Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bałtyckie trocie - optymalny zestaw linek.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 grudzień 2014 - 23:51

Piszę właśnie list do Mikołaja i się zastanawiam.... ;)

Do tej pory przez cztery wiosenne sezony na Bornholmie byłem zatwardziałym miłośnikiem błystek.

Z pewną zazdrością patrzyłem na wędkarzy holujących ryby na muchówkę.

Dzięki Kardiemu zostałem szczęśliwym posiadaczem morskiego Scotta S2X 9' 8 WT.

No i teraz mam zagwozdkę dotyczącą linek i dlatego proszę o Wasze opinie. 

Zakładając , że mam kupić dwie ( max 3 linki, ale wolę 2) , które pozwolą mi na pełny komfort łowienia w morzu na Bornholmie i jednocześnie poradzą sobie na szczupakach. I zakładając, że lubię linki RIO jaki zestaw według Was byłby optymalny? Będę zobowiązany za wszelkie opinie.



#2 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 grudzień 2014 - 10:52

Pływająca i intermedialna. Na szczupaki dodatkowo s3. Wodę do 4-5 metrów przy odrobinie cierpliwości jesteś w stanie tym zestawem oblowic.

#3 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 21 grudzień 2014 - 19:18

Jak rozumiem przy spokojnym morzu używać pływającej, a na fale intermedialnej ?



#4 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 21 grudzień 2014 - 20:30

Pływająca linka przydaje się tylko wtedy,gdy woda jest prawie gładka.To się zdarza wczesnym rankiem,przed świtem wręcz.Łowienie jest wtedy najprzyjemniejsze,przydaje się dłuższy fluorokarbonowy przypon,a muszki przebywają płytko.Świetnie sprawdza się to w miejscach o których wiemy,że często przebywają tam ryby.Wyczucie brania i zacięcie są najlepsze.

 

Ale...po świcie często rusza się wiatr i pojawiają fale.Wtedy pływająca linka jest przez nie wybrzuszana i staje się mniej przydatna,bo kontakt z muszką jest iluzoryczny.Rzuty linką "F "są także utrudnione gdy duje wiatr.

Wtedy sięgam po ulubioną linkę z intermedialną końcówką o długości ok 5 m.i krótki tym razem przypon fluoro.To moja ulubiona opcja.

 

Ale...gdy fale są jeszcze większe najbardziej przydatna jest linka" I",która lekko tonie już poza szczytówką.Wpływ fal na linkę jest ograniczony,choć wybranie jej do ponownego rzutu trwa oczywiście dłużej,ale po prostu nie ma na to rady.

 

Warto wspomnieć o tym,że nawet duuuże fale i silny wiatr nie ograniczają brań,a nawet je prowokują.Często biorą wtedy srebrniaki.

Reasumując,warto mieć 2 lub trzy linki i zmieniać szpule.Niech wiatr nie zniechęca muszkarzy :P ,gdy jednak uniemożliwia rzuty i muszkowanie staje się katorgą (na naszym poziomie muchowego zboczenia) warto sięgnąć po spinning lub spidolino.

 

 @Pepso, koresponowaliśmy już  w tej kwestii,ale przywołuję pewne subiektywne obserwacje,bo może ktoś jest także tą kwestią zainteresowany,a morskie mucho-trociowanie stało się dość popularne.

 

Wiem,większość powyższych uwag już gdzieś przytoczyłem - także na blogu -,ale myślę,że mi darujecie ;)

Na koniec - linkę warto nawinąć na kołowrotek o dość dużej średnicy,co znacznie przyspiesza łowienie.


  • pepso i wojciiech lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych