Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw pod spinnerbaits


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2014 - 14:49

Zgadzam się, najważniejszy opór stawiany w wodzie i tutaj chwost ma marginalne znaczenie. Jednak jeśli chwost jest duży i nasiąka wodą to może mieć znaczny wpływ na realną wagę przynęty przy zarzucaniu - myślę, że o to godskiemu chodziło.

Zgadza się.



#22 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 14:57

jakie chwosty macie na mysli, mozecie prosze rozwinac? normalne chwosty, w spinnerbaitach, sa silikonu albo bucktail, czyli jedne nie nasiakaja wcale a drugie sa suche po wymachu do tylu :)


  • Marcin Rafalski lubi to

#23 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2020 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 17 grudzień 2014 - 15:13

Ja na przykład w jednej z błystek mam chwost ze zwykłej czerwonej włóczki, która porządnie nasiąka wodą przez co łapie niemały dodatkowy ciężar :P No ale można powiedzieć, że to od biedy taki mój custom ;)

 

Tu na przykład też ciekawy patent z chwostem z gąbki. A gąbka pewnie jak to gąbka lubi trzymać wodę ;)

 

http://www.wedkarz.p..._OBROTTTT 6.jpg


Użytkownik coma edytował ten post 17 grudzień 2014 - 15:16


#24 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:02

spinnerbait ;)

 

QS-113.jpg


  • Meme lubi to

#25 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:40

Kiedyś się spotkałem ze spinnerbaitem z włóczki i o tym pisałem. 



#26 OFFLINE   bigbite

bigbite

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 20:53

Witam,zabralem sie za skaladanie mojego nowego zestawu pod spinnerbaity,ale napotkalem na pewne trudnosci

 

Nr1

Rok temu nabylem swoj pierwszy zestaw cast.pod slidery i buster jerki II ,chcialem zeby zestaw byl w miare uniwesalny wiec kupilem st.Croix Premier crankbait PC70HM 12-25 lb 1/2-1 1/3 oz.Wiekszosc z was poleca kije 25lb,moj problem polega na tym ze o ile dobrze mi sie prowadzi buster II to slidera 10 juz nie,wydaje mi sie ze kij jest za bardzo miekki do tego rodzaju przynet.Czy moze problem wynika z niewlasciwego mojego prowadzenia tej przynety czy moze zbyt malej wprawy I braku praktyki?czy moze ten kij srednio nadaje sie do tego rodzaju przynet?

 

Nr2

Pomyslalem ze moze tego kija PC 70HM crankbait zostawie sobie pod spinnerbaity (takie zreszta polecal kolega MEME 174) a kupie sobie cos pod buster jerki,buster jerki II slidery 10 czyli przedzial przynet miej wiecej 35g-75g myslalem o kiju st Croix PC 66HF co wy na to?bylo by to rozsadna zamiana? Nie wiem czy ten kij nie jest zbyt mocny nie chce 70cm szczupaczka zwijac jak kupe zielska

 

Nr3

czy moze zostawic sobie PC70HM I praktykowac prowadzenie ciezszych przynet,a kupic sobie Avida AVC 76 MHMF pod spinnerbaty tak jak polecal pitt?

 

Nr4

Pitt polecil mi pod spinnerbaity lexe 300PWRL lecz znalazlem opis tej Daiwy w ktorym pisze(piszesz) ze minimalna linka dla tego mlynka to 30 lb a chcialbym urzywac linek w przedziale 20-25 lb I nie wiem czy ten krecial bedzie dzialal nalezycie?

 

pomozcie mi madrze wyjsc z opresji I podjac madra decyzje.Dzieki



#27 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 27 styczeń 2015 - 21:04

Sam powinieneś ocenić czy spinki czy jerki lepiej prowadzi Ci się tym kijem i po tej decyzji podjąć temat dalej ;)



#28 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 27 styczeń 2015 - 21:29

Jak nie Lexa 300 to może Alphas 150

#29 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:04

Jak nie Lexa 300 to może Alphas 150

Tylko dorwać takiego Alphasa nówkę to juz jest problem. Da radę sądząc po bebechach.



#30 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:14

Da radę bez problemu. Ja we wrześniu zeszłego roku wyszukałem jednego Alphasa 150 na lewa łapę u japońców z dopiskiem "ostatnia sztuka" Ale pewnie to tylko chwyt marketingowy.



#31 OFFLINE   bigbite

bigbite

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:20

Z tym alphas na lewa lape nie bedzie prosto od 1.5 miesiaca sledze ebay (wlasciwie to sledzi aplikacja) I Jak do tej pory NIC

#32 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:22

Mam zapisane współrzędne w GPS, gdzie jedna moja sztuka...leży na dnie Żarnowca :D



#33 OFFLINE   bigbite

bigbite

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:25

No to magnes I jedziemy

#34 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:28

Ale leży tam od sierpnia, więc trudno nazwać ten egzemplarz , nówką :( Choć ciekawe w jakim jest stanie? (podpięty do niego kijek tez można by było przetestować) :rolleyes:



#35 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 22:54

jezeli boisz sie duzej lexy to za rownie tanie pieniadze mozna kupic tatule 200 hd, powinna dac rade i bedzie dzialac z linkami cienszymi niz 30 lb, to samo abu revo crankbait ... co do wedki, to nie widze wiekszej roznicy pomiedzy prowadzeniem slidera a buster jerka, to prawie ten sam typ, natomiast do spinnerbaitow wybralbym zdecydowanie wedke o delitkatniejszej szczytowce i akcji przesunietej ku szczytowi, wiec raczej avida niz premiera, btw. ten premier jest dobry nie tylko do mniejszych i srednich jerkow ale przede wszystkim do woblerow


  • mifek lubi to

#36 OFFLINE   bigbite

bigbite

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 23:18

Dzieki wszystkim za odpowiedz

Co do multika to sprawa wydaje sie bardziej klarowna jest pare modeli wiec pozostaje pilne sledzenie aukcji ,lecz  co do wedki to zgodze sie z Toba Pitt ze roznicy w prowadzeniu jerkow nie ma.Roznica jest jednak taka ze buster II wazy 35g , a wspomniany slider 46g fatso 52 I przy dwoch ostatnich ten cranbaitowy premier gnie sie juz dobrze I pozostawia uczucie jakby wedce przydalo by sie troszke wiecej mocy,sztywnosci,

Czyli sugerujecie zebym postawil na lepsze opanowanie tej wedki ,a do spinerbaitow poszukal cos MHMF?



#37 OFFLINE   mallard

mallard

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 04 luty 2015 - 12:11

Witam @bigbite, w temacie kija pod spinnerbait'y - jednego uniwersalnego mnie osobiście nie udało się znaleźć, choć starałem się przez ponad siedem lat ... po tym czasie doszedłem do kilku wniosków :

jeśli chciałem rzucać precyzyjnie do celu - to w moim przypadku najlepiej sprawdziły się kije wysokomodułowe o taperach ex-fast, pozwalają na dokładne lokowanie przynęty i prowadzenie jak po sznurku do łodzi. Mocne dolniki mają za zadanie zaciąć i pomóc w siłowym holu - finezji to tu nie ma...

Średniomodułowe grafity o akcji fast też pozwalały mi na dokladne rzuty ale przez głębsze ładowanie się umożliwiały jeszcze dłuższe rzuty np: w strefie owartej wody (szczególnie modele dłuższe niż siedem stóp). Wysoko i średnio-modułowe kije crankbait, o taperach moderate też rzucają daleko ale nie celnie, absorbują też dużo oporu stawianego przez przynęty co wydatnie wpływa na mniejsze zmęczenie nadgarstków (duży plus !, odczuwalny po wielu godzinach rzutów ...). Przez "miękkość" dolnika umożliwiają łagodniejszy hol, w połączeniu z plecionkami siła potrzebna do zacinania była mi wystarczająca i ilość ryb spadających w trakcie holu minimalna. Ale są specyficzne w odczuciu, powiedziałbym dobre do wolniejszego, mało agresywnego sposobu prezentacji. Jeszcze inną grupą są kije crankbait ale o taperach mod-fast, te mają zdecydowanie szybszą akcję i więcej mocy skumulowanej w dolniku, przez co umożliwiały mi kontrolowanie w większym stopniu zarówno przynęt jak i holowanych ryb, dawały też więcej potrzebnej ''mocy" przy zacinaniu. Ostatnią grupą którą używam są szklane kije typu crankbait ale o taperach fast, o przepięknej płynnej akcji i świetnie trzymające rybę w trakcie holu, niestety nie tak celne jak ex-fast grafity. I jeśli wspomniane grafity ex-fast, fast w połączeniu ze zwykłym okrągłym multikiem i plecionką pozwalają mi na wyczuwanie dosłownie każdego uderzenia skrzydełkiem w przeszkody pod wodą, czy inne zakłócenia jego pracy, to już kije szklane niestety nie. Stratę na czułości zestawu (w porównaniu do klasycznego i prostego dwułożyskowego round'a) odczułem też używając w ich miejsce niskoprofilowe suto łożyskowane multiplikatory. 

W mojej praktyce ważne są też długości dolników w kijach uzależnione od wagi stosowanych przynęt i typów rzutów które dominują w danym łowisku.

9 calowe dolniki w kijach którymi operuję spinnerbait'ami do 3/4 uncji, płytka woda i jednoręczne precyzyjne rzuty. 10-11 calowe do rzutów dwuręcznych i na dłuższych kijach 7- 7'6" stopowe, do długich rzutów, na otwartej wodzie, spinnerbait'y od 1uncji w zwyż. Dolniki 14 calowe w kijach powyżej 7'6", do ciężkich spinnerbait'ów 2 i 3 uncjowych.

Moce kija zróżnicowane w zależności od przedziału wagowego przynęt i producenta blanku ( bo te potrafią różnić się dość istotnie ). Np dla 1/4 - 3/8 uncji przynęt mi odpowiadają blanki do 14 lb, 3/8 -5/8 uncji moje typy to ok.17lb, dla 1/2 - 3/4 uncji lubię już 20 lb, od 3/4 - 1 ,11/4, 13/8 uncji odpowiadają mi 25 lb blanki, do cięższych spinnerbait'ów używam kije szklane i grafitowe pow. 30 lb . Znaczenie mają też rodzaj skrzydeł willow leaf czy colorado, czy ich kombinacje bo stąd bierze się zróżnicowanie oporu stawianego przez przynęty. Na wielkość skrzydeł nie zwracam natomiast uwagi bo zamawiam przynęty wg ich wagi o określonym kształcie skrzydeł.

Gdzieś tam w trakcie dyskusji przewinął się temat skirt'ów - tak, ich wielkość ( objętość ) ma duże znaczenie. Mogą znacząco wpłynąć na prędkość z jaką ciągniemy przynęty przez zwiększenie bądź zmniejszenie stawianego oporu. Możemy ich objętością wpłynąć też na głębokość z jaką poprowadzimy spinnerbait'a - większy objętościowo stawia też większy opór i łatwiej nawet duży wagowo spinnerbait utrzymać tuż pod pow. wody. Znaczenie ma też materiał z którego wykonany jest chwost/skirt, badź kombinacja materiałów. Opór stawiany przez skirt'y  wykonane z różnych sierści (buck tail, arctic fox, rabbit hair ...)  z piór ( marabou, i innych )  z synthetic fur, czy silikonowych (które też różnią się grubością i przekrojem pojedynczych pasków i całkowitą obętością) potrafi różnić się znacząco.

To tak pokrótce w temacie, jeśli chcesz jeszcze coś się dowiedzieć to zobacz na sąsiednim forum artykuł, znajdziesz tam sporo informacji.

Pozdrawiam mallard.


Użytkownik mallard edytował ten post 11 luty 2015 - 09:52

  • Niedzielny lubi to

#38 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 06 luty 2015 - 08:52

Ja z podobnym tematem, ruszyłem do pracowni, kijek z przeznaczeniem - szczupły, łódka, woblery, spinnerbait'y, itp

Macałem parę blanków ( 2 częściowych ), jednak za radą Michała i Tomka, wybrałem, to - Talon VI 80XHF2 ( 2,44m, 20-70g, Mod/Fast ).

Wyginaliśmy wiele blanków, jednak ten najbardziej mi się podobał, jeśli chodzi o ugięcie pod ciężarem, szybko gaśnie - tak właśnie wygląda kij, który szukałem ;) 

Najlepiej sam rusz do jakiejś pracowni - pomacaj, popytaj, kup a potem nic tylko łowić :D

 

Pozdr


  • Meme lubi to

#39 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 06 luty 2015 - 18:29

Witam,zabralem sie za skaladanie mojego nowego zestawu pod spinnerbaity,ale napotkalem na pewne trudnosci

 

Nr1

Rok temu nabylem swoj pierwszy zestaw cast.pod slidery i buster jerki II ,chcialem zeby zestaw byl w miare uniwesalny wiec kupilem st.Croix Premier crankbait PC70HM 12-25 lb 1/2-1 1/3 oz.Wiekszosc z was poleca kije 25lb,moj problem polega na tym ze o ile dobrze mi sie prowadzi buster II to slidera 10 juz nie,wydaje mi sie ze kij jest za bardzo miekki do tego rodzaju przynet.Czy moze problem wynika z niewlasciwego mojego prowadzenia tej przynety czy moze zbyt malej wprawy I braku praktyki?czy moze ten kij srednio nadaje sie do tego rodzaju przynet?

 

Nr2

Pomyslalem ze moze tego kija PC 70HM crankbait zostawie sobie pod spinnerbaity (takie zreszta polecal kolega MEME 174) a kupie sobie cos pod buster jerki,buster jerki II slidery 10 czyli przedzial przynet miej wiecej 35g-75g myslalem o kiju st Croix PC 66HF co wy na to?bylo by to rozsadna zamiana? Nie wiem czy ten kij nie jest zbyt mocny nie chce 70cm szczupaczka zwijac jak kupe zielska

 

Nr3

czy moze zostawic sobie PC70HM I praktykowac prowadzenie ciezszych przynet,a kupic sobie Avida AVC 76 MHMF pod spinnerbaty tak jak polecal pitt?

 

Nr4

Pitt polecil mi pod spinnerbaity lexe 300PWRL lecz znalazlem opis tej Daiwy w ktorym pisze(piszesz) ze minimalna linka dla tego mlynka to 30 lb a chcialbym urzywac linek w przedziale 20-25 lb I nie wiem czy ten krecial bedzie dzialal nalezycie?

 

pomozcie mi madrze wyjsc z opresji I podjac madra decyzje.Dzieki

jak wezmiesz tego premierka bedziesz go mial w zasadzie do wszystkich przynet o ktorych piszesz(JERKING,spory spinerek,ciezka guma ),a 70-tak szczupaczek hm,bedziesz mial pozadny zestaw pod srednie i duze rybki+ja widzialbym tu mlynek o niskim przelozeniu np:,curado 201DPV,chronarch 201e5,zillion CC PL



#40 OFFLINE   bigbite

bigbite

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów

Napisano 10 luty 2015 - 00:01

Witam

Dopiero znalazlem chwile zeby odpisac i Wam wszystkim podziekowac za pomoc.DZIEKUJE.

 Mallard                                                                                                                                                                                                                                                          

dzieki za posta i zebranie wszystkiego do kupy , swietny post dzieki

Czaro 73

Zeby pojsc do pracowni po kija to trzeba wiedziec konkretnie czego sie chce ,a ja tego nie wiem.Mimo ze porad masa to wolal bym taka decyzje podeprzec jakims wlasnym doswiadczeniem bo co moze pasowac przykladowemu Kowalskiemu np. XF nie koniecznie musi pasowac mi w kazdym badz razie dzieki.

 

Napewno jak znajde cos co mi odpowiada to wrzuce to na forum,probuje obczajic tego Avida 76 MHMF ale nie jest to prosta sprawa






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych