Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lb a mm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 14 marzec 2006 - 20:37

Witam,
Czy ktoś mógłby mi napisać mniej więcej jak się ma lb test do średnicy w mm. :blush:Chodzi mi o pojemności szpuli. Jak jest 8lb, 10lb, 12lb, 14lb itd. to ile to mniej więcej jest milimetrów. Z góry dzięki :D

#2 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 14 marzec 2006 - 20:45

Już odpowiadam. Nie da się. Dlaczego? Żyłka opisana w lb podaje jej wytrzymałość. Nie ma ogólnoświatowej normy. amerykanie mają jakiś tam wzorzec żyłki n.p. 10 lb, japończycy swój wzorzec, niemcy swój, a u nas podstawowa zasada to brak jakichkolwiek wzorców i poprawnych odnośników. Czyli wolna amerykanka.
dalej. Różni producenci kołowrotków używają własnych wzorców i ten sam napis na dwóch różnych kołowrotkach z różnych krajów wcale nie musi oznaczać tej samej pojemności.
Dlatego najłatwiej kupić sobie żyłkę Sufixa bo ma stałą średnicę i nawinąć na szpulkę. Zmieżyć to co zostanie i odjąć od ilości podanej na fabrycznym opakowaniu. I masz wynik.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 14 marzec 2006 - 20:48

Dzięki Thymallus za odpowiedź. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego że lb to wytrzymałość i że nie da się dokładnie powiedzieć. Dlatego pytam orientacyjnie. A żyłki (nawet suffixa) nie nawinę na multik przez internet... na chyba ze masz na to jakiś sposób.
pozdrawiam,

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 14 marzec 2006 - 20:49

@phalacrocorax, juz to gdzies mielismy, musisz przekopac forum, dobry pomysl mial chyba radegs http://www.jerkbait.pl/forum/images/message_icons/icon5.gif

#5 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 14 marzec 2006 - 21:21

Domyślam się, że masz coś na oku daleko i chciałbyś mniej więcej wiedzieć. Przed zakupem. Może po prostu podaj na forum tą pojemność. Jest tu wielu kol co ma stałoszpulowce i określi Ci ine to może być. W multiku to może bym się jeszcze odważył, ale w korbie już nie.

pozdrawiam

#6 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 14 marzec 2006 - 21:31

8lbs to mniej wiecej 0,26mm, 10 lbs ~ 0,30mm, 14 lbs ~ 0,35 mm
Tak pi x drzwi :D

Pozdrawiam

#7 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 14 marzec 2006 - 21:57

Dzięki @radeqs. Dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. :D :mellow:

#8 OFFLINE   Urso

Urso

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 marzec 2006 - 22:16

phalacrocorax, na przykład w Sufix Magic Touch 8lb to 0,23mm

#9 OFFLINE   blacharz

blacharz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Piotr

Napisano 14 marzec 2006 - 23:49

to jest ciężka sprawa, często różne żylki o podobnej wytrzymałośi mają inne średniece
z własnego doświadczenia:
- P-Line CXX X-TRA STRONG 6 lb - 0.23 mm
- Sufix Magic Touch 10 lb - 0.25mm
- Sufix DNA 10 lb - 0.30 mm


#10 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 15 marzec 2006 - 09:31

Podane przeze mnie grubości są zwykle stosowane w oznaczaniu pojemności szpuli na kołowrotku. (Przykład konkretny: Cabela's Prodigy alias Daiwa Capricorn - 12lbs odpowiada 0,32mm 14 lbs odpowiada 0,35mm). A o to chyba właśnie chodziło. Tak swoją drogą to nawet na opisach szpul zmieniają się proporcje Lbs do średnicy: Na Daiwie Tournament SS 12 lbs to 0,35 a nie 0,32. Ale ten młynek jest już ładnych parę lat na rynku. Obecnie średnice bliższe są opisowi na Capricornie (przynajmniej tak wynika z moich obserwacji).
W rzeczywistości żyłki faktycznie mają czasami zupełnie inne średnice.

Pozdrawiam serdecznie.

#11 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2006 - 09:57

Mam wrazenie, ze bardzo niedawno ten temat byl walkowany...
Z moich obserwacji wynika, ze nie da sie znalezc dokladnego przejscia z LB na fi. Przykladowo Stren Original 4LB to ~0,19mm, reszte podal redeqs... :D
Ale juz Stren fluorokarbon mial mniejsze fi niz podana wyzej kalkulacja.
Na plecionkach zas (np PP) bywa podany odnosnik (ekwiwalent) do LB zylki, ktory mowi ile plecionka danej wytrz.zajmie m-ca (jako, ze plecionka nie jest okragla i ma razaco wieksze LB niz zylka).

Inne zylki moga byc przegrubione, z moich obserwacji wynika ze srednio o 0,02mm...

Ponadto nie wierze, ze producenci podaja dokladnie pojemnosci na szpulkach kolowrotkow...

Jak sie chce bardzo dokladnie zapelnic szpule to sposob zostal podany: najpierw nawinac linke docelowa, potem dowinac do konca podklad...nastepnie odwrocic calosc na szpuli (pojdz na wal wislany :D )
Gumo
p.s.W przypadku zakupu w sklepie US, sprzedaja w motkach 330y i wiecej, to raczej wystarcza do zapelnienia szpuli... <_<

#12 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2006 - 10:24

...Ponadto nie wierze, ze producenci podaja dokladnie pojemnosci na szpulkach kolowrotkow...

- mam takie samo zdanie. Producenci podają tylko orientacyjną pojemność szpuli kołowrotków i multików.
Zresztą jak mieliby podać dokładną, skoro prawie każda żyłka (różnych firm) ma inną średnicę przy tej samej wytrzymałości? :wacko:

#13 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 15 marzec 2006 - 12:43

Oczywiście, że te wartości są orientacyjne, ale dzięki temu można mieć zgrubny pogląd na to jaką żyłkę można nawinąć na młynek i ile jej kupić żeby nie brakło. (Chociaż w przypadku polskich żyłek, to napewno ich nie braknie - skutecznie wypełnią szpulę )

#14 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 15 marzec 2006 - 19:23

Wiadomo że producenci podają orientacyjną ilość inki jaka wejdzie na szpulę. Właśnie o to mi chodziło kiedy zadawałem pytanie. Po prostu chciałem wiedzieć czy jak na jakiś kołowirotek nawinę np.: linkę o jakiejś tam średnicy to czy wejdzie 150m czy może 50... A jeżeli chodzi o dokładne wypełnienie szpuli to faktycznie temat był już wałkowany w dawniejszym poście.
Pozdrawiam

#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 marzec 2006 - 20:06

@phala, sprawa jest w sumie nie tak skomplikowana, jak by sie wydawalo, ale recepty 100% nie ma

ja to robilem kiedys tak:
sprawdzalem ile yardow i jakiej mocnej linki (lb) wchodzi na szpule
wybieralem sobie linke
sprawdzalem jaka ma srednice w calach, bo jest przeciez podana, mam na mysli monofil, bo z plecionka mozesz calkiem zapomniec
φ z cal przeliczalem na mm
sprawdzalem ile yardow danej linki (moc lb przeliczona na srednice) wchodzi na szpule
przeliczalem te yardy na metry
i mialem szeczescie, jezeli pojemnosc szpuli, podawana przez producenta, sie zgadzala

problem polega na tym, ze podana pojemnosc szpuli nie jest dokladna i nie uwzglednia konkretnej linki, wiec caly rachunek jest raczej πXdrzwi i o 100% dokladnosci nie ma co mowic
trzeba sie poprostu liczyc z tym, ze kilkanascie metrow zylki zostanie na podlodze, albo szpula kolowrotka nie bedzie do konca wypelniona ... tak robilem kiedys, dzis sobie tym glowy nie zawracam, tylko nawijam pelcionke lub co tam jeszcze, tyle ile mi pasuje, reszte uzupelniam podkladem, przewijam odwrotnie i fertig

#16 OFFLINE   Pseudokibic

Pseudokibic

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 21 grudzień 2008 - 20:01

Panowie, to trochę nie tak. Anglosasi dla określenia średnicy żyłek/plecionek używają tzw. ekwiwalentu mono (żyłki). Czyli np. plecionka o wytrzymałości 10lbs ma średnicę 2lbs dia[meter] czyli średnicę dwufuntowej żyłki. Widać to zwłaszcza na opakowaniach produktów zza wielkiej wody. Na rynek europejski opisuje się srednicę w milimetrach lub calach.

Poniżej przykład

http://photos04.allegro.pl/photos/oryginal/509/19/68/509196819

Pozdrawiam

Piotr

#17 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 grudzień 2008 - 21:32

No to w takim razie proponuje zrobic prosty test, wziac jakakolwiek plecionke i sprobowac zmierzyc jej srednice. Jestem ciekaw wynikow... <_<

Gumo

#18 OFFLINE   Pseudokibic

Pseudokibic

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 21 grudzień 2008 - 23:40

No to w takim razie proponuje zrobic prosty test, wziac jakakolwiek plecionke i sprobowac zmierzyc jej srednice. Jestem ciekaw wynikow... <_<

Gumo


To nie zmienia nic w tym co napisałem, chodzi o interpretację danych na szpuli. To jak one przystają do rzeczywistości to zupełnie inna sprawa. Chciałem tylko pomóc niektórym zrozumieć dlaczego raz jest 10 lbs a raz 2 lbs na tej samej szpuli, bo średnio z tym rozumieniem było. Zgadzam się, że pomiar średnicy plecionki jest zadaniem, hmmmm..... trudnym.

Piotr


#19 OFFLINE   kwasik

kwasik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 22 grudzień 2008 - 09:40

Jest szkoła która radzi nawijać plecionkę na mokro, można wtedy zdaje się nawinąć ściślej = więcej?

#20 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 22 grudzień 2008 - 11:55

Srednica, a moc plecionek jest czesto powtarzanym tematem bez jednoznacznej odpowiedzi. Osobiscie nigdy nie wpadlem na pomysl mierzenia srednicy plecionki. Ze znanych nam powodow nie ma to sensu. Ale ... <_<
Biore pozadna zylke monofilowa i porownuje ja wzrokowo do plecionki, ktora mnie interesuje. Raz robie to w sklepie, a drugi raz po kilku dniach nad woda. Wtedy dopiero widze z jakim produktem czy bublem mam do czynienia i czy producent traktuje swojego klijenta powaznie. Niestety to co pisza producenci plecionek i ich dystrybutorzy na opakowanich jest czesto kpina. Nawiazujac do tego co napisalem kilka zdan wczesniej, uzywana plecionka Stren SB o deklarowanej mocy producenta 15,6 kg i srednicy 0,16 mm WYGLADA jak markowa zylka monofilowa o przekroju +/- 0,25 milimetrow.
Juz kilka lat temu wyczytalem ,ze mnozac srednice plecionki razy faktor 1,6 wyjdzie nam wynik odpowiadajacy srednicy zylki monofilowej. Czyli np. plecionka 0,16mm x faktor 1,6 = 0,256mm
Niestety z wlasnego doswiadczenia wiem, ze niektorych produktow nie mozna poprostu przeliczyc , poniewaz wynik , ktory otrzymamy nie bedzie wynikiem zblizonym , a raczej abstrakcyjnym , czy jak kto woli, z ksiezyca wzietym.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych