Serock  w ubiegłym tygodniu, kontrolowała nas  Inspekcja Żeglugi Śródlądowej - rib z kabiną podobny do policyjnego - sprawdzali środki ratunkowe, gaśnica itp. mieli zastrzeżenia do kamizelek - nie mogą być asekuracyjne mają być ratunkowe ( z kołnierzem) ale rozstaliśmy się w zgodzie. Nawet nie wiedziałem, że jest taka służba uprawniona do kontroli.


Użytkownik Andrzej1 edytował ten post 26 sierpień 2015 - 20:48


#67 OFFLINE   darogryf

darogryf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 258 postów
  • LokalizacjaGryfino

Napisano 26 sierpień 2015 - 22:48

Małe sprostowanie nie ma mowy w tym rozporządzeniu o napędzie spalinowym tylko napedzie mechanicznym. Użyte słowa nie oznaczają tego samego.Napęd mechaniczny jest to pojęcie dużo szersze od tego pierwszego.



#68 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 27 sierpień 2015 - 10:09

Małe sprostowanie nie ma mowy w tym rozporządzeniu o napędzie spalinowym tylko napedzie mechanicznym. Użyte słowa nie oznaczają tego samego.Napęd mechaniczny jest to pojęcie dużo szersze od tego pierwszego.

W sumie wiosła to też napęd mechaniczny. Ale jak to mój kumpel mawia, jak się rozleje i zapali 5l E95 to te 2kg proszku raczej na nic się nie zdadzą.  :)



#69 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 09 wrzesień 2015 - 18:04

A tak z ciekawości , bo napisane w przepisach jest "... odpowiednia ilosc odbojów w zalezności od długości łodzi..." jeśli moja łódka ma 3,9 m to ile tych odbojów musze mieć? 



#70 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 09 wrzesień 2015 - 20:36

Minimum dwa.



#71 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 wrzesień 2015 - 21:02

§ 19. 1. Statek przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji powinien być wyposażony w następujący sprzęt pokładowy:
1) odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;
2) bosak;
3) apteczka pierwszej pomocy.
2. Wymagań, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o długości kadłuba nie przekraczającej 3,5 m.
3. Skuter wodny powinien być wyposażony w zrywkę umożliwiającą awaryjne wyłączenie silnika.

 

Czyli rozumiem że ponton 3,60 m musi mieć odbijacze, bosak, dwie kamizelki ratunkowe, rzutkę lub koło ratunkowe i apteczkę???? Ewentualnie gasnicę 2 kg przy spalinie.

A 3,30 m tylko dwie kamizelki ratunkowe?

Jeśli tak to dobrze że kupiłem 3,30. 



#72 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 10 wrzesień 2015 - 21:06

A to się jakoś liczy, np dwa na jedną stronę? Wiem ze z logicznego punktu widzenia odbijacze zakladamy minimum dwa na strone od ktorej dobijamy np do pomostu czy innej łodzi. Ale to znaczy ze wystarczy ze na wyposazeniu bede mial tylko dwa na jedną stronę?  troche zakręciłem chyba :)



#73 OFFLINE   oland

oland

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Olejnik

Napisano 10 wrzesień 2015 - 22:46

a ponton nie jest jednym wielkim odbijaczem?  :D


  • Piotrek Milupa i wojan lubią to

#74 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 13 wrzesień 2015 - 14:52

Czy jeżeli do jednego odbijacza przywiążę 10m linki, to można to uznać za rzutkę? Widziałem na wodzie gościa, który jako bosak miał teleskopową sztycę od podbieraka zakończoną hakiem z drutu. Czy są jakieś wymogi odnośnie rzutki i bosaka. Przesiadłem się na trochę większe (3,7m) pływadło i widzę że to co zyskałem na długości łódki (30cm) będzie zajęte przez dodatkowe wyposażenie :( , a gdybym wsadził koło ratunkowe, dwa odbijacze i bosak, to pewnie teraz miałbym mniej miejsca.



#75 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 14 wrzesień 2015 - 08:01

Zarówno koło czy rzutka powinny mieć nietonącą linkę o średnicy 8-11mm i długości 30m.



#76 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 14 wrzesień 2015 - 09:13

Zarówno koło czy rzutka powinny mieć nietonącą linkę o średnicy 8-11mm i długości 30m.

Tylko z czego to wynika, bo w ofertach firm sprzedających sprzęt ratunkowy rzutki zaczynają się od długości 15m i średnicy linki 6mm bez zaznaczenia pływalności linki a niektóre bosaki oferowane są jako nakładki na wiosło, lub jako pagaj zakończony hakiem o długości ca 120cm.



#77 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 14 wrzesień 2015 - 10:34

Tylko z czego to wynika, bo w ofertach firm sprzedających sprzęt ratunkowy rzutki zaczynają się od długości 15m i średnicy linki 6mm bez zaznaczenia pływalności linki a niektóre bosaki oferowane są jako nakładki na wiosło, lub jako pagaj zakończony hakiem o długości ca 120cm.

Z labiryntu paragrafów rozporządzenia ?

§ 7. 1. Co najmniej połowa wymaganych kół ratunkowych powinna być wyposażona w nietonącą linkę o średnicy 8-11 mm i długości 30 m.

 

Ogólnie wszystkie te przepisy są zagmatwane (w zależności od wielu czynników) i co do kół ratunkowych to nawet jest zapis, że "wymagań nie stosuje się do małych statków, których budowa i konstrukcja nie pozwala na umieszczenie koła ratunkowego."


Użytkownik milupa edytował ten post 14 wrzesień 2015 - 20:15
kolor


#78 OFFLINE   Olczykim

Olczykim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jakub

Napisano 15 wrzesień 2015 - 04:41

§ 19. 1. Statek przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji powinien być wyposażony w następujący sprzęt pokładowy:
1) odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;
2) bosak;
3) apteczka pierwszej pomocy.
2. Wymagań, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o długości kadłuba nie przekraczającej 3,5 m.
3. Skuter wodny powinien być wyposażony w zrywkę umożliwiającą awaryjne wyłączenie silnika.

 

Czyli rozumiem że ponton 3,60 m musi mieć odbijacze, bosak, dwie kamizelki ratunkowe, rzutkę lub koło ratunkowe i apteczkę???? Ewentualnie gasnicę 2 kg przy spalinie.

A 3,30 m tylko dwie kamizelki ratunkowe?

Jeśli tak to dobrze że kupiłem 3,30. 

Trzeba zadać sobie pytanie czy statkiem można nazwać ponton :)



#79 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 wrzesień 2015 - 11:22

Każda jednostka pływająca, nawet materac dmuchany, z której wędkujesz, musi być zarejestrowana i wtedy jest traktowana jako statek!

 

Nie wiem jak w innych województwach ale w pomorskim, podczas rejestracji łodzi czy pontonu, podaje się na wniosku o rejestrację wymiary jednostki, ktore potem są w "dowodzie rejestracyjnym" jednostki. Przy łodzi lub pontonie 360cm należy ( ;) ) wpisać "odpowiednie" wymiary długości kadłuba.

 

Dla jednostki 348cm nie trzeba mieć tych wszystkich elementów obowiązkowego wyposażenia dla jednostek powyżej 350cm... ;)


Użytkownik Żbiku edytował ten post 21 wrzesień 2015 - 11:24

  • Tusiorro lubi to

#80 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 wrzesień 2015 - 11:29

Każda jednostka pływająca, nawet materac dmuchany, z której wędkujesz, musi być zarejestrowana i wtedy jest traktowana jako statek!

 

Nie wiem jak w innych województwach ale w pomorskim, podczas rejestracji łodzi czy pontonu, podaje się na wniosku o rejestrację wymiary jednostki, ktore potem są w "dowodzie rejestracyjnym" jednostki. Przy łodzi lub pontonie 360cm należy ( ;) ) wpisać "odpowiednie" wymiary długości kadłuba.

 

Dla jednostki 348cm nie trzeba mieć tych wszystkich elementów obowiązkowego wyposażenia dla jednostek powyżej 350cm... ;)

Czyli kombinujemy... .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych